Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,793

  Tony Jeton Selimi Shqiptari Frymzues

  Tony Jeton Selimi Shqiptari Frymzues q on njerzit n nj udhtim aty ku askush nuk ka shkuar m par!

  Kush sht Jeton Selimi?

  Tony Jeton Selimi ishte nj djal, i cili n nj mosh shum t vogl u ballafaqua me sfida t ndryshme t jets, si abuzimi seksual dhe smundja e zemrs q e lan mbi dy vjet t vuaj n spitalin shtetror n Shkup. Gjat shkolls fillore dhe t mesme, ai ishte nj ndr nxnsit m t shklqyer q gjithmon ishte kureshtar se si sht krijuar universi dhe kishte dshir t lexonte libra e t msonte pr shkencat natyrore.

  Shkolln e mesme e kreu n Shkup, n nj ndr shkollat m t forta t matematiks dhe informatiks, dhe gjat ksaj periudhe ai fitoi shum mime n Matematik, Fizik, dhe Informatik.

  Pasi e mbaroi shkolln e mesme, vendosi t bhet pjes e nj ndr fakulteteve m t mira, atij t elektrotekniks n ish Jugosllavi, Fakulteti Elektroteknik n Zagreb, Kroaci. Pas nj viti, ishte i detyruar t shkonte n ushtri dhe aty prjetoi gjra t tmershme q ndodhn gjat lufts civile. Nna e tij Ljutfije Selimi, vendosi t marr para hua pr ta nisur n Londr, ku jetoi mbi 5 muaj n rrugt e Londrs pa para, pa shtpi, dhe pa familje e dashuri.

  Dhjet vitet e para n Londr Jetoni bri pun t ndryshme, prej t cilave fitonte para pr t stabilizuar jetn, paguar shkollimin privat, dhe ti drgonte para familjes q ende ishin n rrezik gjat lufts n ish Jugosllavi. N 1998 u diplomua n University College London, nj ndr katr fakultetet m t forta t elektrotekniks dhe inxhineris n Angli dhe filloi t zgjeroj karriern si manaxher informatike n kompani t ndryshme private dhe shtetrore.

  Nga e merrte motivimin pr t punuar dhe studiuar gjat ktyre viteve t vshtira?

  do njeri q Tony takoi gjat ksaj kohe, e motivoi t vazhdonte para dhe t ballafaqohej me sfidat e ndryshme n kt periudhe shum t rnd deri sa t arrinte qllimin q ka patur si fmij, dhe ditn q do t mbaronte fakultetin do t ndihmonte njerz t krijonin nj jet t sukseshme dhe t shndetshme. Frymzimin m t madh e merrte nga lidert botror si Bill Clinton, Richard Branson, Nelson Mandela, Oprah, dhe trajnert si Tony Robbins, Jack Canfield, Brian Tracy, Louise Hay, Martin Brofman, Wayne Dyer, dhe dr. John Demartini.

  Tony, librat dhe autort q kan ndikuar n jetn e tij

  Tony ka lexuar mbi 10,000 libra, do libr i ka dhn nj dituri t ndryshme, librat q e kan frymzuar m tepr jan: The Celestine Prophecy nga James Redfield, Conversations with God nga Neale Donald Walsch, Quantum creativity nga Amit Goswami, The Breakthrough experience nga Dr. John Demartini, Anything Can Be Healed nga Martin Brofman, The Aladin Factor nga Jack Canfield, The Divine Comedy: Inferno; Purgatorio; Paradiso nga Dante Alighieri and Allen Mandelbaum.

  Tony si nj trajner jete dhe ekspert i sjelljes

  Tony J. Selimi sht trajner i njohur botror, mentor dhe ekspert i sjelljes i specializuar n prqendrimin e njerzve n energji, koh dhe menuri pr t ndrtuar besimin, momentin dhe balancn e puns dhe t jets t nevojshme pr t kaprcyer sfidat personale, pr t zgjidhur problemet e biznesit dhe pr t rritur performancn, produktivitetin dhe prfitimin e aksionarve.

  Ai konsiderohet t jet ndr autoritetet udhheqse botrore n psikologjin e thyerjes s kufijve t perceptuar dhe n ndihmn e njerzve pr t arritur hapa kuantike n fuqizimin e t gjitha fushave kye t jets, duke prfshir shoqrin, biznesin, financat, marrdhniet shpirtrore, fizike, mendore dhe mirqenien emocionale.

  Pr 20 vjet Tony ka prsosur kuadrin e tij duke trajnuar drejtuesit e disa prej organizatave m t rndsishme n planet si Microsoft, SAP, Deutsche Bank, Banka e Ameriks, Ernst & Young, Vandercom, Gaya Cards, Amec Foster Wheeler dhe MBA studenteve t diplomuar t Universitetit Cranfield.

  Puna e tij sht prqafuar nga CEO i Fortune 500, siprmarrsit, shkenctart, mjekt, deputett, zotrinjt, mbretrit, milionert, miliardert dhe njerzit e famshm.

  Tony dhe metodat e shrimit bio energjike

  Tejkalimi i shum vshtirsive t jets, bri q Tony J. Selimi t shkoj prpara dhe t krijoj Metodn Evolucionare TJS: ALARM . 25 proceset e ndrgjegjshme t inxhinieris t prfshira n kt metod holistike t integruar n pes hapa jan t dizenjuara n nj mnyr q i on n rrnjt e shtjeve personale, profesionale t biznesit ose shpirtrore, duke shprndar emocione t paqndrueshme q i mbajn njerzit t bllokuar n iluzionin e krijimit t tyre, sjellin qartsi t mendimit, vizionit, misionit, qllimit, balancojn perceptimet e tyre, zgjojn zemrat duke thirrur dhe arrijn hapa kuantike n zonn e tyre t zgjedhur t jets.

  Ai e zhvilloi metodn e tij prmes 30 viteve t hulumtimit dhe e krijoi kt njohuri fenomenale q Tony fitoi si n botn e korporatave, duke punuar si menaxher i lart q ofron programe multi-milionshe teknologjike pr kompanit nga t gjith sektort e tregut dhe si trajner, mentor dhe shrues i cili ka ndihmuar mijra njerz nga t gjitha profesionet t kaprcejn sfida t ndryshme personale, profesionale dhe t biznesit.

  Toni prdor parimet e tij unike t prfshira n metodn e tij t integruar dhe holistike pr t ndihmuar njerzit nga t gjitha sferat e jets t lirohen nga varsit, turpi, fajsia, gjykimet dhe pritjet q i bjn njerzit t jen t izoluar, t luajn lojra kontrolli, t zhvillojn frikra dhe fobi, dhe t zhvillojn bllokime t tjera mendore, emocionale, fizike dhe shpirtrore q i mbajn ata t burgosur n hijen e drits s tyre.

  Fatkeqsisht kjo metod nuk msohet n shkoll, por vizioni i tij sht q kjo metod t bhet nj lnd e veant q do nxens n bot t msoj principet e ksaj metode prej nj moshe shum t vogl, n shkoll t mesme, dhe n fakultetet t ndryshm.  Me do klient q Tony punon ka krijuar suksese duke prdorur metodn e tij. Jack Canfield, Traineri i Suksesit #1 i Ameriks, thot Nj udhzues q ndryshon jetn, q ju mson se si t kaprceni vshtirsit, t fuqizoni t gjitha tet fushat kye t jets dhe t jetoni nj jet m t balancuar, t shndetshme dhe t qet.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,793

  Pr: Tony Jeton Selimi Shqiptari Frymzues

  Pyesim Tony-n:

  Jeni autor i 3 librave q kan marr disa mime dhe keni filluar nj seri dokumentarsh Living my Ilussion. Libri A Path to Wisdom ka qen shum i suksesshm ndrkombtarisht, n kategorin e librave t zhvillimit personal. Mund t na tregosh pak si e nist librin e par? Nga u frymzuat dhe pse mendoni se pati aq sukses.

  Zhurmat e forta q vijn nga distancat e prditshme dhe zhgnjimet q vijn nga fatkeqsit e ndryshme t jets, shkaktojn largimin dhe ndalimin e shum njerzve nga dgjimi i ALARM-it t tyre t inkorporuar q trupi prdor pr t na njoftuar dhe pr t na zgjuar kur dika nuk shkon si duhet.

  Gjat gjith librit lexuesi sht futur n nj udhtim t brendshm reflektues q zbulon pjest tuaja q jan n gjum, t mohuara dhe t liruar. Ka shum pyetje dhe ushtrime t fuqishme pr t ndihmuar lexuesin t shprthej n frikn q vjen nga pengesa t ndryshme t jets, ti marr ato n nj udhtim vet-shrues t smundjeve t shkaktuara emocionalisht dhe tu msoj njerzve se si t jetojn nj jet t ekuilibruar, t shndetshme dhe me qllime.

  sht nj vllim q shum lexues e konsiderojn si nj manual jete t prjetshm q ofron nj hart rrugore q udhzon n mnyr t sigurt lexuesin nprmjet nj udhtimi reflektues brenda pr t fuqizuar t gjitha fushat kye t jets; fizike, mendore, emocionale, shpirtrore, financiare, biznes, marrdhnie dhe dashuri.

  E kam shkruar kt libr si nj thirrje zgjimi pr t ndihmuar njerzit q duan t kaprcejn fatkeqsit, t shrojn jetn e tyre dhe t dgjojn zrin e tyre q e din se mund t jetojn nj jet t shndetshme, t pasur, paqsore dhe t balancuar.

  E shkrova kt libr pr t mbshtetur njerzit t zgjerojn vetdijen e tyre pr thelbin e tyre t vrtet t pafund duke prmirsuar vazhdimisht sistemet dhe modelet e tyre t jetess n mnyr q t mund t prdorin urtsin dhe dashurin e tyre t pafundme.

  E shkrova pr t ndihmuar njerzit t jen krijues t ndrgjegjshm pr fatin e tyre dhe nga ana tjetr t frymzojn t tjert q t bjn t njjtn gj.

  Thnie nga Video:

  Ai kontribuon n rritjen e ndrgjegjsimit t njerzve, duke shruar zemrat e njerzve dhe prmes librit t tij Shtegu i menuris , ai i on njerzit n nj udhtim pr t shkuar me guxim aty ku askush nuk ka shkuar m par

  far prmban Udhtimi ku i drejtoni njerzit t cilt lexojn librin tuaj?
  E kam shkruar Shtegu i menuris pr t ndihmuar lexuesin t shkoj n nj udhtim vet-reflektues, n t cilin mund t shqyrtoj besimet, vlerat dhe zgjedhjet q ai bn n jetn e tij t prditshme, n mnyr q t krijoj nj jet m t balancuar, t shndetshme dhe t qet.

  do fatkeqsi q na godet mund t krijoj trauma emocionale q mund t ndikojn n mirqenien ton mendore dhe emocionale.

  Seti sublim i 25 parimeve t vetdijshme t ngulitura n Metodn Evolucionare TJS: ALARM jan t lehta pr tu kuptuar dhe i lidhur ngusht me at q ne e quajm inteligjenc kinaestetike e cila mund t shprndaj shum probleme emocionale duke u dhn lexuesve nj mnyr t re pr t balancuar perceptimet e shtrembruara me t vrtetn e tyre, t zgjojn zemrat e tyre t inteligjencs dhe t lidhen me urtsin dhe dashurin e tyre t pafundme.

  Metoda e prshkruar u mson njerzve se si ti zbatojn kto 25 parime t ndrgjegjshme t inxhinieris pr t prjetuar nivele m t larta t vetdashuris dhe vetbesimit, duke i fuqizuar ata q t aktivizojn, avancojn dhe prshpejtojn potencialin e tyre njerzor dhe t biznesit. Shum prej tyre e kan prdorur at pr t prmirsuar dhe rritur potencialin e tyre njerzor pr sukses dhe prmbushje n do aspekt t jets.

  Ajo ka qen gjithashtu nj hit midis kritikve, bashkangjitur me nj shkrim t kohve t fundit, N do faqe dhe n do paragraf, Tony ka fshehur nj oqean t menur q lexuesi pret t zbuloj.

  Jeni shprehur se kur keni publikuar librin e par keni medituar pr 6 jav nga 8 or n dit. Si ka ndikuar meditimi tek personi q jeni br sot? Do tua sugjeronit njerzve kt metod dhe pse?
  Reagimi i relaksimit nga meditimi, ndihmon n zvoglimin e metabolizmit, ul presionin e gjakut dhe prmirson ritmin e zemrs, frymmarrjen dhe valt e trurit , thot Benson. Tensioni dhe ngushtsia deprtojn nga muskujt, ndrsa trupi merr nj mesazh t qet pr tu lodhur.

  Meditimi, jo vetm q mund t parandaloj q qelizat e trurit t vdesin, gj q zakonisht ndodh kur je n mosh, por gjithashtu mund t rris madhsin e trurit t nj personi n disa rajone t rndsishme. Pr m tepr, studiuesit kan arritur n prfundimin se meditimi n fakt mund ta bj nj person m inteligjent.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,793

  Pr: Tony Jeton Selimi Shqiptari Frymzues

  https://businessmag.al/tony-jeton-se...hkuar-me-pare/

  Shtat Mnyra Meditimi mund t prmirsoj jetn tuaj. Meditimi redukton stresin. Prmirson prqendrimin. Un jam m i prqndruar n gjithka q bj sot, pr shkak se meditoj dy her n dit. Ai inkurajon nj mnyr jetese t shndetshme. Praktika rrit vetdijen, lumturin, dhe pranimin. Ai ngadalson plakjen dhe praktika ndihmon shndetin kardiovaskular dhe imun.

  far force t brendshme apo far potenciali ka njeriu pr t ndryshuar fatin e tij? Prse shum prej nesh nuk arrijn ta dallojn dhe ta prdorin kt potencial? far duhet t bjn?
  do qenie njerzore lind me inteligjencn, diturin dhe aftsit e pafundme q ende duhet t msojm. Ne t gjith kemi aftsin pr t ndryshuar fatin ton, problemi sht se shumica e njerzve nuk jan t aft t msojn se si t lshojn potencialin e brendshm.

  Ne msojm se si gjrat funksionojn jasht, por shpenzojm shum pak koh, para, energji dhe fokus pr t msuar se si gjrat funksionojn brenda. Ishte ky realizim q m nxiti pr t shkruajtur tre libra ndrkombtar, pr t udhtuar npr bot pr t msuar t tjert duke folur, trajnuar, strvitur dhe udhzuar se si t prdorin metodn time pr t br pikrisht kt, t lshojn potencialin e tyre t brendshm.

  Gjja e par q gjithkush mund t bj sht t caktoj nj or n dit pr t msuar rreth mnyrs se si ndizet trupi i tyre. N botn e sotme t shkmbimit t lir t informacionit, nse dikush nuk mund t prballoj nj ekspert si un, ata t paktn mund t fillojn t prdorin platforma t mediave sociale pr t msuar se si funksionon trupi i tyre.

  Thuhet se suksesi sht pjes e zakoneve dhe prcaktohet nga gjrat q bjm do dit. Cilat jan ato veprime / qndrime / sjellje / zakone q do ti killonit njerzve pr t qen t suksesshm n jetn e tyre?
  Ekzistojn shum parime q mund t ojn drejt nj jete t suksesshme, ajo q un do t doja t ndaja, jan pes parimet e metodologjis sime q kam prdorur globalisht pr t ndihmuar klientt e mi t zhvillojn qenien e tyre dhe t maksimizojn potencialin e tyre njerzor.

  Pranoni, prdorni vet dhe me vetdije energjin dhe fuqin tuaj pr t arritur nj shndet t prsosur, ekuilibr n pun dhe jet, dhe pasuri m t madhe.
  Dgjoni urtsin e trupit tuaj, nderoni t vrtetn tuaj t brendshme dhe prjetoni jetn prmes lenteve t menuris s zemrs s pranimit, dhembshuris dhe mirnjohjes.
  Pranoni veten tuaj autentike, hiqni fasadat e rreme t ndrtuara gjat nj periudhe kohore, pr t arritur shtresa m t larta vibracioni t vetdijes dhe inteligjencs dhe bhuni t qart n vlerat tuaja personale dhe n rolin q ato luajn n krijimin e nj jete madhshtore.
  Ringjalluni n qllimin tuaj gjithnj n zhvillim, fitoni nivele m t larta besimi dhe lvizni nga Arsyet dhe Rezistenca te Rezultatet q zemra juaj dshiron vrtet.
  Msoni jetn tuaj, jetoni ndrrat tuaja dhe bhuni m t ndrgjegjshm pr zgjedhjet q bni n do fush t jets tuaj n mnyr q t jetoni n harmoni me vlerat tuaja m t larta. Msoni t prdorni ligjet universale, pr t qen n rrjedhn e jets dhe pr t aktivizuar mrekullit q dshironi n jetn tuaj.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Akuamarini : 27-11-2019 m 15:11

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,793

  Pr: Tony Jeton Selimi Shqiptari Frymzues  Rudina - Historia e dhimbshme dhe frymezuese e shqiptarit nga Gostivari, Tony Selimi

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •