Close
Faqja 4 prej 8 FillimFillim ... 23456 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 80 prej 142
 1. #61
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  1,008

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  Gezuar festa!

  Nga kohe e shkuar
  kenge vaji shpirti sjell,
  trimave kushtuar
  kenge brezave percjell.

  Se mbaje ne mend
  me kanxha ish rrethuar,
  Kosova i bukuri vend
  dhembje ka shijuar.

  Por keputi zinxhir
  erdhi pavaresia,
  per t'u bere me e mire
  per ty ardhmeria.

  Sot celi deren festa,
  bashke gezohuni femi!
  Cdo enderr qe do jeta
  qiellin e kalter ka kufi.
  17.2.2019
  Fara Pallqa

 2. #62
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  1,008

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  Familje e lumtur

  Familja qe do kafshe
  vendosi nje dite,
  macen qe e kane xhan
  dhe e duan me shpirt.

  T'i sjellin nje mik
  macokun zeshkan,
  u ben qift simpatik
  bashke ne cdo ane.

  Mes familjes njerezore
  familja macesh e vertete,
  e lumtur, gazmore,
  kotele sollen ne jete.

  Thote zonja e shtepise ;
  ka t'embla, veshtiresi!
  por te mirat e dashurise
  ka pafund ne shtepi.

  Argetohen te gjithe
  familja me mace heq stres,
  naten ne dere grith
  do dicka ,s'e bene per t'keq.

  Mami laroshe, babi zeshkan,
  per cudi kotelja perhimte,
  ne prinder nuk ngjan
  por eshte e mire, si shpirt.

  Bukur per t'u pare pamja
  familje macesh n'harmoni,
  mes tyre eshte kamja
  plot ngrohtesi e dashuri.
  17.11.2011
  Fara Pallqa

 3. #63
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  1,008

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  Shtepiza per zogj

  Binte me rrebesh shi,
  deges zogun pashe,
  nga vendi s'levize ai
  derisa stuhia e perplase

  Tani te kisha mundesi
  kete dru te madhe,
  ta mbushja me shtepi
  ta shpetoja nga ky hall!

  Do ftoja shume shpend
  zog,kanarine,trumcak,
  pellumbin ne t'parin vend
  dallendyshe,ndonje cafke.

  Do te doja shqiponje
  por ngushte do ta kete.
  Mengjezit zogu do kendoj,
  papagalli t'me pershendet.

  Drurit do kish gazmend,
  por gjyshi im me thote;
  rradhe peson nje shend,
  duron shi dhe te ftohte.
  20.2.2019
  Fara Pallqa

 4. #64
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  1,008

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  Hija jone

  Nje nate rruges ecja
  me te dashurin babush,
  anash me sy ndieja
  na percjell dikush.

  Shikova vetem pak
  ktheva koken shpejt,
  babi;nje njeri na vjen pas,
  veshur me te zeza krejt.

  Kjo eshte hija jone
  eshte kjo siluete,
  pas vetes gjithmone
  cdo kund e kemi n'jete.

  Hije ka nje shtepi,
  elefant,flete, lis i gjate,
  macja,edhe i vogli mi,
  qofte dite a nate.

  Reflekton drita
  hije botes krijon,
  te zbehte e jep dita
  nata ne te zeze e mbulon.

  Nisa te luaj me hijen
  zvogelohej zgjatej pa ndal,
  Ne terr absolut s'e gjen,
  vec drita hijen fal.
  21.2.2019
  Fara Pallqa
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fara : 21-02-2019 mė 06:49

 5. #65
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  1,008

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  Mjellma e lumtur

  Ne fole afer liqenit
  familje mjellmesh jeton,
  bashke me te vegjelit
  dashuria i rrethon.

  Ka te bardha puplat
  mjellma I bukur shpend,
  vrapon mbi uje gjate
  qiellit fluturon, rend.

  Me qafen e gjate
  ushqim ne uje kerkon,
  mjellma kur hap krahet
  dy metra hapesire zapton.

  Ndodhi e vogla mjellme
  mamit i tha nje dite;
  Mbi shpine merrme!
  Liqenit dua te shetite.

  Mami me qef pranoi
  nisi te jap keshilla;
  Kujdesi te mos mungoj!
  Mbaje afer te voglin vella!

  Mami mos mbaj dert!
  tha vogelushja me shpejtesi,
  tani perdite shetitet
  familja, liqenit mrekulli.
  22.2.2019
  Fara Pallqa

 6. #66
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  1,008

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  Toka dhe dielli

  Na u grinden nje dite,
  toke e diell bashke.
  diellit mendja iu rrite;
  Tha; ndricoj rreth e qark!

  Oqean, det ,e liqen,
  lumenj,dhe cdo pike uje.
  Malet, fushat, cdo terren,
  t’i jap rrezet falas, pa buje.

  Te jap shume ngrohtesi!
  floren e faunen te kenaq,
  Ta gezoj cdo femije!
  E tepron dielli si rrugac.

  Do te kishe erresire
  lule e bukur s’ka shans,
  ne terr te rritej mire.
  E sheh te mbaj balance!

  Toka mblodhi lavde,
  pranoi jane te verteta.
  Por ti mua po s’me pate?
  C’e do veten? C’te duhet jeta?

  Zbutet dielli krenar sakaq,
  pranoi hapur se toka nene;
  I jep kuptim rrezes se zjarrte.
  pa njeri tjetrin nuk bejne.
  23.5.2017 Fara Pallqa

 7. #67
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  1,008

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  Lepireset e gjyshes

  E di xoga e gjyshes?
  Kur une isha femi,
  gjyshja ime pa pertese
  lepirese m'bente gjithnje.

  Gjyshe me bej mua!
  Mban mend recete?
  Vogelushja u frymezua,
  papushuar rendit pyetjet.

  C'te duhen ato lepirese
  ne dyqan sot ka t'gjitha.
  Me bej te lutem gjyshe!
  Cka duhet te blejme, pra?

  Sheqer e uje, thjeshte,
  behet karamel fin,
  me kujdes te mos digjet
  pret derisa koha e ngrine

  Lepireset u ben shpejt
  xoga e gjyshes gezon.
  Ne shkolle shoket shoqet,
  me lepirese i befason.

  Sa gjyshe te mire ke!
  Te ploteson deshira,
  kenaqen me lepiirese,
  te thjeshta por te mira.

  Kur erdhi ne shtepi
  gjyshen forte e perqafoi;
  Me e mira ne bote je ti!
  Shoqeria ime te lavderoi.
  22.2.2019
  Fara Pallqa

 8. #68
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  1,008

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  Ditelindja me 29 Shkurt

  Ne feste ditelindje
  te shokut tim,
  me shoqeri isha dje,
  u mbushem gezim.

  Thashe;me 29 Shkurt,
  edhe une ju ftoj t'gjithe!
  Nje shok shpejt u ngut;
  tha;29 s'ka kete vit!

  Njezete e tete dite nete,
  Shkurti ka kete vit
  U ndieva keq, vete,
  i kerkova t'me tregoj mamit.

  Nje here ne kater vite
  ditelindja 29 shkurt vie.
  Ti pse u merzite?
  Diten tende do festojme ne!

  As nje ore,minute,
  nuk e kam ne kete vit?
  S'dua 29 shkurt!
  Cuni pandare perserit.

  Mami rregulloj me 28
  cuni gezoi me shoqeri,
  mori dashuri te vertete,
  cila dite s'ka rendesi.
  25.2.2019
  Fara Pallqa

 9. #69
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  1,008

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  Gjumi i dites

  Dites s'dua te fle!
  I them mamit sot,
  ajo rehat s'me le
  ligjeron e thote;

  Fut sqepin nen krah
  zogu fle gjume,
  maca behet kutullaq
  gjumit ben lume.

  Gjume ben kali
  naten disa ore,
  ariu kah mali
  fle muajt dimeror.

  Ketra dimrit fle,
  vec kur ka uri,
  zgjohet shkon atje
  ku ka fsheh lajthi.

  Vellai bebush
  syte e embla hap,
  pi sa do qumesht
  nis e fle prape.

  Cdo kush ka orar
  sa i duhet gjume,
  femiut eshte pare
  gjumi i dites e rrit.

  Te jesh me shendet
  i mire i zgjuar,
  keshtu mami flet
  per te bindur mua.

  Me arushin mik
  forte u perqafuam,
  mbyllem qerpik
  rregullit iu dorezuam.

  Mbyllur syte
  mamin gezova shume,
  gjumin nisa ta lut;
  Eja tek une gjume!

  S'dua ta mashtroj
  mamin qe e dua,
  gjumi me degjoi
  erdhi me mori mua.
  24.7.2018
  Fara Pallqa

 10. #70
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  1,008

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  Lumi Nerodime

  Para njeriut tone
  lumi rrugetoj,
  nga vendi ku buron
  shume shtet kaloj.

  Derdhet ne det.
  Por lumi Nerodime
  eshte thesar i vertete
  per Kosoven time.

  Se eshte unikat
  ne Europe s'ka shok,
  vec tek amerikat
  e ka nje per koke.

  Ndahet ne mes
  kjo bukuri mbi dhe,
  ne detin e Zi nje pjese
  tjetra ne detin Egje.

  Eshte atrakcion
  fenomen i rradhe,
  quhet bifurkacion
  bukuri qe natyra fal.
  27.2.2019
  Fara Pallqa
  Per Nerodimen e bifurkacionin kam degjuar vite me pare.Por nuk e dija se ky fenomen eshte kaq i rradhe sa qe ka dy tre raste ne bote.Dje.kur lexova u befasova dhe i kushtova nje shkrim.

 11. #71
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  1,008

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  EJANI, DALLENDYSHE!

  Dallendyshe behu gati!
  Me familje e shoqeri,
  se dimri me kaq e pati.
  Ju presim ,te vini perseri!

  Do niseni bashke farefis
  shpendet ,nje lume i gjate,
  ne rruge drejt shtepise
  foles ku keni lene shtrat.

  Ndoshta s'do ta gjeni fole?
  Moti i keq e ka shkaterruar,
  por do te beni tjeter te re
  elani s'ka per t'ju munguar.

  Vajtje, ardhje, pambarim
  e keni me mire atje a ketu?
  Cilet femije ju falin gezim ?
  Ku eshte me i bukur qielli blu?

  Eshte i njejti ushqim ?
  Ku ka me te shijshem insekt ?
  Eshte bezdi te hani ne fluturim ?
  Rruges ndokush lendohet ?

  Si e kalojne femijet rrugen e gjate?
  Thone; mami ndalu, me s'fluturoj!
  Eh! C'ben kjo imagjinate!
  Ejani dallendyshe! Pranvera afroi.
  1.3.2012

 12. #72
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  1,008

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  Fshati shtrumpf

  Ne nje pyll diku
  shtrumfet jetonin,
  askush s'di sakt ku
  vec miqeve qe ftonin.

  Ne shtepi kepurdha
  shtrumfet lumturonin,
  nuk kishin para
  gjithe bashke punonin.

  Gjithe fshati kish
  vetem nje shtrumfet,
  e donin te gjithe
  vogelushe flokeverdhe.

  Kishin gjuhe t’vecante;
  Te shtrumfojme eja!
  Me shtrumfo pak!
  Qiellin shtrumfoj rrufeja!

  E bukura shtrumfovi,
  kenaqeshin pafund,
  por kete harmoni
  shpesh e ka shkund.

  Magjistari Gargamel
  armik i perbetuar,
  me macokun Azrael
  do per t’i shtrumfuar.

  Shtrumfet xhuxh
  Si keni pare kurre,
  por s’keni per t’i huq
  me te kalterten lekure.

  Bota sakt as sot s’di
  Ku eshte vendi shtrumf,
  25 Qershorin e beri
  diten per t’mos u humb.

  Behen vete shtrumfa
  Gagrameli diku u mshef,
  Pastaj nise lufta
  Shtrumfojne per qef.
  4.3.2019
  Fara Pallqa
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fara : 04-03-2019 mė 06:23

 13. #73
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  1,008

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  Lule mimoza

  Hapsires shperthen
  e para ulet ne fron,
  pranvera po vjen
  lule mimoza lajmeron.

  Te verdhin stofe
  lulet varur kalavesh,
  eremira merr hov
  per boten peshqesh.

  Mimoza lule brishte
  simbol per ndenje,
  me bukuri mbush shpirt
  per lumturi e denje.
  4.3.2019
  Fara Pallqa

 14. #74
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  1,008

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  Per mesuesen


  Nga shtepia
  Ku eshte princ,
  I gezuar femia
  Ne shkolle u nise.


  Si ai ka te tjere
  ne klase kupton,
  Ne cdo hap e sfere,
  te barabarte gjithmone.


  Mesuesja si nene
  Por jep detyre,
  Obligimin e dhene
  Ta kryesh gjej menyre.


  T’ndihmon s’je vete
  Por s’ka; s’dua s’di!
  Perpiqesh me vullnet
  Nota s’ka rendesi.


  Shkolla eshte parapare
  Vetem per mesim,
  Por ka dhe orar
  per loje e argetim.


  Afer shkronjes,librit,
  Mesuesja te ofron,
  Mbjell ne shpirt
  Dashurine qe gufon.


  Mesuesja eshte ure
  kur te gjitha I lidh,
  Ben klasen e lumutur
  Nxenesite e mire.


  Mesuesja e pare
  E forta mbresee,
  Keta hapa fillestar
  Te vecante ne kujtese.
  6.3.2o19
  Fara Pallqa

 15. #75
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  1,008

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  Kujtoj mesuesen

  Kujtoj doren e bardhe,
  e ngrohte si rreze ar.
  Kujtoj syrin bojeqiell,
  qe shperndante po diell.

  Kujtoj fjalet mendafsh
  Qe falnin vetem miresi,
  Siguri mbushur nje klase
  eshte ndier mire cdo femi.

  Klasa kishte mangesi
  Ti mesuese shpirtpambuk,
  i plotesoje me dashuri,
  nga kujtesa kurre s'je zhduk.

  Qe kur hapa abetare
  cela deren e magjise,
  me s'e mbylla kete dritare,
  falenderim shpirti ta nis.
  7.3.2012
  Fara Pallqa

 16. #76
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  1,008

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  8 Marsi
  Qe ta dini ju voglush
  Dikur jo shume larg,
  Grate ben te ashpren lufte
  Qe te kete 8 Mars.

  Kishin jete te veshtire
  Ne cdo hapsire dore e dyte
  S’e pelquen,s’ u ndien mire
  U revoltuan deri ne fyte.

  U ben trime protestuan
  Pikenisje per te miren jete
  Ne bote ku u dhunuan
  Grate perqafuan kete te drejt.

  Ne per ta larguar qete
  E bejme kete dite,
  Per nenat tona feste
  Dhurojme lule me shpirt.

  Por 8 Marsi eshte proteste
  Per jeten miren kerkese,
  Jo nje dite por perjete
  Kjo per boten urdherese.
  8.3.2019
  Fara Pallqa

 17. #77
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  1,008

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  Prita pranveren

  Vesha fustan
  me ngjyre t'kuqe,
  te dukem taman
  si mollekuqe.

  Mire u rregullova
  dola te dera,
  te prese s'pritova
  te vije pranvera.

  Prita, u merzita
  pranveren s'takova,
  ne shtepi arrita
  mamit i tregova.

  Ishim ne ballkon
  mami nisi te qesh;
  gjelberimi tregon,
  pranveren mes nesh!
  12.8.2009
  Fara Pallqa

 18. #78
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  1,008

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  Barbi kukulla

  Mami kukullen barbi
  Ma bleu dhurate,
  Ngjyre roz fustani
  Flokeverdhe te gjate.

  E bukur elegante
  Mbi taka t’larta rri,
  Cante ne krah mbante
  Dukej mrekulli.

  E mbaja ne shtrat
  Kur beja detyra,
  Ne loje prape ngat
  Ish mike me e mira.

  E doja vertete shume,
  Teprimi e trazoi,
  Vellai beri zullum
  Se barbin xhelozoi.

  Barbit floket I preu
  U shemtua keq,
  pergjigje ma ktheu;
  Do t’me duash mua vec!

  Te dy afer do t’i mbash!
  Mami me keshilloi,
  Kuptova mesazh
  Vellain si ta qetesoj.

  Me 9 Mars barbi
  Ditelindjen festoi,
  Me plot nostalgji
  Barbiken time kujtoj.
  9.3.2019
  Fara Pallqa

 19. #79
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  1,008

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  Aventura e patave

  Patat trup topolak
  Mamin luten nje dite;
  Vetem te dalim pak,
  Se tani me jemi rrite!

  Mami gjithe urtesi
  dha leje dhe keshilloi;
  Beni kujdes femi!
  Cdo njeren e perqafoj.

  Sa dolen ne lugine
  Bukuria I mahniti,
  Motrat moren arratine
  Aventura shpirtit ndriti.

  E para do t’kap flutura
  E dyta lule do te kap.
  Treta te fluturoj hapi krah,
  Vetem njera syte ka hap.

  Keshillat keni harruar?
  Qe na dha mami pate.
  Mami s’ka per t’kuptuar.
  Eja kenaqu,bejme gallate!

  U kenaqen lumturuan
  Patat kthehen ne shtepi,
  Njera tjetres I premtuan.
  Do bejne vetem c’do mami.
  12.3.2o19
  Fara Pallqa

 20. #80
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  1,008

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  Vizatim pranvere

  Vellai vizatoi
  Ne flet pranvere,
  Pastaj me propozoi
  Ngjyrosje me flomaster

  Lule, qiell, bar
  Te bukuren natyre,
  C’ngjyre do marre
  Me shikonte ne fytyre.

  Eshte i bardhi petal
  Kujdesin I fal,
  Kufirit eci lehte
  Pertej vijes t’mos dal.

  Lulja ne mes
  Ka kete fytyre,
  Por s’bej ngaterrese
  S’di si quhet kjo ngjyre.

  Vellai me meson
  Cdo here me deshire,
  Tha; e verdha gjithmone
  Mes lulesh ka mbire.

  Barin e njoh, di
  ka gjelberte te bukur
  Mesova shume risi
  Si behet picture.

  Njoha me emer
  Edhe ngjyra tjera,
  Qe ka shume ne eter
  Kur vjen pranvera.
  15.3.2019
  Fara Pallqa
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fara : 16-03-2019 mė 08:44

 21. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar fara pėr postimin:

  Neteorm (17-03-2019)

Faqja 4 prej 8 FillimFillim ... 23456 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •