Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 3 prej 3
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,674
  Faleminderit
  35
  91 falenderime nė 85 postime

  Rapsodi Muhamet Bashota (1937 - 2016)

  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,674
  Faleminderit
  35
  91 falenderime nė 85 postime

  Pėr: Rapsodi Muhamet Bashota (1937 - 2016)

  https://www.botasot

  Njė jetė e tėrė me kėngėn

  Kėngėn e filloi qė herėt me babanė e tij Selman Bashota, pėr ta vazhduar deri para dy vitesh, kur sėmundja e dėrmoi keq e ia ndėrpreu kėngėn... Kėshtu pra, rapsodi i njohur Muhamet Bashota, i kaloi me kėngė tė gjitha vitet e jetės sė tij, duke pėrjetuar pėr kėto vite batica e zbatica tė ndryshme qė sjell jeta, gėzimet e shumta qė kishte pėrjetuar me sharki nė dorė nė Dukagjin, Malėsi tė Gjilanit, Llap e Gollak, Llapushė e Drenicė, por edhe nė festivale tė shumta.

  Rrjeshtohet nė stafin e parė tė gjeneratės sė rapsodėve popullorė e qė pėrbėhet nga emrat e shquar tė folklorit duke filluar nga: Salih e Feriz Krasniqi, Riza Bllaca, Dervish Shaqa, Demush Neziri, Tahir Drenica, Sefė Mleqani, e Osman Sefė Mleēani, Qamili i vogėl, Ali Krasniqin e Halil Bytyqin, e shumė e shumė rapsodė tė tjerė tė folklorit burimor shqiptar. Thuhej se nė atė fshat ku kėndonte Muhamet Bashota nė dasmė, lajmi pėrhapej shumė shpejt, adhurues tė kėngės sė tij ishin tė shumė.Zėri i kėngės sė Muhamet Bashotės, ishte zėri i kushtrimit, zėri i historisė sonė i pėrcjellur me tingujt e ēiftelisė, ai ishte bėrė tingėllimė e fuqishme e kohės, zė qė i jepte fuqi luftėtarit nė istikame me kėngėn “ Oj Kosovė oj bukuroshe” e motivonte ushtarin e UĒK-sė tė lufte pėr Kosovėn.

  Nė raportuarin e tij muzikor kultivoj kėngė nga motivet mė tė ndryshme si: kėngė historike, kėngė tė kaēakėve e kėngė trimėrie, pėrmes sė cilave lartėsohej qėndresa dhe lufta heroike e popullit shqiptar ndėr shekuj. Ndėr kėngėt e tij mė tė dashura ishin : Kėnga pėr Azem Bejtėn, Amet Shtimen, Asllan Begun, Lidhjen e Prizrenit, Haxhi Zekėn, Mic Sokolin e Smajl Hysenin, Ymer Prizrenin , Qorr Ilazin, Kamer Lloshin, e shumė e shumė kėngė tė tjera qė te masat popullore zgjonin ndjenjat e dashurisė.

  Me kėngėn atdhetare, Muhameti edukoj djemtė dhe vajzat e tij.

  E gjithė familja Bashota asnjėherė nuk iu gjunjėzua pushtetit, por i qėndroi pėrballė duke mos u pėrkulur kurrė!

  Djali i tij Fadili u keqtrajtua e maltretua nė ish armatėn jugosllave si “anti-jugosllav” e “ armik” i shtetit. Djali i tij Haziri nė Gjermani, u angazhua nė lėvizjet pėr t’i ndihmuar luftės nė Kosovė, kurse Beqiri e Naimi ishin ushtarė tė dalluar nė UĒK. Por, jeta nė Kosovė ishte shumė e vėshtirė. Ishin vite tė vėshtira tė represionit dhe dhunės sė egėr serbe ndaj popullatės shqiptare.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,674
  Faleminderit
  35
  91 falenderime nė 85 postime

  Pėr: Rapsodi Muhamet Bashota (1937 - 2016)  Zėri i kėngės sė Muhamet Bashotės, ishte zėri i kushtrimit, zėri i historisė sonė i pėrcjellur me tingujt e ēiftelisė

  Kėshtu qė, kėtyre torturave nuk u shpėtoi as rapsodi Muhamet Bashota i cili nuk shihej nė sy tė mirė nga organet policore tė cilat i kėrkuan shumė herė tė hiqte dorė nga kėnga, sidomos ajo patriotike.

  Muhamet Bashota, kjo legjendė e folklorit shqiptar, gjatė gjithė jetės sė vetė i qėndroi besnik folklorit burimor autoktonė.

  Kėngėtari i mirėnjohur i muzikės folklorike, Muhamet Bashota ndėrroi jetė mė tetėmbėdhjetė nėntor tė kėtij viti pas njė sėmundje tė rėndė, duke lėnė pas vetes shumė kėngė qė do tė mbesin pėr herė nė kujtesėn e brezave qė do tė vijnė. Kėngėt dhe zėri i tij do tė dėgjohen pėrherė nė tė gjitha trojet shqiptare. Vdekja e artistit ėshtė vetėm vdekje fizike, sepse Ai vdiq pėr tė mos vdekur kurrė...Gjithmonė do tė jetojė kėnga e zėri i tij, kushtrimi i kėngėve tė tij si jehonė e kohės.. Rrezet e diellit e shoqėruan deri nė banesėn e fundit, sikur donin t’i thoni:

  “Edhe kėnga jote do tė rrezatojė gjithnjė, ashtu si rrezet e diellit, nė historinė e folklorit burimor shqiptar”...Qindra e mijėra njerėz ia mėsymė fshatit Bubavec pėr t’i dhėnė lamtumirėn e fundit. Ai, do tė kujtohet pėrgjithmonė nga ne, do tė jetojmė me kėngėn e tij, mirėsinė, bujarinė e fisnikėrinė tė cilėn e kultivojė gjatė gjithė jetės.

  Qoftė i pėrjetshėm kujtimi pėr TĖ!

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •