Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,788

  N lidhje me enverin e komunizmin diskutim me prof. Mathieu aref

  Shum mir ke br dhe bn. Njeriu nuk mson kurr nga ata q jan n nj mendje me t! E ju keni msuar mjaft gjat jets dhe duhet t respektoheni pr dijen tuaj. Por historia e shqiptarve ka qen e till, si populli m i vjetr n Ballkan, dikur Gadishulli Ilirik, i themeluar prej tyre, ilirve paraardhs t shqiptarve, shqiptart nuk patn kurr shans historik t bnin/organizonin shtetin e tyre.

  Nga pushtimi i gjat osman, raca shqiptare u nda n 4 vilajete me shumic shqiptare, iu mohua gjuha dhe etnia, u islamizua si Egjipti, dhe m pas u nda edhe sipas fes. Kjo n dukje. Ajo q nuk duket me sy t par sht ulja e cilsive t racs te shqiptart, q nga rac e lart si gjermant, ata m pas, edhe sot, sillen ende m shum si turko-arabt. E pse kjo? Nga islamizimi e mentaliteti oriental…

  Si e dini i dashur profesor, nuk ka vend musliman n bot demokratik e t zhvilluar – at q po krkojn shqiptart t bjn. A do ia arrijn se? Kjo nnkupton se nse shqiptart duan t bjn nj vend demokratik e t zhvilluar, ata duhet pra t heqin dor nga islami, nga feja, dhe t sillen si Europian, t ngrejn cilsit e racs n rac e lart – q e sqaron edhe Gustave Le Bon mjaft mir n nj nga veprat e tij, mbi psikologjin e racave dhe turmave.

  Por si mund t heqin dor shqptart nga nj fe e imponuar me dhun, pa dhun? Enveri e pa se me 4 besime t ndryshme si komb, nuk mund t bhej shtet dhe e hoqi fen fare. Ky ishte nj veprim i avancuar i tij, n nj shoqri shqiptare t shembur nga pushtimet e gjata. Ai u prpoq ta ngrinte e shoqrin n nj stad m t lart, bri sa bri, por dshtoi. Se budalls i duhet feja, e budall kishte e ka shum ai vend, Shqipria.

  Nse jo me dhun, vetm me ndrgjegjsim, me orientim drejt dijes e shkollimit dhe me krijimin e nj shteti nacional, e jo fetar bie ndikimi i fes, q pengon n formimin e shtetit, se ne nuk kemi nj fe kombtare, q i shrben edhe vendit! Po ku t l islami sot, me gjith ato miliona q hidhen pr ta shprndar at n trojet e shqipes?! Vendi sht i varfr dhe korrupsioni galopant. Pra, nuk ka shans.

  U zgjata pr t treguar se Enveri me partizant dhe m pas me komunizmin e tij, zgjodhi nj sistem t gabuar, pr t br shtet shqiptar dhe ai me dhun e diktat i imponoi ligjet e tij, shteti ishte i ashpr, i rrept, vrau njerz edhe pr nj fjal goje, por shtet shqiptar ai bri, dhe nuk i thoshte kush shqiptarit n at koh, se “nuk ke shtet”, kurse para tij, me pushtimet e huaja dhe shtete t dobta, por edhe tani pas rnies s komunizmit, kemi 30 vjet, ku shqiptart ankohen, thon: “nuk kemi shtet”.

  Ne shtet kemi, por shtet t dobt q nuk i ngre dot brekt e veta! Kurse shteti i Enverit, nse heqim dnimet e rnda e kapitale, dhe shpeshher t kota, dhe i shtojm edhe zhvillim ekonomik, se prodhohej n at koh dhjetra her m shum se sot n Shqipri, ather ai shtet mund t thuhet se sillej duke i respektuar ligjet e veta, mbronte inteteresat shqiptare, administrata nuk korruptohej si sot, dhe drejtusit politik tregonin se e donin vendin e vet, nuk e vidhnin at si e vjedhin sot!

  Tani profesor i nderuar, un i kam menduar shpesh kto gjra dhe gjrat jan komplekse dhe nuk sht e leht t’i thjeshtzojm. Si mund t bjm shtet ne shqiptart pa diktat, por shtet demokratik dhe t zhvilluar? HERO do t ishte ai, q do arrinte ta bnte kt! Se Enveri e bri t tijn, bri shtet, por me dhun e diktat, dhe shteti i tij dshtoi ekonomikisht, nga centralizimi i ekonomis dhe nga bllokada e jashtme!
  [/SIZE]
  Arben okaj

  Mathieu Aref

  Falnderoj disa prej jush q u nxituan t m japin shum kshilla por duhet t’u them atyre q t mbrrij n moshn time dhe me kulturn dhe prvojn e fituar gjat ktyre viteve t gjata nuk kam nevoj pr ndonj kshill t veant. Pr m tepr, nuk kam nevoj pr politolog q t kuptuar ose t flas pr politik. Faqja ime e FB-s sht nj hapsir kulturore, vllazrore, paqsore dhe atdhetare e cila nuk kufizohet vetm n Pellazgt, historin antike apo Shqiprin.

  Disa nga ju dshiron t kufizojn ndrhyrjet e mia KTU tek pellazgt “e vetm” Pellazgt (nj form tjetr “diktature”!) sikur t mos dija asgj tjetr prve historin t Pellazgve. JO, un nuk jam tipi q nnshtrohet ndonj lloji friksimi ose ndonj lloj tjetr ngacmimi. Kjo sht sigurisht reduktuese dhe e kufizon njohurin time multidisiplinare n nj disiplin t vetme dhe ja far mund t dgjoj nga disave: flisni vetm pr Pellazgt dhe pr pjesn tjetr mbyllni gojn !

  https://fjala.info/ne-lidhje-me-enve...-mathieu-aref/
  Ndryshuar pr her t fundit nga Akuamarini : 20-03-2020 m 07:08

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •