Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 9
  1. #1

    Problem me syte, ndihme ju lutem

    Pershendetje te gjithve

    Kam 1 problem me sytė kam qen ne mjek shum her por nuk me ndihmon as pikat e as syzat nuk e di cfar te bej perveq se te shkoj per kontroll ne turqi

    Problemi esht se nuk mundem te shikoj as tv e as telefon e as driten , kshtu shof shum mir skam diometri e kurgja vetem qe mdjegin shum kur shof tv ose telefon me kuqen dhe kam djegje te madhe dhe fillon te me trubllohen syt ju lutem nese i ka ndodh dikujt tme ndihmon ket problem e kam gati 6 7 muaj skam lan spital ne shkup privat dhe shtetror pa shku dhe perveq pikave spo me japin asgje.

  2. #2
    Ushtar i larte Maska e Neteorm
    Anėtarėsuar
    04-01-2011
    Vendndodhja
    127.0.0.1
    Postime
    2,317
    Postimet nė Bllog
    7

    Pėr: Problem me syt ndihm ju lutem

    Po ti mar pikat me radhe se shoh qe je shume kontraktitor me vehten ne disa pika qe permend me lart gje qe ben temen dyshuese. Po thua qe nuk shikon dot asgje kur je rregjistruar ne forum dhe ke formuluar kete artikull vete, eshte vertet per tu cuditur.
    Si dhe nese nuk ke gjetur kuren nepermjet mjekeve qe jane ekspert per ate pune, cfare mund te te ofroj forumi?

  3. #3
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anėtarėsuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,030
    Postimet nė Bllog
    17

    Pėr: Problem me syt ndihm ju lutem

    Mosha ka te beje shume me problemet e syve...

    Pasi kalon te 40-tat, fillojne problemet me syte. Ke provuar te mbash syze te posacme qe te mbrojne nga refklektimi i ekranit te telefonit apo televizorit?

    Shiko edhe dieten e ushqimit qe merr. Mund te kesh mungese vitaminash qe ndihmojne syte.

    Nese doktoret thone qe problemi nuk eshte me syrin, ka mundesi qe te kesh demtim ne ate zone te trurit qe eshte pergjegjes per shikimin. Mund te te jete krijuar inflamacion qe ndikon direkt ne funksionin e syrit. Disa doktore rekomandojne marrjen e vajit te peshkut dhe vajit te ullirit perdite, si nje menyre per te luftuar inflamacionin ne gjithe trupin. Vaji i peshkut ka nje acid brenda Omega3, DHA, qe njeriu nuk e prodhon dot vete ne trup nepermjet ushqimit. Ai acid eshte ushqim per trurin, e ndihmon te funksionoje sic duhet sistemin simpatik dhe parasimpatik qe jane pergjegjes per rregullimin e gjithe organeve e gjendrave te trupit. Vaji i peshkut te ul inflamacionin ne trup dhe te ndihmon edhe zemren.

    Nuk te ben keq ta perdoresh per 2-3 jave per te pare nese te ben efekt.

    Albo

    P.S Une nuk jam doktor, keshtu qe keshillen time merre si sugjerim mes miqsh e jo si rekomandim eksperti.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Albo : 08-01-2021 mė 21:26

  4. #4

    Pėr: Problem me syt ndihm ju lutem

    O vlla un spo them qe spo shoh fare por kam problem me djeg'je nese ri pak minunta ne tel ose shof tv, arsyja pse e hapa 1 tem ktu se kerkova shum ne google rreth kti problemit dhe thash ndoshta ktu ne forum i ka ndodh ndonjerit ky problem si i imi dhe ka gjet zgjedhjen

  5. #5

    Pėr: Problem me syt ndihm ju lutem

    Faleminderit shum Albo, jam 24 vjecar dmth sjam ne moshen +40 vjecar e ket me vaj peshku do filloj nga sot ta praktikoj, nuk kam lan asgje pa provu kam mar rreth 10 pika , lot artificial, pika per alergji dhe nuk mkan ndihmu

    Faleminderit shum per pergjigjen dhe kohen qe e ndat

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e prizrenasi_30
    Anėtarėsuar
    18-11-2008
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    729

    Pėr: Problem me syt ndihm ju lutem

    Respekt Albo. Pérshéndetje nga Prizreni.
    Mos ja bėj tė tjerėve atė qė nuk ke qejf tė ta bėjnė ty!

  7. #7
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anėtarėsuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,030
    Postimet nė Bllog
    17

    Pėr: Problem me syt ndihm ju lutem

    Citim Postuar mė parė nga DijarDervishaj Lexo Postimin
    Faleminderit shum Albo, jam 24 vjecar dmth sjam ne moshen +40 vjecar e ket me vaj peshku do filloj nga sot ta praktikoj, nuk kam lan asgje pa provu kam mar rreth 10 pika , lot artificial, pika per alergji dhe nuk mkan ndihmu

    Faleminderit shum per pergjigjen dhe kohen qe e ndat
    Na njofto ne kete teme nese pate efekt ose nese gjete ndonje zgjidhje tjeter per problemin me syte. Jam i bindur qe problemin tend e kane shume shqiptare te tjere dhe informacioni do t'iu vinte ne ndihme.

    Albo

  8. #8
    Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
    Anėtarėsuar
    12-09-2002
    Vendndodhja
    nė realitetin e hidhur
    Postime
    2,202

    Pėr: Problem me syt ndihm ju lutem

    Citim Postuar mė parė nga DijarDervishaj Lexo Postimin
    O vlla un spo them qe spo shoh fare por kam problem me djeg'je nese ri pak minunta ne tel ose shof tv, arsyja pse e hapa 1 tem ktu se kerkova shum ne google rreth kti problemit dhe thash ndoshta ktu ne forum i ka ndodh ndonjerit ky problem si i imi dhe ka gjet zgjedhjen
    A je kontrolluar per sinozit?

    Mua me erresoheshin syte shume kur isha i vogel ne Tirane. Me hipte nje avull ne kaptine, me nxiheshin syte dhe nuk shikoja asgje. Kjo zgjaste pak minuta. Me thane qe me ndodhte per shkak te sinozitit.

    Kur emigrova ne Greqi, problemi u zvogelua dhe ne nje ishull grek, ku ndejta 6 vjet, mu sherua fare... nga klima e paster. Ketu ne SHBA nuk e kam pasur fare problemin, por ne Tirane me ishte nxire jeta me sinozitin.

    Shko shiko se mos e ke nga sinoziti problemin.

  9. #9

    Pėr: Problem me syt ndihm ju lutem

    Citim Postuar mė parė nga Albo Lexo Postimin
    Na njofto ne kete teme nese pate efekt ose nese gjete ndonje zgjidhje tjeter per problemin me syte. Jam i bindur qe problemin tend e kane shume shqiptare te tjere dhe informacioni do t'iu vinte ne ndihme.

    Albo
    Sic po e shoh tek vetja duhet sa ma shum pushim se kur nuk ri PC ose TEL jam shum me mir skam as 1 problem momentin qe e mar tel ose futem pc fillojn problemet, se kam studju shkencat kompjuterike dhe deri para disa muajve rija 8-10 or ne pc , sa ma larg qe po i ri telefonit po behem me mir isha te 1 mjek te henen dhe me tha e ke "Sindromen e vizionit" dhe me sygjeroi qdo 20 min pran ekranit duhet 1 pushim i vogel 1 minut me pa me sy ne distanc deri 100 metra

Tema tė Ngjashme

  1. Problem me syte
    Nga Elian70 nė forumin Mjeku pėr ju
    Pėrgjigje: 7
    Postimi i Fundit: 20-07-2014, 10:00
  2. Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 24-01-2013, 13:43
  3. kam nje problem,,ju lutem me ndihmoni se me duhet per neser ne mengjes
    Nga rrogozhinsi nė forumin Mentori akademik
    Pėrgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 07-02-2011, 23:19
  4. Ndihme ju lutem
    Nga DoLpHiN nė forumin Mjeku pėr ju
    Pėrgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 15-01-2011, 11:19
  5. ndihme ju lutem
    Nga _MALSORI_ nė forumin Ndihmoni njėri-tjetrin
    Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 05-04-2009, 15:43

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •