Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 8
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  951
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Tregimet e mia

  sot celi syte per here te pare lulja.
  Shikoi per rreth shume lule,te medha ,te kuqe,me arome.
  Pas disa ditesh sheh nje lule te sapo celur
  O ,po ti sot hape syte?- E pyeti lulja e madhe
  Lulja e vogel shikoi andej ketej nuk kuptoi kush I flet.
  Hej,ja ku jam!- Vazhdoi lulja e madhe
  Qeshi e hutuar lulja e vogel
  Sot cele syte?perseriti pyetjen lulja e madhe
  Po sa mu celen petalet.sa bukur qenka ketu!tha lulja e vogel gjithe gezim
  Po shume bukur .dje zonja e shtepise na lau me uje na pastroi , pime uje.
  Pastaj dielli na ngrohu.
  Edhe une du ate lahem! Tha lulja e vogel
  Neser ndoshta! Me dyshim ia ktheu lulja e madhe
  dje erdhi nje vogelushe u gezua qe me pa me foli me mori ere.
  po mua me pa?pyeti lule vogela
  jo, por ajo I do lulet I pershendet I merr ere.
  Por motra e vogel eshte vec sherr
  Deshi tme kepus me kapi per qafe me shtrengoi forte,tha lulja e madhe
  O sa keq u trembe?pyeti lulja e vogel e trishtuar
  Po por per fat erdhi nena e ndali;
  Mos zogu I mamit!ne lulet I kemi per bukuri I tha
  Vogelushja u qetesua tha; me fal mami nuk e be me.
  Naten nen driten e henes dy lule kenaqenduke folur deri sa mami trung u tha;
  Flini se u be vone gjumit ju rriten petalet me shume,
  me ngjyra me te bukura dhe do tju duan te gjithe.
  Lulet mbyllen syte te gezuara.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fara : 05-11-2018 mė 06:39

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  951
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Tregimet e mia

  Ndodhi vjeshte
  Vjeshta eshte stine kur lulet fillojne te vyshken thahen, zverdhen u humb ngjyra,u ik bukuria.
  Por ndodhi qe ne nje kopsht nje lule kishte celur me vone,
  Derisa shoqet I kishte te vyshkura, ajo ishte plote jete elasticitet dhe deshire per t’i ngacmuar miket;
  O, sa keq me vjen qe te ra dhe nje petale,edhe disa dite do te mbetesh tullace! I tha njeres.
  O, sa je vyshkur,sa rrudha,sa u shemtove!- nisi t’I thoshte tjetres
  O, po ti,nuk e mban trupin me drejt diellit,je kerrusur fare?- Gjuante fjale therrse.
  Ti me nuk ngjan me lulet,se ke ngjyre te shpelare!-flet e flet,qesh e gezon.
  Keshtu bente perdite,u thoshte luleve qe vetem dite me pare ishin mire, po vjeshta I veshi me keto cilesi.
  Lulet e shkreta nuk kishin cka t’i thonin kesaj mikeje qe sillej kaq ashper.
  Sa zgjohej niste kete kenge lulja e re .
  Por nje dite kaloi afer zonja e shtepise qe percillte miken, degjohej duke i thene;
  Me duhet te pastroj kopshtin, se luleve u iku koha ,ta bej gati dheun per pranvere.
  Ohoho… degjove dhe ti si ne, c’tha zonja ?- Nisen miket qe dite me pare u ndien keq.
  Lula e re nisi t’i thoshte zonjes se shtepise, me ze lutes;
  Prit edhe nje jave te pakten se dua te jetoj edhe pak!
  Por zonja nuk kupton gjuhen e luleve,andaj lules ju desht te degjonte vazhdimin e lojes qe nisi vete.
  Nje dite zonja shkuli lulet me rrenje dhe I gjuajti ne kontenjer .Mes tyre ishte edhe lulja e re.
  Sepse lulet nje vjecare mbillen ne pranvere dhe u mbaron jeta ne vjeshte
  12.11.2018
  Fara Pallqa

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e pranvera bica
  Anėtarėsuar
  23-03-2009
  Vendndodhja
  Atje ku ka serenata.
  Postime
  5,858
  Faleminderit
  318
  184 falenderime nė 150 postime

  Pėr: Tregimet e mia

  Pershendetje Fara! Te lexoj me kenaqesi zemer!

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  951
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Tregimet e mia

  Pershendetje ehde ty e dashur!
  Me vjen mire qe me lexon, te dehsiroj dite te mire.

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  951
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Tregimet e mia

  Kotelja rebele
  Kur u zgjua nga gjumi mami mace ,vuri re se kembet e tre kotele
  ishin te ftohta .
  Tha me ze; Me duhet te gjej nje vend me te mbyllur,me nxehte se zemrat e mia do semuren ketu.
  Degjoni mire,mos levizni nga ketu t’ju ndodh ndonje e keqe!
  Sa te gje nje vend me te mire,do te kthehem t’ju marr.
  Mire mami! Thane njezeri tre kotelet e vogla.
  Doli mami mace, nisi te kerkoj. Ne nje shtepi te braktisur,diktoi barishte te thata ne nje koridor .
  Ky do jete ideal!-tha e gezuar.
  U kthye te kotelet ,ia vuri njeres dhemb ne qafe, dhe iku te shtepia e re.
  Kur u kthye njera nga kotelet tha;
  Une nuk dua t’me kafshosh me dhemb, kam frike se dhemb me del gjak!
  Jo nuk ka dhembje fare, kujdesem une zemer! tha mami gjithe embelsi.
  Prape nuk dua! U rebelua kotelja.
  Dua t’me mbash ne krah, sic mban mami Ximin e vogel!tha kotelja c’kish pare.
  Mami mace e hutuar tha;ne nuk ecim me dy kembe si njerzite.
  Por per deshire te vogelushes provoi.
  Ngritej dhe shpejt ulte kembet e para ne toke duke I thene
  E sheh nuk ben, po mos ke frike nuk eshte kafshim I vertete.
  I vuri piken mami mace bisedes.
  Nese nuk do,atehere ec vete! Tha mami.
  Mami mori per qafe kotelen e dyte ,kurse macja rebele nisi te ec vete
  Ngadal se ende nuk eshte e forte te ec se eshte e vogel ne moshe por ia doli.
  Kur arriten ne vendstrehim te ri mami u shtri kurse tre kotelet iu turren afer qe te pinin qumesht,
  Ishin nje familje e lumtur.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fara : 24-11-2018 mė 06:40

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  951
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Tregimet e mia

  Oaze lumturie
  Ne nje lagje fund qytetit,ne dhome te ngrohte rrinin nipi dhe gjyshi.
  Nipi bente detyrat kurse gjyshi I ndihmonte.Nje cast nipi I tha gjyshit;
  Pse ne s’na do babagjyshi I vitit te ri?
  Kush te tha se s’ju do?
  S’ka njeri ne bote qe s’do femije.Vecante kur jane; te bukur, mire,zgjuar shendetshem.
  Po pse nuk vjen kurre te ne atehere? Pyetjen perseriti nipi.
  Babagjyshi eshte I moshuar,e ketu s’ka asfalt.Para vitit te ri zakonisht ka bore dhe eshte veshtire te ec.
  Kete vit nuk ka bore,thua do vije kete vit?
  Sigurt do vije ! tha gjyshi.
  Oh sa mire, gjysh! Ju hodh ne perqafim .
  Ika t’u tregoj shokeve te lagjes! Tha nipi.
  Gjyshi mbeti I zen ngusht mos e mashtroi nipin pastaj deshperohet me keq, nese nuk ndodh asgje.
  Po sikur te behem une babagjysh? I lindi ideja.
  Keshtu beri ,bisedoi me shok gjysher te tjere, blen veshjen e njohur dhe dhurata.
  Ate dite u vesh, mori thesin plote dhurata iku nga shtepia qe ne mengjez mos a shihte kush
  Kur u be mesdite erdhi ne lagje ku kishte dy tre femije. Kur e pane I shkuan afer vrap.
  S’di si u hap lajmi po per pak minuta erdhen te gjithe.
  Babagjyshi u ndante dhurata,femijet gezonin e falenderonin e perqafonin , benin foto kujtim se per here te pare ne lagjen e tyre erdhi babagjyshi.
  Femijet mbushen duart me lodra e embelsira,ne keto caste gezimi nuk kishte kufi.
  U be oaze lumturie lagja.
  7.12.2018
  Fara Pallqa

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  951
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Tregimet e mia

  Era dh shiu

  Zgjohu e dashur ere! Shkojme pak ne qytet te luajme.- e ftoi shiu
  Me le rehat se kam gjume…tha era
  Eja eja do kenaqemi! Ngritu! insistoi shiu
  Mire , ja erdha! U dorezua era
  Shiu nisi me furri te zbrese, qytetit,era poashtu shtriu krahet.
  U fut ne nje dhome ku gjeti dritaren hapur.
  Shpejt mbylle dritaren,se era e forte e shtyne shiun ne dhome na lagen sendet.-nena thoshte vajzes,kurse era kenaqej dhe vazhdonte me loje.
  Nje vajze mbante me dore te dyja skajet e fustanit se era I ngiti perpjete do t'i dalin breket eshte turp.here qonte doren tek floket qe I frynte era kah syte,
  Opopo sa u lodhe vajza!- qeshte era.
  Luante me njerez,me flet, qelloi nje frut ne dege qe gati nuk rra nga forca e eres
  Oj ere mos me mbyt! Thirri I deshperuar fruti.
  Era ndjeu keqardhje iku tek nje grua me cader.
  Gruaja shtengonte cadren era I jepte force dhe fitoi era cadra I iku nga dora.Gruaja u dorzua, mori cadren vec kur u ndal era.
  Era tani ishte disponuar e luante kur degjoi zerin e shiut;
  Mjaft me kaq per sot ere mikja ime!
  O jo sa ia nisa ,eshte shume qef e gezim!
  Rri edhe pak!- u lut era
  Jo jo nje dite tjeter do te therrase prape -shiu vendosi.
  Iken te dy shiu dhe era,Qyteti u qetesua.
  15.8 2018
  Fara Pallqa

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  951
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Tregimet e mia

  Rea ne pazar

  Rea dhe une sot ne mengjez shkuam ne pazar per te blere gjera ushqimore;Duke ecur shohim pula fshati te lidhura ne kembe .
  Pse i kane lidhur ne kembe pulat?pyet Rea.
  Te mos levizin ,t'i ikin.
  I ka nxjerr per t'i shitur.behet gjelle e mire me pule fshati-them.
  Bleje nje pule fshati!!Me gezim propozoi Rea.
  Jo moj C'na duhet!Do pune per ta rregulluar.
  Te lutem blej! Ngulmoi
  Bartja e pules ishte me shakat e Reas.
  Pula rri me koke poshte Rea e ngacmon.
  Pula leshon ze :krakrakra dhe i turret me sqep,
  REa ulerine nga frika do ta gici pula.
  Rri urte rruges se gjithe kthejne koken e shikojne cka po ndodh.
  Kur i thashe kete nisi ta ngacmoi me shume.
  Kur erdhem ne shtepi gjyshja behej gati t'ia priste koken pules por kur degjoi Rea kete u trondit shume
  Jo nuk dua t'i prisni koken pules gjynah!tha gati duke qare.
  Po si do bejme gjelle?
  Si do hashe kofshen ti?
  Po ato tjera qe hanim nuk i prisnim ,tha Rea.
  Ato i presin ne fabrike ne i marrim gati,thashe.
  Derisa gjyshja beri pune Rea ishte mbeshtetur ne dere , here shikonte nga gjyshja here fshihte syte nga koridori.Kur shikoi qe pula kerceu disa here pa koke iku ne dhome.me nuk tha gje.
  Ne dreke mezi u bind te hante kofshen e preferuar.
  Heren tjeter do blejme pule fshati dhe nuk do e presim po do luaj me te -tha e bindur.
  13.7.2019
  FaraPallqa

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •