Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e prizrenasi_30
  Antarsuar
  18-11-2008
  Vendndodhja
  Prizren
  Mosha
  41
  Postime
  729

  Ajete t zgjedhura nga Kurani

  Pasha kohn! Nuk ka dyshim se njeriu sht n nj humbje t sigurt. Me prjashtim t atyre q besuan, q bn vepra t mira, q porositn njri-tjetrin t'i prmbahen t vrtets dhe q kshilluan njri-tjetrin t jen t durueshm. / Kuran / 103:1-3

  E, pa dyshim se pas vshtirsis sht lehtsimi. Vrtet, pas vshtirsis vjen lehtsimi. / Kur'an / 94:5-6

  Ata, q pa e par i friksohen Zotit t vet, pr ta ka falje dhe shprblim t madh. / Kur'an - 67:12

  All-llahu ju krijoi, pastaj Ai ua merr shpirtin. E ka prej jush q shtyhet deri n jetn m t vjetr, ashtu q t mos dij asgj nga ka ka ditur. All-llahu sht m i dijshmi, m i fuqishmi. / Kur'an - 16:70

  Secili njeri do t shijoj vdekjen, e shprblimet tuaja u plotsohen ditn e kijametit, e kush shmanget zjarrit e futet n xhennet, ai ka arritur shptim, e jeta e ksaj bote nuk sht tjetr pos nj prjetim mashtrues. / Kur'an - 3:185

  Nuk ka dyshim se Un e fal at q sht penduar, q ka besuar, q ka br vepra t mira dhe q prqndrohet pr n rrugn e drejt. / Kur'an - 20:82

  N qoft se u bindesh shumics (mohuese q jan) n tok, ata do t largojn ty nga rruga e All-llahut. Ata nuk ndjekin tjetr vetm supozime dhe nuk jan tjetr vetm se rrenacak. / Kur'an - 6:116
  Mos ja bj t tjerve at q nuk ke qejf t ta bjn ty!

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Prizrenasi_40
  Antarsuar
  14-01-2021
  Vendndodhja
  Prizren
  Mosha
  41
  Postime
  27

  Me emrin e All-llahut, Mshiruesit, Mshirbrsit!

  103:1. Pasha kohn!
  103:2. Nuk ka dyshim se njeriu sht n nj humbje t sigurt.
  103:3. Me prjashtim t atyre q besuan, q bn vepra t mira, q porositn njri-tjetrin t'i prmbahen t vrtets dhe q kshilluan njri-tjetrin t jen t durueshm.

  38:29. Libr i begatshm, Ne ta shpallm ty kt, q t'i studiojn argumentet e tij dhe q t marrin msim prej tij ata q kan mend.

  69:38. Pra Un betohem n at q e shihni!
  69:39. Edhe n at q nuk e shihni!
  69:40. Se me t vrtet ai (Kur'ani) sht fjal (e Zotit) q e lexon i drguari i ndershm.
  69:41. Ai nuk sht fjal e ndonj poeti, po ju nuk besoni.
  69:42. Nuk sht as fjal e ndonj falltori, po ju nuk prkujtoheni.
  69:43. sht zbritje prej Zotit t botve!
  69:44. Sikur t trillonte ai (Muhammedi) pr Ne ndonj fjal!
  69:45. Ne do ta kapim at me fuqin Ton.
  69:46. E pastaj do t'ia kputnim atij arterien e zemrs.
  69:47. E askush prej jush nuk do t mund t ndrhynte pr mbrojtjen e tij.
  69:48. Ai (Kur'ani) sht kshill pr t ruajturit.
  69:49. S'ka dyshim se Ne dim q prej jush ka q e prgnjeshtrojn.
  69:50. Ai (Kur'ani) njmend do t jet dshprim pr jobesimtart.
  69:51. Ai sht e vrteta bindse!
  69:52. Andaj, ti lartsoje nga t metat Zotin tnd t madhruar!

  19:66. E njeriu thot: “A thua njmend pasi t vdes do t nxirrem i gjall (do t ringjallem)?”
  19:67. Po, a nuk po mendon njeriu se Ne e krijuam at m par kur ai nuk ishte asgj?
  19:68. Pasha Zotin tnd, Ne do t'i tubojm (pas ringjalljes) ata bashk me djajt dhe do t'i afrojm ata rreth xhehennemit t gjunjzuar.
  19:69. Pastaj, nga secili grup do t'i kapim ata q kishin qen m jorespektues ndaj t Gjithmshrshmit.
  19:70. E Ne e dim m s miri se cili prej tyre ka m merit t hedhet n t.
  19:71. Dhe nuk ka asnj prej jush q nuk do t'i afrohet atij. Ky (kontaktim i xhehennemit) sht vendim i kryer i Zotit tnd.
  19:72. Pastaj, (pas kalimit pran tij) do t'i shptojm ata q ishin ruajtur (mkateve), e zullumqart do t'i lm aty t gjunjzuar.

  79:34. E kur t vij vala e madhe (kijameti),
  79:35. At dit njeriu prkujton se ka ka punuar.
  79:36. E xhehennemi shfaqet sheshazi pr at q e sheh.
  79:37. E pr sa i prket atij q ka tepruar.
  79:38. Dhe i dha prparsi jets s ksaj bote,
  79:39. xhehennemi do t jet vendi i tij.
  79:40. E kush iu friksua paraqitjes para Zotit t vet dhe ndaloi veten prej epsheve,
  79:41. xhenneti sht vendi i tij.

  61:8. Ata duan ta shuajn dritn e All-llahut me gojt e tyre, po All-llahu e plotson (e prhap) dritn e vet, edhe pse e urrejn jobesimtart.
  61:9. Ai (All-llahu) sht q e drgoi t drguarin e vet me udhzim t qart e f t vrtet, pr ta br mbizotrues mbi t gjitha fet, edhe pse idhujtart e urrejn.


  14:24. A nuk ke kuptuar se si All-llahu bri shembull: fjaln e mir si pema e mir q rrnjt e saj jan thell (n tok) e degt e saj jan lart,
  14:25. E q me vullnetin e Zotit, ajo e jep frutin e vet n do koh. All-llahu pra u parashtron njerzve shembuj ashtu q ata t mendojn.

  14:26. Dhe shembulli i fjals s keqe sht si nj pem e keqe q sht shkulur mbi tok e q nuk ka t qndruar.
  14:27. All-llahu i forcon ata q besuan n fjaln e fort (t mir) n jetn e ksaj bote edhe n botn tjetr, ndrsa mizort All-llahu i bn t humbur. All-llahu punon ka t doj.

  8:28. Dhe, dijeni se pasuria e juaj dhe fmijt tuaj jan vetm nj sprov, dhe se te All-llahu sht shprblimi i madh.

  9:55. Prandaj, mos t mahnit pasuria e tyre e as fmijt e tyre, All-llahu do vetm t'i dnoj me to n jetn e ksaj bote e t'ua nxjerr shpirtrat duke qen ashtu qafira.

  9:85. Po ty t mos duket e mir pasuria e tyre dhe fmijt e tyre. All-llahu deshi t'i mundoj me t n kt bot dhe t'u dal shpirti duke qen mohues.

  58:17. Atyre nuk do t'u bj kurrfar dobie pasuria e tyre e as fmijt e tyre para All-llahut. Ata jan banor t zjarrit, aty jan prgjithmon.

  6:96. Ai sht krijues i drits s mngjesit. Natn e bri koh pushimi, e diellin dhe hnn pr llogaritje t kohs. Ky sht caktim i t plotfuqishmit, i gjithdijshmit.

  5:87. O ju q besuat! Mos i ndaloni t mirat q pr ju i lejoi All-llahu dhe mos teproni, se All-llahu nuk i do ata q e teprojn.

  4:79. fardo e mire q t vjen sht nga All-llahu, e ka t ndodh nga ndonj e keqe sht nga vet ti. Ne t drguam ty Pejgamber pr mbar botn. Mjafton q All-llahu sht dshmues pr kt.

  18:23. Dhe mos thuaj kurrsesi pr ndonj shtje: “Un do ta bj kt nesr!”
  18:24. Vetm: “N dasht All-llahu!” E kur t harrosh, prmende Zotin tnd dhe thuaj: “Shpresohet se Zoti im do t m jap udhzim edhe m t afrt prej ktij”.

  4:37. Ata q vet jan koprrac dhe urdhrojn njerzit pr koprraci, dhe e fshehin at q ju ka dhn All-llahu nga mirsit e veta. Ne kemi prgatitur dnim t turpshm pr jobesimtart;

  4:38. Edhe ata q e japin pasurin e tyre pr sy e faqe t bots, e nuk e besojn All-llahun as ditn e mbram. E ai q e ka shok djallin, ai pra sht shok i shmtuar.

  21:1. Njerzve u sht afruar koha e llogaris s tyre, e ata t hutuar n pakujdesi, nuk prgatiten fare pr t.

  3:118. O ju q besuat, mos i zini pr miq t ngusht t tjert jasht mesit tuaj, ata nuk pushojn s vepruari n dm tuajin, u dshirojn ka u mundon juve. Urrejta kundr jush duket nga gojt e tyre, por ajo q fshehin n gjoksat tyre sht edhe m e madhe. Ne pra, ua kemi sqaruar faktet nse ju i kuptoni.

  9:67. Hipokritt dhe hipokritet jan si njri-tjetri; urdhrojn pr t keqen e ndalojn nga e mira dhe shrngojn duart e tyre. Harruan All-llahun (nuk i binden), prandaj Ai i harroi (nga mshira). Nuk ka dyshim, hipokritt jan ata t prishurit.

  9:68. Hipokritve dhe hipokriteve dhe jobesimtarve All-llahu u ka prcaktuar zjarrin e xhehennemit, ku do t jen prgjithmon, ai mjafton pr ta, dhe ata i ka mallkuar All-llahu. Ata kan dnim t pandrprer.

  29: 57 Secili njeri do ta shijoj vdekjen, e pastaj do t ktheheni te Ne.

  29:58 E ata q besuan dhe bn vepra t mira, atyre do t'u bjm vend t lart n xhennet n t cilin rrjedhin lumenj, aty jan prgjithmon; sa i mir sht shprblimi pr at q vepruan.

  29:59 T cilt bn durim dhe vetm Zotit t tyre iu mbshtetn.

  35:5. O ju njerz, s'ka dyshim se premtimi i All-llahut sht i vrtet, pra t mos u mashtroj juve jeta e ksaj bote dhe t mos u mashtroj juve ndaj All-llahut ai i mashtruari (shejtani).

  53:32. Ata q largohen prej mkateve t mdha dhe prej punve t ndyta, prpos ndonj pune t imt, s'ka dyshim se Zoti yt sht q gjersisht prfshin me falje, se Ai di m s miri pr ju edhe para se t'ju krijoj edhe kur filloi krijimin tuaj nga dheu, e edhe kur ishit t fshehur n barqet e nnave tuaja, pra mos lavdroni veten, se Ai e di kush sht m i ruajtur.

  7:55. Luteni Zotin tuaj t prulur e n heshtje, pse Ai nuk i do ata q e teprojn.

  9:82. Le t qeshin pak (n Dunja) e le t qajn shum (n botn tjetr). Ai sht shprblim i asaj q fituan.

  3:185. Secili njeri do t shijoj vdekjen, e shprblimet tuaja u plotsohen ditn e kijametit, e kush shmanget zjarrit e futet n xhennet, ai ka arritur shptim, e jeta e ksaj bote nuk sht tjetr pos nj prjetim mashtrues.

Tema t Ngjashme

 1. Disa ajete t zgjedhura
  Nga biligoa n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 25
  Postimi i Fundit: 12-10-2012, 17:16
 2. EMBELSHORE (Lirika t zgjedhura)IRIKA TE ZGJEDHURA
  Nga Jorgo Telo n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 32
  Postimi i Fundit: 09-03-2012, 03:49
 3. LUTJE T zgjedhura nga Kurani dhe Hadithi
  Nga ebemtravel n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 19-03-2011, 11:01
 4. Ajete kshilluese
  Nga prizrenasi_30 n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 27
  Postimi i Fundit: 05-08-2010, 05:54
 5. Si i sqaroni kete ajete Kuranore!!
  Nga Gostivari_usa n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 06-07-2008, 21:16

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •