Ilir Meta – ėshtė Humane tė japėsh Dorėheqjen

Njė njeri me mėnt nė kokė i veshur me pushtet dhe nė njė pozicion drejtues si Presidenti ilir Meta, nė njė shtet me Kushtetutė e cila konstituon njė shtet demokratik Parlamentar duhet tė kishte dhėnė dorėheqjen me kohė dhe jot ė ngulte kėmbė si gomari i Babatasit pėr tė qėndruar nė vėnd dhe pa asnjė arėsye.
Qėndrimi nė karriken e Presidentit kur Parlamenti pavarėsisht se e vendosi vetė si Preisident, por duke parė veprimet dhe mos veprimet e Presidentit nė kundėrshtim me rolin e tij, atėhere po ky Parlament nuk e pranon mė si President njė njeri tė tillė. Ky mesazh ėshtė shumė kuptim plotė dhe njeri me logjikė duhet tė hapė rrugė dhe jot ė ngulė kėmbė dhe aq mė keq tė sillet si njė individ jo normal apo si ai fshatari qė nė vėnd qė tė zbresė nga gomari dhe tė shohė se ēka kafsha e gjorė qė nuk e cėn, vazhdon ti bjerė me thupėr pėr tė ecur.
Historia e kėmbėnguljes idioteske tė Presidentit tonė tė nderuar i ngjan Historisė sė Gomarit tė Profetit Balaam qė pėrshkruhet nė Testamentin e Vjetėr. Mbreti Balak ishte i frikėsuar nga ardhja e izraelitėve nė tokat e tij dhe i kėrkoi Profetit Balam qė ttė ndėrhynte tek Zoti pėr ti sharė izraelitėt.Profeti Balaam iu pėrgjegj qė ai do tė bėnte vetėm atė qė do ti urdhėronte Zoti.
Vegimi nėpėrmjet ėndrės qė i dėrgoi Zoti Profetit Balaam i tha se Zoti nuk ishtė dakort qė tė shahen dhe tė sulmohen izraelitėt. Mbreti Balak, duke parė kundėrshtimin e Profetit Balaam pėr tė ndėrhyrė tek Zoti pėr tė share dhe goditur izraelitet, i dėrgon disa priftėrinj tė rangut tė lartė tė mbushur me dhurata. Balaam, i detyruar, vazhdon ti lutet Zotit pėr tė pranuar kėrkesėn e Mbretit Balak, dhe mė nė fund Zoti e lejon atė tė dalė por me kusht qė tė zbatojė urdhėrat e tij. Balaam nė mėngjezin tjetėr dhe takon Mbretin Balak. Zoti zemėrohet se pėrse ai shkoi tė takojė Mbretin Balak dhe dėrgon Ėngjėllin e Zotit pėr ta parandaluar. Nė fillim ėngjėllin e Zotit e pa vetėm gomari, ndėrsa Balami ishte duke kalėruar mbi gomar. Gomari ndali kur pa Ėngjėllin e Zotit, por Profeti Balam filloi ta godiste gomarin i cili nuk po ecte, sepse kishte pėrpara Ėngjėllin, por Profeti nuk e shihte dot. Disa herė Profeti Balaam e goditi gomarin i cili nuk lėvistė aq sa mė nė fund gomari foli me zė njeriu dhe i tha:
-Ti me ke goditur deri tani tre herė, . Ēfarė tė kam bėrė?
– Ti po tallesh me mua i tha Balaami, po tė kisha njė shpatė do tė tė kasha vrarė me kohė.
Gomarica i u pėrgjegj: -Ti mė njeh mirė sepse ke kohė qė mė nget. Kur ke qėnė i pakėnaqur me mua?
– jo, kurrė, i u pėrgjegj Balaami.
Pastaj Zoti i a hapi sytė Balamit dhe Balami pa se para tij qėndronte Ėngjėlli i Zotit dhe e kuptoi se pėrsė gomari kishte ndaluar megjithėse ai e goditi disa herė
Atėhere Balaami ra pėrmbys para Ėngjėllit tė Zotit. –Pėrse e godite gomarin_- i foli Ėngjėlli. Po ta kishe goditur pėrsėri gomarin unė do tė tė kisha vrarė. Nuk e kam ditur se ju mė kishit zėnė rrugėn u pėrgjegj Balaami sepse nuk ju pashė. Po tė duash unė kthehem andej nga erdha.
-Shko lirisht i tha Ėngjėlli i Zotit,- por pėrmbaju asaj qė tė kam thėnė pėr mbretin Balak. Mbreti Balak e dėgjoi se po vinte Profeti Balaam , i doli pėrpara dhe i tha:
- pėrse nuk erdhe menjėherė tė kam dėrguar disa herė lajm.
- Erdha , i u pėrgjegj Profeti por nuk e di nėse do t`jua plotėsoj kėrkesėn. Sepse do tė them vetėm atė qė mė urdhėroi Zoti, dhe pas njė ceremonie i tha Mbretit Balak:
- Ju mė kėrkuat qė tė shaj popullin e izraelit. Por, si mund tė shaj unė atė popull kur Zoti nuk dėshėron qė ta shaj?. Ata janė njė popull i vetėm qė nuk mund tė pėrzihen me popujt e tjerė.
-Do tė dėshėroja tė vdisja si ata nėn Paqen e Zotit.
Mbreti Balak u zemėrua dhe e shau Profetin por Profeti i tha:
- Unė nuk mund tė them asgjė tjetėr pėrveēse asaj qė mė vuri Zoti nė gojė.
Mbreti Balak bėri edhe dy pėrpjekje tė tjera qė ti ndryshonte mėndjen Profetit por ai nuk ndryshoi mėndjen dhe i profetizoi Mbretit Balak se ose duhej ti hapte rrugė izraelitėve ose do tė mundej nga izraelitet. Kjo ishte dėshira e Zotit.
Me kėtė fabulė (tė shkurtuar) nga Testamenti i vjetėr qė paraqitet tek Numrat (Libri i Rregjistrimeve), dua tė paraqes se Presidenti Meta nuk mund tė dali kundėr Kushtetuteės, kundėr rregullave , kundėr ndėrkombėtarėve SHBA dhe BE, por duhet tė bindet dhe tė mos bėhet kokėfortė duke sfiduar vazhdimisht, Ligjet, Parlamentin, tė ardhmen.
Gabimet e tij janė tė pėrsėritura dhe pėrbėjnė shkelje tė rėnda sepse me dashje apo pa dashje, nga budallallėku katundaresk apo edhe nga kėshillat e kėqija, Presidenti Meta ėshtė pėrpjekur ta dėmtojė vėndin duke nxitur destabilietet dhe mosbindje ndaj ligjeve.
Nė kėto raste, mė e mira edhe nėse do tė pėrmėndet nga dalldia e pushtetit duhet tė japė dorėheqjen mėnjėherė qė tė mos pėrkeqėsojė gjėndjen politike tė vėndit por edhe atė tė tij.
Z. Meta jep dorėheqjen nėse mendoni se jeni qytetar i kėtij vėndi. Nėse mendon se pushteti i Presidentit do tju mbrojė atėhere kujtoni se kompetencat e kufizuara tė Presidentit do ju japin pakėnaqėsinė qė tė bini nga maja e malit nė sheshin ku po tė pret pėrballja me Ligjin. Dorėhiqu.


priftipirro2017@gmail.com