Emri:  xhevdet-ferri.jpg

Shikime: 884

Madhsia:  30.2 KB

Kinematografia shqiptare humbet nj nga aktort e saj m t mir. Ndahet nga jeta pas nj smundje t rnd aktori dhe regjisori Xhevdet Feri. Ishte 60 vje.

I lindur n Durrs n vitin 1960, Feri ishte nj prej aktorve m t mir t kinematografis dhe teatrit shqiptar. Ai ka luajtur n nj numr t konsiderueshm filmash dhe rolesh n teatr. Ndr m t famshmit, Prrall nga e kaluara, Besa e kuqe, Hije q mbeten pas, Skterre, Treni niset n shtat pa pes, Dasma e Sakos, e t tjer.

N vitet 1995-1999, ishte drejtor i Qendrs Kombtare t Kinematografis dhe srish e mori kt detyr n vitin 2006. N vitet 1999-2001, ishte drejtori i Teatrit Kombtar.