Emri:  Screenshot_15-7.jpg

Shikime: 847

Madhsia:  39.5 KB

Edi Rama, Alekandar Vui dhe Zoran Zaev u zotuan sot se do t ojn prpara t gjitha angazhimet q kan marr pr bashkpunimin e thell midis tre shteteve. Duke folur n konferencn e prbashkt me presidentin serb dhe kryeministrin maqedonas, Rama tha se angazhimet dhe projektet q synohen t ohen prpara jan dakordsuar n kuadr t Procesit t Berlinit.

Rama theksoi se Ballkani Perndimor nuk sht m prioritet i Bashkimit Evropian, por kjo nuk duhet ti pengoj tre shtetet q ojn prpara agjendn e bashkpunimit.

Ska ndryshim agjende n raport me partnert ndrkombtar, por ka nj ndryshim formati q sht i ndrtuar mes nesh pa pritur q Bashkimi Evropian t ket koh t merret me ne. Le ta themi si sht realiteti, ne nuk jemi prioriteti i BE-s, prioritieti i tyr sht procesi ku kan hyr pr t reformuar veten. Ne nuk mund t presim t bhemi prioriteti i BE-s, por t avancojm duke strukturuar nj veprim shum m aktiv, u shpreh Rama.

Kryeministri shqiptar garantoi se n bashkpunimin midis tre shteteve nuk ka asgj t panjohur nga far sht diskutuar m par edhe me shtetet e tjera t rajonit./topchannel.tv