Emri:  vv.jpg

Shikime: 110

Madhsia:  17.9 KB

Nga VOA/

Qendra Shqiptare pr Qeverisje t Mir publikoi sot sondazhin e vitit 2018, sipas t cilit papunsia sht shqetsimi kryesor i qytetarve, krahas korrupsionit dhe besimit t ult tek politika.

Sondazhi me 5600 vet n 18 qytete t mdha t vendit zbuloi se qytetart ankohen pr varfrin ekonomike, ndaj shprehin gadishmrin pr emigrim, sepse nuk kan besim tek nj e ardhme m e mir.

Qendra pr Qeverisje t Mir i kryen kto sondazhe prej disa vjetsh me mbshtetjen e Fondacionit gjerman Konrad Adenauer pr t matur perceptimin e opinionit publik mbi qeverisjen dhe nivelin e demokracis n vend.

Shqetsimi kryesor i qytetarve t intervistuar nga 20 45 vje sht papunsia dhe sidomos mungesa e perspektivs pr t gjetur nj vend pune.

Gjat vitit t kaluar t anketuar dy her n qershor dhe n dhjetor, afro 60 pr qind e qytetarve pohuan se gjendja ekonomike sht m keq se nj vit m par, afro 30 pr qind se ekonomia ishte njlloj si m par dhe vetm afro 10 pr qind than se ekonomia sht m mir.

Sondazhi gjeti se papunsia dhe moszhvillimi ekonomik ndikuan tek niveli i prgjithshm i t ardhurave familjare.

Rnia e t ardhurave bri q 58 % e qytetarve nuk arritn t kursejn asgj, dhe paguan vetm detyrimet kryesore dhe ushqimet e prditshme.

Gjysmn e dyt t vitit sondazhi zbuloi nj rritje t borxheve ose kredive, n pamundsi pr t plotsuar nevojat bazike.

Sipas studimit, perceptimi i prgjithshm i opinionit publik sht se kemi nj rritje t korrupsionit dhe munges serioze t lufts kundr tij.

T pyetur n qershorin e kaluar 2018, se a po luftohej korrupsioni n nivelet e larta, m shum se gjysma e qytetarve (50.77 %) than jo, 18.14 % than po dhe 31.09 %, than se lufta kundr korrupsionit sht vetm propagand.

Emigracioni vazhdon t mbetet nj plag serioze, sidomos n moshat 18-45 vje. N dhjetorin e kaluar 44% e t rinjve pohuan se kan aplikuar pr emigrim, ndrsa rreth 20 prqind than se kishin n plan t aplikonin.

Pra, mbi 60% e popullsis s re n mosh krkon t largohet. Edhe n sondazhin e vitit 2017, pr pyetjen a e shihni emigrimin si rrugzgjidhje pr problemet tuaja? afro 67% e qytetarve than po, kundrejt 33% q than jo.

Mbshtetjen m t madhe e ka marr pyetja nse duhej br nj veting n radht e politks. Afro 94.52 % e qytetarve than Po, se duhej nj veting n politik, ashtu si po bhet pr gjyqtart dhe prokurort, ndrsa vetm 5.48 % than jo.

Ky tregues, than autort e studimit, dshmon pr pritshmrit e qytetarve nga drejtsia e munguar si dhe nj apel q pandshkueshmria t marr fund.

Sipas tyre, kjo shifr e lart tregon se ka nj koalicion t gjer t qytetarve, pavarsisht bindjeve politike, q t bhet nj pastrim i politiks nga persona q kan lidhje me krimin, korrupsionin, abuzimin me ligjin dhe fondet publike.

Koha Jone