Close
Faqja 11 prej 11 FillimFillim ... 91011
Duke shfaqur rezultatin 201 deri 214 prej 214
 1. #201
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  822

  Pėr: Komenti i ungjillit

  3-12-2021/E PREMTE JAVA E PARĖ AVV/UNGJILLI: Mt. 9, 27–31.

  Shėn Frani Xavier.

  LUTJA: Ps 27.


  1) Zoti ėshtė drita ime dhe shpėtimi im,
  kė do tė kem frikė?
  Zoti ėshtė mbrojtėsi i jetės sime,
  para kujt do tė dridhem?
  4 Pėr njė gjė tė vetme i lutem Zotit,
  vetėm atė ia kėrkoj
  qė tė jetoj nė Shtėpinė e Zotit
  tė gjitha ditėt e jetės sime,
  qė ta shijoj kėnaqėsinė e Zotit
  e ta vėrej Shtėpinė e Zotit.
  13 Besoj se do t’i shijoj tė mirat e Zotit
  nė tokėn e tė gjallėve.
  14 Shpreso nė Zotin: bėhu burrė!
  Ji zemėrfortė e prite Zotin!  LEXIMI I UNGJILLIT: Mt. 9, 27–31

  27 Kur Jezusi u nis prej andej, shkonin pas tij dy tė verbėr duke bėrtitur e thoshin: “Ki mėshirė pėr ne, Biri i Davidit!”
  28 Kur arriti nė shtėpi, tė verbėrit iu afruan e Jezusi u tha: “A besoni se mund ta bėj kėtė gjė?” Ata iu pėrgjigjėn: “Po, Zotėri!”
  29 Atėherė ua preku sytė e tha: “U bėftė sipas besimit tuaj!”
  30 Dhe atyre iu ēelėn sytė. Atėherė Jezusi i urdhėroi: “Kini kujdes! Askush tė mos e dijė!”
  31 Por ata, posa dolėn, e pėrhapėn zėrin pėr tė nėpėr mbarė krahinėn.  MEDITIMI:

  Jezusi takohet me dy tė verbėr, tė cilėt i pėrkasin kategorisė sė tė varfėrve, dhe ishin tė pėrjashtuar nga disa vende, si tempulli, por qė prisnin ēlirimin e premtuar nga Zoti. Dy tė verbėrit i drejtohen Jezusit me njė lutje shumė tė pėrsėritur nė ungjillin e parė dhe e quajnė "Biri i Davidit". Ky titull thotė njohjen e identitetit mesianik tė Jezusit, i cili shėron dy tė verbėrit vetėm pasi provokon besimin e tyre. Pyetja e Jezusit pastron imazhin qė njerėzit mund tė kenė pėr tė: shėrimi nuk ėshtė i lidhur me njė gjest magjik, por me besimin nė plotfuqinė e tij. Hapja e syve tė tė verbėrve dhe kthimi i fjalės memecėve janė vepra qė dėshmojnė ardhjen e mbretėrisė sė Perėndisė. Mė pas shfaqet ftesa e Jezusit pėr tė mos bėrė publike shėrimin e marrė. Ky ėshtė qėndrimi qė ai mban nė lidhje me tė ashtuquajturin sekret mesianik: Jezusi nuk dėshiron publicitet, ai shmang vėmendjen e njerėzve. Kėrkon atė heshtje qė ėshtė normale kur jemi nė prezencėn e Hyjit, njė hapėsirė pėr njė jetė tė brendshme shpirterore. Dy tė verbėrit, megjithatė, nuk mund ta mbajnė sekretin. Dhurata qė kanė marrė, ėshtė shumė e madhe. Mirėnjohja ndaj atij qė u ka rikthyer jo vetėm shikimin, por edhe dinjitetin, ėshtė e papėrmbajtshme.  VAZHDO MEDITIMIN.

  Zoti im, e kuptoj qė Ti mund tė ndriēosh errėsirėn time,
  dhe se vetėm Ti mund tė bėsh atė.
  Unė dua qė bėhet drita nė errėsirėn time.
  Nuk e di nėse Ti do tė duash atė,
  por fakti qė ti mund tė bėsh atė
  dhe unė e dua atė,
  mjafton pėr tė justifikuar lutjen time.
  (Kardinali John Henry Newman)

 2. #202
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  822

  Pėr: Komenti i ungjillit

  4-12-2021/E SHTUNĖ JAVA E PARE E ARDHJES/UNGJILLI: Mt. 9,35-10,1.6-8.

  LUTJA: Ps. 146.


  Aleluja. Shpirti im, lėvdo Zotin.
  2 Unė do ta lėvdoj Zotn deri sa tė kem jetė, do tė kėndoj lavde pėr Perėndinė tim gjatė gjithė jetės sime.
  3 Mos kini besim te princat dhe as te ndonjė bir njeriu, qė nuk mund tė shpėtojė.
  7 Zoti u jep tė drejtė tė shtypurve dhe ushqim tė uriturve. Zoti ēliron tė burgosurit.
  8 Zoti u hap sytė tė verbėrve, Zoti ngre ata qė janė rrėzuar, Zoti i do tė drejtėt.
  9 Zoti mbron tė huajt, ndihmon jetimin dhe gruan e ve, por pėrmbys udhėn e tė pabesėve.
  10 Zoti mbretėron pėrjetė, Perėndia yt, o Sion, brez pas brezi. Aleluja.
  LEXIMI I UNGJILLIT: Mt. 9,35-10,1.6-8.


  35 Kėshtu Jezusi qarkullonte nėpėr tė gjitha qytetet e fshatrat. Mėsonte nė sinagogat e tyre: predikonte Ungjillin e Mbretėrisė dhe shėronte ēdo sėmundje e lėngatė.
  36 Kur e pa turmėn e popullit, ndjeu dhembshuri pėr tė, sepse ishte e nėpėrkėmbur dhe e lėnė pasdore si delet pa bari.
  37 Atėherė u tha nxėnėsve tė vet: “Tė korrat janė tė mėdha, kurse punėtorė ka pak.
  38 Lutjuni, pra Zotėrisė sė tė korrave, tė dėrgojė korrtarė nė tė korrat e veta”.
  10,1 Pastaj Jezusi i mblodhi rreth vetes dymbėdhjetė nxėnėsit e vet e u dha pushtetin tė mund tė dėbonin shpirtrat e ndytė dhe tė mund tė shėronin ēdo sėmundje e lėngatė.
  6 Por shkoni mė mirė te delet e humbura tė shtėpisė sė Izraelit.
  7 Gjatė udhėtimit predikoni: ‘Mbretėria e qiellit ėshtė afėr!’
  8 Shėroni tė sėmurit, ngjallni tė vdekurit, pastroni tė gėrbulurit, dėboni djajtė! Falas morėt, falas edhe jepni!  MEDITIMI:

  Jezusi pėrballet me popullin hebre, popullin e tij. Ai ka nisur misionin e tij: ai ka njė lajm tė madh pėr tė sjellė, kudo pėr qytetet dhe fshatrat, nė lidhje me ardhjen e njė "mbretėrie" tė re; prania e Zotit, stili i Zotit e bėn atė tė pranishėm pikėrisht atėherė, nė atė kohė. Jezusi shpall, Jezusi shėron. Fjala pėrhapet dhe njerėzit e ndjekin atė, atėherė si tani nė kėrkim tė shėrimeve tė vėshtira ose tė pamundura, tė karakterizuara nga dhimbjet e dobėsisė dhe tė pėrjashtimit. Jezusi e vėzhgon popullin e tij, tė lodhur dhe tė rraskapitur, tė mposhtur dhe shfrytėzuar nga udhėheqės qė kanė humbur kuptimin e besėlidhjes, tė ngjashėm me mbretėrit e tjerė tė tokės. Ai ka dhembshuri pėr ta. Ai zgjodhi mes popullit tė dymbėdhjetėt: me ta zgjodhi t'u japė jetė njerėzve tė besėlidhjes: atyre u jep njė fuqi tė re, jo pėr tė dominuar, por pėr tė rivendosur jetėn dhe dinjitetin. Pėr kėtė ai i dėrgon ata qė tė jenė lajmėtarė me tė pėr njerėzit e kėsaj mbretėrie tė re. Njė popull i identifikuar me delet e humbura tė shtėpisė sė Izraelit, njė popull i cili do tė fillojė tė rizbulojė misionin universal midis tė gjithė popujve, tė sanksionuar nga besėlidhja me Zotin dhe i vetėdijshėm pėr dobėsinė e tij. Jezusi kujton se, duke qenė pjesė e kėtij misioni, ky popull ėshtė njė dhuratė e madhe dhe pėr kėtė arsye shpallja e shpėtimit mund tė jetė vetėm njė dhuratė, sepse ėshtė pėrvoja e sjelljes sė stilit dhe fytyrės sė Zotit mes njerėzve tė dashur.  VAZHDO MEDITIMIN.

  O Zot, na mbush me atė mėshirė
  me tė cilėn shikoje turmat,
  i ke kuptuar dhe i ke dashur.
  Fjalėt e tua nuk ishin kurrė njė qortim pėr ato turma
  qė ishin si delet pa bari, tė shpėrndara;
  ishin fjalė dashurie, shpėtimi,
  dhe i shqiptove pėr tė mbledhur ata njerėz.
  Mė lėr tė lidhem me ty,
  tė mendoj dhe tė ndjej si ti dhe me ty
  mbi realitetin e sotėm,
  mbi botėn, mbi jetėn time tė humbur.
  qė do ta kaloj nė njė unitet tė ngushtė me ty,
  pėr tė kapėrcyer zhgėnjimin, rezistencėn, pakėnaqėsinė
  dhe pėr tė arritur atė paqe mesianike qė mė premton.
  (Carlo Maria Martini) 3. #203
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  822

  Pėr: Komenti i ungjillit

  6-12-2021/E HENĖ JAVA E 2 E ARDHJES/UNGJILLI: Lk.5, 17–26.


  LUTJA: Ps 113.

  1 ALELUJA! Lavdėrojeni, shėrbėtorėt e Zotit, lavdėrojeni, Emrin e Zotit!
  2 Qoftė bekuar Emri i Zotit qė tani e deri nė amshim,
  3 Qė kur lind dielli e derisa perėndon qoftė bekuar Emri i Zotit!
  4 I madhėrueshėm ėshtė Zoti mbi tė gjithė popujt, lavdia e tij i tejkalon qiejt.
  5 Kush ėshtė si Zoti, Hyji ynė, qė fronin e ka nė Lartėsi,
  6 e nga lart vrojton qiellin e tokėn?
  7 Nga pluhuri e ngre skamnorin, nga llomi e lartėson tė vobektin
  8 pėr ta vėnė tė rrijė me princa, me princat e popullit tė vet.
  9 Ai bėn tė banojė beronja nė shtėpi tė vet nėnė fėmijėsh tė gėzueshme.  LEXIMI I UNGJILLIT: Lk.5, 17–26.

  17 Njė ditė Jezusi ishte duke mėsuar. Ndėr dėgjues kishte edhe farisenj e mėsues tė Ligjit, qė kishin ardhur prej tė gjitha fshatrave tė Galilesė, tė Judesė dhe prej Jerusalemit. Atė fuqia e Zotit e shtynte tė shėrojė. 18 Kur, ja disa njerėz po mbartnin nė vig njė njeri qė ishte i paralizuar. Ata kėrkonin ta shtienin brenda pėr ta vėnė para tij. 19 Por nuk gjetėn kah ta shtienin brenda prej turmės sė popullit. Atėherė u ngjitėn nė pullaz, hoqėn tjegullat dhe e lėshuan me gjithė vig mes njerėzve ‑ para Jezusit. 20 Jezusi, duke parė fenė e tyre, tha:“O njeri, tė janė falur mėkatet!” 21 Mėsuesit e Ligjit e farisenjtė filluan tė mendojnė: “Kush ėshtė ky qė po flet blasfemi? Kush mund t’i falė mėkatet, pėrveē njė Hyji tė vetėm?” 22 Por Jezusi, duke i njohur mendimet e tyre, u tha: “Ēka po mendoni nė zemrat tuaja? 23 Ēka ėshtė mė lehtė, tė thuhet: ‘Tė janė falur mėkatet’, apo tė thuhet:’Ēohu e ec?’ 24 Mirė, pra, unė dua t’jua vėrtetoj se Biri i njeriut ka pushtet tė falė mėkatet mbi tokė ‑ atėherė i tha tė paralizuarit ‑ Po tė urdhėroj: ēohu, merre vigun tėnd dhe shko nė shtėpinė tėnde!” 25 I paralizuari, aty pėr aty, para syve tė tyre, u ngrit nė kėmbė, mori vigun dhe shkoi nė shtėpi duke e lavdėruar Hyjin. 26 Tė gjithė i rrėmbeu habi e madhe, lėvdonin Hyjin dhe, plot frikė, thoshin: “Sot pamė mrekulli tė mėdha!”  MEDITIMI.

  Nė kėtė histori, qė duket lineare, Jezusi na ballafaqon me kontradiktat e shumta tė pranishme nė zemrat e njerėzve. Me siguri tė gjithė, nga kėndvėshtrimi i gjendjes dhe pritshmėrive tė tyre, kanė arsye tė konsiderojnė atė qė e kanė parė si tė jashtėzakonshme dhe mbi tė gjitha tė nxjerrin pasoja tė rėndėsishme pėr jetėn e tyre.
  Njeriu qė nuk mund tė lėvizė mė, i ndihmuar nga tė tjerėt qė ne i imagjinojmė si ata qė kujdeseshin pėr tė, kėrkon qė Jezusi ta ndihmojė nė dobėsinė e tij. Ungjilltari nuk na tregon asgjė mė shumė pėr gjendjen e tij, se si dhe pse ky person e gjen veten nė paaftėsi: dimė vetėm se, sė bashku me shokėt e tij, ai kėrkon Jezusin pėr reputacionin e tij si shėrues. Mund ta imagjinojmė habinė e tij kur dėgjoi fjalėt e Jezusit, i cili e pranon kėrkesėn e tij tė pashprehur edhe me eliminimin e ēdo faji. Jo njė ndėrhyrje mbi simptomat, por mbi shkaqet e dobėsisė, nė praninė e njė shoqėri qė mendon se tė gjitha tė kėqijat janė njė dėnim i njė faji nga ana e Zotit. Shėrimi i trupit vjen mė vonė, por ata qė pėrjetojnė njė fillim tė ri, kanė arsye pėr tė lavdėruar njė Perėndi tė rizbuluar jo mė si gjykatės, por si njė Atė.
  Skribėt dhe farisenjtė e kuptojnė menjėherė pėrmasat e pėrfshira nė fjalėt e shqiptuara nga Jezusi: falja e mėkateve ėshtė prerogativė e Zotit dhe blasfemuesi ėshtė njeriu qė mendon ta ofrojė atė jashtė njė kuadri tė shenjtė institucional, nė tė cilin tregtia nuk shkakton skandal dhe vrasja e kafshėve qetėson zemėrimin hyjnor me gjakun e tyre tė flijuar. Por mė nė fund njerėzit habiten pėr mrekullinė e shėrimit tė njė trupi tė paralizuar, tė njohur si i tillė, i cili rifillon tė funksionojė. Siē do tė kishim bėrė edhe ne tani, tė gjithė, brenda vetes, e kishin menduar si mė tė lehtė faljen e mėkateve, pa asnjė efekt tė dukshėm, pa mundėsinė e njė pėrgjigjeje. Mė e lehtė sesa tė thuash: "Ēohu, merre krevatin tėnd dhe shko nė shtėpi".  VAZHDO MEDITIMIN

  Lavdėrimi pėr ty Zot. Ti qė gjithmonė fal, shėron, dhe pa u lodhur, ēdo herė rindėrton. Mė rretho gjithmonė me kaq shumė dashuri, edhe pse e di qe nuk e meritoj. Ti e di sa i brishtė jam! Krijesė e pafuqishme, e paaftė pėr t'i rezistuar tė keqes. Unė e braktis veten te ti, Zot Jezus, qė gjithmonė fal, shėron, rindėrton.
  (Soren Kierkegaard)
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ninoenina : 06-12-2021 mė 03:42

 4. #204
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  822

  Pėr: Komenti i ungjillit

  7-12-2021/E MARTĖ JAVA E 2 TĖ ARDHJES/ UNGJILLI: Mt. 18, 12–14.

  SHĖN AMBROZI.

  LUTJA: Ps 119.


  145 Me gjithė zemėr tė thėrras, o Zot, mė dėgjo,
  dhe do t’i mbaj urdhėrimet e tua.
  146 Klitha drejt teje, deh mė shpėto,
  qė t’i ruaj dėshmitė e tua.
  147 Para agimit zgjohem e tė thėrras nė ndihmė,
  shpresoj nė fjalėn tėnde.
  148 Sytė e mi zgjohen para rojės sė natės
  pėr tė pėrsiatur fjalėt e tua.
  149 Ma dėgjo zėrin sipas mėshirės sate, o Zot,
  e bėj tė jetoj sipas gjyqit tėnd.
  150 U afruan ata qė mė salvojnė dijekeqas,
  janė larg nga Ligji yt.
  150 U afruan ata qė mė salvojnė dijekeqas,
  anė larg nga Ligji yt.
  151 Por ti, o Zot, je afėr,
  besnike janė tė gjitha urdhėrimet e tua.


  LEXIMI I UNGJILLIT: Mt. 18, 12–14.

  12 Ē’ju thotė mendja?
  Po pati ndokush njėqind dele dhe po i humbi njėra prej tyre,
  a nuk i lė tė nėntėdhjetenėntat nė mal
  e nuk shkon pėr tė kėrkuar atė qė i humbi?
  13 Dhe, po ia doli ta gjejė, pėr tė vėrtetė po ju them:
  pėr atė gėzohet mė tepėr se pėr nėntėdhjetenėntė tė tjerat,
  qė nuk i humbėn.
  14 Kėshtu as Ati juaj qė ėshtė nė qiell
  nuk do tė humbė asnjė ndėr kėta tė vegjėlit.”


  MEDITIMI.

  Jezusi na tėrheq vėmendjen dhe, duke folur pėr stilin e mbretėrisė dhe jetėn e komunitetit, kėrkon vlerėsimin tonė: ēfarė mendoni? Skena e propozuar pėr reflektim ėshtė ajo e njė burri, tė njė bariu, qė lufton me njė tufė tė madhe nė kullotat malore. Figura e Hyjit tė Izraelit, e transmetuar nga Isaia, vjen menjėherė nė mendje:
  "Si bariu e kullot grigjėn e vet,
  nė dorė i merr qengjat,
  n’pėrqafim i mbart;
  i shikon me kujdes pėllejat” (Is.40,11).
  Njėra nga delet humbet; nuk ėshtė e vėshtirė tė imagjinohet ajo dele nė shtigje tė paarritshme ku, nga shpėrqendrimi ose duke ndjekur fillin e njė kėrkimi tė ēuditshėm tė pavarur, ajo dele e gjen veten tė humbur, tė paaftė pėr t'u orientuar, e vetme, sepse ėshtė larg nga nėntėdhjetė e nėntat e tjera. Njė nga njėqind ka humbur; nuk na thuhet cila, nėse ėshtė mė e brishtė, apo e papėrvojė, apo thjesht shumė kurioze. Por Jezusi na zbulon se nė atė moment, kur kupton se njė nuk ėshtė mė nė kullotėn e sigurt, ajo bėhet mė e rėndėsishmja pėr bariun, deri nė atė pikė sa katalizon gjithė vėmendjen e tij dhe tė gjitha pėrpjekjet e tij pėr ta kthyer me te tjeret.. Sė fundi, gėzimi i pamasė i zbulimit kushtėzohet nė mėnyrė dramatike nga njė "nėse": fakti qė bariu nuk mundi, me dhimbje, tė mos gjente delen e humbur, na tregon respektin e madh qė Zoti, i dashuruar me "tė vegjėlit" e tij, ruan pėr lirinė tonė.  VAZHDO MEDITIMIN.

  Eja Zoti Jezus, kėrko shėrbėtorin tėnd,
  kėrko delen tėnde tė lodhur.
  Lėri tė shkojnė nėntėdhjetė e nėntė delet e tua
  dhe eja dhe kėrko delen e vetme qė ka gabuar.
  Eja pa qen, eja pa shėrbėtorin mercenar.
  [...] Mė kėrko, pasi unė tė kėrkoj ty,
  mė kėrko, mė gjej, mė merr, mė mbart nė krahėt e tua.
  Nuk tė shqetėson njė peshė qė tė shtyn tė kesh mėshirė.
  Eja, pra, Zot, sepse edhe nėse kam gabuar,
  megjithatė, unė nuk i kam harruar urdhėrimet e tua,
  dhe e ruaj shpresėn e shėrimit.
  Eja, Zot, sepse vetėm ti je nė gjendje
  pėr tė kthyer delet endacake nė vathėn e tyre.
  (Shėn Ambrozi).

 5. #205
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  822

  Pėr: Komenti i ungjillit

  8-12-2021/E MERKURE JAVA E 2/UNGJILLI: Lk 1, 26–38.

  FESTA E ZOJES SĖ PAPĖRLYER.

  LUTJA: Is. 61,10-11.


  10 Me gėzim tė madh gėzohem nė Zotin,
  shpirti im galdon nė Hyjin tim,
  sepse mė veshi me petkat e gėzimit,
  ai mė mbuloi me leshnik tė drejtėsisė,
  porsi dhėndėr tė stolisur me kezė,
  porsi nuse me argjendari e stolisur.
  11 Po, porsi toka qė bėn tė mbijė gjelbėrimi,
  porsi kopshti qė bėn tė mbijė fara e tij,
  kėshtu Zoti Hyj do tė bėjė tė mbijė drejtėsia
  edhe lavdi nė sy tė tė gjithė popujve.  LEXIMI I UNGJILLIT: Lk 1, 26–38.

  26 Nė tė gjashtin muaj, Hyji e dėrgoi engjėllin Gabriel nė njė qytet tė Galilesė, qė quhet Nazaret,
  27 te njė virgjėr, qė ishte e fejuar me njė njeri, qė quhej Jozef, prej fisit tė Davidit. Virgjėra quhej Mari.
  28 Engjėlli hyri tek ajo dhe i tha: “Tė falem, o Hirplote! Zoti me ty!”
  29 Kjo fjalė e shqetėsoi Marinė dhe zuri tė mendojė: ē’do tė thotė kjo pėrshėndetje.
  30 Por engjėlli i tha: “Mos ki frikė, o Mari, sepse ke gjetur hir para Hyjit!
  31 Ja, do tė mbetesh shtatzėnė e do tė nxjerrėsh nė dritė njė djalė e ngjitja emrin Jezus.
  32 Ky do tė jetė i madh dhe do tė quhet Biri i Hyjit tejet tė lartė. Zoti Hyj do t’ia japė fronin e Davidit, atit tė tij.
  33 Ai do tė mbretėrojė pėrgjithmonė mbi shtėpinė e Jakobit dhe mbretėria e tij s’do tė ketė mbarim.”
  34 Atėherė Maria i tha engjėllit: “Si do tė mund tė ndodhė kjo, ndėrsa unė jam virgjėr?”
  35 Engjėlli iu pėrgjigj: “Shpirti Shenjt do tė zbresė nė ty e fuqia e Hyjit tė tejetlartė do tė tė mbulojė me hijen e vet; prandaj ky Fėmijė do tė jetė i shenjtė ‑ Biri i Hyjit. 36 Dhe ja, Elizabeta, kushėrira jote, edhe ajo, nė pleqėrinė e saj, pret t’i lindė djali. Ajo qė mbahet beronjė, ėshtė nė tė gjashtin muaj.
  37 Vėrtet, s’ka gjė tė pamundshme pėr Hyjin!”
  38 Atėherė Maria tha: “Unė jam shėrbėtorja e Zotit: Mė ndodhtė siē the ti!” Atėherė engjėlli u largua prej pranisė sė saj.  MEDITIMI.

  Nė Lajmėrim, pėrshėndetja e Gabrielit pėr Virgjėreshėn e Nazaretit lidhet me ftesėn pėr gėzim mesianik: "Gėzohu, Mari". E gjithė historia e shpėtimit ēon nė kėtė shpallje, nė tė vėrtetė, nė njė farė mėnyre, edhe vetė historinė e botės.
  Nė tė vėrtetė, nėse plani i Atit ėshtė tė pėrmbledhė gjithēka nė Krishtin (krh. Ef 1,10), i gjithė universi nė njė farė mėnyre mund tė fitojė atė hir hyjnor me tė cilin Ati pėrkulet mbi Marinė pėr ta bėrė atė Nėnė tė Birit tė tij. Nga ana tjetėr, i gjithė njerėzimi ėshtė sikur i mbyllur nė fiat me tė cilin ajo korrespondon lehtėsisht me vullnetin e Zotit. Pėrballė ēdo misteri tė Birit, ajo na fton, si nė Lajmėrimin e saj, tė bėjmė me pėrulėsi pyetjet qė hapen drejt dritės, pėr tė pėrfunduar gjithmonė me bindjen e besimit: "Unė jam shėrbėtorja e Zotit: mė ndodhtė siē the ti" (Lk. 1,38).
  (Gjon Pali i dytė: Rosarium Virginis Mariae).  VAZHDO MEDITIMIN.


  Unė tė adhuroj, Ati ynė qiellor,
  sepse ti e ke vendosur Birin tėnd tė njėlindur
  nė barkun mė tė pastėr tė Marisė.
  Unė tė adhuroj, o Biri i Perėndisė,
  pasi ke denjuar tė hysh nė barkun e Marisė
  dhe ti u bėre Biri i vėrtetė tė saj.
  Unė tė adhuroj, o Shpirt Shenjt,
  sepse ti u denjove tė formosh
  nė barkun e papėrlyer tė Marisė
  trupin e Birit tė Hyjit.
  Tė adhuroj, Trini e Shenjtė,
  o Zot njė nė Trininė e Shenjtė,
  sepse e ke fisnikėruar Zonjėn e Papėrlyera
  nė njė mėnyrė kaq hyjnore.
  (Shėn Maksimilian Kolbe)
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ninoenina : 07-12-2021 mė 06:42

 6. #206
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  822

  Pėr: Komenti i ungjillit

  9-12-2021/E ENJTĖ JAVE E 2 TĖ ARDHJES/UNGJILLI: Mt. 11, 11–15.

  LUTJA: Ps 119.


  137 I drejtė je, o Zot,
  edhe gjyqet e tua janė tė drejta.
  138 Ti e ke dhėnė Ligjin tėnd tė drejtė
  dhe shumė besnik.
  139 Zelli im po mė shkrin
  kur shoh se armiqtė e mi i kanė harruar fjalėt e tua.
  140 Fjalėt e tua janė me zjarr tė sprovuara,
  prandaj shėrbėtori yt i do ato.
  141 Jam i ri edhe i pėrbuzur,
  por nuk i kam harruar urdhėrimet e tua.
  142 Drejtėsia jote, drejtėsi e pėrhershme,
  Ligji yt ėshtė i vėrtetė.
  143 Vuajta shumė dhe pata vėshtirėsi,
  urdhėrimet e tua janė kėnaqėsia ime.
  144 Dėshmitė e tua janė drejtėsi e amshueshme,
  mė bėj tė kuptoj e do tė kem jetė.


  LEXIMI I UNGJILLIT: Mt. 11, 11–15.

  11 Pėrnjėmend po ju them: nga ata qė u lindėn prej grash, nuk u ngrit asnjė mė i madh se Gjon Pagėzuesi, megjithatė, mė i vogli nė Mbretėrinė e qiellit, ėshtė mė i madh se ai. 12 Qė prej ditėve tė Gjon Pagėzuesit e deri tani Mbretėria e qiellit po depėrton me vėshtirėsi e vetėm tė fortėt e shtijnė nė dorė.
  13 Vėrtet tė gjithė Profetėt dhe vetė Ligji paralajmėruan deri te Gjoni.
  14 Ai ėshtė ‑ nėse doni ta merrni vesh tė vėrtetėn ‑ Elia, qė duhej tė vijė.
  15 Kush i ka veshėt pėr tė dėgjuar, tė dėgjojė!  MEDITIMI.

  Jezusi interpreton edhe njė herė shenjat dhe pritshmėritė e pranishme nė mėnyrė tė prekshme tek njerėzit, populli i zgjedhur i Izraelit. Kėto janė kohė pritjeje, tė shėnuara nga shtypja ushtarake dhe politike e Perandorisė Romake dhe nga gendja e amullt fetare, e kontrolluar nga njė elitė qė ka reduktuar Ligjin dhe Tempullin nė instrumente tė ruajtjes sociale. Kohė nė tė cilat Gjon Pagėzuesi gjeti njė ndjekės tė madh, me propozimin e tij pėr kėrkime tė sinqerta: duke pėrjetuar personalisht asketizmin e shkretėtirės, larg tundimeve tė pasurisė dhe pushtetit, ai mund tė propozonte nė mėnyrė tė besueshme nė njė mėnyrė universale pritjen e matur tė njė mesi qė nuk do tė kishte vonuar. Jezusi njeh tek Gjoni pėrmbushjen e Besėlidhjes sė Vjetėr, figurėn e asaj tė Elias, babait tė tė gjithė profetėve, kthimi i tė cilit pritej si shenjė e ardhjes sė Mbretėrisė. Gjoni ėshtė mė i madhi nga tė lindurit nga gratė, por shpallja e tij ndalet nė pragun e botės sė re qė do tė jepet dhe ėshtė njė njoftim pa siguri, qė nė njė shėmbėlltyrė tė njė jete dramatike shndėrrohet pėrfundimisht nė pyetjen: "A je ti?” zėri qė bertet nė shkretėtirė, duke pritur qė Fjala tė marrė formė.


  VAZHDO MEDITIMIN.

  Zoti i lirisė
  qė i pėrgatit rrugėt tuaja
  duke i shkatėrruar rrugėt tona,
  Zoti i shpresės nė shkreti
  dhe shkreti nė shpresė tė rreme,
  na jep tė na pėrmbysemi prej teje,
  pėr tė jetuar plotėsisht
  shqetėsimin e shenjtė,
  qė hap zemrėn dhe jetėn
  me ardhjen e Birit Tėnd,
  ēlirimtari mes nesh. Amen. Aleluja!
  (Bruno Forte)

 7. #207
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  822

  Pėr: Komenti i ungjillit

  10-12-2021/E PREMTĖ JAVA E 2 TĖ ARDHJES/UNGJILLI: Mt. 11, 16–19.

  LUTJA: Ps. 25.


  1 Te ti, o Zot, e lartėsoj shpirtin tim!
  2 Hyji im, nė ty shpresoj: mos lejo tė turpėrohem!
  4 Bėj t’i njoh, o Zot, udhėt e tua
  e m’i mėso shtigjet e tua.
  5 Mė drejto me tė vėrtetėn tėnde dhe mė mėso,
  sepse ti je Hyji im, Shėlbuesi im,
  nė ty shpresoj gjithmonė.
  6 Tė tė bien nė mend mėshirat e tua, o Zot,
  dhe dashuria jote qė ėshtė e amshueshme.  LEXIMI I UNGJILLIT: Mt. 11, 16–19.


  16 Me kė ta krahasoj kėtė brezni? U pėrngjet djaloshave qė rrinė nė sheshe e u thėrrasin shokėve
  17 e u thonė: ‘Ne u ramė pėr ju fyejve e ju nuk kėrcyet;
  bėmė gjėmė e ju nuk vajtuat!’
  18 Erdhi Gjoni: ai s’ha as s’pi e thonė: ‘Ėshtė i djallosur!
  19 Erdhi Biri i njeriut: ai ha e pi, e thonė: ‘Ja, grykėsi e pijaneci!
  Miku i tagrambledhėsve dhe i mėkatarėve!’ Por dija pėrligjet nga veprat e veta!”


  MEDITIMI.

  Jezusi u drejtohet turmave, bashkėkohėsve tė tij, brezit tė tij: nė atė kohė dhe atyre njerėzve, padyshim tė vendosur saktėsisht nė histori dhe nė tokėn e tyre; me ata njerėz Jezusi i ndan ndjenjat e tij, vlerėsimin e tij kritik qė rezulton nga pėrplasja mes dėshirės pėr dialog dhe perceptimit tė mbylljes sė tyre. Pėrparimi i mendimit filozofik, evolucioni i gjenetikės dhe tė teknologjisė nuk e kanė zvogėluar rėndėsinė e kėtij gjykimi, i cili rezonon i vėrtetė edhe pėr brezat e tjerė, por edhe pėr tonėn, pavarėsisht mjeteve tė ndryshme tė pėrdorura pėr t'u lidhur me njėri-tjetrin dhe me realitetin pėrreth. .
  Nė tregimin e Jezusit e gjejmė vetem fėmijė, nė shesh, tė ndarė nė grupe tė paaftė pėr tė bashkuar, pėr tė ndarė gėzimin apo zinė, indiferentė ndaj punėve tė tė tjerėve, por tė mėrzitur nga mosinteresimi i shokėve tė tyre. Janė fėmijėt e paaftė pėr tė lexuar dhe kuptuar shenjat e kohėrave: tė papėrshkueshėm nga kėrkesa e rreptė e Gjonit dhe gjykatėsve tė respektuar tė Jezusit, mikut tė taksambledhėsve dhe mėkatarėve.
  Duhet tė shpresojmė tė paktėn tani pėr tani, nė njė gjykim pa qėllime dėnimi, i cili hap ftesėn pėr ta lėnė veten tė pėrfshihemi thellėsisht dhe thellė nė veprat qė, si atėherė ashtu edhe tani, zbulojnė njė model urtėsie.  VAZHDO MEDITIMIN.

  Kur e gjen tė mbyllur derėn e zemrės tonė,
  rrėzoje dhe hyr: mos u largo, o Zot.
  Kur telat e kitarave tona harrojnė emrin tėnd,
  tė lutemi , prit: mos u largo, Zot.
  Kur thirrja jote nuk e thyen torturėn tonė,
  na trondit me dhimbjen tėnde: mos u largo, Zot.
  Kur bėjmė tė ulen tė tjerėt nė fronin tėnd, o Mbret i jetės:
  mos u largo, Zot.
  (Rabindranath Tagore)

 8. #208
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  822

  Pėr: Komenti i ungjillit

  11-12-2021/E SHTUNĖ JAVE E 2 E ARDHJES/UNGJILLI: Mt17, 10–13.


  LUTJA: Ps 118.


  14 Fuqia ime e lavdia ime ėshtė Zoti,
  ai ėshtė shpėtimtari im.
  17 S’do tė vdes, tė jetoj dua,
  do t’i kumtoj veprat e Zotit!
  18 Me ndėshkim tė rėndė Zoti mė ndėshkoi,
  por nuk mė lėshoi nė duar tė vdekjes.
  21 Do tė tė falėnderoj, sepse mė ke vėshtruar,
  dhe u bėre Shpėtimtari im.
  22 Guri, qė e qitėn jashtė pėrdorimit ndėrtuesit,
  erdhi e u bė guri i kėndit;
  23 Zoti e bėri kėtė gjė:
  sa mrekulli pėr sytė tanė!
  24 Kjo ėshtė dita qė na e dhuroi Zoti:
  tė galdojmė e tė gėzojmė nė tė!
  25 Ma jep, o Zot, shpėtimin tėnd,
  deh, o Zot, jepe tė mbarėn!
  26 Bekuar qoftė ai qė vjen nė emėr tė Zotit!

  Po ju bekojmė nga shtėpia e Zotit.

  LEXIMI I UNGJILLIT: Mt17, 10–13.


  10 Ndėrsa po zbrisnin nga mali, nxėnėsit e pyetėn:
  “Pse, pra, skribėt thonė se duhet tė vijė pėrpara Elia?”
  11 Ai iu pėrgjigj:
  “Po, Elia do tė vijė dhe do tė vėrė ēdo gjė nė vend tė vet.
  12 Porse, unė po ju them se Elia ka ardhur, por ata nuk e njohėn e bėnė me tė gjithēka deshėn. Kėshtu edhe Biri i njeriut do tė pėsojė shumė prej tyre.”
  13 Atėherė nxėnėsit e kuptuan se u foli pėr Gjon Pagėzuesin.


  MEDITIMI.


  Pas pėrvojės sė jetuar nė mal tė Shdėrrimit, dishepujt duan tė dinė pse farisenjtė kėmbėngulin tė mėsojnė qė Elia duhet tė vijė mė parė.
  Ata e dinė se judenjtė e prisnin kthimin e tij, tė paralajmėruar nga Malakia:
  "Dhe ja, unė do t’ju dėrgoj profetin Elinė
  para se tė vijė Dita e Zotit
  e madhe edhe e tmerrshme" (Ml 3, 23)
  nė ditėn e Mesisė.
  Jezusi u pėrgjigjet atyre duke thėnė se Elia ėshtė kthyer dhe dishepujt e kuptojnė se ėshtė Gjon Pagėzuesi. Megjithatė, Elia qė u kthye, nuk pati njė pritje tė denjė. I njėjti trajtim i rezervohet tani Birit tė njeriut: ai do tė duhet tė vuajė. Hija e keqe e planeve tė vdekjes tė krijuara nga farisenjtė rri pezull, si pėr Pagėzuesin, mbi historinė e Jezusit.
  Episodi i Shndėrrimit shfaqet si njė pėrvojė e atmosferės sė dashur tė qiellit, ku dishepujt pranohen nė bashkesinė qiellore, si njė pėrgatitje e dobishme pėr t'i rezistuar ngjarjeve tė vėshtira tė pasionit dhe prelud i gėzimit tė ringjalljes. Ata duhet tė mėsojnė tė lexojnė, pėrtej refuzimit dhe armiqėsisė sė njerėzve, mirėsinė dhe bekimin e Hyjit Atė, dhe tė kuptojnė se misteri i vuajtjes, siē do tė tregojė Jezusi, ėshtė i lidhur ngushtė me atė tė dashurisė, tė lavdisė dhe tė jetės sė plotė.


  VAZHDO MEDITIMIN:

  O Hyji, ti deshe qė Shėn Gjon Pagėzuesi
  tė jetė Pararendėsi i Birit tėnd nė lindje e nė vdekje,
  bėj qė sikurse ai e dha jetėn e vet
  pėr drejtėsinė e tė vėrtetėn,
  edhe ne tė dimė t’ia kushtojmė vetveten
  me guxim deshmimit tė mėsimit tėnd.


 9. #209
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  822

  Pėr: Komenti i ungjillit

  13-12-2021/E HĖNĖ E JAVĖS 3 TĖ ARDHJES/UNGJILLI: Mt. 21, 23–27.


  LUTJA: Ps 28:


  Tė thėrras nė ndihmė, o Zot,
  Hyji im, mos rri shurdh ndaj meje,
  sepse po ndenje shurdh ndaj meje
  do tė bėhem si ata qė zbresin nė varr.
  2 Dėgjoje zėrin e lutjes sime
  kur me afsh tė thėrras nė ndihmė,
  kur i ngre duart e mia
  nė drejtim tė Tempullit tėnd tė shenjtė.
  3 Mos mė merr me mėkatarė
  e me ata qė bėjnė tė keqen:
  flasin pėr paqe me tė afėrmit e vet,
  kurse nė zemėr pėrbluajnė tė keqen.
  4 Shpaguaji sipas veprave tė tyre,
  sipas paudhėsisė sė veprimeve tė tyre.
  Shpaguaji sipas veprave tė duarve tė
  tyre,
  jepu shpagimin si e meritojnė.
  5 Ata e pėrbuzin veprimin e Zotit,
  i bėjnė asgjė veprat e duarve tė tija:
  pėrdhe i pėrplastė e mė mos i ngrittė!
  6 Qoftė bekuar Zoti
  qė e dėgjoi zėrin e lutjes sime.
  7 Zoti ėshtė ndihma ime, mbrojtėsi im,
  nė tė shpreson shpirti im dhe gjeta ndihmė:
  zemra mė gėzohet e me kėngėn time e falenderoj.
  8 Zoti ėshtė fuqia e popullit tė vet,
  kėshtjellė shpėtimi pėr tė shuguruarin e vet.
  9 Shpėtoje popullin tėnd e bekoje trashėgimin tėnd:
  priju e ngriji deri nė amshim!  LEXIMIT I UNGJILLIT: Mt. 21, 23–27.

  23 Kur Jezusi hyri nė Tempull e aty po mėsonte, iu afruan kryepriftėrinjtė e pleqtė e popullit dhe i thanė: “Me ē’pushtet je duke bėrė kėshtu? Kush ta dha kėtė pushtet?”
  24 Ai u pėrgjigj: “Edhe unė do t’ju bėj njė pyetje tė vetme. Nėse ju mė pėrgjigjeni, edhe unė do t’ju tregoj me ē’pushtet i bėj kėto. 25 Nga ishte pagėzimi i Gjonit: Nga Qielli apo nga njerėzit?” Por ata mendonin me vete: “Nė qoftė se themi: nga Qielli’, ai do tė na thotė: ‘Pėrse atėherė nuk i besuat?’ 26 e nėse i pėrgjigjemi: ‘prej njerėzve’, kemi frikė popullin, sepse tė gjithė e mbajnė Gjonin pėr profet.”
  27 Atėherė iu pėrgjigjėn: “Nuk e dimė!” “As unė, pra, ‑ u tha ai ‑ s’po ju tregoj me ē’pushtet i bėj kėto vepra!”  MEDITIMI.

  Jezusi hyri nė mosmarrėveshje me autoritetet fetarė, kryepriftėrinjtė dhe pleqtė me autoritet, pėrgjegjėsit pėr drejtimin e tempullit nė Jerusalem, selinė e ligjit dhe vendin qendror i besimit tė popullit izraelit. Marrėdhėnia me Zotin, e pėrshtatur nė njė kornizė burokratike rregullash dhe parimesh, ėshtė e prirur pėr pushtet dhe interesa tregtare nga njė elitė qė zotėron njė autoritet pa kuptim dhe zemėr.
  Pėr kėtė elitė, predikimi i njė tė huaji , siē ishte Jezusi, dhe mė keq akoma gjestet e tij, pėr njė herė jo tamam tė buta, ndaj atyre qė kryenin veprimtari tregtare nėn hijen e banesės sė Zotit tė Besėlidhjes, nxisin njė reagim mbrojtės e vėshtirėsuar nga e vėrteta e pakundėrshtueshme e motivimeve tė sjella e kėtij mjeshtri t ēuditshėm. Duke mos qenė nė gjendje tė dėnojnė predikimin dhe gjestet e tij pėr pėrmbajtjen e tyre, sepse ēdo gjė ishte karakterizuar nga njė zell qė u mungonte kujdestarėve tė tij, ata kundėrshtojnė kredencialet, natyrėn dhe origjinėn e autoritetit tė nevojshėm pėr tė ngritur zėrin e tyre mbi aktivitetet e tempullit. .
  Jezusi e kupton pretekstin e kėsaj kėrkese dhe i ballafaqon bashkėbiseduesit e tij me natyrėn e vėrtetė tė sulmit tė tyre: ata nuk janė udhėrrėfyes drejt Zotit pėr njerėzit, por njerėz tė lidhur pas pushtetit, me diplomaci afatshkurtėr dhe me mendim jo tė qartė. Jezusi u kujton atyre figurėn e Gjonit, i cili erdhi pėr tė pagėzuar turmat dhe qė, megjithėse nuk pėrfaqėsonte njė rrezik tė menjėhershėm pėr pushtetin vendor, ishte refuzuar prej tyre: ēfarė ishte Gjoni atėherė dhe nga vinte autoriteti i Gjonit? Ikja, rastėsisht, nga njė pėrpjekje e vėrtetė pėr njė pėrgjigje zbulon papėrshkueshmėrinė ndaj zėrit tė Zotit tė atyre qė e kanė bazuar shpėtimin e tyre nė vetvete dhe nė statusin e tyre.  VAZHDO MEDITIMIN.

  Ne kemi nevojė tė ndihemi tė dashuruar
  dhe pėr t'u falur, edhe nėse
  ne nuk dimė si tė kėrkojmė falje.
  Ne duhet tė dėgjojmė nga ti
  qė je afėr nesh si njė baba,
  edhe nėse nuk sillemi si fėmijė.
  Ne duam tė jemi nė planin tėnd,
  edhe nėse nuk e kuptojmė.
  Ne kemi nevojė pėr ty, o Zot,
  sepse vetėm ti mund t'i fshin mėkatet
  qė na pengojnė tė jemi transparencė.
  Zoti ynė, ne kemi nevojė pėr ty.
  (Ernesto Olivero)

 10. #210
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  822

  Pėr: Komenti i ungjillit

  14-12-2021/E MARTĖ E JAVĖS SĖ 3 TĖ ARDHJES/UNGJILLI: Mt, 21, 28-32.

  Festa e Shėn Gjonit tė Kryqit.  LUTJA: Ps. 142


  1 Unė i kėlthas me zėrin tim Zotit; me zėrin tim i lutem Zotit.
  2 Para tij paraqes vajtimin tim, para tij parashtroj fatkeqėsinė time.
  3 Kur fryma po mė dobėsohej, ti e dije ecjen time. Ata kanė pėrgatitur njė lak pėr mua te shtegu qė po kaloja.
  4 Vėshtroj nė tė djathtėn time dhe ja: nuk ka njeri qė tė mė njohė; ēdo rrugė shpėtimi ėshtė e mbyllur; asnjeri nuk kujdeset pėr jetėn time.
  5 Unė tė kėlthas ty, o Zot, dhe tė them: "Ti je streha ime, pjesa ime nė tokėn e tė gjallėve.
  6 Dėgjo me vėmendje klithmėn time, sepse jam katandisur si mos mė keq; mė ēliro nga pėrndjekėsit e mi, sepse janė mė tė fortė se unė.
  7 Mė nxirr nga burgu qė tė mund tė kremtoj emrin tėnd. Tė drejtėt do tė mblidhen tok rreth meje, sepse ti do tė mė mbushėsh me tė mira".  LEXIMI I UNGJILLIT: Mt, 21, 28-32.

  28 “Mė thoni si e mendoni kėtė gjė: njė njeri kishte dy djem. Iu drejtua tė parit e i tha: ‘Biro, dil sot e puno nė vresht!’
  29 Ai iu pėrgjigj: ‘Nuk dua!’ Pastaj ndėrroi mendim dhe shkoi.
  30 Atėherė iu drejtua tė dytit po ashtu. Ai iu pėrgjigj: ‘Po shkoj, imzot!’, por nuk shkoi.
  31 Cili prej tė dyve e kreu vullnetin e tė Atit? I thanė: “I pari!”
  “Pėrnjėmend po ju them: ‑ vazhdoi Jezusi ‑ tagrambledhėsit e laviret para jush hyjnė nė Mbretėrinė e Hyjit.
  32 Sepse, erdhi Gjoni ndėr ju udhės sė drejtėsisė e ju nuk i besuat, tagrambledhėsit e laviret i besuan, ndėrsa ju, edhe pasi i patė kėto, nuk u penduat pėr t’i besuar”.
  MEDITIMI.


  Vazhdon konfrontimi mes Jezusit dhe autoriteteve fetarė, tė shqetėsuar nga ndjekja gjithmonė nė rritje e njerėzve tė tėrhequr nga predikimi dhe nga personi i kėtij mėsuesi tė ēuditshėm, kaq tė ndryshėm nga figura formale, i largėt dhe kaq i pėrqendruar nė paraqitjet e drejtuesve tė tempullit. Jezusi nuk heq dorė nga lėkundja e bashkėbiseduesve tė tij, megjithatė duke u pėrpjekur tė depėrtojė nė armaturėn e hipokrizisė qė i bėn ata tė largohen nga Perėndia dhe nga ai popull qė ata duhet tė vėnė nė kontakt. Ai u ofron atyre njė skenė tė njohur, ku dy vėllezėr kanė reagime tė ndryshme ndaj urdhrit tė njė babai tė shqetėsuar pėr kujdesin e hardhisė: ky tregim nuk mund tė mos na kujtojė shumė vende nė shkrimin e shenjtė ku Izraeli krahasohet si vresht i Zotit. Pesha e ndryshme specifike e pamjes, nė fund tė fundit ėshtė e parėndėsishme, dhe kjo nuk i shpėton as shqyrtimit tė pleqve dhe krerėve tė priftėrinjve, tė cilėt pėr njė moment kanė humbur kuptimin pėrfundimtar tė analogjisė, qė i sheh nga ana negative e krahasimit. Ėshtė gjithashtu e habitshme tė gjendet mes ekzekutuesve tė testamentit tė Atit dy nga kategoritė mė tė pėrēmuara dhe mė tė margjinalizuara nga shoqėria, atėherė si tani: gra qė shesin trupin e tyre pėr para dhe burra qė shesin popullin e tyre dhe i shėrbejnė pushtetit tė huaj pėr veten e tyre. Gjendja e tyre, ajo e njė fėmije qė ėshtė i acaruar, por dukshėm i pakėnaqur me zgjedhjen e bėrė, i ka bėrė ata tė vėmendshėm ndaj mesazhit tė profetit dhe tė gatshėm tė ndryshojnė jetėn e tyre pėr tė pasur njė perspektivė tė jetės nė njė "mbretėri" tjetėr.  VAZHDO MEDITIMIN.


  Krishti, imazhi rrezatues i Atit,
  princi i paqes, qė pajton Perėndinė me njeriun
  dhe njeriu me Zotin,
  Fjala e pėrjetshme qė u bė njeri,
  dhe njeri i hyjnizuar nė njė takim dashurie,
  vetėm nė ty do tė pėrqafojmė Zotin.
  Ti qė e bėre veten tė vogėl pėr ta lėnė veten tė kapet
  nga etja pėr dijen dhe dashurinė tonė,
  na jep tė tė kėrkojmė me dėshirė,
  tė besojmė nė ty nė errėsirėn e besimit,
  tė tė presim sėrish me shpresėn e zjarrtė,
  tė tė duam nė liri dhe nė gėzimin e zemrės.
  (Bruno Forte)

 11. #211
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  822

  Pėr: Komenti i ungjillit

  E martė, 28 qershor 2022, java 14 viti 2.

  UINGJILLI E KOMENTI.


  Mt 8, 23-27.


  23 Si hyri nė barkė, pas tij u nisėn edhe nxėnėsit e tij. 24 Dhe ja, nė det u ēua njė stuhi e madhe aq sa valėt po e mbulonin barkėn; e ai flinte.
  25 Atėherė nxėnėsit iu afruan, e zgjuan dhe i thanė:
  “Ndore tėnde, o Zot, se u mbytėm!”
  26 “Pse po frikėsoheni, o fepakėt?” ‑ u tha dhe atėherė u ngrit, u urdhėroi erėrave dhe detit e u bė qetėsi e madhe.
  27 Njerėzit tė habitur thoshin: “Kush ėshtė ky qė po i nėnshtrohen erėrat dhe deti?”
  MEDITIMI:


  “Pse jeni kaq tė frikėsuar, o njerėz besimpakė? »
  Nė mundime dhe shqetėsime, zemra e besimtarit kthehet nga Jezusi. Tani ka mėnyra tė ndryshme pėr t'u kthyer te Krishti; varet nga shkalla e besimit. Njėra mė njerėzore dhe e jashtme, njė tjetėr mė e brendshme dhe shpirtėrore. Natyrisht, dishepujt, tė tmerruar nga dallgėt qė tundnin barkėn e Kishės, i afrohen Mėsuesit mė shumė me frikė sesa me besim. Prania e thjeshtė e Jezusit nuk u mjafton atyre: ata kanė nevojė pėr ndėrhyrjen e drejtpėrdrejtė dhe muskulore tė Jezusit pėr tė besuar se hiri i tij ėshtė efektiv...
  Nė jetėn time tė pėrditshme kam qetėsinė e besimit apo ankthin e botės? A e njoh fuqinė e Krishtit qė ėshtė me mua, nė mua me anė tė pagėzimit dhe qė veproj nė lutjen time tė pėrditshme? A ėshtė Krishti i pranishėm nė Sakramentin e Shenjtė, i gjallė nė zemrėn time apo ėshtė nė gjumė, i harruar nė tabernakull?
  "Jezusi, duke qėndruar nė kėmbė, kėrcėnoi erėrat dhe detin."
  Veprimi i Jezusit na jep njė model besimi qė ēon nė besim tė pandėrprerė. Ky amanet nuk kufizohet vetėm nė horizontet e punėve tė kėsaj bote, por bashkon tokėn dhe qiellin; ajo qė ėshtė nga toka ngrihet nė qiell. Kjo ėshtė njė afėrsi e njohur e shpirtit me Zotin e erėrave dhe tė valėve, Krijuesin e tė gjitha elementeve tė botės. Jezusi na fton nė njė rrugė besimi dhe shprese, e cila na ēliron nga stuhia e sprovave, na strehon nga erėrat e panikut tė ngritur nga mediat masive dhe na rifokuson nė thelbėsoren: atje ku Jezusi, nuk ka asgjė pėr t'u frikėsuar. Ėshtė tek ai qė ne duhet tė kapemi shpirtėrisht.
  Njerėzisht, do tė jetė e nevojshme tė vozitni, tė shpėtoni varkėn nėse ajo ėshtė mbushur me ujė ... dhe tė veproni me shumė besim.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ninoenina : 27-06-2022 mė 09:47

 12. #212
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  822

  Pėr: Komenti i ungjillit

  MĖ 30 - 6 - 2022: JAVA 13, E ENJTE, VITI 2.

  Mt. 9,1-8:

  1 Jezusi hipi nė barkė, kaloi nė anėn tjetėr dhe shkoi nė qytetin e vet.
  2 Dhe ja, ia sollėn para njė tė paralizuar, tė shtrirė nė vig. Jezusi, kur e pa fenė e tyre, i tha tė paralizuarit: “Guxim, biro! Tė janė falur mėkatet!”
  3 Dhe ja, disa prej skribėve menduan me vete:“Ky po blasfemon!”
  4 Jezusi, duke i ditur mendimet e tyre, tha:“Pse mendoni keq nė zemrat tuaja?
  5 Ēka ėshtė mė lehtė tė thuhet: ‘Tė janė falur mėkatet’ apo tė thuhet: ‘Ngrihu e ec!?’
  6 ‘Por qė ta dini se Biri i njeriut ka pushtet tė falė mėkatet mbi tokė ‑ i tha atėherė tė paralizuarit ‑ Ēohu nė kėmbė, merre vigun tėnd dhe shko nė shtėpinė tėnde!”
  7 I paralizuari u ngrit e shkoi nė shtėpi tė vet.
  8 Kur pa turma, e kapi frika e i dha lavd Hyjit qė u dha njerėzve pushtet kaq tė madh.


  MEDITIMI.

  Sot, ne gjejmė nė Ungjill njė nga manifestimet e shumta tė mirėsisė sė mėshirshme tė Zotit. Tė gjitha ato na tregojnė aspekte tė pasura me detaje. Dashuria e Zotit, e cila vepron me mėshirė, shkon nga ringjallja e tė vdekurve ose shėrimi i lebrės, nė faljen e njė gruaje, njė mėkatare publike, duke kaluar nėpėr shumė shėrime tė tjera sėmundjesh dhe shėlbimin e mėkatarėve tė penduar. Kjo e fundit shprehet edhe nė shėmbėlltyra, si ajo e deles sė humbur, sė dhrahmisė sė humbur dhe sė djalit plangprishės.

  Ungjilli i sotėm ėshtė njė demonstrim i mėshirės sė Jezusit nė tė njėjtėn kohė nė dy aspekte: pėrpara sėmundjes sė trupit dhe pėrpara asaj tė shpirtit. Dhe meqenėse shpirti ėshtė mė i rėndėsishėm, Jezusi fillon nga kėtu. Ai e di se i sėmuri ėshtė penduar pėr mėkatet e tij, sheh besimin e tij dhe e atyre qė e bartin dhe thotė: "Guxim, bir, mėkatet e tua tė janė falur" (Mt 9, 2).
  Pse fillon aty ku askush nuk e pyeti? Ėshtė e qartė se ai lexon mendimet e tė paralizuarit dhe e di se pikėrisht pėr kėtė do t'i jetė mirėnjohės ky paralitik, i cili, me siguri, duke e parė veten pėrballė shenjtėrisė sė Jezusit, do tė ndihej i hutuar dhe i turpėruar pėr mėkatet e tij, me njė frikė se mund tė jenė pengesė pėr hirin e shėndetit. Zoti dėshiron ta qetėsojė atė. Nuk ka rėndėsi qė skribėt murmuritin nė zemėr. Pėrkundrazi, ėshtė pjesė e mesazhit tė tij pėr tė treguar se ai ka ardhur pėr tė dhėnė mėshirė pėr mėkatarėt dhe tani ai dėshiron tė shpallė atė.
  Ata qė, tė verbėr nga krenaria, e konsiderojnė veten tė drejtė, nuk e pranojnė thirrjen e Jezusit; pėrkundrazi, ata qė sinqerisht e konsiderojnė veten mėkatarė, e mirėpresin. Para tyre Zoti shfaqet duke i falur ata. Siē thotė edhe Shėn Augustini: "Krenaria ėshtė njė mjerim i madh, por mėshira e Zotit tė pėrulur ėshtė mė e madhe". Dhe nė kėtė rast, mėshira hyjnore shkon edhe mė tej: si njė shtesė e faljes, Jezusi ia riktheu tė paralizuarit shėndetin: "Ēohu nė kėmbė, merre vigun tėnd dhe shko nė shtėpinė tėnde!” (Mt 9, 6). Jezusi dėshiron qė lumturia e mėkatarit tė konvertuar tė jetė e plotė.
  Besimi ynė tek ai duhet tė konsolidohet. Por le tė ndihemi mėkatarė qė tė mos e pėrjashtojmė veten nga hiri.

 13. #213
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  822

  Pėr: Komenti i ungjillit

  MĖ 1-7-2022. JAVA 13, E PREMTE VITI 2.

  UNGJILLI: Mt 9,9-13:


  9 Jezusi, si shkoi prej andej, pa njė njeri qė quhej Maté, ndenjur nė doganė. Jezusi i tha: “Eja pas meje!” Ai u ngrit dhe shkoi pas tij.
  10 Dhe, kur mė vonė, Jezusi u ul nė tryezė nė shtėpi, ja se ia behėn shumė tagrambledhės e mėkatarė e u ulėn nė tryezė bashkė me Jezusin e me nxėnėsit e tij.
  11 Farisenjtė kur e panė kėtė, i pyetėn nxėnėsit e tij: “Pse mėsuesi juaj ha bukė me tagrambledhės e me mėkatarė?”
  12 Jezusi, kur i dėgjoi, u pėrgjigj: “Mjeku nuk u duhet tė shėndoshėve, por tė sėmurėve!
  13 Shkoni e mėsoni ēka do tė thotė: ‘Mė pėlqen mėshira e jo flia!’ Sepse unė nuk erdha tė ftoj tė drejtėt, por mėkatarėt”.  MEDITIMI.

  Sot, Ungjilli na flet pėr njė thirrje, atė tė taksambledhėsit Mate. Jezusi po pėrgatit grupin e vogėl tė dishepujve qė do tė vazhdojnė veprėn e Tij shpėtuese. Ai zgjedh kė tė dojė: do tė jenė peshkatarė apo nga njė profesion modest. Ai thėrret edhe njė taksambledhės qė ta ndjekė atė: profesioni i tij ishte pėrbuzur nga hebrenjtė - tė cilėt e konsideronin vertėm veten vėzhgues tė pėrsosur tė ligjit - sepse e konsideronin atė pothuajse njė jetė mėkatare: nė fakt taksambledhėsit mblidhnin taksa pėr poshtuesit romakė, tė cilėt me tė vėrtetė nuk ishin tė dashur nga hebrenjtė.
  Ftesa e Jezusit ėshtė e mjaftueshme: "Mė ndiq" (Mt. 9,9). Me njė fjalė nga Mjeshtri, Mateu lė profesionin e tij dhe, i kėnaqur, e fton nė shtėpinė e vet pėr tė festuar me njė banket mirėnjohjeje. Ishte normale qė Mate tė kishte njė grup miqsh tė mirė tė profesionit tė tij, qė ta shoqėronin pėr tė marrė pjesė nė atė banket. Sipas farisenjve, tė gjithė ata njerėz ishin mėkatarė, tė njohur publikisht si tė tillė.
  Farisenjtė nuk mund tė heshtin e tė mos komentojnė me disa nga dishepujt e Jezusit: "Si ka mundėsi qė mėsuesi juaj tė hajė bashkė me taksambledhėsit dhe mėkatarėt?" (Mt. 9,10). Pėrgjigja e Jezusit vjen menjėherė: “Mjeku nuk u duhet tė shėndoshėve, por tė sėmurėve!” (v.12). Nuk janė tė shėndoshėt ata qė kanė nevojė pėr njė mjek, por tė sėmurėt. Krahasimi ėshtė i pėrsosur: "Mė pėlqen mėshira e jo flia!’ Sepse unė nuk erdha tė ftoj tė drejtėt, por mėkatarėt”; unė nuk erdha pėr tė thirrur tė drejtėt, por mėkatarėt" (Mt, 9,13).
  Fjalėt e kėtij Ungjilli janė me rėndėsi tė madhe. Jezusi vazhdon tė na ftojė ta ndjekim, secili sipas gjendjes dhe profesionit tė tij. Megjithatė, ndjekja e Jezusit kėrkon tė lėrė pas pasionet e ērregullta, sjelljet e pahijshme familjare, humbjen e kohės, nė mėnyrė qė tė mund t'i kushtohet lutjes, banketit eukaristik, shėrbimit misionar. Nė tė vėrtetė, "njė i krishterė nuk ėshtė zot i vetvetes, por duhet t'i pėrkushtohet shėrbimit tė Zotit" (Shėn Ignatius i Antiokisė).
  Sigurisht qė Zoti po mė kėrkon njė ndryshim jete dhe, kėshtu, pyes veten: cilit grup i pėrkas? Nė atė tė njerėzve qė priren drejt pėrsosmėrisė apo tė njerėzve qė e njohin sinqerisht veten tė humbur nė errėsirė? A nuk ėshtė e vėrtetė qė mund tė pėrmirėsohem? Guxo, pra, dhe ki besim te Zoti!

  Zoti im i ėmbėl, ktheji bujarisht sytė e tu tė mėshirshėm drejt kėtij populli tėnd; sepse lavdia jote do tė jetė shumė mė e madhe nėse ke mėshirė pėr morinė e pamasė tė krijesave tė tua"(Shėn Katerina e Sienės).
  “Jezusi ėshtė fytyra e dukshme e mėshirės sė Atit. Mėshira: ėshtė fjala qė zbulon misterin e Trinisė sė Shenjtė. Mėshira: ėshtė veprimi i fundit dhe suprem me tė cilin Zoti vjen tė na takojė” (Franēesku)
  “Jezusi kreu veprime tė tilla si falja e mėkateve, tė cilat e zbuluan atė si Perėndi Shpėtimtar. Disa hebrenj, tė cilėt nuk e njihnin Zotin e bėrė njeriun, por panė tek ai "njė njeri" qė e bėri veten Zot (Gj. 10,33), e gjykuan atė blasfemues "(Katekizmi i Kishės Katolike, n. 594).

 14. #214
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  822

  Pėr: Komenti i ungjillit

  2 – 7 – 2022: JAVA 13, E SHTUNĖ, VITI 2.

  UNGJILLI: Mt 9,14-17:


  14 Atėherė iu afruan nxėnėsit e Gjonit e i thanė: “Pėrse ne dhe farisenjtė agjėrojmė shpesh, kurse nxėnėsit e tu nuk agjėrojnė?”
  15 Jezusi u pėrgjigj:“A ėshtė e mundur tė mbajnė zi dasmorėt derisa tė jetė me ta dhėndri? Por, do tė vijė koha, kur do t’ua rrėmbejnė dhėndrin. Atėherė edhe ata do tė agjėrojnė.
  16 Askush nuk vė arnė pėlhure tė re nė petk tė vjetėr, sepse arna e shtrin petkun dhe grisja bėhet mė e madhe.
  17 As nuk shtihet vera e re nė rrėshiqa tė vjetėr: pėrndryshe rrėshiqat shpohen, vera derdhet edhe rrėshiqat shkojnė dėm. Vera e re hidhet nė rrėshiqa tė rinj e kėshtu ruhen tė dy.  MEDITIMI

  Sot, ne shohim se si filloi njė epokė e re me Jezusin, njė doktrinė e re, e mėsuar me autoritet dhe se si tė gjitha gjėrat e reja binin nė kontrast me praktikat dhe mjedisin mbizotėrues. Kėshtu, nė faqet qė i paraprijnė Ungjillit tė sotėm, shohim Jezusin duke i falur mėkatet tė paralizuarit dhe duke shėruar sėmundjen e tij, ndėrsa skribėt janė tė tronditur; Jezusi thirri Mateun, taksambledhėsin dhe hante me tė,dhe me tagrambledhės dhe mėkatarė tė tjerė dhe farisenjtė ishin "skandalizuar"; nė Ungjillin e sotėm janė dishepujt e Gjonit qė vijnė te Jezusi sepse nuk e kuptojnė pse ai dhe dishepujt e tij nuk agjėrojnė.
  Jezusi, i cili nuk lė askėnd pa pėrgjigje, thotė: "“A ėshtė e mundur tė mbajnė zi dasmorėt derisa tė jetė me ta dhėndri? Por, do tė vijė koha, kur do t’ua rrėmbejnė dhėndrin. Atėherė edhe ata do tė agjėrojnė" (Mt 9,15). Agjėrimi ishte, dhe ėshtė, njė praktikė pendimi qė na ndihmon "tė fitojmė dominim mbi instinktet tona dhe lirinė e zemrės" (Catechism of the Catholic Church, n. 2043) dhe tė kėrkojmė mėshirė hyjnore. Por nė ato momente, mėshira dhe dashuria e pafundme e Perėndisė ishte nė mes tė tyre me praninė e Jezusit, Fjalės sė Mishėruar. Si mund tė agjėronin? Kishte vetėm njė qėndrim tė mundshėm: gėzimi, shijimi i pranisė sė Zotit qė u bė njeri. Si mund tė agjėronin, kur Jezusi ishte duke u zbuluar atyre njė mėnyrė tė re pėr t'u lidhur me Perėndinė, njė Shpirt tė re qė asgjesonin tė gjitha ato mėnyra tė vjetra?
  Sot Jezusi ėshtė atje: "Dhe, ja, unė jam me ju gjithmonė ‑ deri nė tė sosur tė botės!”(Mt 28, 20), dhe ai nuk ishte aty nė mėnyrėn nė tė cilėn edhe ne sot mendojmė, pas ringjalljes dhe ngritjes sė tij nė qiell, sepse ėshtė kthyer tek Ati dhe kėshtu ne thėrrasim: "Eja, Zot Jezus!"
  Jemi nė kohė pritjeje. Prandaj, duhet tė ripėrtėrihemi ēdo ditė me Shpirtin e ri tė Jezusit, tė heqim dorė nga rutinat, agjėrimin e gjithēkaje qė na pengon tė ecim drejt njė identifikimi tė plotė me Krishtin, drejt shenjtėrisė. “E drejtė ėshtė qara jonė e drejtė agjėrimi, nėse na djeg dėshira pėr ta parė” (Shėn Agustini).
  I lutemi Shėn Mėrisė tė na japė hiret qė na duhen pėr tė pėrjetuar gėzimin e tė diturit se jemi fėmijė tė dashur.
  Mendime pėr Ungjillin e sotėm:
  "Agjėrimi ėshtė timoni i jetės njerėzore dhe mbėshtet tė gjithė enėn e trupit tonė" (Shėn Pjetėr Gojarti)
  “ Vera e re hidhet nė rrėshiqa tė rinj". Dhe pėr kėtė, Kisha na kėrkon tė gjithėve pėr disa ndryshime, ajo na kėrkon tė largohemi nga strukturat kalimtare: ato nuk janė tė dobishme! Merrni rrėshiqa tė rinj, ato tė Ungjillit "(Franēesku).
  "Laikėt gjithashtu e pėrmbushin misionin e tyre profetik nėpėrmjet ungjillizimit, domethėnė me shpalljen e Krishtit tė bėrė me dėshminė e jetės dhe me fjalėn". Ky veprim ungjillizues nga laikėt "merr njė notė specifike dhe njė efektshmėri tė veēantė nga fakti qė kryhet nė kushtet e zakonshme tė shekullit "(Kėshilli i Vatikanit II)" (Katekizmi i Kishės Katolike, nr. 905).

Faqja 11 prej 11 FillimFillim ... 91011

Tema tė Ngjashme

 1. Komenti juaj per kete foto te ministrit Tahiri.
  Nga DYDRINAS nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 26-02-2015, 17:31
 2. Joautenticteti i ungjillit
  Nga Ceni-1 nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 22
  Postimi i Fundit: 04-09-2014, 06:27
 3. Komenti i librit Medarixhus-Salikin nga Muhamed Husejn Jakubi
  Nga IslamInfo nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 16-08-2011, 12:04
 4. Komenti i Sures Jasin?
  Nga shtegi nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 22-07-2009, 13:18
 5. Komenti per prezervativet, Facebook kunder Papes
  Nga Vista nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 60
  Postimi i Fundit: 08-04-2009, 05:48

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •