Mbretria e Bashkuar u largua nga Bashkimit Evropian n mesnatn ndrmjet s enjtes dhe t premtes, duke i dhn fund nj lidhjeje t stuhishme 48 vjeare me projektin Evropian, pr nj t ardhme t pasigurt pas Brexit-it.

Kambana e famshme britanike ra n prag t Vitit t Ri pr t shnuar fundin e periudhs kalimtare t Brexit-it, kur Mbretria e Bashkuar u largua nga tregu i prbashkt i BE-s dhe unioni doganor.

Kremtimet ishin mjaft t heshtura pr shkak t kufizimeve pr shkak t pandemis s COVID-19, pr t mos prmendur ndarjet e opinionit mbi drejtimin e Britanis.

Kryeministri Boris Johnson, shfrytzoi mesazhin e tij t Vitit t Ri pr t prshndetur agimin e ri pr Mbretrin e Bashkuar.

Ne kemi lirin ton n duart tona dhe varet nga ne q ta shfrytzojm maksimalisht. Dhe mendoj se do t jet instinkti zotrues i qytetarve t ktij vendi q t bashkohen si nj Mbretri e Bashkuar Anglia, Skocia, Uells dhe Irlanda e Veriut pr t punuar s bashku pr t shprehur vlerat tona gjithandej bots, tha ai.

Por n Skoci, ku mbshtetja pr pavarsin sht rritur pjesrisht edhe pr shkak t Brexit-it, ministrja e Par, Nicola Surgeon, shkroi n facebook se ata do t kthehen s shpejti dhe i krkoi Evrops t mbaj dritn ndezur.

Mbretria e Bashkuara ishte antare e bllokut q fillimisht njihej si Komuniteti Evropian Ekonomik, q n vitin 1973.

Ajo vendosi t largohet pas referendumit t qershorit t vitit 2016, i cili u pasua nga vite negociatash q uan n shkputjen prfundimtare t saj natn q lam pas.

*Mbshtetur n agjencin e lajmeve Reuters./VOA/

Top Channel