Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-07-2019
  Vendndodhja
  Ballsh
  Postime
  121

  Lightbulb Poezi Sufiste

  Emri: Rumi%20Meditatinh=g%20KIT.jpg

Shikime: 1226

Madhėsia: 24.1 KB

  KUSH JAM UNĖ ?

  MEVLANA XHELAL ED-DIN RUMI
  (1207-1273)


  Kush jam unė?
  Unė jam shėrbtor
  I tė Madhėrueshmit Kur'an
  Derisa shpirt kam.

  Kush jam unė?
  Unė jam pluhur
  Nėn kėmbėt
  E Muhammedit
  Alejhiselam
  Deri sa shpirt kam...

  R O B Ė R I A

  IMAM FAHRUDDIN ER-RAZI
  (1149-1209)


  Kush
  Nga armiku
  I vet
  Nė ndihmė
  Shpreson,
  Ai,
  Mjerisht,
  Nga goja
  E gjarpėrit,
  Gjarpėrit helmues
  Ilaēin kėrkon...!

  SHPIRTI


  MEVLANA XHELAL ED-DIN RUMI
  (1207-1273)

  Shtėpia ose vatra,
  Vatra yte e vėrtetė
  Nė kėtė jetė,
  Tė shkurtėr apo tė gjatė
  Ėshtė nė katin e shtatė.

  Nė katin e shtatė
  Tė jetės tokėsore,
  Tė rritjes shpirtėrore.

  Aty arrihet vetėm
  Pėrmes Paqės,
  Pėrmes Pastėrtisė,
  Pėrmes Harmonisė,
  Pėrmes Dashurisė...

  NĖ DETIN E DASHURISĖ


  HYSEIN BIN MENSUR EL-HALLAXHI
  (858-922)


  Nė detin e dashurisė
  Nuk do tė pushoj,
  Vazhdimisht do t'notoj.
  Lartsohem me valėn,
  Pastaj pėrpiqem
  Tė tėrhiqem
  Dhe vala mė ndihmon.
  Por, fundosem
  Pak mė vonė...
  Atėherė,
  Dashuria mė barti,
  Mė hodhi,
  Shumė larg....
  Ku nuk ka asnjė shteg,
  Ku nuk ka asnjė breg...


  R O B Ė R I A


  IMAM FAHRUDDIN ER-RAZI
  (1149-1209)


  Kush
  Nga armiku
  I vet
  Nė ndihmė
  Shpreson,
  Ai,
  Mjerisht,
  Nga goja
  E gjarpėrit,
  Gjarpėrit helmues
  Ilaēin kėrkon...!

  SHPIRTI DHE TRUPI


  SEJJID AHMED ER-RIFA'I
  (1116-1182)

  Shpirti rrjedhė
  Nga Drita,
  Drita e Fronit Hyjnor...

  Ndėrsa trupi
  Ka pėr bazė pluhurin,
  Pluhurin tokėsor...

  Krijuesi i Plotfuqishėm
  Kėto i bashkoi
  Qė t'i sprovoi....

  Shpirti ėshtė nė mėrgim,
  Ndėrsa trupi gjendet
  Nė vendin e vet..

  Prandaj, keni mėshirė
  Ndaj mėrgimtarit tė shkretė
  Qė pėrpiqet pėr Atdheun e vet...


  VLERAT E BESIMTARIT


  IBNI SINA (AVICENNA)
  (980-1037)

  Ai qė e njeh tė vėrtetėn
  Ėshtė trim e guximtar,
  E si mos tė jetė
  Kur gjatė tėrė jetės
  Ėshtė i mbrojtur
  Nga frika e vdekjės !

  Ai qė beson tė vėrtetėn
  Ėshtė shpirtmadh, plot njerėzi,
  E si mos tė jetė,
  Kur gjithmonė
  Zemra e tij
  Ėshtė e mbushur me dashuri !

  Ai qė e kupton tė vėrtetėn
  Falė, mėshiron prore,
  E si mos tė jetė kėshtu
  Kur me kuptueshmėrin e tij
  I kupton lehtė
  Mashtrimet djallėzore !

  Ai qė jeton pėr tė vėrtetėn
  Nuk ka urrejtje, as djallėzi,
  E si mund tė ketė,
  Kur shpirti i tij,
  Sa tė jetė jeta
  Ushqehet nga e vėrteta!

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-09-2014
  Postime
  978

  Pėr: Poezi Sufiste

  Shpirti ishte ne dyshim
  Shpirti pyeti veten

  A te adhuroj driten ne shkelqim
  A te adhuroj hijen ne vete

  Perqark hije te errta me rrembim
  Perqark drites se paket qe gjete?

  Dhe u mundua dit nat ne gjykim
  Derisa foli me vete(egzistoi)

Fjalėt Kyēe pėr Temėn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •