Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
 1. #1
  i regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-10-2007
  Vendndodhja
  Diku ne emigrim
  Postime
  709

  Thithja e gishtit eshte nje rrezik per femijen

  Shumica e fėmijėve ndalojnė thithjen e gishtit nga mosha 3 deri nė 6 vjeē. Por pėr fėmijėt qė e vazhdojnė kėtė zakon, pasi e dhėmbėt pėrhershėm fillojnė tė dalin, ekzistojnė disa pasoja.
  Probleme me dhembėt
  Problemet nė dhembėt mund tė shkaktohen nga thithja e vazhdueshme e gishtit tė madh. Dhembėt e fėmijėve nuk mund tė rriten nė mėnyrėn e duhur. Dhe me shumė mundėsi mund drejtohen jashtė nofullave dhe tė dalin katarosh. Kėshtu nė varėsi tė problemit, mund tė jetė e nevojshme ndėrhyrja pėr ortodon.
  Vėshtirėsi nė tė folur
  Nėse fėmija vazhdon thithjen e gishtit tė madh edhe pasi i kanė dalė dhembėt e pėrhershėm, mund tė ketė pasoja nė tė folur. Dhembėt katarosh ndikojnė negativisht nė tingullin e zėrit. Pėr kėtė arsye fėmijėt qė e vazhdojnė kėtė zakon tė keq mund tė kenė probleme edhe nė tė folur.
  Pėr mė tepėr, thithja e gishtit pėr njė kohė tė gjatė ndikon edhe nė pozicionin e gjuhės. Pėr shkak tė kėsaj, fėmija mund tė ketė probleme me shqiptimin saktė tė disa shkronjave edhe pasi tė shkojė nė shkollė.
  Pėrhapja e mikrobeve nėse fėmija thith gishtin
  Mikrobet perhapen me thithjen e gishtit, nėse fėmijėt e vazhdojnė edhe gjatė vajtjes nė shkollė. Fėmijėt prekin gjėra tė ndryshme, rrezik ky, qė mund tė infektoi gojėn me mikrobe tė ndryshme.
  Gisht tė infektuar
  Fėmijėt qė thithin fortė gishtin e madh mund t’i shkaktojnė plagė dhe infeksion.
  Ngacmim nga bashkėmoshatarėt
  Fėmijėt qė e vazhdojnė kėtė zakon tė keq edhe gjatė viteve, nga kopshti por edhe mė vonė, kanė shumė mundėsi qė tė bėhen qendėr ngacmimi nga shokėt e klasės. Thithja e gishtit tė madh konsiderohet si diēka normale pėr foshnjat ose fėmijėt e vegjėl. Kėshtu qė, nėse e vazhdojnė kėtė edhe nė mosha mė tė madhe mund tė hasin komente tallėse nga persona tė moshės sė tyre. Kėto pra ishin disa nga pasojat nėse fėmijėt vazhdojnė thithjen e gishtit tė madh edhe nė moshė madhore. Prandaj bėni kujdes nėse fėmija thith gishtin.
  burimi: Femija thith gishtin
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga driniluka : 09-11-2019 mė 06:27

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •