Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 1 prej 1
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,763
  Faleminderit
  35
  92 falenderime nė 86 postime

  Simbolet e rralla qe u zbuluan ne Mirdite

  Njė shkėmb me simbole qė dyshohet se pėrkasin mbi katėr mijė vjet mė parė ėshtė gjetur nė Fan tė Mirditės. Priten ekspertėt Agjencisė sė Shėrbimit Arkeologjik pėr tė saktėsuar nėse kemi tė bėjmė vėrtetė me dėshmi tė kėsaj periudhe.

  Njė gur mbi tė cilin shihen tė gdhendura mbishkrime tė pakuptimta pėr kohėt e sotme u gjet nė Xhuxhe tė Fanit nė Mirditė, gjatė punimeve pėr hapjen e njė shtegu. Shkėmbi qė tėrhoqi menjėherė vėmendjen e punėtorėve pėr shkak tė simboleve ndodhet mes pyllit dhe askush nuk di tė shpjegojė ekzistencėn e tij.

  Por dyshohet se janė fakte nga periudha tė largėta tė prehistorisė mbi katėr mijė vjet mė parė. Punimet u ndėrprenė menjėherė dhe ne zonė shkuan autoritetet vendore. Administratori i Fanit, Kolin Marku ka njoftuar specialistėt e fushės pėr tė analizuar rastin.

  Kurse Drejtori i Kultures nė Bashkinė Mirditė, Gjergj Marku, ėshtė i bindur se zona ku u gjet guri ka vlera historike e kjo e referuar edhe nga ky zbulim i rastit.

  “Gjetja e kėtij guri e ēon historinė e banimit nė kėtė vend e ēon shumė mė nė lashtėsi. Dihet qė nė zonėn e Mirditės tė shėnuar nė prehistori janė piktogramet e Rubikut qė sot janė monument i kulturės dhe janė pjesa mė e vizitueshme. Uroj qė kėto tė jebė tė asaj periudhe, nga prehistoria. Imazhet shkėmbore janė librat e parė natyrorė pėr tė cilat ėshtė shkruar atė kohė. Ėshtė shkruar siē ishte dhe muzika prehistorike. Ky ėshtė njė nga atraksionet mė interesante nėse del ose zbulohet nė cilėsi dhe detaje e cilės periudhė prehistorike ėshtė”.

  Specialistėt e Agjencisė sė Shėrbimit Arkeologjik do tė shkojnė nė Xhuxhe pėr tė verifikuar e analizuar kėtė zbulim si dhe pėr tė identifikuar se pėr ēfarė bėhet fjalė. Nėse vėrtetė do tė kemi tė bėjmė me dėshmi tė periudhės neolite, Mirdita, i shtohet hartės sė zbulimeve kėto 30 vitet e fundit.

  Vendbanime tė kėsaj kohe janė gjetur nė Maliq, nė Cakran, nė Vashtemi, nė Burimas, nė Podgorie, nė Barē e nė Dėrsnik tė rrethit tė Korēės, nė Kamnik tė Kolonjės, nė Blaz e Nezir tė Matit, nė Gradec e nė Cetush tė Dibrės, nė Kolsh tė Kukėsit, nė Rrajcė e nė Rashtan tė Librazhdit etj./ABC News Albania 24/7
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Akuamarini : 07-08-2019 mė 04:24

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •