Desensitizim sistematik pr rregullime paniku

by Sheryl Ankrom


Prdorimi i desensitizimit sistematik pr t pushtuar frikn tuaj

Joseph Wolpe, nj pionier i terapis s sjelljes , zhvilloi nj teknik t quajtur desensitizim sistematik pr trajtimin e rregullimeve t lidhura me ankthin dhe fobis (phobias). Kjo teknik bazohet n parimet e kondicionimit klasik dhe premis se ajo q sht msuar (e kushtzuar) mund t jet e paarsyeshme. Hulumtimet e shumta tregojn se desensitizimi sistematik sht efektiv n uljen e ankthit dhe sulmeve paniku t lidhura me situata t frikshme.

Desensitizimi sistematik fillon zakonisht duke imagjinuar veten n nj progresion t situatave t frikshme dhe duke prdorur strategjit relaksuese q konkurrojn me ankth. Pasi t mund ta menaxhoni me sukses ankthin tuaj duke imagjinuar ngjarje t frikshme, mund t prdorni teknikn n situata t jets reale. Qllimi i ktij procesi sht q t bhet gradualisht i desensitizuar ndaj atyre q shkaktojn shqetsimin tuaj.

Msoni t relaksoheni

Para se t filloni gradualisht duke i ekspozuar veten situatave t frikshme, duhet s pari t msoni dhe praktikoni disa teknika relaksimi. Disa teknika q zakonisht prdoren n trajnimin e relaksimit prfshijn:

Fryma e Thell : Kur njerzit jan t shqetsuar, ata kan tendenc pr t marr frym t shpejt dhe t cekt q vijn direkt nga gjoksi. Ky lloj i frymmarrjes quhet thithje e kraharorit ose gjoks. Kur ju jeni t shqetsuar, ju nuk mund t jeni t vetdijshm se jeni duke marr frym n kt mnyr. Shpirti i gjoksit pengon nivelin e oksigjenit dhe t dioksidit t karbonit n trup, duke rezultuar n rritje t ritmit t zemrs, marramendje, tension t muskujve dhe ndjesi t tjera fizike. Kjo mund t sinjalizoj trupin tuaj pr t prodhuar nj prgjigje stresi q kontribuon n ankth dhe sulme paniku.

Relaksimi Progresiv i Muskujve : Nse keni rregullime paniku , agorafobie ose ndonj lloj tjetr t rregullimit t ankthit , mund t prjetoni tension t shpesht t muskujve. N t vrtet, tensioni kronik i muskujve mund t jet aq automatik sa duket normal dhe mund t keni harruar se far ndjehet kur muskujt tuaj jan plotsisht t relaksuar. Duke prdorur teknikn e relaksimit progresiv t muskujve, do t jeni n gjendje t rizbuloni shpejt dallimet midis relaksimit dhe tensionit t grupeve t ndryshme t muskujve.

Vizualizimi : Duke imagjinuar veten n nj mjedis paqsor dhe pa stres, mund t arrini nj gjendje relaksimi mendor dhe fizik. Pr shembull, imagjinoni veten t ulur nga nj liqen i bukur dhe paqsor. Prqndrohuni n sken pr nj periudh. Ndjeni rrn e but n fund t kmbve tuaja. Si nj er e but fshin gjith ujin, imagjinoni ajrin e ngroht n fytyrn tuaj ndrsa shikoni nj perndim t mrekullueshm n horizont.

Si punon sistemi i desensitizimit sistematik

Para se t filloni desensitizimin sistematik, ju duhet t keni zotruar trajnimin e relaksimit dhe keni zhvilluar nj hierarki (nga m s paku frik nga m friksuar) n listn e situatave tuaja t frikshme. Nse keni vshtirsi n marrjen e nj gjendje relaksimi ose n identifikimin e hierarkis tuaj t ankthit, duhet t konsultoheni me nj profesionist i cili do t'ju ofroj udhzime.

Desensitizimi sistematik fillon me ekspozimin imagjinar n situata t frikshme. Prdorni hierarkin tuaj t ankthit pr t prishur situatn e friksuar n komponent t menaxhueshm.

Pr shembull, le t themi se keni frik t shkoni n dyqane t mdha. Ju mund t keni pak ankth duke hyr n dyqan. Ndrsa merrni m shum nga dyert e daljes, ankthi juaj intensifikohet. Qndrimi n vijn e arks paraqet prgjigjen tuaj m t lart t friks.

Ju do t filloni procesin duke u fokusuar n veprimin q shkakton m pak vshtirsi dhe t punoni n rrugn tuaj. Rezultati sht se gradualisht, ose sistematikisht, do t bheni desensitized pr t bler n dyqane t mdha.

burimet:

> Thyerja e liris nga rregullimet e ankthit - Doracaku i vet-kujdesit. (1998). Deerfield, MA: Channing L. Bete C o.

> Corey, Gerald. (2009). Teoria dhe praktika e kshillimit dhe psikoterapis. Belmont, CA: > Thomson Brooks > / Cole.