Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  24-09-2010
  Postime
  765
  Faleminderit
  1
  53 falenderime nė 39 postime

  Protestat-28 vite me vone dhe Studentet

  Protestat - 28 vite mė vonė, dhe Studentėt

  U nisėn nė dhjetor 1990, 28 vite mė parė protestat e famshme tė rinisė studentore tė cilat ashtu tė pafajshme dhe tė sinqerta siē ishin, realizuan ėndrėn gjysėm shekullore tė ndryshimit tė sistemit dictatorial nė njė sistem demokratik me Parrullėn e famshme `E duam Shqipėrinė si gjithė Europa`. Dhe ashtu ndodhi, qeveria e Ramiz Alisė pranoi nė parim ndryshimin por nėn rrogoz futi nė Protestėn studentore Servilėt dhe intelektualėt e blerė dhe tė nxirosur tė cilėt pėr shumė vite mė rradhė ndihmuan rregjimin tė mbijetonte.
  Kush ishin kėta intelektualė tė fryrė e tė reklamuar nga PPSH sot i dimė, madje dimė edhe tė kaluarėn e tyre nė shėrbim tė Rregjimit. Vetėm pak intelektualė nuk pranuan shėrbimin e mėvonshėm qė ata duhej tė realizonin pėr tė patur nėn kontroll kalimin nga njė Sistem Diktatorial nė sistemin Demkratik Perendimor. Kėta numuroheshin me gishta dhe ishin Prof. Petrit Gaēe, Prof.Ylli Popa, dhe disa tė tjerė , por kėtu nuk u pėrfshinė ata qindra dhe mijra intelektualė dhe punonjės tė mėndjes tė cilėt nuk ishin nė Tiranė dhe nuk pėrbėnin tė ashtuquajturėn `Elitė` intelektuale e cila ishte e gjitha nėn kontrollin e PPSH , atė Elitė e cila u manipulua lehtėsisht nga Ramiz Alia nė shtator tė `90, atė Elite e cila u vu nė Drejtim tė Partive tė reja tė krijuara menjėherė pas rrėzimit tė Rregjimit diktatorial, elitė e cila sė bashku me servilėt e saj, me djemtė e saj, me pazarexhinjtė e saj drejtoi dhe po drejton pėr 28 vite rresht vėndin.
  Interesant ėshtė Metamorfoza e kėtyre liderėve tė miratuar nga ish djallėzori Ramiz Alia qė i la dopio gjashtėn Shqipėrisė me kėta qė i ngjanė gjysmė-zotit Proteus me djallėzitė e tyre tė mėvonshme.
  Metamorfoza e kėtyre liderve dhe pasuesve tė tyre nė Protestat e viteve `90 kur u pėrmbys sistemi dittatorial komunist me kalimin e viteve ėshtė as mė pak e as mė shumė njė ndryshim qoftė nė fizionimi e cila ėshtė natural pėr shkak tė plakjes por edhe nė moralin etikėn dhe psikologjinė e tyre. Kėta individė i ngjajnė plotėsisht gjysmė Zotit tė deteve, lumenjve tė Mitologjisė, me emrin Proteus (ose Poroteus sipas Linearit B), i cili ndryshonte formėn dhe pamjen duke u shndruar nė fokė, gjarpėr, luan, leopard, gjarpėr apo derr.
  Dy Ngjashmėri njėra nga ato tė turpshme, dhe tjetra shpresėdhėnėse, ndodhėn nė tė dy kėto protesta madhore tė Studentėve tė Universiteteve Publike nė Shqipėri:
  -Gjėndja e mjerueshme e Konvikteve tė viteve `90 i u shtuan edhe Mitmarrėsit dhe xhambazėt e administratės sė konvikteve gjatė kėtyre viteve tė demokracisė deri mė sot 28 vite mė pas;
  - Mos pėrfshirja e Politikanėve nė momentet e para tė Protestave sin ė dhjetorin e `90 ashtu dhe nė dhjetorin e 2018
  Pra, ashtu nisi: me Protestėn e Stuendėteve tė Dhjetorit pėr pėrmirėsimin e Kushteve nė Konviktet e Qytetit Studenti dhe me Kėrkesėn e heqjes sė Emrit tė diktatorit Enver Hoxha nga Emri i Universitetit tė Tiranės.
  Pa dyshim qė pas pėrfshirjes sė politikanėve tė rinj tė hedhur nga PPSH atėhere nė vitet `90-91 nuk u pa ndonjė gėzim i madh nė popullin shqiptar, sepse sigurisht intuita popullore vuri re dhe ndjeu se kėta politikanė tė rinj nė fakt ishin ujqėrit dhe ēakenjtė e PPSH tė veshur me pardesytė e bardha me tė cilat paraqiteshin si delet e Perėndisė sė Demokraciėsė Perėndimore…..
  Sot 28 vite mė pas ulqėrit dhe ēakenjtė e para 28 viteve vijnė pėrsėri rrotull sė bashku me bijtė dhe miqtė e tyre rreth studentėve tė pas 28 viteve demokraci nė tranzicion dhe gjėrat kanė ndryshuar shumė pak pėr studentėt, por kanė ndryshuar rreth 8 herė Ligji i Arsimit tė Lartė, janė ndryshuar 9 herė Ministrat e Arsimit sė bashku me Stafin e tyre, janė ndryshuar nja 12 herė administrata e qytetit studenti nė Tiranė, u hapėn me dhjetra Universitete private nė kuadrin e idesė paranojake dhe mafioze tė ujqėrve tė vjetėr pėr tė shtuar numrin e studentėve nė Universitete nė mėnyrė qė tė ulnin artificialisht papunėsinė tek tė rinjtė, xhvatėn me miliona lekė nga familjet e studentėve tė cilėt u futėn nė kėto universitete private tė mbira si kėrpudhat pas shiut me njė numur rreth 56 universitete aq sa ka SHBA sot, u harxhuan miliona euro nga buxheti i shtetit dhe u pėrvehtėsuan me miliona euro nga pronarėt privatė dhe mafiozėt shtetėrorė, morėn me mijra Studentė Diplomat, shumė nga ato fiktive, sepse nuk bėhej mėsim cilėsor nė ato universitete, u bėnė me qindra Doktorė Shkencash e Profesorė tė associuar, madje dhe Profesorė, pikėrisht sepse nėpėrmjet marrjes sė titulli rritet disi rroga e pedagogėve tė varfėr, tituj dhe grada shkencore tė cilat gjithsesi nuk arrijnė qė rroga e Pedagogėve tė Universiteteve tė jetė dinjitoze.
  Nė pėrfundim Ligji i Ri i Arsimit tė Lartė i miratuar nė 2015, megjithė pėrparėsitė, pėrsėri ka nevojė pėr amendime pikėrisht pėr arėsye se Autonomia e Universiteteve Publike duket jo efektive pėrballė konkurimit diabolik tė Universiteteve private tė mbetura, por edhe sepse pėr shkak tė pa-aftėsisė sė stafit tė Ministrisė sė Arsimit, Udhėzimet mbeten difektoze, Kėshilltarėt militantė keq drejtojnė Ministren, dhe Opozitarė dhe Opozitė qė fėrkon duart duke parė se fajet dhe pėrgjegjėsitė e saj po rėndojnė mbi qeverisjen e sotme e cila mezi po pėrballon budallallėqet e gabimeve tė saj.
  Sot 28 vite pas Protestės sė Parė tė Studentėve, nė kėtė Protestė tė dytė masive tė tyre, gjėndja e Arsimit tė Lartė mbetet pėr tu riparė sepse megjithė Protestėn e pastėr, madhėshtore tė studentėve pėr pėrmirėsim tė kushteve nė konvikte, ulje tarifash , kartėn e Studentit, - Ujqėrit dhe ēakenjtė e politikės qė janė shkaktarėt e problemve tė mėdha nė arsimin e lartė si pėr pagat e ulta tė pedagogėve, Udhėzimet skandaloze nga Drejtoria e Arsimit ėt Lartė, Korrupsionin , mitmarrjen dhe marrjen me pa tė drejtė tė titujve shkencore dhe plagjiaturave, uljen e cilėsisė sė mėsimdhėnies, mos ndarjen e saktė e Fakulteteve nga Shkollat e Larta Profesionale, po i shkaktojnė kokėēarje tė mėdha qeverisjes sė sotme e cila gjėndet pėrballė njė morie Problemesh qė diheshin por qė u desh Protesta e Studentėve qė tė hapin sytė drejtuesit e Arsimit tė Lartė.
  Rrugėdalje ka, dhe disa orientime dhe kėshillime ne, si pedagogė tė vjetėr do u a japim qeveritarėve, por problem mbetet pėrsėri Korrupsioni politik i cili pengon qė ligji i Arsimit tė Lartė tė bėhet efficient dhe tė ndihmojė qoftė studentėt qoftė Pedagogėt.
  Reforma duhet tė vazhdojė me amendimin e disa neneve tė Ligjit, me vendosjen me ligj qė kėshilltarėt e Ministrave tė jenė Profesionistė e mbi 20 vite punė, dhe jo militantė e mitingashė, qė tė mbyllen pėrsėri pjesa mė e madhe e Universiteteve Private, sepse fakti qė studentėt e tyre nuk morėn pjesė nė Protestė tregon pikėrisht difektin dhe mangėsitė e Arsimit tė lartė Privat: cilėsia e dobėt e studentėve, Diploma e tyre ėshtė e paguar dhe e fituar edhe pa mėsuar, Universitetet Private janė pa Kampus pėrkatės, pra automatikisht nuk duhet tė egzistojnė.
  Ka dhe plot problem tė tjera, por kjo Protestė e Dytė e Studentėve jo vetėm qė ėshtė njė shuplakė e fortė kundėr qeverisė por edhe njė kujtesė pėr opozitarėt qė po pėrpiqen ta manipulojnė, sepse refuzimi i studentėve qė Opozita tė marrė pjesė nė Protestė, tregon se Studentėt nuk e kanė harruar katastrofėn qė i shkaktoi Opozita vėndit me hapjen pa kriter tė universiteteve private dhe dėmin e madh qė shkaktoi nė fiktivetitin dhe uljen e cilėsisė sė mėsimdhėnies nė Shkollat e Larta, humbjet e mėdha financiare tė familjeve shqiptare qė dėrguan kėta student nė kėto kioska tė larta.
  Shpresojmė qė Qeveria Aktuale tė mbledhė vehten tė kapė kohėn (carpem diem) dhe tė reagojė sinkron me kėrkesat e Studentėve tė cilat kanė tė drejtė nė Protestėn e tyre.

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,155
  Faleminderit
  434
  522 falenderime nė 440 postime

  Pėr: Protestat-28 vite me vone dhe Studentet

  Studentat duhet te dialogojne,duhet te dialogojne sepse ne kete kohe dhe me kete reforme kane perballe dy kategori njerezish me te cilet duhet te dialogojne patjeter.

  E para kategori eshte ajo e perfaqsuese e kesaj situate qe jane maskarenjte-hajdut,qe rine ne pushtet vetem fale dialogut. E dyta eshte kategoria e injoranteve-budallenj qe e mbrojten me te madhe kete reforme dhe kete sistem arsimi,dhe e mbrojne jo sepse kane ndonje ide te tyre e mbrojne thjesht me injorance militantizmi.

  Keshtu qe ; studentet duhet te dialogojne patjeter dhe jo vetem qe te justifikojne maskarenjte por edhe te kenaqin budallenjte me kete dialog. Dhe fatkeqsisht kategoria e dyte ne ate vend eshte me keq se e para.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •