Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  Bordi Drejtues Maska e Ingenuous
  Anėtarėsuar
  13-05-2002
  Vendndodhja
  Shqipėri
  Mosha
  40
  Postime
  934
  Faleminderit
  16
  41 falenderime nė 28 postime

  Gezuar diten e Pavaresise Kosove!

  Kosova feston sot 12-vjetorin e Pavarėsisė, njihuni me 11 fakte tė 17 shkurtit tė 2008-ės
  Emri: B6A2DF0B-3239-43F8-8208-8AEF4957A27C.jpg

Shikime: 205

Madhėsia: 44.1 KB

  17 janari ėshtė njė ditė e shėnuar pėr gjithė shqiptarėt kudo qė janė, pasi pėrkon me datėn kur Kosova u shpall e pavarur. Nė kuadėr tė 12-vjetorit tė pavarėsisė sė Kosovės, do tė organizohen njė sėrė aktivitetesh nga institucionet qendrore dhe lokale kosovare.

  Nėn organizimin e Qeverisė, nė orėn 8:00 do tė bėhet ngritja e flamurit nė oborrin e Qeverisė, ku tė pranishėm do tė jenė dy udhėheqėsit shtetėrorė dhe komandanti i FSK-sė, ku do tė intonohet himni.
  Pas kėsaj nė ora 09:10, dy udhėheqėsit shtetėrorė do tė bėhet vendosje kurorash te kompleksi memorial “Adem Jashari”, nė Prekaz, si dhe do tė vendosen kurora lulesh te varri i ish-presidentit Ibrahim Rugova, duke filluar nga ora 10:30, dhe nga ora 10:40 te varri i veprimtarit Adem Demaēi, te varrezat nė Velani.

  Nė ora 11:00 mbahet seanca solemne nė Kuvendin e Kosovės, nėn kujdesin e Vjosa Osmanit, kryetare e Kuvendit tė Kosovės. Tė pranishėm janė dy udhėheqėsit shtetėrorė, pėrfaqėsues tė familjeve Jashari e Rugova, deputetė dhe tė ftuar ndėrkombėtarė e vendorė.

  Kryeministri i Kosovės Albin Kurti dhe kryetarja e Kuvendit tė Kosovės Vjosa Osmani, do tė bėjnė njė vizitė nė Forcėn e Sigurisė se Kosovės, duke filluar nga ora 12:00, ku do t’iu drejtohen me njė fjalė rasti trupave tė FSK-sė.

  E gjatė ditės, konkretisht nė orėn 13:00, ėshtė paraparė tė bėhet prezantimi i Obeliskut NEWBORN me pamje tė re, ku do tė paraqesė simbolin e pėrkrahjes dhe fuqizimit tė tė mbijetuarve tė dhunės seksuale gjatė luftės nė Kosovė, e ku do tė marrė pjesė kryetarja e Kuvendit tė Kosovės Vjosa Osmani.
  Nė mbrėmje duke filluar nga ora 18:00, nė katedralen “Shėn Nėna Terezė”, do tė organizohet pritja shtetėrore me rastin e 12-vjetorit tė Shpalljes sė Pavarėsisė se Kosovės nėn kujdesin e presidentit Hashim Thaēi, ku tė pranishėm pritet tė jenė udhėheqė s tė lartė shtetėrorė, tė ftuar vendorė dhe ndėrkombėtarė.

  Edhe Ministria e Kulturės ka paraparė njė varg aktivitetesh pėr shėnimin e 12-vjetorit tė pavarėsisė. Nė ora 11:00, nė lapidariumin e Muzeut Kombėtar tė Kosovės do tė hapet ekspozita “Kosova nė arkivin e shtetit shqiptar”, ndėrsa po nė Muzeun e Kosovės, nga ora 12:00, hapet ekspozita arkeologjike “Kosova dhe Adriatiku”.

  Nė ora 13:00 nė MKRS bėhet ndarja e ēmimeve tė letėrsisė pėr 2019. Nė ora 17:00 nė Teatrin Kombėtar, Baleti Kombėtar i Kosovės jep shfaqjen “Ngjyrat e Vallėzimit”. Po nė teatėr, nga ora 20:00, nis koncerti festiv i Ansamblit tė Kėngėve dhe Valleve “Shota”. Nė Kinemanė ABC, nga ora 19:00 nis java e filmit shqiptar.
  Gjithashtu, edhe komunat kanė paraparė disa aktivitet. Ndėrkohė ne po iu sjellim disa nga to. I vetmi aktivitet i komunės sė Prishtinės, ėshtė koncerti Prishtina Big Band, i cili nis nė orėn 20.00 deri nė orėn 21:30.

  Fakte mbi 17 shkurtin:
  -Me rastin e 11-vjetorit tė pavarėsisė sė Kosovės, ju sjellim 11 fakte rreth ditės historike tė 17 shkurtit 2008.
  -Pavarėsia e Kosovės ėshtė shpallur mė 17 shkurt 2008, nė orėn 15:39 minuta.
  -Dizajnues i flamurit dhe i stemės sė Kosovės ėshtė Muhamer Ibrahimi.
  -Tė parėt qė nėnshkruan deklaratėn e pavarėsisė sė Kosovės ishin: presidenti i asaj kohe Fatmir Sejdiu, kryetari i Kuvendit, Jakup Krasniqi, si dhe kryeministri i vendit, Hashim Thaēi.
  -Shtetet e para qė njohėn Kosovėn si shtet pas shpalljes sė pavarėsisė ishin: Kosta Rika, SHBA, Franca, Afganistani, Shqipėria, Turqia, Britania e Madhe etj.
  -Pergamena e vjetėr 200-vjeēare, nė tė cilėn ėshtė nėnshkruar Deklarata e Pavarėsisė sė Kosovės, gjendet nė zyrėn e kryetarit tė Kuvendit.
  -Pėrveē pergamenės, aty gjenden edhe lapsi me tė cilin u vunė nėnshkrimet, listat e nėnshkrimeve tė deputetėve pjesėmarrės nė seancė, si dhe flamuri i vendosur nė Seancėn e Shpalljes sė Pavarėsisė.
  -Muzeu i Londrės ishte ai qė ia fali Kosovės pergamenėn pėr shpalljen e pavarėsisė.
  -Flamujt e parė tė Republikės sė Kosovės ishin shtypur nė Turqi
  -Himni i Kosovės, i kompozuar nga kompozitori Mendi Mengjiēi, pėr herė tė parė ishte intonuar nė seancėn e shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės.
  -Yjet e bardhė nė flamurin e Kosovės simbolizojnė komunitetet e ndryshme qė jetojnė nė Kosovė, harta e verdhė simbolizon pasurinė e Kosovės, ndėrsa ngjyra e kaltėr simbolizon Evropėn.
  -Prezente gjatė seancės sė shpalljes sė pavarėsisė tė Kosovės, me transmetime direkte edhe mediat mė tė njohura botėrore si: CNN, BBC etj.

  Balkanweb.com
  "Askush nuk eshte perfekt, une jam askushi"

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,763
  Faleminderit
  35
  92 falenderime nė 86 postime

  Pėr: Gezuar diten e Pavaresise Kosove!  12 vjetori i pavaresise se Kosoves nxjerr ne pah ndarjet politike | ABC News Albania

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •