Report TV
n 7 nov. 2018
Pjesa e 2 Dt 9 Nentor Njė gjyshe nė kėrkim tė dy nipėrve dhe mbesės nė ekranin e Report Tv. Hike Koēi, e shoqėruar nga bashkėshorti i saj kėrkon nė studion e Pa gjurmė, rikthimin e fėmijėve tė djalit nė shtėpi. Qė kur djali hyri nė burg, nusja mori fėmijėt dhe iku nė Gjermani duke mos lejuar gjyshėrit qė tė takohen me fėmijėt.

Gjyshja thotė se mbesėn qė mban emrin e saj, Hike, e ka rritur qė nė moshėn 2 muajshe.

Historia e plotė

Ēifti nga Fushė-Kruja, Marjeta dhe Genci u njohėn nė njė moment tė vėshtirė pėr kėtė tė fundit. Genci sapo kishte plagosur njė person, nė tentativė pėr t’i ardhur nė ndihmė nipit pas sherrit me njė grup djemsh, duke i plagosur me thikė kėta tė fundit. Nė kėto rrethana ai pasi i tregon Marjetės problemin, qė tė dy nisen drejt Gjermanisė. Edhe pse nė njė situatė jo shumė tė favorshme marrėdhėnia mes ēiftit ishte korrekte, ata bienė dakord pėr bashkėjetesė, pa dashur tė lidhin kurorė.

Ndėrkohė qė Genci, pėr plagosjen e bėrė nė Krujė dėnohet me 7 vite burg nė mungesė dhe shpallet nė kėrkim. Jetojnė nė fillim nė qytetin e Kalstrout dhe aty fillojnė punė. Marjeta mbetet shtatzanė dhe vjen nė Shqipėri. E lind vajzėn e parė, duke i vendosur emrin e vjehrrės, Hike. Kur vajza ishte 2-muajshe, ajo e lė tek shtepia e bashkėshortit dhe niset pėrsėri nė Gjermani te i shoqi. Pas afro 2 vitesh Marjeta lind dhe dy fėmijė tė tjerė, kėsaj here binjakėt Jurgeni dhe Daniela. Rikthehet nė Fushė-Krujė pėr t’i lindur duke i lėnė tek vjehrra, sapo kaluan 2 muajt e parė tė jetės.