Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  12-01-2021
  Postime
  1
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Ese argumentuese

  Pershendetje,a mundet dikush mem ndihmu per nje ese argumentuese,mundesisht diqka rreth ekonomise... respekt forumi

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,301
  Faleminderit
  88
  830 falenderime nė 678 postime

  Pėr: Ese argumentuese

  Kur te duhet te shkruash nje ese, nese tematika e subjekti eshte i panjohur per ty, duhet te fillosh me punen kerkimore per te mesuar e studiuar me shume mbi tematiken dhe subjektin qe te kerkohet te besh nje ese. Nese subjekti eshte i njohur per ty, ke njohuri te mjaftueshme, kalon ne pyetjen e dyte: cili eshte argumenti/qendrimi qe une dua te mbroj ne esene qe do te shkruaj? Ky eshte mesazhi qe dikush do te marri pasi te lexoje esene qe ti ke shkruajtur. Ky eshte thelbi i qendrimit qe ti do te mbash mbi ate subjekt. Te gjitha paragrafet qe do te shkruash ne vazhdim, jane thjeshte argumenta qe ti perzgjedh per te mbrojtur thelbin e esese qe po shkruan.

  Si strukture, eseja ka nje hapje, qe perbehet nga nje paragraf ku ti pershkruan qarte thelbin e qendrimit tend ne ate ese.
  Pas hapjes ke nje liste argumentash ose kendveshtrimesh, me te cilat ti e mbron thelbin e qendrimit tend.
  Ke edhe paragrafin mbylles, ne te cilin ti rithekson thelbin e qendrimit me te cilin e hape esene, dhe mund te shtosh edhe ndonje detaj personal mbi subjektin qe trajtove,

  Te ftoj te lexosh edhe kete teme Kultura e Debatit, pasi te ndihmon ne formulimin e mendimeve dhe shprehjen e tyre gojore apo te shkruar.

  Suksese.
  Albo

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,095
  Faleminderit
  433
  525 falenderime nė 442 postime

  Pėr: Ese argumentuese

  Nje ese e mire per ekonomine do ishte mbase reth globalizimit te sotem,tregjet financiare,monedhat dixhitale tregetia dixhitale..etj.Modernizimi i skajshem ku piksynimi kryesor eshte pasuria a pasurimi dhe jo etika dhe umanizmi qe duhet te sjelle zhvillimi....
  Si mbyllje por edhe si "model krahasues a llogjike argumentimi" reth kesaj ese-je mundet te maresh shembullin e Arkes se Noes e cila u ndertua nga amatore dhe Titaniku qe u ndertua nga profesionistet. E para,Arka e Noes edhe se u ndertua nga amatore eshte imagjinata morale mijravjeēare e shpetimit te njerezimit. Shembulli i dyte ai i Titanikut i bere nga profesionistet eshte imazhi modern i fatkeqesis ose i katastrofes...
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga SERAFIM DILO : 13-01-2021 mė 15:01

Tema tė Ngjashme

 1. Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 05-03-2018, 13:22
 2. ese argumentuese
  Nga vajza e Vores nė forumin Mentori akademik
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 12-05-2011, 16:14
 3. Ese argumentuese
  Nga ilirjannn nė forumin Ndihmoni njėri-tjetrin
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 23-10-2010, 15:06
 4. Si te shkruaj nje esse argumentuese?
  Nga UliseNesta nė forumin Mentori akademik
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 02-05-2010, 17:12

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •