Close
Faqja 2 prej 5 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 95
 1. #21
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-03-2019
  Postime
  78

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  Edhe pse kemi thn disa gjra n lidhje me biznesin e Cicajve, me emrtimin tregtar “Lidhja e shqiptarve t krishter ortodoks n Greqi ‘Shn Asti’”, prmendja e disa detajeve t tjera ndoshta do t nxirrte m shum n pah natyrn mashtrimtare t “themeluesit” t ksaj Lidhjeje. N t gjitha letrat q z. Cici, n cilsin e kryetarit t saj, u drgon personaliteteve kishtare n Greqi, Shqipri dhe SHBA (konkretisht Kryepiskopit t Greqis Kristodhulos, Kryepiskopit t Shqipris Anastas dhe kancelarit t dioqezs shqiptare n SHBA, at Artur Liolinit) thekson dy gjra: rrezikun e proselitizimit t shqiptarve nga Dshmitart e Jehovait dhe nevojn pr pagzimin e shqiptarve joortodoks n ortodoks. Me kto dy argumente shantazhonte kryesisht Kryepiskopin e Greqis, t cilin e nxiste t anashkalonte kundrshtimet e Kryepiskopit Anastas pr t dhn miratimin pr nj shoqat, q nuk kishte asnj lidhje me Kishn Mm, sepse nuk u pyet kur “u themelua”. Njoftimi q iu b asaj vetm kur ishte br fakt i kryer nuk kishte asnj vler, sepse u b vetm e vetm pr t prmbushur kushtin q i vuri Kisha e Greqis, d.m.th. miratimin e ksaj iniciative prej Kishs Mm, kusht ky q sht i detyrueshm n praktikat e bashkpunimit t Kishave Ortodokse n t gjith botn.

  Trysnia q Lidhja e Cicajve i ushtronte kryesisht Kryepiskopit Kristodhulos kishte si strumbullar dorzimin e t paktn nj antari t ksaj Lidhjeje n prift. Arsyeja e vrtet nuk mund t thuhej kurr hapur, por n fakt sht shum e thjesht pr t’u kuptuar. Antari i Lidhjes q do t bhej prift kalonte automatikisht n borderon e administrats publike, duke u hapur rrugn edhe kandidatve t tjer, q t emroheshin shum shpejt n kt administrat me detyra t ndryshme. Prifti i par do t kishte detyrimisht edhe nj kish t vetn, qoft edhe n or t caktuara, por me nj ark t vetn, ku shqiptart ortodoks do t derdhnin pa kursim parat e tyre n llogarin e Lidhjes. Por jo vetm kaq. Prifti do t dilte me nj ikon n dor rrugt e Athins e t gjith Greqis, ku do t ftonte t gjith vllezrit ortodoks, sidomos ata grek, q t derdhnin ca para pr ndrtimin e nj kishe t re pr vllezrit shqiptar ortodoks. Pastaj Lidhja do t’i drejtohej Shtetit Grek, Bashkis s Athins, Komunitetit Evropian, diaspors shqiptare npr bot, q t vinin n dispozicion t tyre fonde dhe t postonin eqe me shum zero nga pas n llogarit bankare q t Lidhjes. T gjitha kto do t ngeleshin plane n letr, nse nuk do t gjendej nj prift shqiptar, q t emrohej zyrtarisht nga Kisha e Greqis pr kt qllim.

  Nse ky mashtrues donte me t vrtet t dgjohej gjuha shqipe n nj kish t Athins, ishte shum e thjesht, sepse nuk ishte fare nevoja t merrej miratimi i Kryepiskopit Anastas. Mund t caktohej nj or t caktuar pr shrbes n gjuhn shqipe n nj nga kishat n qendr t Athins, t merrnin qoft edhe nj prift grek, por psaltt t kndonin gjat gjith kohs shqip. N fund t fundit, ato q thuhen e kndohen nga psaltt jan shum m tepr nga ato q thot prifti n nj liturgji hyjnore. E njjta gj mund t bhej p.sh. edhe pr misteret e pagzimit dhe martess, por edhe pr shrbesa t tjera. A nuk ishin bashkthemeluesit e ksaj Lidhjeje, sidomos vllezrit Cici, psalt shum t mir e me diploma n muzikn bizantine? Ky mund t ishte nj hap i par me t vrtet i dobishm, por q nuk mund t sillte para n xhepat e tyre.

  Nuk ekziston as dyshimi m i vogl se mashtruesit n fjal as q i bhej von nse shqiptart do t dgjonin apo jo gjuhn shqipe n adhurim. I interesonte biznesi fitimprurs q kishte projektuar n mendjen e tij t smur, i cili nuk mund t fillonte t funksiononte pa nj prift q t njihte gjuhn shqipe, por mbi t gjitha, nuk mund t kontrollohej prej tyre. Kur e pan se ishte e pamundur q dikush prej tyre t dorzohej prift n Kishn e Greqis, i propozuan Kryepiskopit t Greqis Kristodhulos emrin e nj arkimandriti arvanitas, i cili kishte shrbyer pr katr vite n Kishn e Shqipris dhe e njihte mir gjuhn shqipe. Quhej Markos Meletis, dhe n at periudh shrbente si prift ushtarak n ishullin e Samosit. Z. Cici komunikoi menjher me t dhe ai u tregua i gatshm pr t ndrmarr nj mision t till. sht pr t’u habitur se si ka mundsi q, nj njeri si z. Cici, i cili ka pr borxh t bj biografit e gjith banorve t globit brenda dhjet minutash, nuk solli asnj kundrshtim pr kt kandidature (n fakt ishte e vetmja kandidatur). E them kt sepse ky arkimandrit, i cili kishte ardhur vullnetarisht n Shqipri, u largua me takt dhe pa buj prej kndej pr arsye t caktuara, arsye pr t cilat nuk mund t mos kishte dijeni z. Cici, aq m tepr kur informatori i tij kryesor nga Shqipria (deri edhe tani q po flasim) sht nga ata q prgjojn nga vrima e elsit do lvizje q kryhet jo vetm n ambientet kishtare t Shqipris, por edhe n ambientet personale t punonjsve t saj. Madje, pr t njjtat arsye q u largua me takt nga Kisha e Shqipris, me sa kam dijeni, sht larguar edhe nga radht e klerit n Greqi. Pavarsisht ktyre, arkimandriti Markos Meletis pranoi fillimisht, por m pas nuk u b i gjall.

  Lidhja e Cicajve dshtoi n mnyr t turpshme sepse interesat q fshiheshin pas saj ishin po aq t turpshme. Z. Cici vazhdon t ngul kmb deri sot se Lidhja e tij ishte e rndsishme ngaq ishte njohur me ligj nga Shteti Grek. Nuk mund t them se e thot vetm pr demagogji, por edhe se kaq i pret, sepse ai as q e ka iden se n Greqi ka m shum shoqata dhe organizata nga ’ka banor. N koht e arta q z. Cici bnte kokrrn e qejfit n Athin, nj qytetar grek mund t ishte antar i dhjet ose m shum shoqatave t ndryshme, sepse kjo ishte nj mnyr pr t mbushur xhepat me fondet e shtetit dhe t BE-s, q financonin pa asnj transparenc marrzi t tilla. N radh t par sht shum e leht t krijosh nj t till dhe akoma m e leht t njihet nga shteti si e till. Merr nj model statuti nga mijra statute q qarkullojn n internet, ose npr dosjet e zyrave t avokatis, shkruan mbi t emrin e shoqats q krkon t krijosh, e on tek nj avokat dhe ai i bn t gjitha vet. Brenda pak ditsh t l mbi tavolin dokumentin e njohjes, bashk me llogarin e shpenzimeve q ka br. Z. Cici nuk kishte nevoj t paguante. Kishte avokatin Aristidh Kola (ose Kolja sipas ktij analfabeti), por edhe mbshtetjen e nj organizate e t majts ekstreme (e dyshuar pr lidhje me terrorizmin ultramajtist), q quhet “Dhiktio” (Δίκτυο).

  Vet fakti q lvizjet, veprimet dhe iniciativat e asaj kohe t Z. Cici diktoheshin nga nj ateist si Aristidh Kola dhe prkraheshin nga nj organizat ultramajtiste si “Dhiktio”, prbn dshmin m t qart dhe provn m t patundshme se objektivi kryesor i ksaj Lidhjeje ishte nnshtrimi i besimit ortodoks ndaj politiks dhe jo mbarvajtja e besimit ortodoks n gjirin e emigrantve shqiptar n Greqi. Feja do t ishte thjesht ferexheja e ksaj loje t flliqur politike, e inskenuar nga qarqe dhe interesa, q ky buratin e kishte pr nder t’u shrbente, mjafton q t lpinte ndonj kock e t kishte ndonj ofiq q t krekosej. Lidhja e tij nuk ishte gj tjetr vese nj provokacion ndaj Kishs son dhe nj prpjekje pr t larguar shqiptart ortodoks q jetonin n Greqi nga feja e t parve. Ky objektiv u shkonte prshtat ish sigurimsave q jetonin e vepronin n Athin, propagands s Ministris s Jashtme t Turqis n Greqi dhe terrorizmit islamik n prgjithsi.

  Nse z. Cici i interesonte me t vrtet besimi ortodoks, ather duhej t bnte gjn m t thjesht: t shkonte n ndonj manastir pr nj far kohe, t bhej fillimisht murg i thjesht, t fitonte prvojn dhe cilsit e duhura pr nj jet t till, pastaj t bhej ieromonak dhe, n vazhdim, mund t vepronte si misionar n shrbim t shqiptarve ortodoks sa t’i donte qejfi. Askush nuk kishte pr ta penguar, aq m tepr Kryepiskopi Anastas. Por nuk ishte ky qllimi i tij, sepse n radh t par nuk sht besimtar. Edhe n kohn q veshi raso, gjuha q prdorte dhe veprat q kryente ishin ato t nj rrugai e jo e nj besimtari t vrtet dhe e t nj kleriku t urt, q vihet n shrbim t komunitetit e ndjek me prulsi e prkushtim rrugn e vshtir t Ungjillit t Krishtit.

  Gjithsesi, ky njeri nuk sht vetm mashtrues, por edhe i pabes, madje edhe ndaj miqve t tij, t cilt i trhoqi mjaft her n monopate shum t rrezikshme, edhe n buz t gremins do t thosha. Do ta ilustroj kt ide q kam pr t n vijim. N datn 7 mars 2000, plot nj muaj pas dshtimit t “themelimit” t Lidhjes s shqiptarve t krishter ortodoks n Greqi “Shn Asti”, kryetari i famshm i saj, me vizn amerikane n pasaport e me biletn e paguar nga t tjer pr t udhtuar pas disa ditsh drejt SHBA-s, ku e priste i ndjeri Sejfi Protopapa pas letrs q i kishte drguar Aristidh Kola, u drgon antarve t Kshillit Drejtues t ksaj Lidhjeje kt letr:

  T dashur vllezr m Krishtin,

  Jam i detyruar t jap dorheqjen nga detyra e kryetarit t Lidhjes, duke ju falnderuar m par pr besimin, votn dhe bashkpunimin e sinqert n dobi t bashatdhetarve tan, me bindjen se ju do t vazhdoni prpjekjet pr organizimin e shqiptarve ortodoks n Greqi.

  Pr fat t keq, mbas lufts s egr dhe t shumanshme q i bhet Lidhjes, dhe sidomos personit tim, zyrtarisht dhe prapa krahve, nga Kryepeshkopi i Tirans dhe gjith Shqipris, zoti Anastas, qesh i mendimit q t filloj nj dialog publik pr t drejtat fetare t emigrantve shqiptar n Greqi, duke dhn n shtypin e t dy vendeve letrkmbimin e Lidhjes me Krypeshkopin e Greqis dhe Kryepeshkopin e Shqipris, prderisa jemi antar t nj shoqate t ligjsuar dhe do gj ka vijuar sipas ligjeve civile dhe kishtare, gj q nuk u pranua nga shumica prej jush, pr shkak t friks suaj dhe t familjeve tuaja ktu..

  N kto kushte un nuk kam asnj mnyr pr t sendrtuar programin ton, prandaj dhe trhiqem. M vjen keq q nuk mund t jem as antar i thjesht i Lidhjes, sepse m duhet t’i prkushtohem studimit pr temn e disertacionit. M 25 mars, dat e caktuar nga mbikqyrsi i Lidhjes, zoti Dhimitr Lalushi, si afati i fundit i shrbimit im, do t largohem nga Greqia. Po i jap, pra, shtjes s hapjes s nj kishe shqiptare n Athin, me trheqjen time, nj alternativ tjetr. Pun t mbar!

  Me respekt,
  Foti Cici


  Kuptohet q ky njeri jo vetm po i braktiste kta njerz, q i kishin besuar fjalve t tij, por edhe i kishte marr n qaf pr nj koh t gjat, i kishte helmuar me shpifjet e tij, i kishte keqorientuar me paaftsin e tij, e tani s fundmi, po i shiste pr tridhjet aspra me tradhtin e tij. Ai po i akuzonte ata se nuk po prkrahnin n vendimin e tij pr t hapur nj luft publike kundr Kryepiskopit Anastas, ku ndr t tjera, ky surrat e akuzonte kt personalitet t nderuar botrisht se krkonte ta zhdukte fizikisht! Kuptohet q, sado t ligj e mkatar t ishin kta njerz, nuk do t guxonin kurr t binin dakord me nj akuz t till. Jam i sigurt se jo nga frika, por nga pastrtia e ndrgjegjes s tyre. Qllimi i z. Cici ishte t hidhte n opinion akuza t tilla, dhe t’ia mbathte menjher pr n Amerik, ku do t shfaqej si hero n gjirin e kundrshtarve t Kryepiskopit Anastas. Sigurisht q organet e drejtsis n Greqi do t ndrhynin menjher, jo me domosdo pr t mbrojtur Kryepiskopin Anastas, por edhe jetn e z. Cici, me kusht q ky t paraqiste prova bindse pr kt akuz. N kohn q ky dezertor do t’ia kishte mbathur pr n Amerik, antart e Lidhjes q kishin mbetur n Greqi do t prballeshin me situata aspak t kndshme pr ta e pr familjet e tyre, prandaj dhe reaguan me forc, duke shkaktuar zemrimin e kryetarit t tyre n arrati.

  Ky sht Fotaq (Fatmir – Foti) Cici! Kshilloj do njeri q sht pran tij t ket parasysh dy gjra: t ruaj mir portofolin dhe t mos i kthej kurr shpinn. M e mira fare sht t mos i qndroj pran, por nse nuk ka rrug tjetr, kto dy kshilla do t jen mjaft t dobishme pr t nse i zbaton me rigorozitet.

  Duke prfunduar, dua t theksoj edhe nj her, madje me forc, se Lidhja e shqiptarve t krishter ortodoks n Greqi “Shn Asti” ishte nj mashtrim, nj firm piramidale, e cila, me efektet e saj ansore, prmbushte shum qllime t tjera mkatare, t cilat i prmenda edhe m lart, por q kryesisht, u sajua pr t pasuruar Cicajt e Nivic - Bubarit. Shkrimeve t mia n kt tem, pr shkak t natyrs s tyre spontane, nuk u vendos kurr titull. Ksaj here mendoj t vendos, edhe pse jo n krye t tyre, si e krkon zakoni, por n fund:

  ___________________________________BIZNESI I DSHTUAR I CICAJVE
  Ndryshuar pr her t fundit nga GJIKSANA : 21-03-2019 m 11:47

 2. #22
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-03-2019
  Postime
  78

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  Ky sht vendimi i Qeveris Greke, me an t cilit nj ndr "themeluesit" kryesor t Lidhjes s shqiptarve t krishter ortodoks n Greqi "Shn Asti", n t njjtn koh edhe vllai i kryetarit t saj, z. Fotaq (Fatmir - Foti) Cici, emrohet n Kishn e Greqis dhe n administratn civile t Shtetit Grek me nj rrog t majme:

  Emri: ARTEMI-GIF.jpg

Shikime: 443

Madhsia: 51.9 KB
  Ndryshuar pr her t fundit nga GJIKSANA : 21-03-2019 m 13:51

 3. #23
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-03-2019
  Postime
  78

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  Psalti kryesor q shfaqet n kt video (me titull "ΚΕΚΡΑΓΑΡΙΟΝ ΑΡΓΟΝ του ΙΑΚΩΒΟΥ - ΤΣΙΤΣΗΣ ΑΡΤΕΜΙΟΣ") sht nj nga "bashkthemeluesit" e Lidhjes s shqiptarve t krishter ortodoks n Greqi "Shn Asti", n t njjtn koh edhe vllai i z. Fotaq (Fatmir-Foti) Cici. Videoja sht e vitit 2010, para se t dorzohej prift n Mitropolin e Shenjt t Selanikut. sht pr t'u habitur se si njerz si puna e ktij, q irreshin e ngjireshin pr prdorim t gjuhs shqipe n Kish pr emigrantt shqiptar n Greqi, kur vjen puna pr veten e tyre, tunden e shkunden n psaltir pa knduar asnj fjal shqip. Por jo vetm kaq. Edhe emrat e tyre i kalojn npr ca labirinte gramatikore, dika si purgator ose si purifikator, q futesh nga njra si shqiptar me emrin "Artan", n stadin tjetr kthehesh n " Artem", pastaj "Αρτέμης", dhe n stadin prfundimtar shndrrohesh n "Αρτέμιος". Forma t tilla emrash t prvem n greqisht, jan forma kaq konservatore, saq pothuajse t gjith grekt u shmangen n prdorimin e prditshm (Kto forma arkaike emrash prdoren kryesisht nga klerikt e lart). Nuk do gjesh grek sot q t thot p.sh. se quhet "Νικόλαος", por "Νικόλας". Vetm ca grek t zellshm, si puna e ktyre "shqiptarve" t flakt, mund t prdorin kto forma kaq "grekomane" emrash t prvem, si sht emri i vllait t z. Cici, q prdor jo vetm n kt video, por edhe n do rast tjetr, pa asnj prjashtim.


  Ndryshuar pr her t fundit nga GJIKSANA : 22-03-2019 m 06:50

 4. #24
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-03-2019
  Postime
  78

  Edhe pak fjal pr biznesin e Cicajve n kurriz t shqiptarve ortodoks n Greqi

  Si kemi prmendur me fakte, dokumente dhe detaje t shumta n postimet e msiprme, argumentet e z. Cici pr nevojn e njohjes s Lidhjes s shqiptarve t krishter ortodoks n Greqi "Shn Asti", t cilat i paraqiste me shum ngulm, madje deri n shantazhim, prpara Kryepiskopit t Greqis, i cili edhe do t'i shndrronte krert e saj n npuns t administrats civile t Shtetit Grek, ishin dy:

  1) Kthimi i emigrantve mysliman shqiptar n ortodoks (n fen e Shn Astit, si shkruante n kto letra).

  2) Shptimi i shqiptarve ortodoks nga kthetrat e dshmitarve t Jehovait dhe herezive t tjera, t cilat shprndanin literatur fetare n gjuhn shqipe.

  Nuk mund t them se kto brokulla, t cilat i paraqiste si argumente bindse, e kishin origjinn m shum tek shkalla e ult e intelektit t tij, sesa tek instinkti i tij i mashtrimit pr qllime prfitimi. Ishte nj kombinim i t dyjave, por interesi vetjak ishte ai q dominonte gjithmon (dhe vazhdon t dominoj) n kto prplasje t tij me intelektin.

  N vitin 2000, shqiptart n Greqi ishin konsoliduar plotsisht. Dy nga valt m t mdha t emigrimit t tyre masiv n Greqi ishin n vitet 1991-1993 dhe 1997-1998. Vala e dyt e emigrimit ishte n nj mas t madhe riemigrim (sepse shum shqiptar ishin kthyer nga Greqia pr t investuar parat e tyre n biznese t vogla dhe t mesme), pr shkak t humbjes s parave t tyre n firmat piramidale dhe lufts civile t viti 1997, q shkaktoi mjaft gjakderdhje n Jug t vendit. Pra, un nuk e kuptoj se si mund t shptonte shqiptart ortodoks z. Cici bashk me Cicin tjetr, kur propaganda antiortodokse e atyre viteve anatematizonte grekt se po pagzonte n mas shqiptart q jetonin n Greqi!

  Sinqerisht, un nuk njoh ndonj familje shqiptare q t mos ket pagzuar fmijt atje, ashtu si jam i sigurt se shqiptart e Greqis nuk kan krkuar ndonjher t ndrtojn as kish dhe as xhami. Ky sht nj fakt q flet vet. Pr sa i prket veprimtaris s Dshmitarve t Jehovait, ata nuk vepronin vetm n Greqi, ku shqiptart, sipas z. Cici, binin pre e tyre, ngaq ky teolog i shquar nuk kishte botuar akoma n shqip librat q kishte prkthyer. Dshmitart e Jehovait veprojn edhe n Shqipri, ku kishat ortodokse, katolike, por edhe xhamit, prdorin gjuhn shqipe, q do t thot se argumenti i z. Cici ishte t paktn qesharak nse nuk do t ishte nj mjet dinakror shantazhimi.

  Pavarsisht se far mund t thuhet apo t shkruhet n lidhje me kto argumente, vet jeta dhe koha kan vrtetuar se, numri i shqiptarve ortodoks q jan larguar n Greqi sht shum m i vogl se numri i atyre q kthehen disa her n vit pr periudhat e pushimeve dimrore e verore, pr festat e ndryshme etj. Kjo gj vrtetohet leht nga shtimi i pazakont i numrit t besimtarve, q vrshojn n kto dit t vitit npr kishat tona, duke i mbushur plot e prplot, aq sa nuk ke ku t hedhsh molln. Pra, nuk ka asnj dyshim se n Greqi:

  1) ortodokst shqiptar nuk e humbn fen e t parve,

  2) ortodokst shqiptar ua trashguan me shum sukses kt besim fmijve t tyre,

  3) radht e ortodoksve shqiptar atje u mbushn edhe me ortodoks, me prejardhje nga besime t tjera.

  T gjith ortodokst shqiptar din shqip. Jo vetm ata q u larguan t rritur nga Shqipria, por edhe ata q kan lindur n Greqi, sepse n pushimet e tyre shkollore, sidomos n muajt e vers, rriten n oborret e gjyshrve e gjysheve n Shqipri, luajn me fmij t tjer e flasin dhe kndojn n gjuhn shqipe.

  I vetmi ortodoks (n emr), q irret e ngjiret pr ortodoksin shqiptare, por q nuk i ka shkelur kurr kmba n Shqipri sht vetm z. Fotaq (Fatmir - Foti) Cici. Ka ardhur dy her n Greqi me pasaport kanadeze (si e pohon vet n faqen e tij t facebook-ut), por kurr n Shqipri. Ky sht njeriu, q krkonte t shptonte shqiptart ortodoks q jetonin n Greqi nga thonjt e heretikve, por q pr veten e tij jo vetm q nuk ka asnj lidhje me ortodoksin, por edhe e lufton at me trbim e shkumzim.

  Pra, nuk ka asnj dyshim se Lidhja q u prpoq t krijonte n Greqi ishte thjesht nj siprmarrje e karakterit ekonomik, nj biznes personal i Cicajve.
  Ndryshuar pr her t fundit nga GJIKSANA : 22-03-2019 m 09:53

 5. #25
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-03-2019
  Postime
  78

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  Kjo sht fotoja zyrtare nga dita e inaugurimit t Biznesit t Cicajve. Pronari i madh bie n sy menjher, i kollarisur, me lugn n brez, gati pr t ngrn nga sahani q pret t'i jap Kryepiskopi i Greqis, por mbi t gjitha, me at shprehjen ironike n fytyr dhe buzqeshjen e tij t paimitueshme. Ia kam zmadhuar qllimisht fytyrn, q kushdo q e sheh, t mund t pyes veten se si mund t'i zsh bes ktij njeriu, n nj koh q mashtrimin e ka t pikturuar n ball, n mnyr t qart e t dukshme.

  Emri: 1-Cicmici.jpg

Shikime: 391

Madhsia: 36.2 KB

 6. #26
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-03-2019
  Postime
  78

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  Fotografia e bashkngjitur ktij shkrimi sht marr nga gazeta greke “Αγγελιοφόρος” (Lajmtari) e dats 17 shkurt 2013, fq. 50, m konkretisht nga rubrika e saj SOCIALE, t ciln mund ta shikoni edhe online n linkun https://ageliesagelioforos.files.wor...a_diselido.pdf. Kjo gazet shumfletshe prmban vetm lajmrime dhe njoftime.

  Njoftimi q sht n fotografi (kolona majtas) i sht drguar ksaj gazete nga Bashkia e Selanikut, me urdhr t veant t Kryetarit t ksaj Bashkie, me firmn e Drejtorit t Drejtoris s Gjendjes Civile, I. Mavromatis. Po prpiqem ta prkthej me sa m shum besnikri, me shnimin se nuk jam i aft n kt fush, si sht p.sh. z. Fotaq (Fatmir – Foti) Cici, prandaj dhe jam gati t pranoj do lloj korrigjimi nga ana e tij, si dhe t krkoj ndjes pr ndonj gabim t mundshm.

  N Drejtorin e Gjendjes Bashkiake t Bashkis s Selanikut u depozituan nga Artemi Cici, i Grigorit dhe i Aleksandrs, banor i Selanikut, Rruga ………………, dokumente mbshtetse pr ndrrimin e emrit dhe t mbiemrit nga “Artemi Cici” n “Artemios Cicis” n Regjistrin Themeltar t Meshkujve dhe n Zyrn e Regjistrit t Qytetarve t Bashkis s Selanikut me numr rendor…………………. dhe vit lindjeje 1971 dhe ...................

  Kushdo q ka dijeni se krkesa pr ndryshim emri dhe mbiemri dmton interesat e nj pale t tret, ose sht kundr ksaj krkese, sht i lutur q, brenda pesmbdhjet (15) ditve t paraqes n Drejtorin e Gjendjes Bashkiake t Bashkis s Selanikut (Seksioni i Zyrs s Regjistrit t Qytetarve t Bashkis s Selanikut, Rruga Vas. Georg. I ’ 1, Ndrtesa C , Zyra 122C), objeksionet q mund t ket.


  Emri: Aggelioforos.jpg

Shikime: 376

Madhsia: 51.6 KB

  Vlen t prmendim se kjo krkes pr ndryshim emri dhe mbiemri, d.m.th. pr nj greqizim akut, apo tepr ekstrem t emrit dhe mbiemrit t personit q “atbot” quhej Artem (Artan) Cici, sht depozituar pak dit prpara se Qeveria Greke t sanksiononte me ligj prfshirjen e tij n borderon e npunsit t administrats civile t Shtetit Grek, t shoqruar me nj rrog t majme. Meqense ra fjala, do doja t dija se cilat jan ato "dokumente mbshtetse", q justifikojn ndrrimin e emrit dhe mbiemrit nga gjysm-shqiptar n grek prej njmij karatsh?

  Gjithsesi, loja me emrin dhe mbiemrin e ktij njeriu kishte filluar shum koh m par, madje edhe n kohn q hiqej si patriot i kulluar, kur “digjej” nga malli pr vendin e tij dhe gjuhn shqipe dhe kur, bashk me vllan e vet, themelonin “Lidhjen e shqiptarve t krishter ortodoks SHN ASTI n Greqi”, por q emrin dhe mbiemrin e tij e shkruante n formn m t uditshme t mundshme: ”Αρτέμη Τσίτση”. Nuk e di nse e shkruante kshtu nga padija, apo dinakria, por nuk besoj se ky njeri nuk e dinte q emri “Artem Cici”, nse dshironte ta ruante n formn e tij shqiptare, n greqisht duhej t shkruhej “Αρτέμ Τσίτσι” dhe jo ”Αρτέμη Τσίτση”. Pr ata q nuk e njohin greqishten, po sqaroj se prdorimi i shkronjs “η” n emra dhe mbiemra, por sidomos n fund t tyre, sht nj greqizim i kamufluar i tyre. Vrtet q mungon “s”-ja fundore, karakteristike n kto raste pr emrat dhe mbiemrat e gjinis mashkullore, por edhe prdorimi i shkronjs “η” n fund t tyre nuk sht aspak “i pafajshm”. Me fjal t tjera, nse do ta vinim kt form emri e mbiemri n peshoren e shqiptarsis dhe greksis, sigurisht q do t anonte nga ana e greksis.

  Pas ktyre q tham, do doja ta pyesja kt at t nderuar, q meriton t gjith respektin q duhet t gzojn priftrinjt kanonik t Kishs Ortodokse Lindore, si e ndien veten tani, pas gjith atyre viteve shpifjesh e trillimesh q volln kundr nesh, vllai i tij dhe ai vet, kundr punonjsve dhe antarve t Kishs s Shqipris, duke filluar nga Kryepiskopi i saj e deri tek besimtari m i thjesht e m i prulur? Si e ndien veten kur jo vetm prmes shpifjeve dhe trillimeve, por edhe prmes spiunllqeve t tyre (direkte dhe indirekte) tek islamistt e Gazidedes, ishin shkaktart kryesor q na prgjonin telefonat, q na shanin e na fyenin n do hap, q na ndiqnin kudo ku shkonim, q na prgjonin nga dritaret e q krcnonin njerzit tan, akoma edhe foshnjat q po rrisnim me kaq ankth?

  S shpejti, mendimet, dshmit dhe t dhnat q kam n dispozicion do t’i publikoj edhe n mediet sociale t Selanikut. Jam shum kureshtar t shoh se si do prballet ky at i nderuar me t vrtetn dhe vetm t vrtetn, jo me shpifjet dhe mashtrimet, q u prballm ne, aq m tepr me akuzat pr agjentur e tradhti ndaj atdheut.

  Nuk dua t shtoj dika m shum, sepse nuk sht momenti, pavarsisht se ky nuk sht as fundi. Thjesht, dua t’u them ktyre keqbrsve vetm nj fjali t vogl:

  _______________________________CICAJ! PAI FAQEN E ZEZ!
  Ndryshuar pr her t fundit nga GJIKSANA : 24-03-2019 m 09:35

 7. #27
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-03-2019
  Postime
  78

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  N postimin nr. 25 (dy postime m sipr) u prqendrova tek pamja e pronarit t Biznesit t Cicajve, d.m.th. tek z. Fatmir (Fotaq - Foti) Cici, dhe jo tek beniamini i ktij biznesi, tek kanakari i kshillit t tij administrativ, tek prfaqsuesi ekskluziv i ktij biznesi pr Selanikun, tek vllai, tek delfini, tek pasardhsi dhe trashgimtari i ligjshm i pronarit t tij, i cili quhej fillimisht Artan Cici (i Goles), pastaj u quajt Artem Cici, pastaj Αρτέμη Τσίτση (του Γρηγόρη), pastaj Αρτέμιος Τσίτσης. Publikoj edhe nj her t njjtn foto, por ksaj radhe fokusi bie n rreshtin e par, madje edhe pak m prpara (si e krkonte protokolli), ku shigjeta tregon pikrisht kt personazh t rndsishm t lvizjes "atdhetare" t shqiptarve ortodoks n Greqi:

  Emri: 2-Cicmici.jpg

Shikime: 298

Madhsia: 39.2 KB

  Po kaloj n vazhdim n dy njoftime t rndsishme:

  1) N postimin nr. 10 t ksaj teme, i jam referuar nj buletini t vjetr lajmesh t Agjencis "The London Free Press" (dat 03. 09. 2002), ku kam prmendur lajmin e mposhtm (n origjinal dhe t prkthyer):

  A Toronto man was seriously hurt when his car rolled on Highway 401 near the Nith River in Oxford County. Fatmir Cici, 26, was airlifted to the London Health Sciences Centre.

  Prkthimi: Nj banues n Toronto u plagos rnd kur automjeti q drejtonte u prmbys pran Nith River n Oxford County. Fatmir Cici, 26 vje, u transportua n spitalin London Health Sciences Centre.


  Edhe pse isha i sigurt se bhej fjal pr kt trimin ton (sepse nuk mund t ket dy "Fatmir Cici" n t njjtn zon t Kanadas) fakti q mosha e prmendur n kt lajm ishte e ndryshme nga ajo q kishte ky njeri n vitin 2002, m bri paksa skeptik dhe t prmbajtur, gj q e shpreha menjher. Dje, komunikova me kt spital (London Health Sciences Centre), m sakt vura nj zonj, e cila ishte n gjendje t fliste me ngashrime (si t gjitha grat), duke u shtirur se rastsisht kishte par n internet kt lajm, teksa krkonte pr nj gjoja kushririn e saj, me t cilin kishte humbur kontaktet, i cili quhej pikrisht Fatmir Cici, banonte n Kanada, por nuk kishte moshn q thuhej n lajm. Personi n ann tjetr t linjs ishte edhe ajo grua, me sa duket tepr e ndjeshme, sepse u fut menjher n bazn e t dhnave t spitalit dhe konfirmoi se personi quhej Fatmir, i lindur n korrik 1968, dhe se kishte dal prej andej shndosh e mir. Pr t qen i sinqert, bashkpuntorja ime nuk kuptoi se far emri prmendi kanadezja pas emrit Fatmir (sepse emrat shqiptoheshin germ pr germ). Ndoshta ishte emri i t atit? Pak rndsi ka. Ajo q ka shum rndsi sht fakti se ky njeri, i cili ka sjell prova t pakontestueshme se, prej dats 26 janar 1991 mban vetm nj emr, Fotaq Cici, nuk ekziston as dyshimi m i vogl se qarkullonte n SHBA e Kanada me dokumente t falsifikuara, prandaj dhe pasaportn kanadeze e ka publikuar n adresn e tij t facebook-ut t fotografuar vetm nga jasht (shihni foton q vijon). Gjithsesi, krkimet vazhdojn me intensitet e profesionalizm dhe s shpejti do t japin frytet e tyre t begata.

  Emri: Καναδέζικο διαβα&#964.jpg

Shikime: 305

Madhsia: 37.2 KB


  2) Shum shpejt, nj prmbledhje e ktyre shkrimeve q bjn fjal pr biznesin e vllezrve Cicaj , duke prfshir edhe ato, q jan lvruar vite m par n kt forum, do t publikohen n tri gjuh (greqisht, anglisht dhe shqip) n mediet e shkruara dhe elektronike t Greqis, Kanadas, SHBA-s dhe Shqipris.

  P.S.: Dua t falnderoj nga zemra z. Cici pr fotografit, sepse sht ai vet q i ka publikuar dhe q me shum zemrgjersi i ka vn n dispozicionin ton.
  Ndryshuar pr her t fundit nga GJIKSANA : 26-03-2019 m 06:14

 8. #28
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-03-2019
  Postime
  78

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  Si rezulton qartazi nga postimet e msiprme, "Lidhja e shqiptarve t krishter ortodoks SHΕN ASTI n Greqi" ishte nj biznes personal i Cicajve, ku dy aksionart kryesor t saj ishin dy vllezrit Cici, Fatmiri dhe Artemi. Mosprfshirja e emrit t vllait t vogl n listn e atyre q ndrmorn luftn e ndyr q i sht br dhe vazhdon t'i bhet Kishs son, Kryepiskopit t saj, Mitropolitve t caktuar t saj (Hirsi Joanit, Hirsi Nikolls dhe Hirsi Andonit), si edhe mjaft klerikve t ksaj Kishe sht nj e met e jona, q po korrigjohet me ndershmri e pun kmbngulse, pr t ciln, ritheksoj se, pa dyshim m t vogl, do t sjell frytet e saj t begata.

  Pr sa i prket rolit t vllait t vogl n kt Lidhje, d.m.th. n fushatn shpifarake kundr Kishs son dhe Kryepiskopit t saj, po publikojm vendimin e kryetarit t saj, me an t t cilit emron vllan e vet prfaqsues pr Selanikun, me detyrat e mposhtme. Theksoj se ky emrim kishte nj simbolik t veant, sepse u b pikrisht n 28 Nntor (1999), ditn e fests kombtare t Shqipris:


  VENDIM I POSAM I KSHILLIT DREJTUES MBI PRFAQSIN E SELANIKUT

  1. Prfaqsuesi i Lidhjes n Selanik, zoti Artem Cici, i zgjedhur n zgjedhjet e 10 tetorit 1999, ngarkohet nga Lidhja t filloj misionin e prfaqsimit t tij n qytetin e Selanikut, ku si dihet ndodhen shum emigrant dhe student shqiptar.

  2. Prfaqsuesi i Lidhjes n Selanik ka t drejt q, prsa i prket Statutit t Lidhjes, t letrkmbej n emr t Lidhjes dhe t prdor letrn e posame dhe vuln e Lidhjes, duke nnshkruar personalisht dhe gjithmon me shnimin “Prfaqsues i Lidhjes n Selanik”. Ai mund t shkruaj do letr q e sheh t arsyeshme se do t ndihmoj n zbatimin e statutit drejt do adrese t ligjshme, me kusht q teksti t’i komunikohet m par Kshillit Drejtues t Lidhjes pr miratim. do letr shkruhet dhe nnshkruhet n dy kopje dhe njra i drgohet Lidhjes pr t’a depozituar n arkiv.

  3. N fund t do muaji prfaqsuesi duhet t’i drgoj Kshillit Drejtues nj raport me shkrim mbi veprimtarin e tij n Selanik.

  4. Kshilli Drejtues i detyrohet prfaqsuesit t’a informoj me shkrim n fund t do muaji mbi veprimtarin e Lidhjes n Athin dhe mbi shtjet q shtrohen dhe vendimet q merren n mbledhjet e paparashikuara nga statuti. Gjithashtu duhet t’i drgoj kopje t letrave zyrtare q drgon Lidhja.

  5. Pr t br sa m t qart misionin e tij prfaqsuesi duhet t informoj prfaqsin diplomatike t Republiks s Shqipris n Selanik dhe t gjitha shoqatat e ligjshme shqiptare atje, dhe t krkoj t bashkpunoj pr shtje kombtare, kulturore, shoqrore etj, prderisa kto prkojn me statutin e Lidhjes.

  6. Njkohsisht prfaqsuesi duhet t kontaktoj me Mitropolit e shenjta t Selanikut, dhe me do struktur t ligjshme lokale, dhe t paraqes krkesat e Lidhjes pr bashkpunim n ndihm t emigrantve. Lidhja detyrohet t’i mbshtes kto kontakte me letra rekomanduese sa her q e krkon prfaqsuesi.

  7. Detyrimet ekonomike t prfaqsuesit jan t barabarta me ato t antarve t Kshillit Drejtues q gzojn cilsin e teologut, me vendim t Kshillit Drejtues n prani t tij. N javn e par t do muaji prfaqsuesi duhet t depozitoj sasin e detyruar n llogarin e prbashkt bankare t Lidhjes, n bashkpunim me arktarin e Lidhjes.

  8. Lidhja detyrohet t vizitoj prfaqsin n Selanik dy her n vit, nprmjet t paktn nj antari t Kshillit Drejtues, pr t mbikqyrur mbarvajtjen dhe veprimtarit e prfaqsis, dhe prfaqsuesi duhet t jet i pranishm n Athin t paktn dy her n vit pr t marr pjes n mbledhjet e Kshillit Drejtues dhe t Kuvendit t Prgjithshm.

  9. N rast se prfaqsuesi krijon nj grup emigrantsh ose studentsh shqiptar t cilt paraqesin krkesat e tyre pr antarsi, dhe pranohen nga Kshilli Drejtues, prfaqsia shndrrohet n deg t Lidhjes nse antart jan m shum se dhjet, dhe shlyejn rregullisht detyrimet ekonomike n llogari bankare t prbashkt t Lidhjes.

  10. Pr t krijuar degn e Lidhjes n Selanik prfaqsuesi detyrohet t’i njoftoj Lidhjes datn dhe Lidhja detyrohet t drgoj nj antar t Kshillit Drejtues. Prfaqsuesi emrohet kryetar i degs dhe me votim t fsheht zgjidhen dy antar, q bashk me kryetarin prbjn Kshillin e degs.

  11. Mbas zgjedhjeve Kshilli i degs mblidhet dhe ndan kompetencat e sekretarit dhe t arktarit t degs.

  12. Dega hap llogari t veant bankare por detyrohet t paguaj nj sasi pr Lidhjen t ciln e vendos Kshilli Drejtues.

  13. Prfaqsuesi dhe selia e Lidhjes kontaktojn midis tyre nprmjet kryetarit t Lidhjes.

  14. Afati i prfaqsis s zotit Cici zgjat tre vjet nga data e zgjedhjes s tij.

  15. Prfaqsia e Selanikut sht nj efekt i dal nga Kshilli Drejtues dhe n rast se nuk ruhen sa nnshkruhen, ky vendim e humbet fuqin n do mbledhje q mund t thrras Kshilli Drejtues n prani t prfaqsuesit.

  16. Ky vendim i prbr nga gjashtmbdhjet pika dhe i firmosur nga kryetari, sekretari dhe prfaqsuesi, hyn n fuqi menjher dhe mund t prpilohet prsri n rast se prfaqsia shndrrohet n deg.

  Athin, m 28 nntor 1999  Bashkfajsia e Artem Cicit t dikurshm dhe e at Artemit t sotm n pisllqet e Fatmir Cicit (t cilat nuk jan pisllqe ngaq nuk i prkasin moralit t krishter, por sepse nuk i prkasin moralit njerzor, n cilin prfshihen t gjitha fet e t gjitha kohve, t gjitha kulturat e t gjitha kohve si dhe etika e t gjitha sistemeve politike t t gjitha kohve), vrtetohet nga heshtja e tij. Pra, Artem Cici, nse pretendonte se ishte njeri me moral t pastr, por aq m tepr, nse Artemi si klerik, pretendon se po i shrben Ungjillit t Krishtit, nuk mund t heshtte ather dhe aq m tepr nuk mund t hesht tani. Gjithsesi, habitem se si ka mundsi q t jet bashkautor n letrn e mposhtme, e cila i drejtohet Kryepiskopit Anastas, t cilin dy vllezrit e akuzojn se krkon t'i zhduk fizikisht!!!!


  Prof. dr. Imzot Anastasit

  Athin, m 25 shkurt 2000
  Fortlumturia juaj,

  Ditt e fundit presionet dhe lvizjet tuaja (dhe t bashkpuntorve tuaj n Athin) kundr Lidhjes s shqiptarve t krishter ortodoks n Greqi “Shn Asti” kan arritur kulmin. Me mnyra mesjetare, me krcnime, shpifje dhe makinacione, ju prndiqni nj shoqat t ligjsuar me vendimin 810/2000, nga organet prkatse t drejtsis, n nj shtet europian. Dhe duke e cilsuar “t vetquajtur” hidhni balt jo vetm mbi Lidhjen, q tashm duani apo nuk duani ju sht person juridik, as mbi shtjen ton t shenjt, por prdhosni format themelore demokratike europiane t liris s njeriut.

  Themelimi i Lidhjes nuk sht shtje e nj personi, dhe as e nj grupi studentsh t teologjis, por nj domosdoshmri historike e bekuar nga Zoti i jets dhe i vdekjes, n nj koh kur Kisha e Shqipris tregon nj indiferenc t vetdijshme dhe ndjellakeqe n lidhje me m shum se gjysmn e antarve t saj t cilt jetojn si emigrant n Greqi. E keni gabim kur mendoni se duke eleminuar nj a disa person brenda Lidhjes, qoft dhe fizikisht, do t’ia arrini qllimit t shprbni shoqatn ton. Ajme! Ajo do t jet nj shtys m e fuqishme dhe vendimtare pr t ardhmen e ortodoksve shqiptar ktu.

  Se prse ju pengoni organizimin e nj bashksie ortodokse shqiptare n Athin, n nj koh kur Kisha e Greqis e ka dhn lejen qysh m 17 nntor 1999, e dim shum mir, por n rast se vazhdoni kt luft t pandershme, t ciln nuk e shohim si antishqiptare por si antinjerzore, jemi gati dhe na jepni do t drejt t’ju denoncojm n shtypin e t dy vendeve, prderisa lufta q bjm sht pr t mirn e t dy vendeve, ndrsa lufta q keni ndrmarr ju sht luft kundr Kishs s Krishtit dhe miqsis midis dy popujve. Jemi n dijeni t do lvizjeje kundr Lidhjes dhe shtjes son t shenjt.

  Ka shum gjra q i dim ne dhe ju…, dhe nuk sht jasht kuadrit ortodoks po t’i nxjerrim n drit, prandaj ju paralajmrojm se nj letr e hapur, m e qart dhe m e analizuar se kjo, e publikuar dhe e nnshkruar nga antart themelues, nga antart e rinj dhe nga dhjetra intelektual ortodoks shqiptar q kan prqafuar programin e Lidhjes, do t marr prmasa t paparashikueshme dhe prgjegjs jeni ju dhe vetm ju. Zoti ju ndrioft mendjen! Amin!


  Kushdo q e lexon kt letr, nuk e ka t vshtir t kuptoj se nga far rrugash dhe banditsh rrugsh sht shkruar. Nj nga njerzit e njohur botrisht pr prkushtimin e tij ndaj idealit m t lart njerzor, q sht njeridashja, nj njeri q i kushtoi gjith jetn fjals s Ungjillit, t akuzohet si inskenues vrasjesh! Turp t kesh, at Artemi! T kesh dy her turp, sepse ky njeri, q ju e akuzuat se krkonte t'ju vriste, sht bamirsi m i madh i jets tnde dhe i atij bukshkalit tjetr, q i ke mbajtur ison gjith kto vite. Nse nuk do t ishte mirsia e Kryepiskopit Anastas, i cili t drgoi n Selanik pr studime, ku n emrin e tij more diplomn (njsoj si vllai yt) ti do t ishte thjesht nj fshatar nga Nivic - Bubari, q do kishe shtruar kurrizin n pun t rndomta si emigrant i rndomt, q ndoshta mund t ishe kthyer plot her n Shqipri nga Policia Greke pr kalim t paligjshm t kufirit etj. etj. Mosmirnjohja jote sht faji yt m i madh, por edhe mkati yt m i rnd. Zoti t falt! Un t paralajmroj se emri yt do t jet ndr emrat e par q do t prmenden pr fyerjen e ktij njeriu kur Zoti do ta thrras pran vetes, por jo si surpriz. Emri yt dhe i vllait tnd do t lakohen, s afrmi, me hollsi e n veanti n Selanik, por edhe n gjith Greqin, ashtu si edhe n SHBA e Kanada. Meq ra fjala pr Selanikun, shoqrin e t cilit, nse nuk e njeh m mir se mua, e njeh njsoj si mua, besoj se jemi dakord q nuk sht si shoqria e Athins, apo e Patrs, apo edhe e ca qyteteve t tjera t Greqis. E dim mir t dy se "kardasht" jo vetm q nuk t falin pr veprime t tilla, por edhe tregojn zell t tepruar.

  Duke prfunduar (pr sot) dua t t them nga ana ime me sinqeritetin e nj ortodoksi t vrtet e jo t nj jallanxhiu, se po ta kisha par n kohn e duhur at njoftimin e Bashkis s Selanikut pr ndrrimin e emrit dhe mbiemrit tnd n at variant t greqizuar n mnyr kaq ekstreme, do isha paraqitur dhe, t jesh i sigurt, se do ta kisha anuluar. Mund t jet von q ta bj tani n aspektin juridik, por nuk sht asnjher von pr ta br n aspektin etik. Po ashtu, nse do t isha n vendin e Kryepiskopit Anastas, nuk do t t lejoja kurr t bheshe prift pa krkuar falje publike pr sa ke br kundr Kishs son. Nse ndihesh keq nga kto q t shkruaj, bji nj telefonat at Spiro Katundit nga Kora dhe pyete se ku e gjen kurajn t prballet me lloj lloj shpifjesh q prodhon gjirizi juaj. Jam i sigurt q kur t kuptosh se ku e gjen ai kurajn t prballoj shpifjet, ti do ta kesh m t leht t gjesh kurajn pr t prballuar t vrtetn.


  P.S. N postimin e radhs do t t sjell edhe nj argument tepr t fuqishm, q provon se ke qen bashkautor i shkrimeve t vllait tnd.
  Ndryshuar pr her t fundit nga GJIKSANA : 27-03-2019 m 08:24

 9. Anetart m posht kan falenderuar GJIKSANA pr postimin:

  ilia spiro (28-03-2019)

 10. #29
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-03-2019
  Postime
  78

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  Z. Cici, u tregoni besimtarve ortodoks t Shqipris si e keni emrin n pasaportn tuaj kanadeze!

  Hapeni pasaportn tuaj tani, q ta shohin t gjith, prpara se t'jua hap un!

  P.S.: Personalisht nuk kam nevoj ta shoh, sepse, si mund ta kesh kuptuar, ka koh q e kam par.


  Emri: Καναδέζικο διαβα&#964.jpg

Shikime: 278

Madhsia: 37.2 KB

 11. Anetart m posht kan falenderuar GJIKSANA pr postimin:

  ilia spiro (28-03-2019)

 12. #30
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-03-2019
  Postime
  78

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  Kjo sht fytyra e vrtet e z. Fatmir (Fotaq - Foti) Cici

  N nj postim t tij n faqen e Facebook-ut, ky pseudoklerik antishqiptar fyen rnd Kryepiskopin Anastas dhe popullin shqiptar, duke i quajtur ata "faqezinj".

  Fyerja e nj populli t tr do t marr sigurisht prgjigjen e merituar. Edhe pse ky renegat i ortodoksis dhe i shqiptarizmit as ka shkelur dhe as ka pr t shkelur ndonjher n Shqipri, shqiptar ka kudo dhe ata din t'ia japin prgjigjen q meriton kjo fyerje.

  Edhe pse ai tashm e ka fshir kt koment, sepse e njeh mir frikn e reagimit t shqiptarve n kto raste, kjo nuk e zhvesh nga prgjegjsia pr t paguar deri n qindarkn e fundit pasojat e ksaj fyerjeje. Nj fyerje akoma m e madhe sht prdorimi i fotografis s Fan Nolit si fotografi e profilit t tij n facebook. Madje jo thjesht fyerje, por sakrilegj, q ky cicmic vazhdon t kryej gjith kto vite, duke prdhosur nj figur t ndritur t historis s Shqipris e t shqiptarve.

  Emri: Faqeziu.jpg

Shikime: 310

Madhsia: 34.0 KB

 13. #31
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-03-2019
  Postime
  78

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  N kohn q po prgatitesha t shkruaja n Forumin Shqiptar temn e radhs, me titull “Vllezrit Cici dhe shkrimi i tyre n gazetn Illyria 13-15, 2001, Volume 11, # 1089”, n lidhje me prdorimin e greqishtes n kishn e Sarands, bie celulari dhe zri pas tij m thot se Fatmiri ka postuar sot nj shkrim me titull: “Mbi informatort”. Sipas tij, krkon t na thot dika. Sigurisht q, prderisa ka rreth nj muaj q ndihet tmerrsisht i terrorizuar, un e mirkuptoj nevojn e tij pr t br nj lloj rrfimi nga thellsit e shpirtit, nj lloj apologjie, pr t na mbushur mendjen se ushqen ndjenja dashamirse ndaj Kishs son, se na do t mirn, prandaj dhe ato q shkruan kundr nesh nuk jan shpifje apo akuza, por pilula pr t na shruar nga smundjet!!! Madje, pr t na mbushur mendjen se qllimet e tij jan tepr fisnike kundrejt nesh, na vrvit tek kmbt dhe “kufomn” e nj informatori, por pa na thn se cili sht.

  far krkon t na thot z. Cici n kt postim t tij? E para, se brenda Kishs Ortodokse, ose m sakt, brenda administrats s saj, ekzistojn grupime rivale, q prplasen mes tyre me qllim prfitimi dhe vjedhje. E dyta, se n kt Kish paska informator, t cilt komunikojn me z. Cici, duke e nxitur t shkruaj kundr Kryepiskopit. Kt t fundit e dim mjaft mir, ashtu si dim mjaft mir se ata q fshihen pas ktyre informatorve, e kan prdorur dhe vazhdojn ta prdorin z. Cici pr interesat e tyre. Shpresoj q ky ta ket kuptuar se un, n postimin e dyt t ksaj teme (02.03.2019 #2), jo m kot i kam shkruar tekstualisht: “Kutrbimi i atyre q e kan ngarkuar me misionin e radhs sht tepr i rnd pr t mos u nuhatur dhe tepr afr pr t mos e kuptuar se cilt jan”. Pra, informacioni q po na jep z. Cici n kt rast, nuk na bn aspak m t ditur. At kishim mangt, t mos dim ato pr t cilat ai shkruan. Dim ato, dim edhe shum m tepr se ato! Gjithsesi, shtjes s informatorve do t’i rikthehemi n vijim.

  Le t shkojm tani tek grupimet kundrshtare n administratn e Kishs. Nse do t bjm nj prqasje teologjike t ktij problemi, mund t themi se i gjith njerzimi, n t gjitha koht, duke filluar nga momenti i rnies s njerzve t par e deri n daljen n drit t t porsalindurit t fundit n glob, sht pjes e lufts mes Perndis dhe Djallit, mes s mirs e s keqes. Jasht kuadrit t ksaj lufte nuk ka qen asnjher, n asnj koh, as Kisha e Krishtit. Prkundrazi, Etrit e Mdhenj theksojn se prania e Djallit sht mjaft intensive n gjirin e Kishs, prderisa qllimi kryesor i tij sht t luftoj kt institucion hyjnor, t themeluar e t drejtuar nga vet Zoti Krisht. Pra, sht m se logjike q edhe Kisha jon, si shfaqje n koh e n vend e nj Kishe t Shenjt t Prgjithshme e Apostolike, t jet objekt i sulmeve t Djallit. sht m se e natyrshme q dukuri t tilla, edhe pse t dnueshme, t jen pjes e pandashme e jets s saj. Nse do t ndodhte e kundrta, ather me t vrtet duhej t shqetsoheshim pr autenticitetin e saj.

  Si prqasje sociologjike, po sjell shembullin e nj profesori tim t sociologjis, i cili na thoshte se shoqri e shndosh konsiderohet ajo q ka nj prqindje t caktuar kriminelsh. Kur kjo prqindje sht m e lart se ajo e caktuar, ather kjo shoqri sht problematike. Pastaj shtonte: Por edhe nj shoqri me zero prqindje kriminaliteti sht po aq problematike! Donte t thoshte se nj shoqri q nuk sht objekt i lufts mes s mirs e s keqes sht njsoj sikur t mos ekzistoj. Pasiviteti absolut sht karakteristik e sendeve t pajet e jo e qenieve inteligjente, me liri t plot mendimi, veprimi e reagimi.

  Pr kushtet konkrete t Kishs son, ekzistenca e grupimeve rivale n administratn e saj mund t nxitet padyshim nga dshira e Ramiz Alis dhe e segmenteve t caktuara shtetrore pasardhse pr t mbajtur nn kontroll Kishn Orthodhokse t Shqipris pas ringjalljes s saj. Pr t shtjelluar disi m qart mendimet e mia, po sjell nj pjes t vogl t nj dialogu q kam pasur para disa kohsh me Kryepiskopin Anastas:

  Un: Jeni personaliteti m tragjik q kam njohur n historin e krishterimit modern.

  Kryepiskopi Anastas: Prse e thua kt?

  Un: Sepse nuk ka pasur ndonjher n kt periudh t historis kishtare misionar, q t ket shkelur pr her t par n nj vend t krejt t izoluar, pa asnj prkrahje, pa asnj pik t sigurt mbshtetjeje, ku pjesa m e pastr e m dinamike e shoqris s saj t jet larguar n shtete t tjera e ku n mes t t mbeturve, nuk mund t dallosh qart se cilt jan ata q nuk i ka drguar Sigurimi i Shtetit, cilt jan ata q duan t prfitojn materialisht dhe cilt duan t ofrojn me sinqeritet shrbimet e tyre pr ringritjen e Kishs.

  Kryepiskopi Anastas: Hmmm.....

  Un: Por ka edhe m keq se kaq! Jeni i vetmi personalitet n Shqipri, q keni bashkuar n nj aleanc t pazgjidhshme dy shrbime informative thellsisht armiqsore mes tyre, Sigurimin e Shtetit t Enver Hoxhs dhe SHIK-un e Gazidedes. N kmbt tuaja duhet t ket plot prej tyre.

  Kryepiskopi Anastas: Ti i di se cilt jan?

  Un: Jo. Fortlumturi! Esht njsoj si t m pyesni se cila sht vendndodhja e sakt e peshqve n nj lum q ka peshq. Un mund t’ju siguroj se ky lum ka peshq, por nuk mund t di se ku jan ata.

  Pas ktij dialogu, dua t theksoj me shum forc se Shqipria sht i vetmi vend ish komunist, q nuk ka hapur ende, ashtu si duhet, dosjet e spiunve t regjimit. Kjo sht nj plag e rnd pr Kishn ton (por edhe pr komunitetet fetare), sepse ende nuk dim mir jo vetm se si dhe nga na erdhi e keqja, por edhe nga ku na vjen akoma. T gjitha Kishat e tjera Ortodokse t ish Lindjes Komuniste i kan ndar hesapet me t kaluarn, kan ndar shapin nga sheqeri, prandaj dhe problemet e brendshme t tyre jan shum m t vogla se tonat. Pa u hapur dosjet, do t vazhdojm t prjetojm situata t tilla. Madje nuk duhen hapur vetm dosjet e komunizmit, por edhe ato t viteve 1992-1997, t cilat jam i sigurt se paraqesin edhe m shum interes nga ato t viteve 1945 -1991.

  Kjo sht vetm njra an e medaljes, sht vetm nj nga shkaqet serioze, t cilat mund t favorizojn grupime. Ana tjetr e medaljes, d.m.th. nj tjetr shkak po aq serioz, sht veprimtaria ekonomike e Kishs son, e cila n vitet e para, ka pasur buxhet ndoshta edhe m t fuqishm se edhe vet shteti. Nuk e kam fjaln pr para n bank, por pr ndihmat n ushqime, n medikamente e n plot mnyra t tjera, t cilat lvroheshin prej Kishs son n favor t shqiptarve, edhe pse e kishin prejardhjen nga Kisha t tjera e fondacione t ndryshme t bots. Por jo vetm kaq. Vepra ndrtuese e ksaj Kishe, nprmjet kontributit personal t Kryepiskopit Anastas, presupozon fonde monetare t jashtzakonshme, por edhe mundsi t jashtzakonshme pr shprdorime. Por edhe sikur t mos ket pasur shprdorime, shfrytzimi i pushtetit t dhnies s ktyre fondeve prej disave pr t pasuruar disa t tjer sht nj shkak tepr serioz pr krijim grupimesh dhe klanesh n administratn kishtare.

  Doja t prmendja edhe nj shkak t tret, por ja q medalja ka vetm dy an, t cilat, pr fat t keq, i kam konsumuar tashm t dyja n paragraft e msiprm. Them ta konsumoj n nj moment tjetr, si tem m vete. Ka t bj me pasardhsin e Kryepiskopit Anastas, por kryesisht me shqetsimet e disave pr administrimin e fondeve kishtare pas ndrrimit t stafets. E kam fjaln pr shqetsimet e atyre q flasin pr “mysliman” n Kryesin e Kishs son, altoparlanti kryesor i t cilve ka qen gjat gjith ktyre viteve z. Fatmir (Fotaq) Cici. Nse sht kaq burr, le t prmend emrin e atij q i drgonte dhe vazhdon t’i drgoj udhzimet dhe informatat pr llogari t tyre. Informatori q me shum takt prmendi sot sht thjesht nj telefon i prishur, nga ata q prdoreshin n llogoret e Lufts s Par Botrore. Nuk na hyn n pun. Le ta mbaj pr vete.
  Ndryshuar pr her t fundit nga GJIKSANA : 29-03-2019 m 14:12

 14. #32
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-03-2019
  Postime
  78

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  Vllezrit Cici dhe shkrimi i tyre n gazetn Illyria 13-15, 2001, Volume 11, # 1089

  Me vajtjen e tij n SHBA, z. Fatmir (Fotaq) Cici u ndodh n nj udhkryq. Duhej t zgjidhte midis shqiptarsis dhe greksis, por gjithmon n emr t gryksis s tij t panginjshme. Me nj personalitet patologjikisht t dyzuar, aq t dyzuar, saq kush nuk e njeh mir, mund t mendoj se, n momente t ndryshme, sht duke dgjuar dy persona t ndryshm: her nj vorioepirot t thekur dhe her nj shqiptaromadh nga ata t Kreshnik Spahiut. N kt kontekst, shkrimet e mia n kt forum ngjajn m shum me nj kartel mjeksore, t rrmbyer fshehtazi nga kompjuteri i shefit t pavijonit t psikiatris, me t dhnat personale t pacientit Fatmir Cici, se sa me prshkrime copzash jete t keqbrsit ordiner Fatmir Cici nga fshati Nivic – Bubar i Sarands.

  Pra, ky njeri, pr shkak t personalitetit t tij t dyfisht, si smundje serioze mendore, nuk sht i lir t bj as zgjedhje dhe as przgjedhje, sepse sjellja e tij komandohet nga shprthimet e pakontrolluara t rregullimeve psikike dhe jo nga vullneti i tij i lir, si ndodh tek t gjith njerzit normal, q prbjn pjesn drmuese t banorve t planetit. N terma t ngusht mjeksor, problemi mendor i z. Fatmir Fotaq Cici quhet “rregullim bipolar” (angl. bipolar disorder), ose “depresion maniak”, i cili shprehet si kalim i pakontrolluar i personalitetit t nj personi nga mania depresive e nj ekstremi n manin depresive t ekstremit tjetr (pr kto informata t natyrs mjeksore falnderoj nxehtsisht nj njeriun tim t rrethit t ngusht familjar).

  Gjithmon sipas prshkrimeve t personit q m ndihmoi pr t hetuar thelbin e problemit mendor t pacientit Fatmir Cici, ky njeri duhet t ket vuajtur n fmijrin e hershme nj prvoj t dhimbshme, e cila e ka stigmatizuar deri n ditt e sotme, t cilat do t'i quaja “pleqri rinore”. N fakt, nj grua e moshuar nga fshati i tij m ka thn nj histori t vjetr, aq t vjetr sa edhe vitet e fmijris s z. Cici, e cila shpjegon bindshm do veprim t tij t mvonshm, por q un, ashtu si bra edhe n rastin e lidhjes s “lopats” me familjen e Cicajve, nuk kam ndrmend ta dekonspiroj, aq m tepr publikisht.

  I them t gjitha kto, sepse fenomeni FATMIR CICI nuk mund t kuptohet kurr nse nuk merren m par parasysh t dhnat e vrojtimeve q ofron “mikroskopi” i psikiatrit. Me fjal t tjera, dua t’u them t gjith atyre, q e kritikojn ashpr kt njeri, se duhet t jen zemrgjer me t, se duhet ta trajtojn si pacient dhe jo si nj njeri q udhhiqet nga bindjet dhe idealet e veta pr nj arsye fare t thjesht: maniakt depresiv nuk kan as bindje dhe as ideale. Jan thjesht robot t telekomanduar, marioneta t pajeta, fijet e t cilave komandohen nga prapaskena prej njerzve t padukshm pr publikun. Dua q, me kt rast, t sjell edhe nj dshmi katriprisht t besueshme. Z. Cici nuk u pranua nga asnj Kish n SHBA pr t’u dorzuar prift, sepse dy klerik t njohur, me dije t gjera dhe shkollimin e duhur n fushn e psikologjis, t cilt e “intervistuan” me shum takt e me shum mirsjellje, doln n prfundimin se ky njeri kishte defekte mendore.

  Sa her q shkruajm pr z. Fatmir Fotaq Cici, shkruajm pr ata q fshihen pas tij. Duke diskredituar kt person (fjala “diskreditoj”, edhe pse tingllon keq, do t thot bj dik t mosbesueshm pr publikun), u grisim maskn atyre q shfrytzojn patologjin e tij pr qllimet e tyre t mbrapshta. Vini re se, n faqen e tij t facebook-ut, pjesa drmuese e atyre q i bjn “like” shkrimeve t tij jan ose ateist, ose antiortodoks, ose fundamentalist ekstrem t feve t tjera, t cilve u intereson t fyhet Kisha Orthodhokse dhe vepra e predikimit t Ungjillit t Krishtit.

  Personaliteti i dyzuar i z. Fatmir Cici, ose m shkencrisht, depresioni maniak prej t cilit sht pushtuar qysh n vitet e vegjlis (pr shkaqe tejet objektive) shfaqet n gjith madhshtin e tij n shkrimin e par q ky personalitet “i shquar” paraqitet n mnyr eksperimentale n gjirin e shqiptarizms, me pseudonimin “Sokrat Dhima”. Shkrimi u botua n gazetn “Illyria” n qershor 2001, me titull “Prse ndalohet gjuha shqipe n kishn ortodokse t Sarands?”. N kt rast, ky personalitet i dyzuar (ose maniak depresiv) nuk prdor emrin e vet, por pseudonim dhe kjo jo m kot. Pikrisht n kt periudh, kur botoi kt shkrim, ishte duke “negociuar” me t dyja bulit njhersh: nga njra an me Sejfi Protopapn (nj joortodoks, i cili nuk u pajtua kurr me qenien e nj qytetari grek n krye t Kishs Orthodhokse Autoqefale t Shqipris), dhe nga ana tjetr me fr. Christos Christaqis, nj prift grek, t cilin z. Cici e njohu n Londr, kur ky meshonte n kishn e St. Demetrios Greek Orthodox Church deri n vitin 1999. N vazhdim, fr Christos u emrua n kishn e Sts. Constantine and Helen Greek Orthodox Church n Middletown, Ohio, ku shrbeu deri n vitin 2007. Si n Londr, ashtu edhe n Ohio, fr Christos e mbante me buk kt zotri, duke e paguar edhe si psalt.

  Pra, shkrimi i lartprmendur, nse do t mbante emrin e tij, do t krijonte probleme n marrdhniet e ngushta personale, q kishte krijuar me fr Christos, por mbi t gjitha, n perspektivn q i kishte hapur kjo marrdhnie n vitet n vazhdim. Me ndihmn e tij z. Cici u regjistrua n Universitetin Shtetror t Ohio-s, ku i gjetn edhe nj pun si ndihms i gjuhs greke (t cilin n fakt as e njihte dhe as e njeh, ashtu si nuk njeh as gjuhn shqipe dhe, jam i sigurt, as ndonj gjuh tjetr). Nga ana tjetr, shkrimi duhej patjetr, sepse ndr bamirsit dhe financuesit potencial t ktij mashtruesi ordiner, ishte edhe i ndjeri Sejfi Protopapa, i cili krkonte edhe ai shrbimet e tij.

  Nse do lexoni kt shkrim t tij me kujdes, prvese disa thashethemeve dhe spiunllqeve t ndyra t ktij bipolari t rregulluar, nuk do t gjeni asgj logjike. Po shpjegohem menjher. Drejton nj akuz pr ndalim t prdorimit t gjuhs shqipe n Sarand, por kur vjen fjala pr ata, q logjikisht duhej t akuzoheshin pr kt problem, d.m.th. pr priftin e Sarands dhe psaltin e saj, i vetmi psalt, si shkruan edhe vet z. Cici, i prshkruan si m posht:

  At Kristoja sht prift me dije fetare t kufizuara
  por njeri i ndershm dhe puntor, pavarsisht se disa
  ish - antar t pleqsis kishtare e kan akuzuar pr
  shitje me para t ndihmave q Kryepeshkopi drgon
  vazhdimisht n kishn e Sarands falas, nprmjet
  shoqatave t krishtera dhe bamirse greke.

  Urata ka vuajtur si 'i deklasuar' n kohn e diktaturs dhe
  profesionin e msuesit t gjuhs shqipe e ka braktisur
  shpejt. I biri, Leonidha, vijoi shkolln e mesme shqip
  n Shqipri dhe gjat emigrimit n Greqi studjoi n
  Universitetin e Selanikut ku u diplomua pr inxhinjer
  dhe njkohsisht msoi artin e t knduarit n kish.

  U kthye n Sarand i ftuar nga Kryepeshkopi Anastasios
  pr t ndrmarr prgjegjsin e punimeve pr
  ndrtimin e kishs. Ai sht dhe psallti i vetm i
  kishs i cili ndihmon t atin gjat shrbesave.

  Papa Kristos sht kryetar i pleqsis kishtare ku
  jan emruar nga vet ai edhe tre antar shqipfols,
  si prfaqsues t 'minoritetit shqiptar' n Sarand.


  Pra, kur flet pr priftin, thot se: 1) sht njeri i ndershm dhe puntor, 2) i deklasuar n kohn e monizmit, 3) profesioni i tij i dikurshm ishte ai i msuesit t gjuhs shqipe, 4) ky vet ka emruar tre antar shqipfols.

  Kur flet pr psaltin, djalin e priftit, Leonidhn: 1) , vijoi shkolln e mesme shqip n Shqipri, 2) shkoi emigrant n Greqi ku studioi pr inxhinieri, 3) u kthye n Shqipri pr t ndihmuar n veprn ndrtimore t Kishs, 4) sht i vetmi psalt n kishn e Sarands.

  Jam i sigurt se, kushdo q i lexon kto, nuk arrin dot t kuptoj se kush sht ai q pengon gjuhn shqipe n kishn e Sarands, prderisa gjuha q prdoret n kish ka jo m shum se dy aktor: priftin dhe psaltin. Nse kta t dy nuk do t prdorin gjuhn shqipe, kush tjetr dhe n ’mnyr mund ta bnte kt gj? Por z. Cici nuk thot asnj fjal t keqe pr ta. Prkundrazi, kur flet pr papa Kriston e Sarands, t krijohet prshtypja se sht duke folur pr papa Kristo Negovanin (kshtu shkruan para 15 vitesh pr kt rast n kt forum nj far niko korcari https://www.forumishqiptar.com/threa...is%C3%AB/page5).

  Si qndron e vrteta? Pavarsisht epiteteve t msiprme, papa Kristoja i Sarands nuk sht n gjendje t flas shqip. Un, si nj dashamirs i vrtet dhe prdorues i mir i gjuhs shqipe, kur e kam dgjuar pr her t par se si e fliste kt gjuh, u bra gati t’i bija n gjunj e t’i lutesha me lot n sy t mos e fliste m, se po e ekzekutonte nga fare afr. Papa Kristoja i shkret, jam i sigurt se nuk asgj kundr shqipes, ashtu si edhe i biri, Leonidha, por ja q sht nga ata minoritar, q sado q t prpiqet, nuk ka pr t folur kurr nj shqipe t sakt. Po ashtu edhe Leonidha, i cili ka ndjekur shkolln fillore, tetvjeare dhe t mesme n fshatin e tij minoritar, ka folur gjithmon nj shqipe jo t mir (ndonse tani e ka prmirsuar disi) dhe, si psalt, nuk mund t psalte shqip sepse nuk e kishte lidhur jeta me gjuhn dhe muzikn kishtare n gjuhn shqipe. Psalt ishte br n Selanik dhe nuk kishte asnj prvoj tjetr ve saj. Sa pr sqarim, ndihej kaq i dobt n gjuhn shqipe, saq kur vajti n Greqi pr studime, edhe pse kishte diplomn e shkolls s mesme, preferoi t humbiste nj vit, duke prsritur vitin e fundit t Liceut n sistemin arsimor t atjeshm, pr t vazhduar me m shum siguri studimet universitare n Selanik nj vit m von. Me fjal t tjera, n Sarand nuk ndalohej gjuha shqipe, por lvrohej greqishtja pr shkaqe praktike.

  Ndrkoh, un harrova t prmend se papa Kristoja dhe Leonidha jan nga nj fshat minoritar i Sarands, q quhet Aliko. Ka shum rndsi kjo hollsi, sepse pikrisht nga silogu vorioepirot i ktij fshati n Athin, z. Cici ka marr at vrtetimin e famshm, me vuln e t cilit ky njeri prezantohej prpara organeve t shtetit helen si grek etnik, me ADN t ekuar me profesionalizm n laboratort e ktyre silogve. Personi q ndrhyri pr t marr kt vrtetim ishte pikrisht psalti i kishs s Sarands, Leonidha, me t cilin z. Cici ka jetuar pr disa muaj me radh n nj dhom n Konic.

  Me t drejt mund t lind pyetja: z. Fatmir Cici ka mohuar t gjith, ka shitur, spiunuar e tradhtuar t gjith shokt e miqt e tij. Prse nuk e bri kt edhe ndaj Leonidhs? Sigurisht q e bri, por n nj moment t dyt (do flasim pr kt n postimin e radhs). N kohn q botoi kt shkrim t tij, prve interesave t tij q lidheshin drejtprdrejt me priftin grek Christos Christakis, ishte edhe nj interes tjetr, mjaft i rndsishm. Leonidha nuk ishte vetm shok i Fatmir Fotaq Cicit, por edhe i vllait t tij, Artem Cicit. Madje ishin shok t ngusht, sepse t dy studionin n Selanik dhe ishin afruar mjaft me njri-tjetrin. Mund t them madje se Leonidha, t paktn pr at koh, i mbronte me mjaft zjarr t dy vllezrit Cici, duke shkaktuar habi dhe udi tek ata q e dgjonin dhe q e dinin mir rolin prars q ata luanin pr llogari t palve t treta. Habia bhej akoma m e madhe, nse marrim parasysh faktin se Kryepiskopi Anastas kishte koh q kishte reaguar hapur kundr tyre, ose m sakt, kundr mosmirnjohjes q kta bukshkal tregonin n do hap, por sidomos kundr shpifjeve q prhapnin kundr Kishs son. Meq ra fjala, Leonidha sot sht kryetari i organizats s minoritetit grek OMONIA.
  ________________________________________________

  Vrtetimi i z. Fatmir Fotaq Cici nga Silogu Vorioepirot i Aliqotve n Athin

  Emri: ALIKO.jpg

Shikime: 240

Madhsia: 50.9 KB
  Ndryshuar pr her t fundit nga GJIKSANA : 02-04-2019 m 10:10

 15. #33
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-03-2019
  Postime
  78

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  Leksione gjuhsore t nevojshme pr injorant si Fatmir Fotaq Foti Cici

  Para pak kohsh e kisha paralajmruar z. Cici t mos guxonte t prgojonte shkrimet q kan publikuar autor t ndryshm t Kishs son (artikuj, libra, prkthime), sepse nuk ka as njohurit m fillestare pr t’i korrigjuar ato, aq m tepr t na shes edhe mendje. Me sa duket, edhe pse i nxora edhe at pak boj q i ka mbetur, nuk vuri mend (Pik referimi e injorancs s tij gjuhsore mbetet shndrrimi i mbiemrit t arvanitasit Aristidh Kola n “Kolje”).

  N fakt, ai krkon t’u mbush mendjen padronve q e shfrytzojn pr qllimet e tyre se, duke vazhduar me t tilla kritika, lkura e tij vlen shum m tepr nga ’e kan vlersuar krkesat e pagabueshme e gjithmon objektive t tregut kapitalist. Tek e fundit, ai mund t ket t drejt pr sa i prket kutit me t cilin mat vlerat e vetes. Nse tregu kapitalist ia ka muar lkurn aq sa edhe nj lecke t pavler, n tregjet anadollake t Lindjes s Mesme, me batakillqet e duhura, e njjta lkur, mund t reklamohet si lkur aligatori t zi e t shitet me nj mim goxha t lart. N kt rast, ka t bj shum edhe ambalazhi. Nse kt lkur e mbshtjell me nj raso t zez, ather vlera e saj shumfishohet.

  Kmbngulja e z. Cici pr t shitur lkurn e vet si nj gjuhtar i aft, madje kaq i aft, saq jo vetm q mund t na jap mendje, por edhe t ironizoj me gjuhn q prdor n shkrimet e saj Kisha zyrtare, m kujton nj qen t shmtuar e me nj karakter shum t keq t viteve t fmijris sime. Ishte nj qen me ngjyr t errt, t ciln nuk di ta prcaktoj me saktsi, me disa nuanca t uditshme e me qime t rrall. Ishte mjaft i plakur, aq sa mezi ecte. M shum zvarritej, kryesisht me dy kmbt e parme, lvizjet e t cilave i alternonte me shum mundim, teksa t pasmet thjesht ndiqnin t parmet pa asnj reagim t veant, t ngrira, sikur sapo kishin dal nga frigoriferi.

  I zoti i qenit kishte nj shtpi private prdhese, me nj kopsht q i kalonte caqet e lejuara nga urbanistika e kohs, por q pr shkak t konfiguracionit t terrenit dhe pozicionit q kishte n lidhje me ndrtesat e tjera, nuk u prek kurr. Kopshti kishte disa pem t mdha kumbullash, t cilat, qkur fillonin t lidhnin kokrr e deri sa binin n shesh nga tejpjekja, neve, fmijve t lagjes, na e bnin me sy. I zoti ishte nj njeri i keq, q nuk na jepte kurr asnj kokrr, prandaj dhe ne, t uriturit e asaj kohe, pr t vendosur “drejtsin” n vend, shkonim dhe ia vidhnim natn. Knaqsia q po merrnim hak ndaj koprracis s ktij njeriu ishte shum m e madhe se knaqsia q po shijonim ato kumbulla t mahnitshme, q pr m tepr na ngopnin barkun.

  I zoti i kumbullave nuk e gjeti kurr ilain pr t na penguar. Qent q merrte her pas here nuk i bnin asnj pun, sepse ne miqsoheshim kaq shum me ta, saq n vend q t ruanin kumbullat, na ruanin ne nga i zoti i tyre. Por ja q erdhi nj dit kur ai solli qenin q prmenda m lart. Me t nuk u miqsuam kurr. Ishte kaq i lig, saq nuk ruante vetm kumbullat, por edhe nj territor shum m t gjer se kopshti i shtpis. Ishte br tmerri i fmijve dhe i grave t lagjes. Nuk kafshonte, sepse nuk kishte fuqi t kafshonte. Thjesht skrmiste dhmbt dhe hungrinte n nj mnyr shum t pshtir. Nj Zot e di sa gur ka ngrn ai qen nga ne. E megjithat vazhdonte t hungrinte me ligsi, shpeshher, edhe t na zinte pusi duke u hequr zvarr, por pa vn kurr mend. Kshtu jetoi disa vite me radh, pa u miqsuar kurr me ne, i zhytur n ligsin e tij instinktive, derisa ngordhi n nj kanal aty afr, pa i hedhur askush asnj lopat balt mbi vete. Kt qen m kujton gjithmon sjellja e z. Cici.

  Kto dit, ky gjuhtar i madh, i cili vazhdon t “pasuroj” gjuhn shqipe me brokulla si ajo puna e mbiemrit t “Kols”, ka br dy postime n faqen e tij t facebook-t, ku ironizon fillimisht prdorimin e emrit “Gavriil” n vend t “Gabriel”, dhe pak dit m pas prdorimin e emrit “omologjet” n vend t “konfesor” apo “rrfimtar”. N rastin e par nuk reagova, sepse nuk ia vlen t merresh me kt njeri t marr e analfabet, t paktn n ato raste kur marrzit q thot nuk jan pjes e misionit t tij pr llogari t nj pale t tret. N fund t fundit, analfabet koktrash ka gjithandej npr bot dhe un nuk jam ndonj “superman” q t marr prsipr t’u msoj atyre abcn, por ja q ky xhins analfabeti sht nga ata q jo vetm nuk duan t msojn, por edhe t fyejn, duke t akuzuar se je ti analfabeti dhe jo ai.

  Nuk do shum mend q t dyja kto shkrime jan nj lloj hakmarrje ndaj atyre q kam shkruar un pr gafat e tij legjendare gjuhsore, me t cilat zbulohet prpara pundhnsve t vet niveli i tij arsimor i vrtet. Sigurisht q n kt mnyr, ky gaztor cirku na bn pr t qeshur, madje me lot, por nuk e di nse mund t bind t tjert se sht me t vrtet nj njohs i mir i shqipes pa hedhur posht ato argumentet gjuhsore q kemi paraqitur publikisht n kt forum, t cilat zbulojn lakuriqsin e tij t plot prpara aparatit fotografik n t gjitha pozicionet e mundshme.

  Pr t qen sa m korrekt me argumentet gjuhsore - historike q do t parashtroj n vijim, po citoj nj fragment nga postimi i ktij injoranti t pashoq n postimin e tij pr prdorimin e fjals “omologjet”:

  Nj nga termat m t shmtuar q ka imponuar Kryepeshkopi Anastasios n terminologjin ton ortodokse sht fjala “omologjet” (rrfimtar), duke e marr t paprkthyer nga greqishtja (ομολογητής) . N fakt, edhe nse ky term nuk mund t prkthehej, si dukuri gjuhsore i prket asaj erdheje fjalsh q n shqipe fillojn me “h” dhe jo me “o”. Pr shembull, themi “homolog” dhe jo “omolog”, “homogjen” dhe jo “omogjen”, etj. Prandaj dhe termi “omologjet” sht gjuhsisht i shmtuar.


  Si fillim, m duhet t theksoj se prkufizimi q ai i ka dhns ksaj kategorie fjalsh (erdhe fjalsh q n shqipe fillojn me “h” dhe jo me “o”) sht njsoj sikur t dal prpara publikut n koncert live e t ulrij n mikrofon, duke pranuar me gojn e vet se sht nj idiot i vrtet. Prkufizimi i sakt do t ishte: Termi “omologjet” i prket nj kategorie t caktuar fjalsh, q fillojn me parashtesn “homo”, me origjin nga greqishtja e vjetr, t cilat kan deprtuar n gjuhn shqipe nga huazimi i tyre prej t ashtuquajturave gjuh neolatine.  Fakti q prmenda se prejardhja e ktyre fjalve sht me baz neolatine, q do t thot se kto fjal kan deprtuar n gjuhn shqipe relativisht von (pas dhjetvjearit t dyt t shek. 20-t) sht shum domethns, por edhe mjaft i uditshm. Si ka mundsi q shqipja t huazoj fjal me prejardhje nga greqishtja nga popuj larg Ballkanit, n nj koh q kontaktet mes shqipes dhe greqishtes jan m t hershme edhe se vet ekzistenca e ktyre popujve neolatin, pr pasoj, edhe m t hershme se gjuht tyre? Pikrisht ky sht momenti, q nxjerr n shesh analfabetizmin e z. Cici por edhe t disa gjuhtarve shqiptar, t cilt din padyshim m shum se z, Cici, por q perdja e zez e fanatizmit t smur nuk i lejon t shohin panoramn e vrtet t ktyre kontakteve.

  Pr t kuptuar m mir paragrafin e msiprm po thellohem disi m shum n historikun e prhapjes s gjuhs greke n botn e njohur t athershme gjat periudhs helenistike (323 para Krishtit – 31 pas Krishtit). Fillimi i ksaj periudhe lidhet me pushtimet e Aleksandrit t Madh dhe prhapjen e kulturs greke (sidomos gjuhs) n nj territor q shtrihej nga Spanja deri n Indi. Gjat ktij procesi, u konsiderua e domosdoshme q gjuha e shkruar greke t pasurohej me simbole t veanta, n mnyr q popujt jogrek t shqiptonin sa m sakt gjuhn q e re q po prqafonin. Prdorimi i shenjave t caktuara pr hir t drejtshqiptimit u quajt “sistem politonik”, ndrsa gjuha greke, e shndrruar n nj gjuh t prbashkt t ktyre popujve, e cila u lvrua n nj mas t madhe n Aleksandri t Egjypitit, u quajt “koine” (gr. e prbashkt).

  Sistemi politonik nuk ishte thjesht nj sistem burokratik, si mund ta quajn disa. Pa hyr n hollsira t shumta, ky sistem ndihmonte popujt q kishin prqafuar kulturn helene t shqiptonin e t lexonin me korrektsi gjuhn greke. Grekt e Greqis nuk kishin nevoj pr kt sistem, sepse ishte gjuha e tyre, prandaj edhe shkruanin vetm me shkronja t mdha e pa asnj simbol tjetr tonik, ashtu si edhe hebrenjt, t cilt shkruanin vetm bashktinglloret, por zanoret i vendosin vet me mendje, sepse ishte gjuha e tyre. N kt sistem politonik prfshiheshin edhe tinguj, pr t cilat alfabeti grek nuk kishte shkronj t veant. Nj nga kta ishte tingulli (fonema) “h”, q vendosej n nj numr t madh fjalsh q fillonin me zanore. N sistemin politonik, ky tingull prfaqsohej me t ashtuquajturn “daseia”, e cila vendosej n pjesn e siprme t zanores (kur ishte e madhe) dhe mbi t (kur ishte e vogl). Esht n form gjysmrrethi, me konveksitet n ann e majt. E kundrta e ksaj shenje (psili) tregon se fjala q fillon me zanore nuk shqiptohet me “h”.

  Fjala “omologjet”, e cila n greqishten e vjetr rrjedh nga folja “ὁμολογέω”, shqiptohej “homolojeoo”, pra me “h” prpara. N kt faz t zhvillimit t fonetiks s greqishtes ndodhi edhe takimi i saj me latinishten, gjuhn e Perndimit, e cila, nga ana e saj, ndikoi n t gjitha sistemet fonetike t gjuhve evropiane, fillimisht tek ato neolatine. Duke huazuar nj numr mjaft t madh fjalsh nga greqishtja, latinishtja prcolli kto fjal tek kto gjuh, t shqiptuara sipas sistemit fonetik t periudhs s kontakteve t para midis asaj dhe greqishtes.

  Ndrkoh, me kalimin e shekujve, greqishtja kaloi n faza t ndryshme evolutive, gjat t cilave humbi edhe nj pjes t sistemit t saj fonetik, ndr t tjera, edhe tingullin q prodhonte “daseia”, d.m.th. tingullin “h”. Pr pasoj, fjala q dikur shqiptohej “homolojeoo”, tani shqiptohej “omolojeo” ose “omologho”. N t njjtn periudh, u shkputn kontaktet gjuhsore mes latinishtes dhe greqishtes, prandaj dhe ndryshimet n sistemin fonetik t ksaj t fundit nuk ran n sy n botn perndimore. Kjo nuk do t thot se nuk ran n sy n zonat e Shqipris s sotme, banort e t cils ndiqnin hap pas hapi kt sistem pr shkak t jets s prbashkt n nj shtet t prbashkt (si ishte Perandoria Bizantine). Ata nuk ndiqnin aspak sistemin e transliterimit t fonemave dhe diftongjeve t greqishtes s vjetr n gjuht perndimore, por transliterimin e sistemit fonetik t greqishtes bashkkohore n fjalt e huazuara prej asaj greqishteje n gjuhn e tyre.

  Si e prmenda m lart, pas vitit 1920, n Shqipri u vu re nj vrshim i dhunshm i gjuhve latine, kryesisht i italishtes dhe m pak i frngjishtes, n gjuhn shqipe. N bibliotekn time t pasur, t trashguar nga t part e mi, kam pasur nj libr q titullohej “Ura e rnkimeve” (Nuk duhet ngatrruar me “Ura e pshertimave”, se ai sht libr tjetr), t cilin nuk mund ta lexoje nse nuk dije mir nj gjuh neolatine. Kaq e madhe ishte mania e kohs pr t’u “oksidentalizuar”, saq ajo lloj shqipeje vetm me shqipen nuk ngjante. Besoj se pre e ksaj tendence ra edhe Fan Noli, por gjithsesi duke ruajtur ekuilibrat e duhur. Madje dua t theksoj se, duke qen nj studiues i mirfillt i Fan Nolit (jo jallanxhi si z. Cici), kam vn re se ai ruajti tek shqipja e tij sintaksn e greqishtes s vjetr dhe mekanizmin fjalformues t saj, por futi ndikimin e gjuhve neolatine n morfologjin e saj, kryesisht n mbaresat e emrave t huazuar nga greqishtja e re.

  Le t bjm tani lidhjen midis forms “omologjet”, q prdor Kisha jon, me formn “homologjet”, q na sugjeron ky analfabet klasik. I pari sht n prputhje t plot me traditn ton ortodokse. Propozimi i tij sht nj term, q adopton metoda transliterimi q nuk kan lidhje me shqipen. Po ashtu, kjo fjal nuk sht fare n fjalorin e gjuhs shqipe. Bhet fjal pr nj term teknik, q lidhet me besimin ortodoks dhe me asgj tjetr. T gjitha fet kan fjalorin e tyre t veant. P.sh. tek katolikt, fjala “peshkop” sht “ipeshkv”, tek ne “episkop”. E njjta gj ndodh edhe me emrat e prvem, madje edhe brenda tradits ortodokse. P.sh. kemi tre variante pr t njjtin emr: Pjetri, Petri, Petroja. Asnj nga kto nuk mund t hidhet posht, sepse kjo sht pjes e tradits s nj grupi popullsie t veant. Kto nuk mund t quhen shkelje gjuhsore, por ruajtje identiteti. Nga ana tjetr, shqipja nuk ka rregulla transliterimi t prcaktuara qart, por przgjedhje shqiptimi sipas tradits s trashguar. P.sh: diftongu “ευ” n greqisht, n gjuht e tjera transilterohet n “eu”, por edhe n shqip, p.sh. n fjalt “eufoni”, “eufori”, “eunuk”, “eutanazi” etj. Pr udi, nuk ndodh e njjta gj n fjaln “Evrop”, e cila, ndryshe nga sa e shqiptojn dhe e shkruajn mjaft shqiptar, nuk shkruhet dhe nuk shqiptohet “Europ”. Kjo pr faktin se, gjuha zyrtare, mori parasysh prmasat e vrteta t prdorimit t ksaj trajte fonetike dhe jo rregulla transliterimi t ngurta.

  Ka edhe raste t tjera, kur ky analfabet, duke u hequr si “kompetent”, ironizon p.sh. me prdorimin e fjals “orthodhoks”, duke na mbushur mendjen se trajta e vrtet sht “ortodoks”. Nga ky injorant prisnim t msonim kt. P.sh., prdorimi i termit tradicional (Orthodhoks) n emrtimin zyrtar t Kishs son sht jo vetm i drejt, por edhe i detyrueshm, sepse vjen nga thellsia e historis. E njjta gj p.sh. ndodh me gjuhn greke, e cila sht mjaft e pasur e me rregulla t forta. N kt gjuh, “Kombet e Bashkuara” quhen “Ηνωμένα Έθνη”, n nj koh q, n gjuhn e sotme duhej t quheshin “Ενωμένα Έθνη”, apo edhe “Shtetet e Bashkuara” quhen “Ηνωμένες Πολιτείες”. N lidhje me emrin “Gavriil”, edhe pse un personalisht e kam prdorur “Gabriel”, po i them se n t gjitha rastet n t kaluarn tradicionale kishtare (jo politike), sht prdorur Gavriil, kurse n popull Gavril. N formn e par e ka edhe prkthimi i Grigor Gjirokastritit, i cili nuk u mor me tertipe gjuhsore, por hodhi n letr gjuhn e vrtet t popullit ortodoks.

  Shpresoj se koha q shpenzova pr t shkruar kto gjra, t ken ndihmuar sadopak ortodokst e vrtet, ata q nderojn besimin e t parve e gjuhn q kemi trashguar. Ky sht edhe qllimi i vrtet i ktij shkrimi dhe jo ndriimi i injorantve si puna e z. Cici, i cili kur pa pr her t par n jetn e tij alfabet, kujtoi se kishte zbuluar Amerikn.
  Ndryshuar pr her t fundit nga GJIKSANA : 04-04-2019 m 13:15

 16. #34
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-03-2019
  Postime
  78

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  Shkrimi i msiprm nuk ishte n planet e mia, sepse, si kisha thn n at para tij, kisha ndrmend t vazhdoja me lojrat amorale t z. Cici me bamirsin e tij, q quhet Leonidha Papa, djalin e priftit t Sarands, njkohsisht edhe shokun e ngusht t vllait dhe bashkpuntorit t vet, Artem Cicit, sot kryetar i organizats s minoritetit grek OMONIA. Por ja q, ky mashtrues ordiner, n prpjekjet e tij pr t dal nga tema e pr t devijuar rrjedhn logjike t ktyre shkrimeve, hedh her pas here ndonj bomb tymuese, me shpresn se mund t’i shmanget s vrtets, jo vetm pr vete, por edhe pr llogari t vllait t vet.

  Personalisht, nuk kam as problemin m t vogl pr t prballuar takticizma t tilla foshnjarake. Prkundrazi, i trajtoj si zbavitje t kndshme, njkohsisht edhe si shanse spontane t mirpritura, t cilat m krijojn mundsin t zgjerohem edhe n aspekte t tjera, po aq t dobishme pr diskreditimin e plot t ktij njeriu s syt e atyre q nuk e din se kush sht. Gjithsesi, vendimi pr t’i shkuar ksaj shtjeje deri n fund sht i pakthyeshm, prandaj dhe nuk do t ndalem derisa kt vjetrsir t ndryshkur, t mbetur nga epoka e Kooperativs s Bashkuar t Nivic – Bubarit, ta dekonstruktoj plotsisht, ta montoj pjes – pjes e ta disponoj n tregun e arixhinjve, aty ku mund t shitet me kile, pr disa qindarka t qelbura.

  Duke u rikthyer n tem, kujtoj shkrimin e par t z. Cici n SHBA, n gazetn “Illyria”, me titull “Prse ndalohet gjuha shqipe n kishn ortodokse t Sarands?” (qershor 2001), me pseudonimin “Sokrat Dhima”. Sa pr sqarim, si do ta shohim edhe n postimet e mpasshme, emrin vrtet t autorit t ktij shkrimi e ka zbuluar i ndjeri Sejfi Protopapa n shtypin shqiptar. Kt fakt z. Cici nuk guxoi ta mohonte kurr, sepse provat e paraqitura ishin t pakundrshtueshme, ashtu si po aq i pakundrshtueshm ishte edhe morali i t ndjerit n opinionin shqiptar.

  Si prmendm me hollsi, titulli i shkrimit t tij n gazetn “Illyria” (“Prse ndalohet gjuha shqipe n kishn ortodokse t Sarands?”) nuk ka asnj lidhje me mnyrn se si trajton ky njeri shkaqet e ktij “problemi”. Arsyet jan lehtsisht t kuptueshme. Duke u ndodhur mes dy zjarresh, mes shqiptarsis dhe greksis, mes Sejfi Protopaps nga njra an dhe priftit grek Christos Christakis, por edhe t shokut t vet e t vllait, Artem Cicit nga ana tjetr, u detyrua t shkruante marrzi pas marrzie. Dy personat q prdornin gjuhn greke n kt kish, prifti i vetm i ksaj kishe dhe psalti i saj, gjithashtu i vetm, bab e bir, minoritar, q nuk dinin pothuajse fare shqip, u paraqitn prej z. Cici si shqiptar t vrtet, sepse pikrisht me ndihmn e tyre kishte marr at vrtetimin e famshm si vorioepirot, me ndihmn e t cilit shpresonte t nxirrte leje qndrimi n shtetin grek. Po ashtu, duke prdorur pseudonim dhe jo emrin e tij t vrtet, arrinte t’i shmangej nj konflikti t mundshm me bamirsin tjetr t tij, priftin grek Christos Christakis, t cilin e kishte edhe at shpirtror (apo jo, mo Miri?), pr shkak t prmbajtjes antigreke t ktij shkrimi n nj gazet amerikane, e cila do t’i binte patjetr n sy ktij t fundit.

  Si njeri q nuk di ’sht shoku, miku, bamirsi, nderi e besa, pas pak kohsh, publikoi n Forumin Shqiptar nj letr falnderimi, q pikrisht Leonidha Papa, “atbot” Kryetar i Bashkimit t t Rinjve t Minoritetit Kombtar Grek, i drgoi Kryepiskopit Anastas pr financimin e nj ekskursioni t 48 t rinjve t ktij minoriteti n Selanik, pr t marr pjes n Festivalin e 42-t Ndrkombtar t Filmit. Letra ishte n gjuhn greke, por ky bukshkal e paraqiti edhe t prkthyer prej tij n shqip, variant t cilin e paraqes m posht si e ka prkthyer ai vet, duke sqaruar se gabimet ortografike jan t tijat dhe jo t miat.


  Letr Falnderimi

  Fortlumturis s Tij Kryepeshkopit t Tirans dhe gjith Shqipris, z.z.Anastasios

  Fortumturia Juaj!

  Ju falnderojm nxehtsisht q edhe nj here na treguat dashurin tuaj atrore. Ne e ndjejm kt dashuri qysh ather kur erdht pran nesh!

  Duam t’ju sigurojm se nuk e harxhuam ‘n plangprishje’ dashurin tuaj. Ekskursioni dy-dytor n Selanik, i cili u b i mundur vetm me shpenzimet tuaja, nuk kishte vetm karakter argtues. Vizitat tona n monumentet ortodokse si dhe t tjera t qytetit, si dhe Festivali ndrkombtar i 42-t i filmit, tek i cili ishim t ftuar, u bn shkas pr diskutime dhe preokupime t dobishme.

  48 t rinjt e drgats dhe gjith antart e Bashkimit t t Rinjve t Minoritetit Kombtar Grek ju urojn shndet dhe fuqi n punn tuaj hyjdashse.
  S fundi ju krkojm me shprestari uratn tuaj!


  N emr t t gjithve,
  Kryetari, Leonidhas Papas  Pr t qen t sinqert, kjo letr nuk kishte asgj t qortueshme, edhe pse z. Cici, me nj klysh t tij, e prezantuan si prov kundr Kryepiskopit Anastas pr gjoja inkurajim t tij t nj lloj irredentizmi t shprehur nga rinia “vorioepirote”. Si mund ta shoh kushdo, n kt letr nuk ka as aludimin m t vogl pr dika t till. Madje, kta t rinj shkuan n kt festival sepse njri prej filmave q do t prezantoheshin ishte i nj regjisoreje greke, me emrin Maria Mavriku, e cila sht edhe autore e t gjith dokumentarve q kan dal deri sot pr Kishn ton e Kryepiskopin Anastas. N komentet e z. Cici dhe t nj bashkpuntori t tij n Kanada, me pseudonimin “Sfurku”, nuk u prmend kurr fakti se Kryetari i Bashkimit t t Rinjve t Minoritetit Kombtar Grek, Leonidha Papa, ishte i njjti person me Leonidhn e shkrimit t tij n gazetn “Illyria”, shokun e vet dhe t vllait t vet, Artemit, me ndihmn e t cilit mori vrtetimin si voriepirot, me origjin e gjak t pastr grek. Edhe pse u pyetn me ngulm pr kt gj, ata preferuan m mir t shporreshin nga Forumi Shqiptar, se sa t pohonin se sa t pohonin se Leonidha, psalti i kishs s Sarands, ishte i njjti person me Leonidhn si Kryetar i Bashkimit t t Rinjve t Minoritetit Kombtar Grek. Kjo sht fytyra e vrtet e z. Fatmir Fotaq Foti Cici!

  Nj nga synimet e publikimit t ksaj letre nuk ishte vetm prmbajtja e saj (e cila theksojm edhe nj her se nuk kishte asgj t qortueshme), por edhe fakti se ishte rrmbyer nga zyra e Kryepiskopit pr t'u kopjuar e pr t'iu drguar m pas z. Cici, i cili donte t thoshte se kishte informator gjithandej. Indiferentizmi me t cilin u trajtua fakti i rrmbimit t ksaj letre nga ana e administrats kishtare, pavarsisht se prmbajtja e saj nuk shkaktoi kurrfar reagimi as n qarqet m idiote antiortodokse n Shqipri, pikrisht sepse nuk prmbante asgj t qortueshme, ishte gjithsesi i pajustifikueshm, prderisa dihej (si dihet edhe sot) se kush ishte personi q e informonte (dhe vazhdon ta informoj edhe sot, edhe pse nuk sht punonjs i Kishs). Megjithat, vet koha e ndau shapin nga sheqeri, ashtu si ka br edhe n t shkuarn, ashtu si do t bj edhe n t ardhmen.

  Taktika e bukshkalit Fatmir Fotaq Foti Cici pr t luftuar Leonidhn ishte nj taktik prej miu gjirizesh. Nuk e luftoi kurr ball pr ball, sepse e dinte se i pari q do t kishte pasoja, do t ishte vllai i vet, Artem Cici, i cili kishte filluar t'i kthente shpinn shqiptarsis pr t'u orientuar prfundimisht drejt greksis. E luftonte me mnyrn q ai vet njihte m mir: me ngulje t thiks pas shpine, si bnte me t gjith, kryesisht me ata q e kishin ndihmuar dhe e kishin mbajtur me buk.  N nj nga postimet e tij n forum (https://www.forumishqiptar.com/threa...nullatos/page3), me pseudonimin Honezmi (“Onhezmi” sht emri i sakt, d.m.th. emri i vjetr i Sarands), ku prpiqet t ndrroj stilin e t shkruarit, duke u treguar m pak i kujdesshm n shkeljen e tastiers, por q n fakt nuk ekziston as dyshimi m i vogl se sht ai vet, shkruan pr Leonidhn e familjen e tij:

  Prifti i Sarandes eshte karjoceri Papa Kristo...psallti i kishes eshte djali i Papa Kristos ,Leonidha....pastruesja e kishes eshte gruaja e Papa Kristos ...roja i kishes eshte dhendri.....etj...etj

  Nuk besoj se psikiatria moderne mund t gjej shembull m tipik rregullimi bipolar, apo depresioni maniak, si quhet ndryshe. Nse e shohim n kt prizm, ndoshta ekzistenca psikotrupore e z. Cici mund t shrbej si mo(n)str laboratorike pr t nxjerr prfundime t vyera shkencore n dobi t brezave t ardhshm. Un jam tepr optimist pr nj perspektiv t till.
  Ndryshuar pr her t fundit nga GJIKSANA : 06-04-2019 m 11:01

 17. #35
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-03-2019
  Postime
  78

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  _______________________________RED ALERT!


  Si bhet e ditur nga miliona fansa t z. Fatmir Fotaq Foti Cici, ort e fundit sht zhdukur, n mnyr misterioze, nj shkrim i publikuar n adresn e tij t faceboook-ut. Shkrimi, prpara se t humbiste pa ln asnj gjurm, kishte kt link: https://www.facebook.com/bibliotekao...514?__tn__=K-R.

  Ky fakt ka shkaktuar debate t shumta n lidhje me shkaqet e vrteta t zhdukjes s ktij shkrimi. Disa mendojn se ka pasur ndrhyrje t agjentve special t Departamentit t Sigurimit t Shtetit t Kores s Veriut, me urdhr t posam t shokut Kim Jong-un, n bashkpunim me Gardn Bolivariane Kombtare t Venezuels. Disa t tjer mendojn se sht vepr e CIA-s amerikane dhe e MOSSAD-it t Izraelit. Duhet thn se, pjesa m e madhe e tyre, jan t sigurt se aksioni sht kryer nga forca speciale jashttoksore, me prejardhje nga galaktika m e largt e universit, me emrin e koduar Galaktika GN-z11.

  Edhe pse hamendjet e shprehura ndryshojn nga njra - tjetra, t gjith jan n nj mendje kur shprehin bindjen e tyre t plot se pr zhdukjen e ktij shkrimi prjashtohen shrbimet sekrete t vendeve kryesore islamike, si p.sh. Irani, Arabia Saudite, por edhe organizata terroriste islamike si Al-Qaeda, Al-Shabaab, Boko Haram etj. Prjashtohen, pa dyshimin m t vogl, edhe Shrbimet Sekrete Turke (MIT).

  I shprehim ngushllimet tona t sinqerta z. Cici! Jemi n pritje t shkrimeve t tjera t ktij lloji.


  Emri: facebook-korytsa.jpg

Shikime: 193

Madhsia: 14.8 KB
  Ndryshuar pr her t fundit nga GJIKSANA : 07-04-2019 m 07:11

 18. #36
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-03-2019
  Postime
  78

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  _____________________________RED ALERT Nr. 2

  Ksaj here, situata duket edhe m serioze pr shkrimet e z. Cici n faqen e tij t facebook-ut. Prve zhdukjes s nj shkrimi me vlera monumentale t ktij publicisti t madh, gjuhtari t shquar, teologu erudit e mendimtari t rrall nga Nivic - Bubari, linkun e t cilit e kemi postuar n shkrimin e mparshm, lajmi i sotm sht edhe m trondits. Si na njoftojn dy personalitete t stafit t tij shkencor (me emrat Shukrie dhe Drane), nga shkrimet e tij sht zhdukur emri i papa Lefterit nga Greqia. Sipas ktij njoftimi, theksohet gjithashtu se z. Cici duket se ka gjetur m n fund prgjegjsin e ksaj zallahie t shkaktuar n shkrimet e tij, madje edhe n at q sot e ka vn n krye t lists (pinned).

  Hamendjet e djeshme, pr nj ndrhyrje t mundshme t jashttoksorve n faqen e tij t facebook-ut konsiderohen tashm si t pabaza. T pabaza jan edhe hipotezat pr implikim t udhheqsit t Kores s Jugut Kim Jong-un, si dhe t atyre t tjerve, q deri dje konsideroheshin si t dyshuar.

  Ksaj here, gjithmon sipas deklarats pr shtyp t Shukries dhe Dranes, fajtori kryesor sht nj prift grek, me pseudonimin "Tani", emri i vrtet i t cilit nuk dihet me saktsi, sepse e ndrron her pas here, n mnyr q aktiviteti i tij misterioz t mbetet i fsheht e t mos bjer n sy.

  O Miri! E mban mend at historin e qenit t rrahur, q t rrfeva para pak ditsh? I ngjan shum n shum gjra, edhe pse me nj ndryshim jo t vogl. Ai qen, edhe pse i lig si puna jote, edhe pse hiqej zvarr si puna jote, edhe pse hakrrehej si zotrote, ngordhi me dinjitet, pa u trembur kurr. N kt pik nuk i ngjave, ose m sakt, ai nuk t ngjau ty. Kuptove?

  Pas pak ditsh do kesh edhe lajme t reja, shum m t kndshme. Gjithsesi, un personalisht ta di pr nder q na jep mundsin t gajasemi me bmat e tua. Na ke shtuar jetn. T siguroj se kjo do t t numrohet si rrethan lehtsuese.
  Ndryshuar pr her t fundit nga GJIKSANA : 08-04-2019 m 05:42

 19. #37
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-03-2019
  Postime
  78

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  _____________________________RED ALERT Nr. 3


  Bhet e ditur se sot, Akademia e Studimeve Albanologjike, ka urdhruar me shkres urgjente Institutin e Gjuhsis dhe Letrisis, t ndrhyj menjher, me do mjet e n fardo rrethane, pr t korrigjuar nj gabim gjuhsor shekullor t kombit shqiptar, i cili, pr shkak t padijes s tij, shqipton dhe shkruan shkurtimin e emrit "Nikolla" n trajtn e gabuar "Kola". Zbulimi i ktij gabimi trashanik u zbulua nga gjuhtari i famshm e i mirnjohur i ditve tona, z. Fatmir Fotaq Foti Cici nga Nivic Bubari i rrethit t Sarands, i Prefekturs s Vlors, i Shtetit t Shqipris, i Gadishullit Ballkanik, i Kontinentit Evropian, i planetit Tok, i Galaktiks s Kashts s Kumtrit. Sipas ktij shkenctari t madh, gabimi sht br nga t krishtert e par t Shqipris, q prdorn kt trajt t cunguar t emrit "Nikolla", d.m.th. rreth dymij vite m par. Sipas ktij zbulimi, emri "Kola" (duke prfshir edhe rastet kur prdoret si mbiemr), do t shkruhet dhe do t shqiptohet n vazhdim "Kolja".

  Instituti i Gjuhsis dhe Letrsis sht i detyruar t ndrhyj menjher n fjalort e gjuhs shqipe, q prmbajn kt fjal, n t gjitha tekstet shkollore, botimet historike, etj. Po ashtu, kjo Akademi krkon nga organet kompetente t Ministris s Punve t Brendshme t ndrhyjn menjher n Regjistrin Kombtar t Gjendjes Civile pr t zvendsuar me trajtn e sakt t dhnat e shtetasve, q kan si emr ose si mbiemr trajtn e gabuar "Kola". N t njjtn koh, t gjitha dokumentet e tjera identifikuese, si karta identiteti ose pasaporta, q mbajn kt emr, ose mbiemr, konsiderohen q nga ky moment t pavlefshme.

  M posht jepet lakimi i sakt i ktij emri n numrin njjs, n trajtn e pashquar e t shquar. Numri shums nuk dihet akoma, sepse gjuhtari Fatmir Fotaq Foti Cici sht ende n studim e sipr. Rezultatet pr numrin shums priten t njoftohen n konferenc t veant pr shtyp n fillim t vers. Kjo koh do t varet m shum nga lloji i rakis q do t ket prpara z. Cici. Nse rakia do t jet e rrushit, brenda vers. Nse do t jet e dllinjs, n fund t dimrit tjetr.  Numri njjs, trajta e pashquar

  Emrore: (nj) Kolje
  Gjinore: i, e (nj) Koljeje
  Dhanore: (nj) Koljeje
  Kallzore: (nj) Kolje
  Rrjedhore: prej (nj) Koljeje

  Numri njjs, trajta e shquar

  Emrore: Kolja
  Gjinore: i, e Koljes
  Dhanore: Koljes
  Kallzore: Koljen
  Rrjedhore: prej Koljes

  Kjo trajt gramatikore hyn n fuqi menjher.
  Ndryshuar pr her t fundit nga GJIKSANA : 08-04-2019 m 10:42

 20. #38
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-03-2019
  Postime
  78

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  Z. Cici, a mund t na tregoni emrin q keni n pasaportn tuaj kanadeze?

  A mund t'u tregoni shqiptarve se ku shrbeni si prift?

  A mund t na thoni se ku shkuat dy her n Greqi me pasaportn kanadeze dhe me k u takuat aty?

  A mund t na tregoni emrin q keni n diplomn e teologjis n Athin?

  A mund t na thoni nse keni qen i dnuar me pes muaj burg pr akte kriminale ordinere?
  Ndryshuar pr her t fundit nga GJIKSANA : 09-04-2019 m 07:57

 21. #39
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-03-2019
  Postime
  78

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  _____________________________Demonizimi i z. Fatmir Fotaq Foti Cici

  Esht e uditshme (n dukje) se si z. Fatmir Fotaq Foto Cici, sa her q sheh fotografin e Kryepiskopit ton Anastas, dgjon zrin e tij, lexon fjalt e tij, ose vihet n dijeni pr fjal t mira q thuhen pr t, demonizohet me kuptimin e plot t fjals e jo figurativ. E njjta gj ndodhi edhe kur u ndesh me nj postim n facebook q kan hapur ortodokst e Shqipris (Albanian Orthodox People-Shqiptar Ortodoks), i cili kishte kt prmbajtje:

  KTO DIT T SHENJTA, KUR MENDJA, ZEMRA DHE SHPIRTI YN PRULEN ME NDERIM PRPARA KRYQIT T ZOTIT TON JISU KRISHT, LE T FALNDEROJM N MNYR T VEANT NJERIUN Q, PRGJAT GJITH KTYRE VITEVE, MBAJTI BARRN M T RND T VEPRS S RINGRITJES S KISHS SON ORTHODHOKSE.

  Ky postim, t cilin mund ta shikoni ktu: (https://www.facebook.com/21354766401...97570/?__xts__[0]=68.ARAK_VtMGLpscU7tvn7OW7F9AqNOVsTpLl_e1EwyVqHDTJ sSADkqNKPd-6zIDjxOZmrl3vHfGM-gZdeMD6aAz80rC50oBpUKwYdnp3QX8j3dJpzPHAGT01sInNdRx JjRMmbTeqgFjjdaKCxCBJpwIh3DEo1--wa_d-9420HAJQAdD3JbwCDfYEYQ_XwUajAp3q3WnlJYycrwzRQDIk19 M6waMgWPFSlJB95FIhk-Rfg1SfoW5U6KKzE60svYfirUV8Q2VsG5E7BWG8IHjSFt9O5XgL 8VXPCoH6NvPZ1geJmEukO4adBOxcuhtIsiz2qLfXARXY2tlv1u R4GB4G3dF39Qn0WfUboJtx-cWuOUKakI6HZeP-jv1hbimBgr&__tn__=-R), shoqrohet edhe me disa fotografi n GIF File.

  Sipas z. Cici, ky postim tregon se ne, ortodokst e Shqipris, po eklipsojm Krishtin pr t ngritur kultin e Kryepsikopit Anastas.

  Qllimi q po shkruaj n kto momente, nuk sht t'i prgjigjem teologjikisht ktij analfabeti me patent, q sht ngjitur pas Kryepiskopit ton si amakzi pas kpucs. Kt do ta bja po t kisha prpara nj teolog, ose edhe nj besimtar t thjesht, si jemi t gjith, por q kemi dije t mjaftueshme pr besimin ton dhe pr ta mbrojtur at. Z. Cici nuk ka asnj lidhje me teologjin. Diploma e tij sht e pavlefshme nga t gjitha pikpamjet. Mbi t gjitha, si e kam vrtetuar mjaft her deri tani, diploma q zotron sht marr n rrug t paligjshme dhe nuk ka asnj lidhje me dijet q presupozohet se duhet t ket mbajtsi i saj. Pra, z. Cici jo vetm q nuk ka lidhje me teologjin, por nuk ka as nderin t konsiderohet si pjes e flakur tej prej organizmit t saj. Esht edhe kjo nj arsye, q nuk po i prgjigjem thelbit t postimit t tij, por kryesisht pr arsyen q vijon.

  Si e kam theksuar edhe disa postime m lart (postimi #34, paragr. 1), ky supermashtrues hedh her pas here ndonj bomb tymuese, me shpresn se mund t’i shmanget s vrtets, jo vetm pr vete, por edhe pr llogari t vllait t vet. Ksaj here, prve t vllait, dua t prmend edhe nj person tjetr t rrethit t tij t ngusht familjar (e kam prmendur shkarazi n nj nga postimet e mparshme), i cili nuk mban t njjtin mbiemr me t, por e theksoj, ndodhet n rrethin e tij t ngusht familjar. Esht personi q e ka ndihmuar z. Fatmir Fotaq Foti Cici t marr dnimin m t leht t mundshm n vitin 1988, kur u prpoq t eliminonte fizikisht nj bashkfshatarin e vet, i ndihmuar edhe nga nj pjestar tjetr i familjes (nuk po e zgjas m), i cili shptoi paq. Personi pr t cilin aludoj, sht nj ish oficer i Ushtris s Enver Hoxhs, i cili u mor prej radhve t saj pr t shrbyer n vazhdim n sektorin e propagands. Me hapjen e kufijve, "emigroi" n Greqi, prej nga ku, edhe pse n mosh t madhe, u zbulua si poet me talent t madh e publicist mendjeholl. Nuk ekziston as dyshimi m i vogl se ky njeri ka gisht n shkrimet fyese t z. Cici kundr Kryepiskopit Anastas, kundr Kishs son, kundr Patrikans Ekumenike, kundr popullit shqiptar e grek, etj. Ky person jeton aktualisht n Athin.

  N disa shkrime e e-mail-e t vjetra t z. Cici (gjat emigrimit t tij t par n Kanada), sht folur prej tij pr trekndshin Tiran - Athin - Vankuver, duke dashur t thoshte se personat q suportonin aktivitetin e tij kundr ortodoksis shqiptare ndodheshin n kto tre pika. Esht ndr t paktat raste kur ky mashtrues, duke dashur t'i jap rndsi vetes, i ka shptuar nga goja e vrteta. Si e kam prmendur edhe m par n kto shkrime, si sht thn dhe strthn edhe shtypin shqiptar t atyre viteve, n Athin ishin mbledhur gjith "sigurimsat" e Enver Hoxhs, t cilt vazhdojn t jetojn e t punojn ende aty, me detyr kryesore mbajtjen e pushtetit n Shqipri dhe luftimin e Kishs Orthodhokse. Krijimi prej vllezrve Cicaj i Lidhjes s Shqiptarve t Krishter Ortodoks n Greqi "Shn Asti" ishte pjes e ksaj veprimtarie t spiunve t Sigurimit t Shtetit n Greqi (e kam fjaln pr Cicajt dhe jo antart e Lidhjes (Zgjidhjes), t cilt nuk ishin t informuar pr qllimet e vrteta t saj).

  Trekndshi pr t cilin ka folur dikur z. Cic, n fakt nuk sht trekndsh, por katrkndsh, sepse pikat e referimit nuk jan tre, por katr. Gjoja si pa dashje, z. Fatmir Fotaq Foti Cici ka harruar t prmend Selanikun, ku atje vepron vllai i vet prej shum vitesh, sigurisht pr t mos e dekonspiruar. Nga ana tjetr, harron se ky vet ka publikuar kaq shum material n ato vite pr ndihmn morale dhe materiale q i vllai, Artemi, i ka dhn ato vite (dhe vazhdon t'i jap edhe sot).

  Loja e dy vllezrve kundr Kishs son sht kombinuar dhe kamufluar me shum dinakri prej tyre. P.sh. kur i sht thn at Artemit (po e prmend si "at" vetm pr hir t rasos kanonike q ka hedhur mbi shpin) pr sulmet q po na bn vllai i vet, prgjigjja e tij ka qen e prer: Nuk kam asnj kontakt me t! Sigurisht q nuk mund t besonim nj gj t till, sepse disa gjra i dim mjaft mir, madje m mir nga ' mund t mendojn vllezrit Cici. Prova q vrteton gnjeshtrn e at Artemit sht shum e thjesht. Esht ai vet q "detyroi" vllan e vet t hiqte nga postimet e tij n faqen e facebook-ut emrin e priftit grek patir Eleftherios.

  Duke prfunduar, e kam t pamundur t mos prsris frazn, q m del nga zemra sa her q flas pr kta dy vllezr:

  _________________________________CICAJ! PAI FAQEN E ZEZ!
  Ndryshuar pr her t fundit nga GJIKSANA : 09-04-2019 m 08:20

 22. #40
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-03-2019
  Postime
  78

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  _____AKUZ z. FATMIR FOTAQ FOTI CICI PER SAKRILEGJ ME IKONAT E SHENJTA

  Pr fat t keq, kto koht e fundit po vrejm me trishtim e indinjat t thell se z. Cici, n faqen e tij t facebook-ut, publikon ikona t shenjta t Zotit ton dhe t shenjtorve t Kishs s Krishter, t cilat jan marr nga faqet e internetit, si alamy.com, depositfiles.com etj., t cilat shesin online skedar fotografish t gatshme pr prdorime t ndryshme prej t interesuarve.

  Formati q kto faqe interneti vn n dispozicion t t interesuarve sht i tipit demo, d.m.th. jo me rezolucion maksimal, por mbi t gjitha, me deformime t pamjes dhe filigran dixhital (digital watermark), pr t mos lejuar q produkti i tyre t prdoret n mnyr t paligjshme, d.m.th. pa pages.

  Marrja e ktij produkti me cilsi t plota, ka vetm nj rrug: pagesa, e cila sht simbolike. Rruga tjetr sht marrja e tyre n formatin demo, d.m.th. pa pages, dhe prpunimi i deformimit t tij me programe si photoshop, gimp, etj. Kjo e dyta nuk nuk ia vlen barra qiran, sepse duhet kaq shum pun, saq nuk ka arsye prse t mos paguash disa qindarka pr t br nj pun t sakt.

  Rruga e tret sht rruga q ka zgjedhur z. Cici, d.m.th. e publikimit t ktij produkti n formatin demo, pa asnj ndrhyrje, duke prishur jo vetm imazhin e ikons, por edhe duke fyer shenjtrin e saj. M e keqja sht se, mbi kto ikona, figuron edhe emri i biznesit q i disponon, duke krijuar prshtypjen se z. Cici krkon t reklamoj mallrat e tyre njsoj si tregtart n Tempullin e Solomonit, t cilt Zoti yn i nxori prjashta me shkelma.

  Nuk po i publikoj ktu kto fotografi, se nuk dua t bj njjtin sakrilegj me z. Cici, por po jap linkun e dy prej tyre, duke i krkuar q t'i heq menjher nga kto postime, por edhe t kontrolloj postimet e tjera t ktij lloji, se mjaft ka skandalizuar deri tani jo vetm besimtart ortodoks, por edhe shum prej feve t tjera.

  https://www.facebook.com/bibliotekao...type=3&theater
  https://www.facebook.com/bibliotekao...type=3&theater

  Besoj se z. Cici do t reflektoj menjher dhe do t korrigjoj kto veprime t tij, t cilat fyejn rnd jo vetm shqiptart ortodoks, por t gjith t krishtert anemban bots.
  Ndryshuar pr her t fundit nga GJIKSANA : 10-04-2019 m 10:21

Faqja 2 prej 5 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •