Duke marr shkak nga shtimi i rasteve me kt rregullim n vendin ton po paraqes kt artikull pr tu njohur m shum por edhe pr t kuptuar sadopak simptomat e ktij rregullimi.

far sht Mutizmi Selektiv

Mutsism selektiv sht nj rregullim i diagnostikuar zakonisht n fmijri. Rastet e para t prshkruara datojn n 1877, kur mjeku gjerman Adolph Kussmaul emroi fmijt q nuk flisnin se kishin "vullnetarin e afazis".

Fmijt q jan n mnyr selektive t heshtur dshtojn t flasin n situata specifike shoqrore, si n shkoll ose n komunitet. sht vlersuar se m pak se 1% e fmijve vuajn nga mutism selektiv.

diagnoz

Megjithse meksikumi selektiv besohet t ket rrnjt e saj n ankth, nuk u klasifikua si nj rregullim ankthi derisa versioni m i fundit i Manualit Diagnostik dhe Statistikor t rregullimeve Mendore (DSM-V) u botua n vitin 2013.

Prdorimi i termit "selektiv" u miratua n vitin 1994, para s cils rregullimi njihej si "mutacion elektiv". Ndryshimi u b pr t theksuar se fmijt me mutism selektiv nuk po zgjedhin t heshtin, por kan shum frik t flasin.

Kriteret parsore pr nj diagnoz t ndryshimit selektiv jan nj dshtim i vazhdueshm pr t folur n situata t caktuara sociale n t cilat ekziston nj pritje e t folurit (p.sh., shkolla), pavarsisht se flet n situata t tjera.

Simptomat e mutacioneve selektive duhet t jen t pranishme pr t paktn nj muaj, dhe jo thjesht pr muajin e par t shkolls.

Fmija juaj duhet t kuptoj gjuhn e folur dhe t ket aftsin pr t folur normalisht n disa situata (zakonisht n shtpi me njerz t njohur).

S fundi, mungesa e fjals duhet t ndrhyj n funksionimin arsimor ose social t fmijs suaj.

Fmijt t cilt ndalojn t flasin prkohsisht pas emigrimit n nj vend t huaj ose duke prjetuar nj ngjarje traumatike nuk do t diagnostikoheshin me nj mutizm selektiv.

simptomat

Nse besoni q fmija juaj mund t vuaj nga mutism selektiv, krkoni simptomat e mposhtme:

Frika, frika nga njerzit dhe hezitimi pr t folur n mes t dy dhe katr viteve t moshs
Pamundsia pr t folur n shkoll dhe situata t tjera t veanta sociale
Prdorimi i komunikimit joverbal pr t shprehur nevojat (nyjet e koks, pikat)
Shprehja e nj dshire pr t folur q mbrohet nga ankthi, frika apo sikletia
Duke folur leht n situata t caktuara (p.sh., n shtpi ose me njerz t njohur), por jo t tjert
Fidgeting, shmangia kontakt kontakt, mungesa e lvizjes ose mungesa e shprehjes, kur n situata t frikshme

shkaqet

U besua dikur se mutizmi selektiv ishte rezultat i abuzimit, traums ose trazirave t fmijris. Hulumtimet tani sugjerojn se rregullimi lidhet me ankthin ekstrem shoqror dhe se ka t ngjar q t ket predispozit gjenetike. Ashtu si t gjitha rregullimet mendore, nuk ka gjasa q ka nj shkak t vetm.

trajtim

Mekanizmi selektiv sht m i pranueshm ndaj trajtimit kur kapet n fillim. Nse fmija juaj ka heshtur n shkoll pr dy muaj ose m shum, sht e rndsishme q trajtimi t filloj menjher.

Kur rregullimi nuk sht kapur hert, ekziston rreziku q fmija juaj t prdoret pr t mos folur - se heshtja do t bhet nj mnyr jetese dhe m e vshtir pr tu ndryshuar.

Nj trajtim i zakonshm pr ndrhyrje selektive sht prdorimi i programeve t menaxhimit t sjelljes.

Programe t tilla prfshijn teknika si desensitizimi dhe prforcimi pozitiv, t aplikuara si n shtpi dhe n shkoll nn mbikqyrjen e nj psikologu.

Msuesit ndonjher mund t bhen t frustruar ose t zemruar me fmijt q nuk flasin. Ju mund t ndihmoni duke u siguruar q msuesi i fmijs tuaj e di se sjellja nuk sht e qllimshme. S bashku ju duhet t inkurajoni fmijn tuaj dhe t ofroni lvdata dhe shprblime pr sjellje pozitive.

Ndrsa shprblimi i hapave pozitiv ndaj fjalimit sht nj gj e mir, ndshkimi i heshtjes nuk sht. Nse fmija juaj ka frik t flas, ajo nuk do ta kaprcej kt frik nprmjet presionit apo dnimit.

Medikamentet mund t jen t prshtatshme, veanrisht n rastet e rnda ose kronike, ose kur metodat e tjera nuk kan rezultuar n prmirsim. Zgjedhja e prdorimit t ilaeve duhet t bhet n konsultim me nj mjek q ka prvojn e ilaeve t ankthit pr fmijt.

N prgjithsi, ekziston nj prognoz e mir pr kt rregullim. Prve nse ka nj problem tjetr q kontribuon n ndryshimin selektiv, fmijt prgjithsisht funksionojn mir n fusha t tjera dhe nuk kan nevoj t vendosen n klasa t veanta t edukimit.

Megjithse sht e mundur q ky rregullim t vazhdoj deri n moshn e rritur, sht e rrall dhe m e mundshme q rregullimi i ankthit social t zhvillohet.

burimet: by Arlin Cuncic ( reoveme )

Shoqata Amerikane e Psikiatris. (2013). Manual diagnostik dhe statistikor t rregullimeve mendore (edicioni i 5-t). Uashington, DC: Autori.

Freeman JB, Garcia AM, Miller LM, Dow PS, Leonard HL. Mutism selektiv. N: Morris TL, mars JS, eds. rregullime t ankthit tek fmijt dhe adoleshentt. Nju Jork: Guilford; 2004.

Fondacioni Selektiv Mutism. Kuptimi i mutismit selektiv.