Close
Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 74
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,013

  Covid-19 ..... Kshilla, VetIzolimi, T Reja shpresdhnse

  KSHILLA pr COVID-19, simptomat, kujdesi dhe mbrojtja

  Instituti i Shndetit Publik jep prgjigje pr pyetjet kryesore rreth Koronavirusit, si ta dallojm dhe mbrohemi prej tij. Kshilla t thjeshta, por shum t rndsishme.

  A mund t prhapet infeksioni nga Koronavirusi i ri nga nj rast q nuk ka simptoma (rast asimptomatik)?
  Sipas t dhnave t disponueshme aktualisht, njerzit simptomatik jan shkaku m i shpesht i prhapjes s virusit. OBSH e konsideron t rrall infeksionin nga Koronavirusi prpara se t shfaqen simptomat megjithse edhe kjo mundsi ekziston.

  A sht e vrtete q Koronavirusi i ri mund t transmetohet prmes kontaktit me shufrat apo dorezat mbajtse t autobusve duke qen afr nj personi q kollitet?
  Bazuar n t dhnat e disponueshme konsiderohet shum e pamundur q nj infeksion te mund t merret prmes shufrave apo dorezave , mbajtse t autobusit. Nga ana tjetr aktualisht jemi n mes t sezonit t gripit. Prandaj nse shfaqen simptoma t tilla si ethe, koll, dhimbje fyti, ethe, ose simptoma m t rnda si pneumoni dhe vshtirsi n frymmarrje duhet t konsultoheni me mjekun tuaj. Sidoqoft pr t parandaluar infeksionet, prfshir infeksionet e frymmarrjes sht praktik e mire t lani duart shpesh dhe me kujdes pasi t prekni objektet dhe siprfaqet potencialisht t ndotura para se t prekni fytyrn, syt dhe gojn.

  Sa i rrezikshm sht virusi i ri?
  Ashtu si smundjet e tjera t rrugve t frymmarrjes, infeksioni i ringa Covid -19 mund t shkaktoj simptoma t lehta ftohje, dhimbje fyti, koll dhe ethe, ose simptoma m t rnda si pneumoni dhe vshtirsi n frymmarrje
  Rrallher mund t jet fatale. Njerzit m t ndjeshm ndaj formave t rnda jan t moshuarit dhe ata me smundje ekzistuese t tilla si diabeti dhe smundjet e zemrs.

  Cili sht ndryshimi midis simptomave t gripit, nj ftohje t zakonshme dhe Koronavirusit t ri?
  Simptomat jan t ngjashme dhe prbehen nga koll, ethe, ftohje. Sidoqoft ato shkaktohen nga viruse t ndryshme, prandaj, n rast t dyshimit pr Koronavirus sht e nevojshme t kryhen teste laboratorike pr t konfirmuar diagnozn.

  Sa zgjat periudha e inkubacionit?
  Periudha e inkubacionit paraqet periudhn e kohs midis infeksionit dhe zhvillimit t simptomave klinike. Aktualisht vlersohet se ndryshon midis 2 dhe 11 ditve, deri maksimumi n 14 dit.

  A mund t transmetohen koronaviruset dhe Koronavirusi i ri nga person tek tjetri?
  Po, disa koronaviruese mund t transmetohen nga nj person tek tjetri, zakonisht pas kontaktit t ngusht t antareve t familjes ose n nj mjedis t kujdesit shndetsor. Koronavirus i ri, prgjegjs pr smundjen Covid 19, gjithashtu mund t transmetohet nga person tek tjetri, prmes kontaktit t ngusht me njperson t infektuar.
  Koronavirus i ri, prgjegjs pr smundjen e Covid -19 gjithashtu mund t transmetohet nga nj person tek tjetri.

  Kush mund t infektohet nga Koronavirusi i ri?
  Personat t cilt jetojn ose kan udhtuar n zona t infektuara me Koronavirus-in e ri mund t rrezikojn infeksionin. Aktualisht Koronavirusi i ri nisi n Kin ku raportohet numri m i madh i rasteve. N vendet e tjera shumica e rasteve kan udhtuar n vendet e prekura. Pak raste t tjera kan ndodhur tek ata q kan jetuar ose bashkpunuar ngusht me njerz t infektuar n Kin. Po ashtu ka vende ku ka qarkullim komunitar si psh n Koren e Jugut, Hong Kong, Japoni, Tailand si dhe koht e fundit n Itali.

  Cilat jan rregullat pr dezinfektimin?
  Larja e duarve dhe dezinfektimi jan elsi pr parandalimin e infeksionit. Duhet t lani duart shpesh dhe tereshit me sapun dhe uj pr t paktn 20 sekonda. Nse sapuni dhe uji nuk jan t disponueshm, mund t prdoret gjithashtu solucion pr duart me baz alkooli me t paktn prqendrim 60%.

  A sht e sigurt marrja e pakove nga vendet e prekura?
  Po, sht e sigurt. OBSH deklaron se njerzit q marrin pako nuk rrezikojn q t bien n kontakt me Koronavirusin-in e ri, sepse ai nuk sht n gjendje t mbijetoj n siprfaqe pr nj koh t gjat.

  Sa koh mbijeton Koronavirusi i ri n siprfaqe?
  Informacionet paraprake tregojn q virusi i rimund t mbijetoj disa or, edhe pse sht ende n studim. Prdorimi i dezinfektuesve t thjeshte sht n gjendje t vras virusin duke frenuar aftsin e tij pr t infektuar njerzit, pr shembull dezinfektuesit q prmbajn 75% alkool ose me 1 % me baz klori zbardhues.

  A transmetohet virusi prmes rrugs ushqimore?
  Zakonisht smundjet respirator nuk transmetohen n ushqim, i cili megjithat duhet t trajtohet duke respektuar praktikat m t mira t higjiens dhe duke shmangur kontaktin midis ushqimit t prpunuar dhe t pagatuar.

  A mundet q nj llamb dezinfektimi me rreze ultraviolet t shkatrroj Covid -19?
  Llambat UV nuk duhet t prdoren pr t sterilizuar duart ose zona t tjera t lkurs, pasi rrezatimi UV mund t shkaktoj acarim t lkurs.

  A jan tharsit e duarve efektiv n shkatrrimin e Covid-19?
  Tharsit e duarve nuk jan efektiv n shkatrrimin e Covid -19. Pr t mbrojtur vetn kundr koronavirusit t ri, duhet t lani shpesh duart me uj dhe sapun dhe t prdorni dezinfektues me baz alkooli. Pasi lani duart, duhet ti thani ato plotsisht duke prdorur shami ose kartopecete.

  G.M./Shqiptarja.com

  https://shqiptarja.com/lajm/keshilla...i-dhe-mbrojtja

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,013

  Pr: Covid-19 ..... Kshilla, VetIzolimi, T Reja shpresdhnse

  6 mnyra si t kujdesesh pr shndetin tnd mendor gjat periudhs s koronavirusit

  Ndrsa lajmet pr koronavirusin (COVID-19) mbizotrojn gjithandej dhe shqetsimi i publikut sht n rritje, grupet e shndetit mendor n Europ dshirojn t’ju kujtojn se sa e rndsishme sht t kujdesesh pr shndetin mendor, po aq sa edhe pr shndetin fizik, transmeton Class.

  Shndeti i mir mendor dhe mirqenia pozitive mund t’ju ndihmojn t prballoni m mir krcnimin e COVID-19 dhe pasigurin q po krijon.

  Ka shum mnyra pr t mbajtur nj sens kontrolli pr t lehtsuar ankthin ndaj ktij virusi t tmerrshm, por jo vetm! Ktu jan gjasht prej tyre:

  1. Krkoni informata t sakta nga burime legjitime
  Kufizoni veten n leximin e informacioneve vetm nga burime zyrtare si Organizata Botrore e Shndetit (OBSH) ose Komisioni Evropian. Kto burime t besueshme informacioni jan thelbsore pr t shmangur frikn dhe panikun q mund t shkaktoj dizinformimi.

  2. Kujdesuni pr veten tuaj
  Kujdesi pr veten n vazhdn e shprthimit t koronavirusit prfshin prqendrimin n gjrat q mund t’i kontrolloni (si t keni higjien t mir) n vend t atyre q nuk mundeni (ndalimi i virusit). Kur sht e mundur, mbajini aktivitetet tuaja rutinore normale: t hani ushqime t shndetshme, t flini mjaftueshm dhe t bni gjra q ju plqejn. Konsideroni t krijoni nj rutin t prditshme q i jep prparsi mirqenies dhe shndetit pozitiv mendor.

  3. Mbshtesni njerzit prreth jush
  Mbajtja n kontakt me miqt dhe familjen tuaj mund t lehtsoj stresin e shkaktuar nga COVID-19. T flasim prmes shqetsimeve dhe ndjenjave mund t’ju ndihmojn t gjeni mnyra pr t’u marr me sfidat. Ndihma pr njerzit e tjer n kohn e tyre t nevojs dhe pr t arritur tek dikush q mund t ndjehet i vetm sht po kaq e vlefshme pr shndetin tuaj.

  4. Mbani nj ndjenj shprese dhe mendimi pozitiv
  Provoni dhe prqendrohuni n gjra q jan pozitive n jetn tuaj. OBSH rekomandon t gjesh mundsi pr t forcuar zrat, tregimet pozitive dhe imazhet pozitive t njerzve vendas q kan provuar koronavirusin dhe jan rikuperuar ose q kan mbshtetur nj t dashur prmes rimkmbjes dhe jan t gatshm t ndajn prvojn e tyre.

  5. Njihni ndjenjat tuaja
  sht normale t ndjeheni t mbingarkuar, t stresuar, t shqetsuar ose t mrzitur, midis nj game t gjer reagimesh t tjera emocionale, n situatn aktuale. Kjo mund t jet koh e mir pr t shkruar n nj ditar, pr t folur me t tjert, pr t br dika krijuese ose pr t praktikuar meditimin.

  6. Merrni koh pr t biseduar me fmijt tuaj pr shprthimin e COVID-19
  Aktualisht sht po aq e rndsishme pr t ndihmuar fmijt t prballen me stresin dhe t’i mbroni ata nga ndonj histeri koronavirus. Prgjigjuni pyetjeve t tyre dhe ndani fakte n lidhje me COVID-19 n nj mnyr q fmijt t mund t kuptojn. Prgjigjuni reagimeve t fmijs suaj n nj mnyr mbshtetse, dgjoni shqetsimet e tyre dhe kushtojini kujdes, vmendje. Siguroni fmijt tuaj se ata jan t sigurt.

  https://www.kosovarja-ks.com/6-menyr...koronavirusit/

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,013

  Pr: Covid-19 ..... Kshilla, VetIzolimi, T Reja shpresdhnse

  Flet psikologia "Izoluar nga Coronavirus"

  Ja ’duhet t bni kto dit q fmijt jan pushim!

  Situatat e emergjencave padyshim krijojn tension madje dhe panik , jo vetm pr shkak t rrezikshmris, por edhe pr shkak te fokusimit duke marr vazhdimisht informacione, shum prej t cilave nuk jan te besueshme. Megjithat t gjithve na bie si detyr t mbrojm veten , familjen dhe sidomos fmijt, jo vetm fizikisht duke i mbajtur sa m larg vendeve te populluara, por edhe emocionalisht , pasi ata nuk jan t prgatitur pr t kuptuar dhe pr tu prshtatur ndaj ndryshimeve t tilla t rutins, q pr hir t s vrtets jan t domosdoshme.

  Disa hapa t rndsishme pr t se ’mund t bni me fmijt n ditt e pushimit.

  1.Mobilizohuni/ Vlersoni situatn dhe jepini rndsin e duhur. Situata t epidemive nuk duhen nnvlersuar . Po ashtu fmijt do t msojn nga ju t rrisin vigjilencn dhe ta marrin m seriozisht higjienn personale. Vigjilenca na ndihmon, paniku jo.

  2.Ruani qetsin/ Megjithse sht normale q t friksohemi dhe t prjetojm ankth, duhet si fillim t menaxhojm veten. Fmijt jan shum t vmendshm ndaj gjendjes son emocionale, prandaj duhet t kemi kujdes me mesazhin q prcjellim. Atyre duhet t’u transmetojm siguri.

  3.Informohu nga burimet formale dhe t besueshme pr masat q duhen zbatuar dhe flisni me fmijt q sht e rndsishme t respektohen me prpikmri rregullat e higjiens, dhe se ky kujdes i shtuar sht n t mirn e tyre.

  4.Bisedoni me ta pr situatn dhe pyetini se si ndihen dhe se far kan kuptuar. Sigurohuni q t’u shpjegoni sipas kapacitetit te tyre konjitiv dhe moshs.

  5.Jepuni informacione t qarta dhe t thjeshtuara.

  6. Kujdesuni q t mos prjetojn ankth. Kontrolloni sjelljen, dhe jini t vmendshm nse prjetojn ndryshime me komunikimin, ushqyerjen, gjumin, nse po prjetojn makthe etj. Nse vini re simptoma te shtuara t ankthit, ather komunikoni me nj psikolog pa u alarmuar. Ai do tu jap udhzime t mtejshme.

  7.Qndrimi i detyruar n shtpi nuk sht burg. Ai sht “Rregulli Art” q shpton veten dhe t tjert nga prhapja e virusit. Shum shpejt do t kaloj dhe ne do t’i kthehemi normalitetit.

  8.Organizoni ditn e tyre brenda shtpis. Duke qen se sht domosdoshmri t qndrojm sa m larg vendeve publike dhe t shmangim kontaktet me t tjert, duhet br sa me e leht pr fmijt, pse jo dhe ta kthejm kt qndrim n nj koh t dobishme duke lexuar , pikturuar dhe biseduar me antart e familjes. Madje kjo koh mund t shrbej edhe pr “riparimin” defekteve apo mangsive n marrdhniet midis nesh.

  9.M shum se kurr jepuni dashuri. Le t shrbejn kto sinjale pr t reflektuar dhe pr t dhn m t mirn nga vetja. Jemi t vetdijshm q jemi prball nj rreziku t panjohur m par. Megjithse shpesh jemi prballur me katastrofa natyrore apo rreziqe, kjo sht e nj dimensioni tjetr, duke na vn dhe nj her n vmendje shenjtrin e asaj m t shtrenjts : Jets. Ne nuk e dim kohn n t ciln segmentohemi n t, por ne kemi n dor ta mbushim dhe t prmirsojm cilsin e saj.

  Me shpres tek Zoti q t na jap forc. Do t’ia dalim! Psikologe Elona Durmishaj.

  https://konica.al/2020/03/ja-cduhet-...t-jane-pushim/
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 16-03-2020 m 22:10

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,013

  Pr: Covid-19 ..... Kshilla, VetIzolimi, T Reja shpresdhnse

  Dhjet lajme q japin shpres pr koronavirusin

  E dim se far sht

  Rastet e para me AIDS jan prshkruar n qershor t vitit 1981 dhe u desh dy vite pr t identifikuar virusin HIV q e shkaktonte smundjen. N rastin e Covid-19, rastet e para me pneumoni t rnd u raportuan n Kin m 31 dhjetor 2019 dhe m 7 janar, virusi ishte identifikuar. Gjenomi ishte gati q n ditn e dhjet.

  Ne dim si ta pikasim virusin

  Q prej 13 janarit, nj test pr t pikasur virusin ka qen gati.

  Situata po prmirsohet n Kin

  Kontrolli i fort dhe masat e izolimit t imponuara nga Kina po japin fryte. Pr disa jav, numri i rasteve t diagnostikuara po bie do dit. Nj analiz e detajuar po bhet edhe n vende t tjera. Shprthimet jan shum specifike pr disa zona, ka bn q t kontrollohen m leht.

  80 prqind e rasteve jan t buta

  Smundja nuk shkakton simptoma ose sht e but n 81 prqind t rasteve. Sigurisht n 14 prqind t rasteve shkakton pneumoni t rnd dhe n 5 prqind t rasteve mund t bhet kritike ose fatale. Ende nuk dihet se cila sht prqindja e vdekshmris. Por mund t jet m e ult nga sa llogaritet deri m tani.

  Njerzit shrohen

  Shumica e raportimeve fokusohen te t dhnat q lidhen me numrin e rasteve t konfirmuara dhe numrin e vdekjeve, por shumica e njerzve t prekur shrohet. Jan 13 her m shum raste t shruara se vdekje dhe kjo shifr po rritet.

  Simptomat shfaqen t buta te fmijt

  Vetm 3 prqind e rasteve ndodhin te njerzit posht 20 vje. Vdekshmria posht 40 vje sht vetm 0.2 prqind. Simptomat jan kaq t buta te fmijt sa kalojn pa u vn re.

  Virusi mund t pastrohet me lehtsi

  Virusi mund t pastrohet n mnyr efektive nga siprfaqet me nj solucion me etanol, peroksid hidrogjeni dhe hipoklorit sodiumi n vetm nj minut. Larja e shpesht e duarve me sapun dhe uj sht mnyra m efektive pr t shmangur infektimin.

  Shkenca ka nisur punn globalisht

  Kjo sht epoka e bashkpunimit global shkencor. Pas vetm nj muaji, 164 studime shkencore pr Covid-19 ishin t pranishme online. Jan punime pr trajtimin, vaksinat, gjenetikn, epidemiologjin, diagnozat, aspektet klinike, etj. Artikujt jan shkruar nga 700 autor dhe jan shprndar kudo n planet. N vitin 2003 pr epidemin e SARS u desh nj vit q t shkruhej gjysma e ktyre studimeve.

  Ekzistojn q tani prototipa t vaksinave

  Aftsia jon pr t krijuar vaksina t reja sht spektakolare. Ka q tani tet projekte q po krkojn vaksinn e re kundr koronavirusit t ri. Ka grupe q po punojn pr projekte vaksinimi kundr viruseve t ngjashme. Prototipet mund t testohen shum shpejt te njerzit.

  Testimet antivirale kan nisur

  Vaksinat jan parandaluese. Pr momentin, kurimi i njerzve t smur sht i rndsishm. Q tani kan nisur mbi 80 testime klinike pr kurimin e koronavirusit. Jan edhe antiviralt q jan prdorur pr infeksione t tejra, t cilat jan miratuar edhe tani dhe dihet se jan t sigurta. Jan nj seri ilaesh q po testohen dhe kan treguar efikasitet.


  Ignacio Lopez-Goni/THE CONVERSATION

  https://gazetainfokus.com/dhjete-laj...koronavirusin/
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 17-03-2020 m 11:02

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,013

  Pr: Covid-19 ..... Kshilla, VetIzolimi, T Reja shpresdhnse

  A prhapet koronavirusi nga buka dhe ushqimet?

  Ajo ka shqetson shum qytetart n ditt e sotme sht fakti nse ka shanse t ndodhe infektimi me Koronavirus prmes kontaktit me ushqimet apo buks.

  Pr t sqaruar kt shqetsim, mjeku infeksionit Pllumb Pipero, sht prgjigjur duke larguar kshtu edhe ankthin e konsumatorve pr kontaktin e sigurt me produktet q konsumojn.

  -Jo, nuk ka studime q Covid-19 t prhapet nga ushqimet. Frutat dhe perimet duhet pastruar disa her. Prandaj ju bjm thirrje q t qndroni n shtpi. Sa her bni nj pun, lani duart me uj dhe sapun’– tha Pipero.


  https://konica.al/2020/03/a-perhapet...-dhe-ushqimet/

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,013

  Pr: Covid-19 ..... Kshilla, VetIzolimi, T Reja shpresdhnse  Nga koncerti n party, italiant nuk humbin shpirtin e fests as n karantin

  https://www.syri.net/bote/323928/nga...-ne-karantine/

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,013

  Pr: Covid-19 ..... Kshilla, VetIzolimi, T Reja shpresdhnse

  ‘Hapni dritaret dhe lreni muzikn t hyj n shtpin tuaj’, dhjetra instrumentist i bashkohen ksaj nisme (VIDEO)

  Ministrja e Kulturs, Elva Margariti, ka publikuar rastet e shumta t t rinjve dhe jo vetm, q i jan bashkuar nisms “Hapni dritaret dhe lreni muzikn t hyj n shtpin tuaj”.

  Shqipria ndodhet n karantin pas masave t marra nga qeveria shqiptare pr parandalimin e prhapjes s koronavirusit t ri, t njohur ndryshe si COVID-19.

  N kt kontekst, ministrja Margariti prezantoj nismn, ku i bnte thirrje t gjith t apasionuarve dhe profesionistve t muziks, instrumentistve q mesditn e t diels t prdorin muzikn e tyre duke ja pruar fqinjve dhe zons ku jetojn.

  “Le ta kthejm qndrimin n shtpi n nj mundsi pr t qen m t mir, t bashkuar dhe t vlersojm lirin q na ofron muzika”,- shprehet Margariti.

  Kshtu, nisms s Margaritit i jan bashkangjitur student nga Shkodra dhe dhjetra insturmentist t tjer.

  “Qndro N Shtpi. Trego Kulturn Tnde. Muzik n Dritare “,- tha Margariti. /atsh/ KultPlus.com


  https://www.kultplus.com/muzika/hapn...j-nisme-video/

 8. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,013

  Pr: Covid-19 ..... Kshilla, VetIzolimi, T Reja shpresdhnse

  Shkenctart australian zbulojn si e lufton koronavirusin sistemi yn imunitar dhe katr qelizat q aktivizohen

  Shkenctart n Australi thon se kan zbuluar se si sistemi imunitar i trupit t njeriut lufton virusin Covid-19. N studimin e publikuar n revistn Nature Medicin, tregohet se si njerzit po shrohen nga virusi Covid-19 njjt si me gripin. Dhe aktiviteti i qelizave imune n momentin kur trupit i futet nj virus i till mund t ndihmoj n krijimin e vaksins.

  Katherin Kedzierska, e cila sht bashkautore e studimit thot: Ky zbulim sht i rndsishm sepse sht hera e par q zbulojm se si sistemi yn imunitar e lufton koronavirusin e ri.

  SHum njerz jan shruar nga virusi i ri q do t thot se sistemi yn imunitar e lufton edhe vet me sukses virusin. Pr her t par u identifikuan katr lloje t qelizave imune t cilat u aktivizuan m shum se t tjerat pr t luftuar Covid-19.

  Sutdimi u krye tek nj pacient n gjendje t moderuar nga koronavirusi, q nuk kan pasur pasur komplikacione shndetsore t mparshme. Mes tyre sht nj grua 47 vjee nga Wuhani i Kins e cila u shtrua n nj spital n Australi dhe u shrua brenda 14 ditve. Kedzierska thot se ekipi i saj kishte ekzaminuar fuqin e prgjigjes imune tek pacientja.

  Tre dit para se gruaja t fillonte t prmirsohej, 4 qelizat specifike u identifikuan n venat e gjakut. Tek pacientt me grip, t njjtat qeliza shfaqen n kohn pak para shrimit.

  Pr t zbuluar kt shkenctart punuan pa pushim pr katr jav, pr t kapur aktivizimin e qelizave imune dhe shfaqjen e tyre para shrimit.

  Kjo mund t parashikoj gjithashtu edhe aktivitetin e virusit dhe n ciln gjendje sht pacienti.

  Hapi tjetr q shkenctart duhet t zbulojn sht se pse reagimi imunitar ishte m i dobt tek rastet m t rnda ose far mungese kan n trup pacientt q nuk e mposhtn dot virusin dhe ndrruan jet.

  Miliarderi kinez Jack Ma dhe qeveria australiane kan dhn fonde shtes q shkenctart t vazhdojn me studimin dhe t nxjerrin nj vaksin nga kjo qendr.


  https://tiranapost.al/shendeti/shken...in-sistemi-yne

 9. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,013

  Pr: Covid-19 ..... Kshilla, VetIzolimi, T Reja shpresdhnse

  “Ka dhn rezultat n Kin dhe po prdoret dhe n Itali”, mjeku Kalo flet pr ilain q po bn ‘mrekulli’ kundr koronavirusit

  Mjeku infeksionist Tritan Kalo n nj intervisrt n Abc News, ka thn se gjendja e pacientve t prekur me COVID-19 sht e stabilizuar dhe vetm tre jan n gjendje m t ndrlikuar.

  Mjeku ka thn se pacientt po trajtohen me ilae dhe ka shpresa q t shrohen e t mos ket humbje jete. Kalo m tej shtoi se do vend aplikon n prputhje m t dhnat ato medikamente q i gjykon se mund t jen t efektshme.

  “Edhe n Kin eksperiencat jan t ndryshme nga nj klinik n tjetrn. Dozat e mjekimit nuk jan t njjta sepse varen nga produkti baz. Protokolli baz ka dy preparate. Tocilizumab sht prdorur si nj preparat q vepron mir me artritin dhe ndikon mir n mekanizmat inflamator q ndodhin n majisjen e mushkrive dhe n pjes t tjera t organzimit. Ndrsa t tjert prve suportit duke mbajtur n ekuilibr smundjet baz dhe duke i kombinuar m kto preparat t bjn t mundur n kohzjgjatjen 10 ditore t mbajn kt kontroll dhe komunikim. Preparatet q kan dhn rezultate n Kin po prdoren edhe n Itali. Epidemiologt jan ato q marrin t dhnat dhe bjn studimet. sht vshtir q SARS COV 2 ta rndoj gjendjen”, u shpreh mjeku infeksionist.


  https://sot.com.al/aktualitet/ka-dhe...mjeku-kalo-fle

 10. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,013

  Pr: Covid-19 ..... Kshilla, VetIzolimi, T Reja shpresdhnse

  “T shohim nga dritarja e jo nga pasqyra”, apeli i Dom Gjergjit: Prania e tjetrit sht dhurat, por edhe prgjegjsi

  Nuk sht as viroza e par e as e fundit n kt planet. E ne nuk jemi as brezi i par e as i fundit mbi kt tok.


  Por beteja jon pr jetn sot duhet t bhet sikur t ishte e para, e fundit dhe e vetmja.

  Kjo sepse kt jet, e vetm kt, ne dhe tjert, sht e vetmja q kemi n dispozicion n kt bot.

  E po ashtu ky sht nj parim q duhet t udhheq do zgjedhje tonn n t mir t jets, t shoqris e t bots ku na sht dhn t banojm.

  Njerzimi dhe jeta na tejkalojn si individ, por prgjegjsia e secilit prej nesh sht e domosdshme q asnj hallk t mos thyhet a kputet nga paprgjegjsia, sepse donjri nga ne sht nj ngjarje unike n kt planet e vlen shum.

  Dikush thot se jemi n luft. Edhe luftrat i ka br njerzimi e ka gjasa (Mos o Zot!) q do t’i bj prsri.

  N kto momente nj pjes po lufton me jetn, nj pjes me virusin, kurse pr pjesn m t madhe lufta m e ashpr po zhvillohet brenda nesh.

  Kt luft, me instiktet tona egoiste kishim harruar ta bnim, sepse kishm marr pr t mirqn q kishim vetm t drejta e jo detyra. Tani po shohim ndryshe e shpresoj t vazhdojm kshtu.

  Nxitimi q kemi pr t dal, rrezet ftuese t diellit, mungesa e rutins s prditshme, malli pr miqt, shokt e t dashurit e zemrs po mundon shum njerz.

  E megjithat momenti na krkon nj kufizim t liris, nj vetkufizim si nj akt heroik, nj arm lufte kundr nj armiku t padukshm e t panjohur.

  Nuk mund t’ia lejojm vetes ta shohim botn vetm nga kndvshtrimi yn e aq m keq akoma nga pasqyra e instikteve tona.

  Pasqyra lejon vetm nj pamje, at t vetes ton, si Narcizi n pellgun e ujit.

  Duhet ta shohim botn nga dritarja, sepse vetm dritarja, e jo pasqyra, na lejon t shohim t tjert, t shohim jasht nesh e m n fund t dim t jetojm me dhe pr t tjert.

  sht nj shikim ky jo vetm pr koh krize, por n mnyr t veant tani q rrezikojm shum.

  T’i hapim dritaret e zemrs e t shohim jasht. Ka edhe njerz t tjer, nuk jemi vetm. Prania e tjetrit sht dhurat, por edhe prgjegjsi.

  Kurajo miq! T prdorim m shum dritaren e m pak pasqyrn!


  E.D./Shqiptarja.com

  https://shqiptarja.com/lajm/te-shohi...he-pergjegjesi

 11. Anetart m posht kan falenderuar sirena_adria pr postimin:

  Ingenuous (19-03-2020)

 12. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,013

  Pr: Covid-19 ..... Kshilla, VetIzolimi, T Reja shpresdhnse  Nga Bamberg, Gjermani.

 13. #12
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,013

  Pr: Covid-19 ..... Kshilla, VetIzolimi, T Reja shpresdhnse


 14. #13
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,013

  Pr: Covid-19 ..... Kshilla, VetIzolimi, T Reja shpresdhnse


 15. #14
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,013

  Pr: Covid-19 ..... Kshilla, VetIzolimi, T Reja shpresdhnse


 16. #15
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,013

  Pr: Covid-19 ..... Kshilla, VetIzolimi, T Reja shpresdhnse

  Distancimi social i vshtir, sht kundr natyrs njerzore

  Merrni tigrin e egr. Ai shoqrohet me tigrat e tjer vetm pr t’u iftuar, ose nse sht femr, pr t rritur pr nj koh t shkurtr klysht e saj. N raste t tjera, tigri qndron gjithnj vetm. Tigrat jan t shklqyer n aspektin e distancimit social.

  Por ne nuk jemi tigra. N mesin e pandemis s re t koronavirusit, disa prej nesh kan kundrshtuar thirrjet e zyrtarve t shndetit publik, duke shkuar n bare dhe restorante me antart e tjer t specieve tona. Shum t tjer, kan pyetur veten se si do ta prballojm jetn pa ndeshje basketbolli, pa klasat e jogave, apo darkat me miqt.

  Me prjashtim t heremitve, njerzit jan kafsh shoqrore, madje edhe ata q disa i quajn “ultra-social”. Prej mijvjearsh, mbijetesa jon varet nga t qenit pjes e nj grupi. Nse distancimi social ju duket sot i vshtir, nuk jeni t vetm:sht vet natyra jon njerzore.

  “Njerzit jan thjesht krijesa sociale. Ne jemi shembulli m ekstrem i nj specie, q vendosi dikur se bashkpunimi me t tjert do t jet e gjith strategjia”-thot Stiv Kol, profesor i mjeksis, psikiatris dhe shkencave sjellore n Universitetin e Kalifornis n Los Angeles.

  Dhe kjo gj na ka shrbyer pr mir shton ai. “Ndonse nuk jemi fizikisht shum t mdhenj apo t fort, kemi arritur q ta pushtojm botn”- thekson ai. Parardhsit tan ishin social, por ne jemi shum m tepr. S pari, ne jemi veanrisht bashkpunues, nj tipar pr t cilin disa studiues besojn se buron nga ndryshimet ekologjike, q i detyruan Homo Sapiens-t e hershm q t bheshin bashk.

  Ne jemi ndr t paktat specie q zgjedhin t ndajn gjrat me njri-tjetrin. Luant mund t gjuajn dhe han bashk me pren e tyre, “por nuk do t’u ojn gj t tjerve”, thot Alan Fiske, antropolog psikologjik n Universitetin e Kalifornis. Dhe m shum se do gjitar tjetr, ne ndajm me njri tjetrin punn, tha Fiske.

  “Nse hidhni syt rreth e rotull, do t vreni se ndoshta nuk ka asgj q nuk e keni br apo prodhuar pr dobin tuaj. Askush nga ne nuk sht n gjendje t’i bj individualisht t gjitha gjrat q na duhen. Por me secilin prej nesh q bn nj pun t specializuar, ather ne funksionojm shum mir”- shton ai.

  Ishin kto aftsi sociale, ato q i ndihmuan paraardhsit tan t mbroheshin nga grabitqart, dhe t mblidhnin n mnyr m efikase ushqimin, si dhe t rritnin pasardhsit e tyre. Varsia jon emocionale nga njra-tjetri, mund ta bj t vshtir ruajtjen e distancs nga njri-tjetri, edhe kur kjo gj sjell prfitime pr shndetin publik.

  “Pr shkak se sht kaq shum adaptive, kaq e dobishme pr mbijetesn dhe riprodhimin ton, prej qindra mijra vjetsh, njerzit kan evoluar q t ken nevoja psikologjike. Kto nevoja, ju tregojn se sht e rndsishme q t lidheni me njerzit e tjer”- thekson eksperti.

  Kjo sht e vrtet si pr ndrveprimet intime, sikurse sht ngrnia bashk, ashtu edhe tek prvojat n grup q u anuluan ditve t fundit, nga koncertet tek takimet e puns, dhe aktivitetet sportive.

  “Ne t gjith mendojm se m e rndsishme sht performanca e atletve. N fakt, ajo q ka m shum rndsi sht krijimi i ndjenjs s pranis. Pra ju jeni pjes e t njjts prvoj emocionuese, dhe nuk e dini se far do t ndodh m pas. Ne t gjith jemi n t njjtn vark”- shprehet Kol.

  Aq e rndsishme sht lidhja sociale me njerzit e tjer, sa q mungesa e tyre sht e tmerrshme pr shndetin ton. SHBA-ja ka tashm nivele t larta vetmie, dhe kjo dukuri cilsohet nj rrezik pr shndetin publik, edhe para se koronavirusi t na izolonte m tej.

  Shkenctart bjn dallimin mes t jetuarit vetm dhe vetmis:Njerzit e vetmuar, jan t uritur pr lidhje njerzore, por kan shum pak t tilla. Dhe nj studim i gjer ka zbuluar se njerzit e vetmuar, jan m t rrezikuar t preken nga nj mori smundjesh, prfshir smundjet e zemrs, kanceri dhe Alzheimeri.

  Kol ka studiuar arsyen, dhe ka gjetur disa histori n gjenet tona. Pr shkak se njerzit jan kaq shum social, viruset – si ai q shkakton Covid-19 – na “duan”. Viruset prhapen m s miri prmes kontakteve t ngushta personale, pavarsisht nse sht n nj koloni lakuriqsh nate, apo nj dhom plot me student.

  Kjo gj br q ne t krijojm mbrojtje t fuqishme antivirale n sistemin ton imunitar. Gjithsesi ndjenja e izolimit social, shkakton prgjigjen “lufto ose ik”, ashtu si do t ndodhte me t part tan, pr t cilt t jetuarit vetm mund t nnkuptonte t qenit nj “drek” e mir pr tigrin.

  Kjo nxit inflamacionin, nj reagim i prshtatshm i sistemit imunitar, q lufton infeksionin bakterial. Tek njerzit e lasht, kjo prgjigje do t kishte qen e shpejt. Por stresi i kohrave moderne, thot Kol, i ka ln shum njerz t ndjehen “kronikisht t pasigurt”.

  Kshtu vepron edhe vetmia, t ciln disa studiues e karakterizojn si nj epidemi. Dhe inflamacioni, nxit smundjet kronike, dhe ndrkoh na l m t prekshm ndaj viruseve. T gjitha kto ndihmojn n shpjegimin, se pse qndrimi n shtpi pr t ngadalsuar prhapjen e epidemis s koronavirusit cilsohet i gabuar.

  Edhe pse, thon studiuesit, ai nuk ka t ngjar t rris nivelet e vetmis apo t na smur mendrisht. Smundjet kronike si kanceri zhvillohen gjat dekadave, dhe jo n pak jav apo muaj t nj karantine kombtare. Dhe megjithse studimet pr majmunt kan zbuluar, se reagimi i sistemit ton imunitar ndaj izolimit shoqror mund t filloj shpejt, do rezistenc e reduktuar ndaj virusit q mund t sjell kjo praktik e papar kombtare, mund t kompensohet nga ekspozimi m i ult ndaj koronavirusit.

  Dhe sht dika q ia vlen. “Kto lloj masash, nuk po prpiqen t’ju bjn t ndjeheni t vetmuar, por synojn ta bjn virusin t ndjehet i ‘vetmuar”-thot Stefani Kaiopo, ndihmsprofesore e psikiatris n Shkolln e Mjeksis t Universitetit t ikagos, q studion marrdhniet shoqrore dhe vetmin.

  Shumica e njerzve q po zvoglojn kontaktet fizike, nuk po mbyllen vetm n dhoma t izoluara. Ata qndrojn bashk me disa t afrm apo miq. Dhe media sociale, shpesh e cilsuar si nj krcnim pr strukturn sociale, duhet t shihet tani si nj rrug shptimi.

  “Njerzit do t ndjehen t izoluar dhe t vetmuar, vetm nse nuk bjn prpjekje pr t’iu afruar njri-tjetrit. Ndaj ajo q duhet t bjm, sht t’u telefonojm njerzve tan n telefon dhe Skype”- thot Fiske.

  “Edhe pse kemi evoluar pr t qen t ndrvarur nga njri-tjetri, ne kemi evoluar gjithashtu t kemi mendje t arsyeshme, q t kuptojn se situata e rrugve t boshatisura dhe shkollave t​e mbyllura, nuk do t zgjas prgjithmon”- thot Kaiopo./washingtonpost/ KultPlus.com


  https://www.kultplus.com/opinione/di...res-njerezore/
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 20-03-2020 m 21:33

 17. #16
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,013

  Pr: Covid-19 ..... Kshilla, VetIzolimi, T Reja shpresdhnse


 18. #17
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,013

  Pr: Covid-19 ..... Kshilla, VetIzolimi, T Reja shpresdhnse  Nje duet instrumentistesh i rralle & i paimagjinueshem ! - Barcelone, Spanje.
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 20-03-2020 m 22:00

 19. #18
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,013

  Pr: Covid-19 ..... Kshilla, VetIzolimi, T Reja shpresdhnse  Solidaritet, Force, Humanizem - Cover e " Imagine" , John Lennon.
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 20-03-2020 m 21:54

 20. #19
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,013

  Pr: Covid-19 ..... Kshilla, VetIzolimi, T Reja shpresdhnse

  Karantina – Replik me jetn dhe dashurin

  Nga Elizabet Qarri

  T bhesh pjes e nj ankthi global dhe nj pafuqie njerzore pr ta dominuar at, t bn t replikosh me jetn dhe dashurin, t bn t besosh n fuqin e t besuarit, pa u orvatur ta krkosh objektin e tij, ndrlikueshmrin e tij. Mbyllja, izolimi e vetmia padyshim jan antitez e qllimeve pozitive t jets, por ndryshimi i kushteve t jets pr shkak t rrethanave q mund t imponojn krizat e ndryshme shoqrore, shpeshher ndrgjegjsojn vetdijen njerzore, na bjn t’i shohim gjrat m ndryshe, na bjn t mendojm m ndryshe, madje shum m ndryshe se q mund t kemi menduar qoft edhe nj dit m par.

  Pritja e heshtur prball nj tragjedie globale si kjo pandemi e trisht, q dita dits po trondit gjith globin, nuk amnistoi as shqiptart. Nga asti n ast, t njohur e t panjohur po solidarizohemi e bhemi bashk, pr tu prballur me pritjet e hidhura t lajmeve t rnda, duke radhitur ’do dit numrat rendor, q pamshir lists s viktimave i shtohen nj nga nj.

  T bsh pakt me frikn sht pothuajse e pamundur, sepse nuk mposhtim dot frikn me pakte. Por, frikn duhet mposhtur me prballje, e t prballesh me t do t thot t kesh zbuluar sekretin tnd madh, forcn e guximin.

  N kt periudh rraskapitjeje morale e shpirtrore, t gjendur n mes lajmesh t virusit famkeq Korona, n mes tjerash, u gjendm n rrethana t nj reflektimi t thell social, padashje.

  M shum se kurr, t zbrapsur e t rnduar nga dinamika e egr pr nj jet ekzistenciale, kuptuam se me sa shpejtsi ikin aste t bukura t jets. Sa egoist ishim br duke harruar t mendojm n vlerat m sublime t jets, n virtyte t cilat n ’do rrethan komode ose jo, mbajn gjall shpirtin njerzor.

  Kishim harruar se e humbur quhet ’do dit, n t ciln nuk kemi falur dashuri. Kishim harruar se e humbur quhet edhe nj dit e vetme q nuk kemi njohur respektin pr njri tjetrin. Kishim harruar t’i jemi mirnjohs secilit mngjes t zbardhur, q nis ditn ton t re. Kishim harruar se jemi me fat q merremi me problemet e prditshmris son, e njsoj mendova edhe un sot pr veten time, po thoja: “sa me fat jam q kam problemet e mia t dits” punn, miqt, familjen. Thn ndryshe, kishim harruar t jetojm t sotmen duke menduar se far na pret t nesrmen.

  T dashurosh, do t thot t jesh mirnjohs edhe ndaj gjrave t vogla, t ridimensionosh qoft edhe nj mirsjellje kurtoazie, q nis nga prshndetja e mngjesit me fqinjin ton t par, pra nj “mirmngjes” q ngrys ditn ton, tek jemi nisur pr n pun.

  T dashurosh do t thot t’i falsh buzqeshje edhe nj fmije n rrug, nj riu a nj t moshuari t panjohur, ndoshta buzqeshja jon i zbukuron ditn, e lumturon at.

  T dashurosh do t thot akoma m shum, t ndjesh, t prjetosh, t kuptosh se shklqimin e jets duhet sublimuar tek dashuria e pakushtzuar ndaj atyre q nuk duan kthim pr at q falin, ndaj atyre q me dashurin e tyre na kujtojn prse ndjehemi me vler, prindrve, fmijve, familjes e miqve, ndaj atyre q pohimin pr dashurin nuk e masin me kufijt e egos s tyre, por me dashurin e manifestuar q lartson e ngroh shpirtin ton njerzor.

  T dashurosh do t thot t pohosh kndvshtrimin e drejt q mbart fjala dashuri, t pohosh aftsin tnde pr t bindur se ne lindim t barabart edhe pse t ndryshm. T mos turprohemi kurr pse qajm, por t krenohemi kur kemi kuptuar se lott tan nuk i meritojn ata q na bn t qajm. T dashurojn ia dalin vetm ata q kan msuar kuptimin e vetm t saj, vrtetsin.

  T shprehsh dashurin nuk sht kurr von. Nuk sht von t shprehsh edhe mirnjohjen. Sot, ndrkaq po reflektojm t mbyllur n karantin, nj armat njerzish human e guximtar, po dshmojn n vepr betimin e tyre t shenjt kur i than “po” profesionit t tyre fisnik e human.

  Mjek e infermier q prej kohsh kishim harruar t’i bjm vendin meritor n shoqri, m shum se kurr dshmuan se ka dika m t shtrenjt se sa injoranca shprfillse e cila harroi ata pr dy dekada me radh. Msuam leksionin m t mir se ndrgjegjja e lart njerzore bashk me dinjitetin e dashurin pr punn, sfidojn ’do betej e paaftsi njerzore.

  Me zellin e tyre par excellence, kta profesionist human na msuan se far do t thot ta duash njeriun tnd e popullin tnd, t’i dalsh ball premtimit tnd dhe betimit t dhn, si bjn heronjt e vrtet.

  N nj t nesrme t afrt, do t dalim m t fort e t ndrgjegjshm pr t kuptuar mesazhin m t madh q mund t na msoj jeta, e ajo sht forca e dashuris njerzore, kjo forc q shfaqet n paqe dhe n beteja t rnda t jets, na bn pjes t saj dhe nuk pushon kurr s ekzistuari. Por, t dalsh i fort nga betejat, do t thot t kuptosh mesazhin e madh pr jetn at q mund ta gjesh edhe n dromcat e dashuris, sepse aty nis gjithka dhe prfundon n nj t nesrme t papritur, q mund t mos e kemi m kurr.

  Un dua q nesr t m zgjoj dielli i mngjesit, t takoj njerzit e mi, e t’i prqafoj ata. Jetn time t thjesht, nuk dua ta kmbej me asgj, kt jet q nis me ritualin modest t kafes s mngjesit, e me problemet e mia t dits. Dua t sodis lindjen e perndimin e diellit dhe t’i gzohem nats me hn. Dua t nis e mbaroj punn time me nder, pastaj n mbrmje t kthehem srish n “karantinn” time, e t bj replik me jetn e dashurin! / KultPlus.com


  https://www.kultplus.com/opinione/ka...dhe-dashurine/
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 20-03-2020 m 22:02

 21. Anetart m posht kan falenderuar sirena_adria pr postimin:

  Ingenuous (21-03-2020)

 22. #20
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,013

  Pr: Covid-19 ..... Kshilla, VetIzolimi, T Reja shpresdhnse


Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •