Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 7 prej 7
 1. #1
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,467
  Faleminderit
  28
  76 falenderime n 70 postime

  Edhe Shqiponja nn kmbt e Edi Rams

  Nga Enton Abilekaj

  Heqja e Shqiponjs natn, n fshehtsi, fotografimi i rrzimit t saj pr ta prdorur pr gallat n rrjetet sociale, vetm sa tregon se autort vrtet kan pushtet t pakontrolluar, por nuk kan as dinjitetin e halabakut m t lodhur t lagjes. Nse do t kishin sadopak dinjitet nuk do vepronin si hajdutt e nats, q pasi vjedhin pronn (n kt rast,pronn e publikut), t nxjerrin edhe gjuhn. Nse do t kishin sadopak dinjitet, nuk do ta shfrytzonin fuqin qe u sht dhn pr t prqeshur ata q nuk i duan, qofshin edhe pakic. Nse do t kishin sadopak dinjitet, nuk do silleshin me simbolin kombtar m keq se me pallatin e vjehrrit t Lulzim Bashs. At pallat e rrzuan n mnyr t ligjshme, n prani t mediave, n mes t dits. Shqiponjn e hoqn paligjshmrisht, pa vendim, pa njoftim, n errsir t plot. Sado e shmtuar t dukej aty, pr shijet e nj pakice apo edhe shumice, si simbol kombtar meritonte nj trajtim t kujdesshm edhe n heqje, si ndrtim i ligjshm meritonte nj vendim t ligjshm pr heqjen dhe si nj pik referimi 6 vjecare meritonte nj njoftim pr publikun, si dhurat, meritonte nj letr zyrtare pr donatorin.
  Banditizmi nuk sht vetm mjet pr t marr dhe mbajtur pushtetin, por mesa duket sht e gjith filozofia e Edi Rams. Sepse kur Enver Hoxha vendosi ta personalizonte kt vend, e bri vrtet sipas vizionit t tij, por iu referua nj ideologjie. Ishte mnyra se si ai e lexonte ideologjin marksiste duke i shtuar edhe leninizmin. E shtetzoi ekonomin dhe hoqi t drejtn e prons, ndaloi besimin fetar, vendosi diktaturn e ploretariatit (jo bashkqeverisjen) n vend t pluralizmit demokratik, ndaloi mediat, lirin e shprehjes, n baz t marksizm-leninizmit dhe sigurisht stalinizmit. Ndrsa Edi Rama po e personalizon kt vend me filozofin e tij, me shijet e tij. Ky sht jo vetm m banal, m vulgar e m i shpifur, por edhe m i rrezikshm n perspektiv.
  Edi Rama e harton buxhetin e shtetit me filozofin e tij pr t ndar parat me miqt. M shum se 1 miliard euro n form investimesh direkte, borxhi t drejtprdrejt, apo borxhi t kamufluar si PPP, po i shprndan npr rrugt q ua ka dhn miqve dhe ortakve t tij. E personalizon kshtu menaxhimin e parave tona, duke e zhytur t ardhmen ton n nj tunel pa drita dhe pa dalje.
  Personalizoi shndetsin, duke ua shprndar shrbimet themelore miqve dhe ortakve t tij, personalizoi arsimin duke e shndrruar arsimin publik n shrbtor t bizneseve private q quhen shkolla dhe universitete, privatizoi parlamentin q e shndrroi n strehn e t krkuarve nga drejtsia.
  Prej 5 vjetsh po ndrton qytetet n baz t shijeve t tij personale. Jo vetm pa filozofi, por pa projekt, pa studim fizibiliteti dhe pa tendera. Pasi ka br qendrat e qyteteve periferike me pllaka majolike q kushtuan qindra milion euro, u sht turrur simboleve kombtare n Tiran me filozofin personale. Stadiumi kombtar, n vend t nj simboli kombtar, t nj vepre monument kulture, sht nj prbindsh me bisht, q bishtin e ka m t rnd se trupi. Simboli tjetr, Teatri Kombtar po shembet me ligj, ndrsa Shqiponja e vetmuar n periferi, nuk meritonte asnj vendim. Ky sht dnimi q na vjen nga personalizimi q nj njeri po i bn nj vendi q u takon t paktn 4 milion shqiptarve, por q, pr shkak t tij, sot mezi mban m pak se gjysmn.
  Kish dnuar Zeusi q n truall t atdheut/ mria e armikut atij dhun t i bnte, shkruante Homeri pr Hektorin e Trojs, q u trhoq zvarr nga Akili pas vrasjes. Ndrsa Troja e trembur n palc vetm shikonte dhunimin e turpshm q i bhej lufttarit simbol. T jen dnuar kshtu edhe simbolet tona? Ndrsa shqiptart e trembur rrin dhe vshtrojn.

  Shkruar pr Lapsi.al
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,155
  Faleminderit
  435
  524 falenderime n 441 postime

  Pr: Edhe Shqiponja nn kmbt e Edi Rams

  Dy gjera,ishte nje monument qe si skultur si forme ishte e bukur,por ngjante keq,si per bazamentin (lartesine) ku ishte vendosur dhe per vendin ku qendronte (ne mes te trafikut,pa dekor pereth etj etj) .Thene kjo,eshte marrezi ta prishes te pakten pa nje minimum dakortesie. I bie qe do dikush qe vjen ne qeveri te prishi ate te qeveris se meparshme,dhe kjo eshte marrezzi.

  Edhe se personalisht shpresoj qe ky rast te meret si shkak per prishjen e disa gjerave qe ka ndertuar Rama,si bunkeri,qendra etj,etj. Shprese koti,sepse dihet qe kush vjen mbrapa edhe kur e prish nderton dika me te keqe se para-ardhesi. Rasti eshte i qendres se Tiranes,ku me te drejte u prish projekti i Rames,por ne vend qe ta kthenin ne origjinen e vet ate shesh,ta rikualifikonin por duke mbajtuar origjinalitetin,lideri europian i opozites e ktheu ne fushe kullote per obanet...

 3. #3
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,467
  Faleminderit
  28
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Edhe Shqiponja nn kmbt e Edi Rams

  Nese ky rast do merret si shkak per prishjen e atyre qe ka bere Rama, ketu pastaj hyjme ne rreth vicioz prish e ndreq!
  Personalisht mendoj se duhet prishur edhe stadiumi i ri qe po perfundon e jo vetem qendra me bunkerin, mirepo jane organet ligjzbatuese ato qe vendosin.

  Normalisht ne te tilla raste degjohen me rradhe, historianet, arkitektet, artistet, arkeologet, intelektualet dhe nese pretendimet e paleve hasin kundershtime verdiktin e jep gjykata ne te gjitha shkallet! Pa u konsumuar kjo faze nuk mund te fillojne kurrsesi ndertimet apo shkaterrimet.
  Ndonese ne realitetin tone ndodh e kunderta, prape ne duhet te luftojme qe drejtesia ta kete fjalen e fundit dhe jo qeveria paraardhese me ate pasardhese..
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,155
  Faleminderit
  435
  524 falenderime n 441 postime

  Pr: Edhe Shqiponja nn kmbt e Edi Rams

  Si do qe te jete prishja e nje monumenti eshte gjithmone menduri,sepse gjykohet vetem me ane te gustos,nuk ke asnje element tjeter vleresimi perve opinionit "me pelqen sme pelqen". Keshtu qe nuk diskutohet qe nuk duhej prishur. Natyrisht qe sulltani e prishi per te treguar qe nuk eshte nacionalist dhe nuk i interesojne simbolet...

 5. #5
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,467
  Faleminderit
  28
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Edhe Shqiponja nn kmbt e Edi Rams

  Me kete mendurine e te menduarit une jam sulltani e pas me vjen historia, po prishen me rradhe te gjitha monumentet.
  Do vij dita qe kur t’i flasim brezave pas 40-50 vjetesh sesi ka qene Tirana e viteve para dhe post-komunizmit, s’do na besojne...
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,155
  Faleminderit
  435
  524 falenderime n 441 postime

  Pr: Edhe Shqiponja nn kmbt e Edi Rams

  Citim Postuar m par nga Duke_Of_Arberia Lexo Postimin
  Me kete mendurine e te menduarit une jam sulltani e pas me vjen historia, po prishen me rradhe te gjitha monumentet.
  Do vij dita qe kur t’i flasim brezave pas 40-50 vjetesh sesi ka qene Tirana e viteve para dhe post-komunizmit, s’do na besojne...
  Lere amon,se vertet nuk do ta besoj njeri.

  Une te gjitha i kam kuptuar, qe nga kjoskat e deri tek lejet e ndertimit qe jepte Rama neper oboret e shkollave,te gjitha i kam kuptuar... Ate qe kurre nuk kam per ta kuptuar eshte pse prishen ate pjesen mbas bustit te Skenderbeut,ku mileti kishte kujtimet e veta ne fotografi. Nuk e kuptoj,se si u prish ajo cope lulishte.Nje injorance e tille do mbesi ne histori,pa shpegim llogjik.

 7. #7
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,467
  Faleminderit
  28
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Edhe Shqiponja nn kmbt e Edi Rams

  Lulishtja ne forme govate poshte Skenderbeut eshte qershia mbi torte. Pafund kujtime, per te gjithe (une e kam dy hapa nga shpia).
  Edhe pse e varfer, e zymte, pa drita, etj Tirana e atyre viteve ngjan madheshtore me kete te sotshmen. Nuk e di pse por edhe arti, kultura, humori kishin me vlere sesa sot!!

  Kishte lezet dikur beje batuta me dishezen e medreses, me parkun e autobuzave, me kafe Floren etj..
  Sot orientohesh ne Tirane me zgarra Tirona 2, zgarra e shallvares, pub-i i dashnores se filanit ne bllok..
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •