Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  771
  Faleminderit
  1
  53 falenderime n 39 postime

  Prse po goditen Presidenti Thai dhe lufttart e UK?

  Prej 17 vitesh nuk ka t sosur padititja e lufttarve t UK dhe veanrisht drejtuesit e saj nga ana e Tribunalit t Hags. Nj shqetsim i madh pr popullin shqiptar t Kosovs dhe pr Shqiprin ishte ftesa pr tu paraqitur para Gjykats Nrkombtare t Hags me nj aktakuz pr krime luft t rnd pr Presidentin e Kosovs Thai dhe pr Kryetarin e PD t Kosovs Kadri Veseli. Problemi nuk sht se ftesat pr tu paraqitur n Gjykatn Ndrkombtare t Hags ishin t papritura ato priteshin, por kjo ftes ndodhi para nj evenimenti t veant pr Kosovn, at t Takimit t shumpritur n Washington , White House, SHBA, midis Presidentit Thai dhe Presidentit Serb Vui, takim ky i organizuar nga Grennel.
  Prokuroria Speciale e Kosovs e ngritu n 2015 por e transferuar n Hag n 2019, ka ngritur akuza ndaj Presidentit t Kosovs, Hashim Thai dhe kryetarit t Partis Demokratike t Kosovs, Kadri Veseli. jan penalisht prgjegjs pr afrsisht 100 vrasje t paligjshme (sipas tyre). Thai nuk sht thirrur si i pandehur, por gjithsesi do ta shpreh konsideratn e tij sot n orn 20.00.
  Zyrtari pr informim i ktij dikasteri, Michael Doyle ka folur lidhur me njoftimin e publikuar pa u konfirmuar fillimisht nga Gjykata Speciale.
  Kjo deklarat sht e ndar nga vet aktakuza. Aktakuza, s bashku me t gjith materialin plotsues t paraqitur nga prokurori n prill, mbetet rreptsisht konfidenciale, pasi rregullat diktojn, ka thn Doyle (Klankosova.tv).
  I pakuptueshm ishte reagimi i bashkkryesyesit t BE pr mardhniet me jasht Card Bildt i cili komentoi aktakuzn e ngritur nga Gjykata Speciale pr Hashim Thain dhe Kadri Veselin. Z. Hoxhaj shkroi pr kt reagim t pamatur t z. Krad Bildt: ``I dashur, Carl Bildt! Deklarata linuese nuk sht aktgjykim dhe as q e bn dik fajtor. Ju duhej ta theksonit kt parim elementar, m t rndsishmin e drejtsis. E ardhmja e Kosovs dhe stabiliteti jan shum m t rndsishme sesa disa deklarata t dyshimta.
  Po kshtu, Avokati i njohur, Luka Misetic, i cili ka qen edhe avokat i gjeneralit t famshm kroat Ante Gotovina, i ka reaguar Carl Bildt, i cili ka krkuar dorheqjen e Thait nga pozita e presidentit pas publikimit t propozim aktakuzs. Misetic i ka thn Bildt se - ``ai q duhet t jap dorheqje sht prokurori, i cili sipas tij, ka vepruar n mnyr t paligjshme``.
  Duke analizuar rastin n fjal nuk mund t mos mendohet se Ftesa pr gjykim pr Presidentin Thai dhe Kadri Veselin sht n vazhdn e akuzave kundr drejtuesve t UK , por kto akuza n rastin n fjal kan nj insinuat politik e cila vrtetohet nga prishja e takimit t ardshn q do mbahej n ashington n 27 qershor.Shihet qart prplasje e politikave t BE dhe t SHBA pr problemin e pazgjidhur t Kosovs, dhe kjon fakt mbetet nj prplasje Gejopolitikave t interesave amerikane dhe BE. Dihet q BE e ka zvarritur futjen e Kosovs n Shengen, ka zvarritur dhe ka ln pa konkluduar disa takime kosovaro-serbe megjithse Qeveria e Kosovs kushdo q ka qn gjat gjith ksaj kohe nga shpallja e Pavarsis m 2017 e deri m sot, ka qn e gatshme pr t zbatuar t gjitha rekomandimet e BE dhe t Parlamentit Europian prfshi rregullimin e kufirit me Malin e Zi, pjesmarrjen e prfaqsuesve serb n parlamentin e Kosovs, Rregullimin e Kushteturs s Kosovs si nj shtet multietnik ( gj q sht e papranueshme n nj vend me popullsi mbi 90% shqiptare), duke zbatuar edhe vendimet e Rezoluts 1244 t qershorit 1999 t Ahtisarit. BE prve prfaqsuesve t saj dhe vendosjes s shum rekomandimeve nuk ka mbajtur t njjtin standart ligjor dhe diplomatik njlloj sikurse e ka zbatuar me Serbin.
  Ndrsa roli i SHBA ka qn shum m praktik; duke ja ln zgjidhjen e problemeve juridike, sociale, njohjen ndrkombtare t Kosovs n dor t BE, megjithse ka lujtuar rolin kryesor nprmjet NATO-s pr lirimin e Kosovs, ka respektuar rekomandimet dhe vajtje-ardhjet e diplomatve europian n Kosov dhe Serbi pr zgjidhjen e problemve.
  Pr shkak t mos zgjidhjeve t Problemeve nga ana e BE, Qeveria e Kosovs e kryesuar nga Haradinaj vendosi tarifat 100% ndaj mallrave serbe, gj q shkaktoi konflikt t madh midis dy vndeve t, konflikt i cili nuk u zgjidh as nga kancelarit e BE deri sa pas zgjedhjeve n Kosov, dhe pas rrrzimit n Parlamentin Kosovar t qeverisis s Albin Kurtit qeveria Hoti e hoqi taksn.
  Shkaku i dyt kan qn prplasjet brnda Kosovs nse duhej pranuar ose jo njohja e Kosovs nga Serbia nprmjet shkmbimit t territoreve. Edhe ky element i rndsishm pr njohjen e Kosovs u b object sherri i madh aq sa m n fund BE tha se nuk e dshron shkmbimin eterritoreve sim jet pr njohjen nga ana e Serbis -Kosovn.
  N kt moment midis konflikteve brnda Politiks Kosovare midis nacional islamistve dhe properndimorve, pr taktikat q duhen gjetur n bisedimet me paln serbe, kur BE indirect ose direkt prkrahte paln serbe, ndrhyri politika e SHBA e cila ftoi n takim t dy Presidentt: Thai-Vuic, pr ti dhn, n mos nj zgjidhje t menjhershme, nj nxitje dhe afrim ekonomik midis dy vndeve duke u propozuar nj ndihm prej 10 bilion dollar Serbis dhe 7 bilion dollar Kosovs,plus edhe marveshje t tjera. Kjo shkaktoi nj reagim neggativ t BE e cila aktivizoi dy mnyra pr t penguar takimin:
  S pari, duke ftuar pr nj takim udhheqsit Kosovar dhe serbe n 25 qershor pra dy dit para takimit n SHBA, pra nj takim thjesht formal pr t treguar sejemi ne q drejtojm e jo SHBA`,
  S dyti aktivizoi aktakuzn e rnd kundr Presidentit t Kosovs Thai nprmjet Prokurorti special amerikan t Hags z, Smith i cili ka 5 vjet pr t prgitur aktakuzat kundr drejtuesve t UK, kishte q n prill q kishte formuluar akt-akuzn por se e aktivizoi n kohn m t paprshtatshme, duke ln dyshime t thella pr nj akt-akuz politike dhe pr favorizim t pals serbe.
  Kuptohet se akuzat ndaj drejtuesve t UK jan t bazuar n Raportin e Kshillit t Europs t ish-t drguarit special Dick Marty i cili njihet prej shum vetve n Kosov. Dick Marty, zviceran, ngre akuza t rnda kundr UK, ish-Ushtris lirimtare t Kosovs. Por Marti harron se UK luftoi pr pavarsimin e ish-provincs serbe t Kosovs dhe gzon status heroik.
  Akuzat jan ngritur n mnyr tendecioze edhe kundr Shqipris si n rastin e akuzave pr transplant organesh dhe pr shtpin e verdh n Mat. Kto akuza q vazhdojn prej 20 vitesh kan mbajtur drejtuesit e UK nn presion dhe me t drejt sht krijuar prshtypja se, ky raport, dhe thirrjet pr n Prokurorin e Hags pr 20 vite rresht e lufttarve t liris, ka br q t vendoset vmndja e ndrkombtarve dhe po dis-informohen popujt e BE dhe t Bots sikur na qnka Serbia viktima e 1999 dhe jo Kosova, paska qn UK agresore dhe jo Serbia, paska br genocide Kosova dhe jo Serbia, ka vrar , prdhunuar, shkatrruar vndin Kosova, dhe jo Serbia. Kt nuk duhet t harroj BE dhe as Dick Marti me Prokurorin special z.Smith.
  Harrohet, por duhet kujtuar gjithmon se Serbia me Millosheviin bri nj Genocid t papar ndaj popullit t Kosovs.
  N luftn e viteve 1998-99 mbetn t vrar rreth 15 mij persona nga forcat paramilitare serbe, mbi 20 mij femra t dhunuar, kurse t zhdukur vazhdojn t mbesin mbi 1600 persona.
  Nga shtpit e tyre n mnyr t dhunshme u dbuan mbi 800 mij persona. Mbi 200 mij objekte shtetrore e private u shkatrruan. Serbt kan shkatrruar 180 xhami ndrsa kan vrar m shum se 30 imam e medresist shqiptar.
  S fundmi duhet t kujtojm se edhe n Kosov opinionet jan t ndara por m negativja mbetet prarja dhe urrejtja e madhe midis dy kaheve t politiks. Mendoj se ky konflikt nxitet dhe ashprsohet edhe nga individ t Medias apo edhe politikan t paguar nga Serbia apo dikush tjetr, duke pretenduar se rreth 100 vrasje t ndodhura n harkun kohor 1998-2005 qnkan br nga UK, duek inkriminuar UK dhe drejtuesit e PDK me kto vrasje. Sigurisht sht dora e serbit e cila ka nxitur kt reagim t shtrembr t ktyre individve t paguar. Asnje fakt nuk ka pr kt problem. Ka dhe nj problem tjetr t madh q ka shkaktuar konfuzion edhe n Kosov duke e br Kosovn t ndar n raport me akuzat e Hags. Kjo sht se po kta individ t paguar nuk po e len popullin e Kosovs t kuptoj se Akuzat e Hags pr krime luft nga drejtuesit e UK jan akuza q i ka drguar Serbia pr Tribunalin e Hags. N nj Koh q Thin dhe drejtues t UK i akuzojn po kta njerz pr Korrupsion dhe gjndjen e keqe n Kosov. Problemet e brndshme t Kosovs jan t brndshme dhe mund t sqarohen n gjykatat Kosovare prsa i prket akuzave pr korrusion e vjedhje dhe kto akuza nuk kan t bjn me Hagn. Akuzat 20 vjeare t Hags indirekt krkojn q t ndotet dhe t fajsohet lufta lirimtare e Kosvs e t quhet luft terroriste, akuzat e Hags krkojn indirekt q Serbia t dal si viktime dhe jo si nj Genociduese ndaj popullit t Kosovs, akuzat e Hags krkojn indirekt q Kosova t mos njihet nga Serbia pikrisht pr shkak t ktyre ndodhive.
  Ky sht dhe shkaku i reagimit t Kryeministrit shqiptar RAMA ndaj akt-akuzs t z. Smith. Dihet se sipas Kadri Veselit n 2019, ka theksuar se pr krime t lufts n Kosov, shqiptart jan dnuar me gjithsej 189 vjet, ndars serbt jan dnuar gjithsej me 29 vjet.
  Jan akuzuar nga Tribunali i Hags mbi 110 individ shumica lufttar t UK dhe po vazhdojn t akuzohen, shumica jan dnuar dhe pak kan dal t pafajshm prfshi ish-Kryeministrin Haradinaj. Kurse serb jan thirrur n kt Tribunal shum pak dhe ata q jan lirurar gzojn poste administrative apo politik n Serbi si Sheshelj, Nikolla Shajnovii, gjenerali Vladimir Llazarovii, prvec Millosheviit i cili vdi n burg, Vojislav Shesheli (aktualisht i lire), dhe Radovan Karaxhiqi dhe Ratko Mladiqi q u dnuan.
  Shikohet gjykimi me dy standarte i ktij Tribunali.
  Shpresojm q Presidenti Thai dhe Vejseli t dalin t pafajshm, por presionet nprmjet Tribunalit t Hags, mardhniet me dy standarte t BE me Kosovn n raport me Serbin, prplasjet e Gjeopolitiks s BE me at t SHBA, pasojat e presionit t Serbis nprmjet njerzve t pagaur pr t mbajtur t destabilizuar Kosovn me plot konflikte e paknaqsi, kan krijuar nj sfer pesimizmi n Kosov, dhe shpresa pr nj takim t ardhshm ku t ndrmjetsoj aleatja besnike e Kosvs -SHBA, sht e madhe, sepse vetm SHBA e cila ka kontributin kryesor n lirimen dhe pavarsinee Kosovs nuk e ka thn akoma fjaln e saj t fundit. Faktori shqiptar pr her t par ka nj mik t madh nga i cili shpreson shum.
  priftipirro2017@gmail.com

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  20-05-2008
  Vendndodhja
  Oslo, Norway
  Postime
  760
  Faleminderit
  4
  9 falenderime n 9 postime

  Pr: Prse po goditen Presidenti Thai dhe lufttart e UK?

  Agjenda e Jugosllavise Re,,, ose Shengeni Ballkanik,,, jane arsyeja e goditjes te gjitha forcave nacionaliste si Haradinaj ,Thaci,Kurti,,

  Aryeja e dyte administrata Trump dhe prioriteti ksaj administrtate drejt shteteve etnike dhe mbylljes PERFUNDIMTARE te ceshtjeve kufitare

  ,,,,,,,,,,,, kush do fitoje,,,,,,, agjenda e Sorosit per Shengenin Ballkanik me nje Kosove autonome pa te drejta shtetesie ,,,,,,,, apo agjenda e Trumpit per ndarje perfundimtare midis shqiptareve dhe sllaveve,,,

  Tani per denimin e te akuzuarve kjo ashte nje FARSE,,,,, sepse dihet qe do te nxisi ndjenjat nacionaliste ne Kosove dhe kete nuk e deshiron asnje kancelari perendimore,,,te cilet kane vite te tera qe derdhin miliona pikerisht per zhdukjen e kultures kombetare shqiptare,,,,,,,,,Nuk na duhet Shqipnia se gjithmon ja kemi pa sherrin Shqipnise ,,,,,kjo eshte parrulla qe perhapet sot ne Kosove nga gazetaret dhe njerezit e shitur te Sorosit
  Ndryshuar pr her t fundit nga loni-loni : 30-06-2020 m 17:45

Tema t Ngjashme

 1. Presidenti Hashim Thai betohet para Parlamentit t Kosovs
  Nga Albo n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 208
  Postimi i Fundit: 14-04-2017, 14:40
 2. Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 20-01-2016, 11:50
 3. Tiran, goditen me gur 5 autobus, shkak konkurrenca mes linjave
  Nga Albo n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 14-03-2014, 17:50
 4. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 15-01-2014, 12:32
 5. Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 12-02-2009, 16:23

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •