Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,812
  Postimet n Bllog
  3

  Si t pastroj trupin tim nga helmet?

  Konsumoni 7 dit nj got nga ky lng dhe do pastroni trsisht veshkat e mlin. Ja si ta prgatisni

  Emri: 640-0-5ff0a52dbb0e3.jpg

Shikime: 1454

Madhsia: 41.7 KB

  Lngu i panxharit t kuq dhe hudhrave sht nj kur e vjetr popullore, e prdorur ndr breza pr t rigjeneruar gjith organizmin dhe largimin e toksinave.

  Largimi i lngjeve toksike apo helmuese nga organizmi sht thlebsor.

  Stili yn i jetess, dietat por edhe mjedisi i jashtm prthithin shum toksina, radikale t lira t dmshme, mikrobe etj.

  T gjitha kto futen n organizm dhe ndrpresin funksionin normal t organeve tona vitale.

  Largimi i lndve helmuese


  Detoksifimi i gjakut ndihmonn eliminimin e t gjitha lndve helmuese, papastrtive dhe prmirson funksionimin e veshkave dhe mlis.

  Veshka dhe mlia punojn n mnyr t rregullt fal vetive t ktij lngu fantastik. I cili mbron kto organe nga dmet q shkaktojn toksinat.

  Gjithashtu ky lng ndihmon organet edhe nga ndikimi q shkakton stresi dhe ankthi n organizm.

  Vetit mjeksore t hudhrs, xhinxherit, panxharit t kuq dhe limonit ndimojn n rigjenerimin e qelizave t mlis, veshkave dhe gjakut duke ndikuar n mirfunksionimin e tyre.

  Pastrimi i gjakut

  Pastrimi i gjakut largon toksinat dhe radikalet e lira t cilat krijojn probleme n trup, si jan alergjit, dhimbja e koks, imuniteti i ult dhe probleme t tjera shndetsore.

  Gjaku i shndetshm ndikon n lehtsimin e funksionit t trupi duke transportuar oksigjen dhe lnd ushqyese n t gjitha pjest e trupit

  Lngu magjik i Panxharit dhe Hudhrs

  Prgatitja e ktij lngu purifikues do t’iu ndihmoj t pastroni natyralisht gjakun nga toksinat, mlin dhe veshkat.

  Prbrsit

  1 panxhar i kuq mesatar

  2 thelpinj hudhra

  1 moll

  Dy feta t holla xhinxher

  Nj lug aji me lng limoni

  Prgatitja

  Kalojini t gjith prbrsit n blender (shtrydhse frutash).

  N fund, shtoni lngun e limonit, nse dshironi edhe pak uj dhe pijeni me stomak bosh.

  Konsumojeni kt lng deri n 7 her brenda gjith javs dhe n kt mnyr gjaku, veshkat dhe mlia juaj do t pastrohen trsisht nga toksinat.

  Prfitimet shndetsore t prbrsve

  Hudhra – Prmirson nivelin e presionit t gjakut dhe lehtson punn e arterieve

  Panxhari – Pastrues i fuqishm i gjakut, prmirson qarkullimin e tij.

  Xhinxher – Parandalon mpiksjen e gjakut.

  Lngu i Limonit – Prmban vitamina C dhe antioksidant .

  Mollt – Rregullojn funksionimin e gjakut.

  AgroWeb.org

 2. Anetart m posht kan falenderuar Albo pr postimin:

  Prizrenasi_40 (16-01-2021)

 3. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  3,737

  Pr: Si t pastroj trupin tim nga helmet?

  jam dakort me te gjitha pervec hurdhes e cila ka brenda saj enxima aq te rrezikshme (bashke me qepen) saqe ja kalon edhe mishit krahasuar per rrezikshmerine qe i sjell organizmit njerzor

  nje faktor tjeter per pastrimin e organizmit njerzor nga helmet dhe toksinat qe akumulohen gradualisht nepermjet ushqimit (te trupi njeriut ) eshte edhe agjerimi me intervale bazual ne kalendarin lunar

 4. #3
  i/e regjistruar Maska e [Elita]
  Antarsuar
  15-02-2013
  Vendndodhja
  Larg!
  Postime
  452

  Pr: Si t pastroj trupin tim nga helmet?

  Hudhra nxit prodhimin e qelizave te bardha te gjakut ( leukociteve ) qe jane faktori kryesore per te luftuar toxinat ne trup. Por kete rol edhe pa henger hudhra e kryejne veshket dhe melcia.
  Agjerimi gjithashtu ka nje rol te rendesishem ne detoxifikimin e organizmit.

 5. Anetart m posht kan falenderuar [Elita] pr postimin:

  Prizrenasi_40 (16-01-2021)

 6. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  3,737

  Pr: Si t pastroj trupin tim nga helmet?

  Hurdha e perdorur si ilac eshte tjeter gje dhe hurdha e perdorur si ushqim eshte tjeter gje, jane dy gjera te ndryshme qe nuk duhet te ngaterrohemi , per mua personalisht hurdha eshte ushqim statik dhe demet qe i shkakton njeriut kur perdoret ne ushqim eshte shume me i rrezikshem

  ndersa per hurdhen si ilac ke nje shkrim me poshte nga radio e jashtme e kines ne gjuhen shqipe ,kina ka nje eksperience te madhe me mjeksine e saj tradicionale

  http://albanian.cri.cn/541/2015/03/06/302s139745.htm

Tema t Ngjashme

 1. Si mundem ta pastroj C:
  Nga mimik n forumin Pyetni ekspertt
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 05-03-2019, 17:03
 2. Stervitjet per Shpirtin dhe Trupin
  Nga 28111912 n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 02-01-2013, 11:55
 3. Si ti pastroj pucrrat e fytyres?
  Nga gon1 n forumin Mjeku pr ju
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 27-07-2009, 20:16
 4. Si t pastroj pluhurin n kompjuter?
  Nga viganv n forumin Pyetni ekspertt
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 12-07-2007, 22:56
 5. 2 pleshtat ne trupin e femres!
  Nga Living in Vain n forumin Humor shqiptar
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 27-09-2002, 23:55

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •