Close
Faqja 0 prej 5 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 82
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,396

  Gjon’s Tears

  Zvicra pėrfaqėsohet nė “Eurovision 2020” nga kėngėtari shqiptar Gjon Muharremaj  Transmetuesi publik Zviceran SRF njoftoi sot se artisti Gjon’s Tears ėshtė zgjedhur tė pėrfaqėsojė shtetin helvetik nė “Eurovision 2020” me kėngėn “Répondez-moi”. Ai do tė performojnė nė gjysmėfinalen e dytė mė 14 maj.

  Gjon’s Tears, emri i vėrtetė i tė cilit ėshtė Gjon Muharremaj ėshtė kėngėtar me prejardhje shqiptare. Babai i tij ėshtė nga Kosova, ndėrsa mamaja e tij nga Shqipėria.

  Kjo ėshtė hera e parė nė historinė e shtetit zviceran nė “Eurovision”, qė pėrfaqėsohet nga njė kėngėtar me prejardhje shqiptare.

  Pas mė shumė se 10 vjetėsh, Zvicra ka zgjedhur njė kėngė franceze pėr konkursin e kėngėve nė “Eurovision”.

  Muzikanti 21-vjeēar Gjon, me kėngėn e tij “Répondez-moi”, u zgjodh nga njė panel i 100 anėtarėve tė audiencės dhe njė juri ndėrkombėtare qė pėrfshin 20 ekspertė tė muzikės pasi paraqiti kėngėn e tij nė njė thirrje tė hapur pėr hyrje nė kėtė garė. Paneli dhe juria secili mbartnin nga 50 pėr qind tė vendimit, shkruan Eurovision.Tv.

  Tema e kėngės ėshtė shumė personale pėr kėngėtarin shqiptar dhe ėshtė gjithashtu universale dhe flet pėr tė gjithė. Gjon thotė pėr kėngėn e tij: “Tė gjithė pyesin veten pse ne jemi saktėsisht kėtu, nga vijmė dhe ku po shkojmė. Kėto janė pyetje kryesore, veēanėrisht pėr njerėzit me prejardhje migrante. Prindėrit e mi janė nga Shqipėria dhe Kosova. Jam rritur nė Zvicėr dhe ėshtė shtėpia ime, kėto janė pyetje pėr tė cilat mendoj shumė”.

  Gjon’s Tears bashkė-shkroi kėngėn “Répondez-moi” me kantautorėt Xavier Michel, Alizé Oswald dhe producentin Jeroen Swinnen si pjesė e njė kampi tė kėngėtarėve nė Zvicėr. Kėnga ėshtė pėrshkruar si kombinim i zėrave, korėve dhe vargjeve tė pėrziera me rrahje moderne qė krijojnė njė pamje tė re dhe unike tė tingullit.


  https://telegrafi.com/zvicra-perfaqe...on-muharremaj/
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 05-03-2020 mė 12:49

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,396

  Pėr: Gjon’s Tears

  Kush ėshtė Gjon Muharremaj ?

  Gjon Muharremaj, ia ka kushtuar zemrėn dhe shpirtin e tij muzikės qė kur ishte fėmijė. Ai e pėrloti gjyshin e tij me interpretimin qė i bėri kėngės “Can’t Help Falling in Love” sė Elvis Presleyt si njė nėntė vjeēar. Nofka e artistit rrjedh edhe nga kjo pėrvojė: “Gjon Tears (Lotėt e Gjonit)”. “Pavarėsisht nga gėzimi, trishtimi apo melankolia – Unė dua t’i prek njerėzit me muzikėn time nė ēdo mėnyrė tė mundshme”, thotė kėngėtari tani 21-vjeēar.

  Gjyshi i Gjonit, i cili ka rrėnjėt shqiptare, u zhvendos e regjistroi nipin e tij nė konkursin e talenteve “Albanian Got’s Talent” nė vitin 2010. 12-vjeēari i atėhershėm doli i treti nė konkurs. Njė vit mė vonė, ai arriti nė gjysmėfinale nė ekuivalentin zviceran tė “Got’s Talent” tė Zvicrės dhe arriti nė gjysmėfinalen e “The Voice of France” nė vitin 2019.

  Gjon e do artin nė tė gjitha format e tij. Ai ka njė admirim tė thellė pėr kinemanė, ėshtė i apasionuar pas teatrit dhe i pėlqen tė tėrheq frymėzim nga muzetė dhe galeritė e artit. Ndėrsa muzika ka qenė gjithmonė pėrparėsia e tij kryesore, ai ėshtė i entuziazmuar pėr pėrgatitjet e tij pėr “Eurovisionin” e kėtij viti:

  “Eurovision ėshtė ngjarja mė e madhe muzikore dhe ėshtė e madhe pėr njė artist tė jetė pjesė e saj. E vėrtetė pėr sloganin e kėtij viti – “Open Up (Hapeni)” – Unė jam plotėsisht i hapur pėr kėtė aventurė unike dhe mezi pres gjithēka qė vjen me tė”, thotė ai.

  Ai vazhdon: “Dua tė jap gjithēka qė kam nė Garėn e Eurovizionit dhe dua tė krenohem me atė se kush jam, nga kam ardhur dhe atė qė kam arritur. Unė dua tė frymėzoj njerėzit qė tė ndjekin rrugėn e tyre me kėngėn time ‘Répondez-moi’”, thotė artisti shqiptar.


  Ēfarė mesazhi transmeton klipi i kėngės ?

  Ekipi i realizimit tė klipit tė kėngės “Répondez-moi” donin ta bėnin Gjonin tė ngjallte emocione: Gjon dėshironte tė krijonte botėn e tij tė kujtimeve, ėndrrave dhe realitetit. Pėr kėtė, Gjoni mori frymėzim nga regjisori i shumė prej filmave tė tij tė preferuar, Andrei Tarkovsky. Nuk ishte njė sfidė e lehtė pėr artistin 21-vjeēar: “Xhirimet ishin mė tė vėshtira sesa pritej sepse ne donim tė pėrdornim elementė tė vėrtetė pėr tė krijuar shi, dėborė dhe zjarr”, tha ai. “Pėr tė kontrolluar zjarrin nė skenėn e luftės, kemi djegur tetė perde me siguri.”

  Klipi u mbėshtet nga regjisori Janine Piguet i “lNred Production”, Thierry Pradervand (kamera dhe redaktimi) dhe nga familja e tij. Tė dy prindėrit e tij, si dhe vėllai dhe gjyshja e tij, mund tė shihen nė videoklipin, i cili u xhirua nė Bibliotekėn Fribourg, nė Zvicėr dhe disa vende tė tjera. /Telegrafi/


  https://telegrafi.com/zvicra-perfaqe...on-muharremaj/

 3. #3
  Bordi Drejtues Maska e Ingenuous
  Anėtarėsuar
  13-05-2002
  Vendndodhja
  Shqipėri
  Mosha
  43
  Postime
  966

  Pėr: Gjon’s Tears

  Pershendetje Sirena,
  Faleminderit per informacionet dhe muziken qe i percjell per te gjithe ketu.

  Miqesisht,
  Ingenuous
  "Askush nuk eshte perfekt, une jam askushi"

 4. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Ingenuous pėr postimin:

  sirena_adria (08-03-2020)

 5. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,396

  Pėr: Gjon’s Tears

  Pershendetje Ingenuous,
  Faleminderit per vleresimin tuaj!

  Respekte !

 6. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,396

  Pėr: Gjon’s Tears  Prezantimi I pare me Publikun Shqiptar !

 7. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,396

  Pėr: Gjon’s Tears  Albanian's Got Talent - Gjon Muharremaj, Performancė


  https://en.wikipedia.org/wiki/Albani...ent_(season_1)
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 21-02-2021 mė 16:36

 8. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,396

  Pėr: Gjon’s Tears  Gjon's Tears - M6 "La France a un incroyable talent" 2011

 9. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,396

  Pėr: Gjon’s Tears  Gjon's Tears - Je t'aime (L.Fabian) - SRF - Die Grössten schweizer Talente/Incroyable Talent Suisse (2012)

 10. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,396

  Pėr: Gjon’s Tears  Gjon's tears-The Climb (M.Cyrus)-SRF-Die Grössten schweizer Talente/Incroyable Talent Suisse (2012)

 11. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,396

  Pėr: Gjon’s Tears  Gjon - Si Parfaite (Vidéo Officielle 2011)

 12. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,396

  Pėr: Gjon’s Tears  Gjon - Tu me plais (Baby) (Vidéo Officiel 2011)

 13. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,396

  Pėr: Gjon’s Tears  Gjon's Tears - Babi (Official Video)
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 15-03-2021 mė 17:31

 14. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,396

  Pėr: Gjon’s Tears

  TOP MUSIC AWARDS

  Kush ėshtė Gjon’s Tears, kreu i kėsaj jave?

  Shkurt 2019


  Gjon’s Tears ėshtė njė tjetėr talent shqiptar, qėllimi i tė cilit ėshtė qė zėri i tij tė dėgjohet jo vetėm nė Shqipėri por edhe jashtė saj. I lindur nė Zvicėr, Gjon Muharremaj ėshtė mė origjinė shqiptare, babi nga Kosova ndėrsa nėna nga Tirana. Pavarėsisht se ka lindur nė Zvicėr, Gjon flet njė shqipe tepėr tė pastėr, duke ndėrthurur dialektin e Kosovės me atė tė Tiranės.

  Po pse ka zgjedhur Gjon qė emrin e tij tė skenės ta ketė Gjon’s tears?

  Pas kėtij emri fshihet njė histori mjaft interesante. I kontaktuar nga “Top Awards”, Gjon ka treguar: “Pėr emrin Gjon’s Tears ose lotėt e Gjonit mė ka ardhur ideja kur gjyshi im ka ardhur nga Kanadaja nė Zvicėr pėr tė mė dėgjuar dhe njė ditė qė po i bija njė pianoje elektrike, duke luajtur kėngėn “Can’t help falling in love” e Elvis Presley, gjyshi mė tha se duhet ta vazhdoja patjetėr muzikėn pasi ishte diēka shumė e rėndėsishme pėr mua”.

  “Teksa po performoja kėtė kėngė pėr herė tė parė pėr gjyshin tim, pash qė ai ishte me lot dhe tepėr i emocionuar. Unė isha i vogėl dhe po mendoja se si muzika ka kėtė magji, jam ndjerė si superhero. M’u duk shumė e fortė ajo ēfarė ndodhi dhe kėshtu qė vendosa tė mbajė kėtė emėr pasi ėshtė njė episod i jetės sime qė mė ka prekur shumė“, shton Gjon.

  Gjon momentalisht po shijon suksesin e projektin tė tij muzikor “Babi”, i cili zė vendin e parė nė “The Top List”, si edhe eksperiencėn nė “The Voice” nė Francė, ku katėr trajneret u kthyen pėr tė.

  Pėr ta njohur mė shumė Gjon, ai ka rrėfyer historinė e tij pėr “Top Awards” si dhe ka folur mė shumė pėr projektin “Babi”.

  TA: “Babi” ėshtė projekti juaj i parė muzikor?

  Gjon’s Tears: Po, “Babi” ėshtė projekti im i parė muzikor, me tekstin dhe muzikėn e sė cilės jam marrė vetė unė. Kur isha mė i vogėl, kisha tė tjera projekte por nuk i kisha krijuar unė por njė kompozitor, dhuratė nga gjyshi.

  TA: Pėr ēfarė flet kjo kėngė?

  Gjon’s Tears: Eshtė njė kėngė e shkruar gjysmė anglisht dhe gjysmė shqip. Ajo flet pėr njė histori mes babait dhe djalit tė tij dhe ėshtė pikėrisht djali ai qė i drejton kėto fjalė babait tė tij, i cili ėshtė njė pėrdorues i alkoolit, duke i thėnė: ” Pavarėsisht se mė kė bėrė gjithė kėto tė kėqija, unė t’i fal sepse tė dua”.

  TA: Pse vendosėt t’i dedikonit njė kėngė babit?

  Gjon’s Tears: Babi ėshtė rrėnja e pemės, ėshtė personi mė i rėndėsishėm sė bashku me mamin. Kjo nuk ėshtė njė histori personale, pra nuk i dedikohet babait tim. Zgjodha tė bėj kėtė dedikim pasi doja tė trajtoja njė histori ndryshe nga e imja pasi pėr mua ishte shumė interesante dhe e rėndėsishme tė flisja pėr temėn e alkoolit dhe familjes.

  TA: Ke qėnė njė nga konkurrentėt e “Albania’s Got Talents”, si e pėrshkruan atė eksperiencė?

  Gjon’s Tears: Pėr mua “Albania’s Got Talents” ishte njė eksperiencė shumė e veēantė dhe e bukur. Mė pėlqeu shumė tė takoja publikun shqiptar, andej nga ėshtė edhe origjina ime. Edhe pse mė pėlqeu shumė, mendoj se isha shumė i vogėl pėr ta jetuar eksperiencėn plotėsisht sepse tani qė jam nė “The Voice France”, e kuptoj se ēfarė po mė ndodh.

  TA: Momentalisht jeni nė “The Voice France”, si po e pėrjetoni kėtė eksperiencė?

  Gjon’s Tears: “The Voice France” pėr mua ėshtė njė eksperiencė e re pasi edhe pse kam bėrė televizion kur isha fėmijė, nuk ėshtė e njėjta gjė pasi tani e kam njė koncept dhe e di ku do tė shkoj dhe se ēfarė muzike dua tė bėj. Muzika qė unė krijoj, dėshiroj tė pėlqehet si nė Francė, Zvicėr, Shqipėri dhe Kosovė.

  TA: Qė nė javėn e parė tė publikimit tė kėngės, jeni futur nė “The Top List”, duke zėnė vendin e parė, ēfarė do tė thotė kjo pėr ju?

  Gjon’s Tears: Mė bėhet shumė qejfi dhe prekem shumė pasi kam shumė dėshirė qė muzikėn tim ta pėlqejnė edhe tė tjerėt.

  TA: E prisje kėtė sukses tė kėngės “Babi”?

  Gjon’s Tears: Jo, nuk e prisja kėtė sukses. Unė nuk mendoj se jam artist por njė punėtor. Punoj muzikėn dhe dua t’i bėj gjėrat sa mė mirė nė mėnyrė qė njerėzit ta dėgjojnė, pėlqejnė dhe pse jo, ta votojnė.

  TA: Njė mesazh pėr tė gjithė ata qė kanė votuar kėngėn nė “The Top List”, Top Awards…

  Gjon’s Tears: Faleminderit shumė njerėzit qė kanė votuar pėr mua dhe uroj tė jetoni tė lumtur (qesh) dhe shpresoj qė muzika ime t’ju pėlqejė dhe t’ju bėjė tė ndiheni mirė dhe tė qetė. Mė e rėndėsishme ėshtė qė muzika ime tė prekė njerėzit pasi ky ėshtė qėllimi im nė muzikė.


  http://topawards.top-channel.tv/inde...-i-kesaj-jave/

 15. #14
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,396

  Pėr: Gjon’s Tears  Christine and The Queens - Christine | Gjon's Tears | The Voice France 2019 | Blind Audition

 16. #15
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,396

  Pėr: Gjon’s Tears  Gjon's Tears avec Clem Chouteau - "Don't Let the Sun Go Down on Me" - Battle The Voice 2019

 17. #16
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,396

  Pėr: Gjon’s Tears  Queen - David Bowie - Under Pressure | Gjon's Tears | The Voice 2019 | KO Audition

 18. #17
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,396

  Pėr: Gjon’s Tears  Daniel Balavoine - SOS D'un Terrien En Détresse | Gjon's Tears | The Voice 2019 | Live Audition

 19. #18
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,396

  Pėr: Gjon’s Tears  Elton John - Rocket Man | Gjon's Tears | The Voice 2019 | Live Audition

 20. #19
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,396

  Pėr: Gjon’s Tears  Mika - Relax, Take It Easy | Whitney - Gjon's Tears | The Voice 2019 | Semi-final Audition
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 29-03-2021 mė 10:46

 21. #20
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,396

  Pėr: Gjon’s Tears  David Bowie - Life on Mars | Gjon's Tears | The Voice 2019 | Semi-final Audition

Faqja 0 prej 5 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •