Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,374
  Faleminderit
  35
  78 falenderime n 72 postime

  Zbulohet qendra m e madhe antike e mbushur me thesare q nga koha e Neolitit

  Report TV
  Published on Oct 7, 2018
  KOR - N nj zon t pasur bujqsore, n afrsi t qytetit t Kors, n Shqiprin juglindore, gjat puns s ndrtimit t nj gazsjellsi nga Shqipria pr n Itali, puntort jan befasuar nga zbulimi i nj qendre antike t mbushur me thesare q datojn q nga koha e Neolitit.

  Ky zbulim, sipas arkeologve, sht nj pasqyr unike e 5 mij vjetve histori; n nj vend q ishte jasht radarve t ekspertve gjat dekadave t sundimit t komunist.Grmimet n afrsi t fshatit Turan kan prfunduar nj jav m par, pas 18 muajsh pune; ku doli n drit nj nga varrezat m t mdha t lashta n Shqipri, me rreth 1.000 varrime t shtresuara, disa prej t cilave mendohej se ishin edhe t mobiluara. Gjithashtu, gjat ktyre grmimeve, arkeologt kan konstatuar se nn shtresn e poshtme jan gjurmt e nj vendbanimi t rrall neolitik, ku shquhen skeletet e shtpive dhe kasolleve leve t vogla.

  Por sipas arkeologes Iris Pojani, puna e tubacionit ka siguruar mundsin dhe fondet, pr t grmuar nj zon t pazakont t banuar nga epoka neolitike. M shum se 20 vende neolitike jan gjetur n Shqipri, q datojn prafrsisht nga shekulli i 7-t deri n shekullin e tret t B.C., t cilat jan disa prej vendbanimeve m t hershme bujqsore n Evrop.


 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,374
  Faleminderit
  35
  78 falenderime n 72 postime

  Pr: Zbulohet qendra m e madhe antike e mbushur me thesare q nga koha e Neolitit

  Trashgimi kulturore shqiptare 8 mij vjet para Krishtit
  – Shqipria zbulon sitin m t madh arkeologjik, ku ruhen tri epoka t ndryshme nga 8000 vite para Krishtit deri tek 1000 vite pas Krishtit.

  Ministrja e Kulturs, Mirela Kumbaro dhe Michele Elia, Menaxher i TAP n Shqipri vizituan nj nga sitet e grmimeve arkeologjike n gjurmn e gazsjellsit TAP n Shqipri, ku jan zbuluar vendbanime t periudhs prehistorike e deri n mesjetn e von, si dhe shum objekte arkeologjike.

  Projekti i ndrtimit t gazsjellsit TAP sht zhvilluar paralelisht me proceset arkeologjike.

  “Dua t theksoj se gazsjellsi TAP sht nj ndr bashkpunimet m t mira q ne kemi me zhvillimet industriale dhe q tregon n t njjtn koh q nuk jan t papajtueshme trashgimia kulturore dhe zhvillimi industrial i vendit, mjafton t kemi bashkpunim dhe t ruajm standardet”, u shpreh Kumbaro.

  Ndr rajonet ku jan zbuluar m tepr site arkeologjike jan Kora, Berati dhe Skrapari. Prmes ktij projekti sht krijuar mundsia t zbulohen site arkeologjike dhe vendbanime t rndsishme pr njohjen, hulumtimin dhe ekspozimin e trashgimis son arkeologjike.

  Michele Elia theksoi se “TAP sht shum i vmendshm n kt projekt, nuk sheh vetm ndrtimin e tubave, q n fakt sht trsisht infrastruktur, por edhe gjithka me t ciln prballet n rrugtimin e saj kthehet n oportunitet pr territorin, qoft nga pikpamja sociale ambientale, apo kultore. Ne jemi t impenjuar t ruajm nivelin m t lart t standarteve, jo vetm rajonale por edhe ndrkombtare”.

  Nga grmimi arkeologjik i shptimit deri tani jan zbuluar rreth 600 varre, rreth 11 site arkeologjike, t cilt datojn nga periudha Helenistike, periudha prehistorike (bronzi i von), e deri n periudhn Otomane. Kto materiale jan n proces studimi. Me shum interes arkeologjik n kt grmim sht zbulimi i nj vendbanimi t periudhs neolitike.

  “N t gjitha sitet e hapura q realizohen n bashkpunim me arkeologt, jo vetm grmimet kan qen interesante, por ka qen nj treg pune shum i rndsishm pr punonjsit e trashgimis kulturore. Kemi mbi rreth 100 arkeolog dhe ndihms arkeolog t punsuar, q tregon se potenciali i zhvillimit industrial sjell dhe potencial te zhvillimit t tregut t trashgimis kulturore”- u shpreh Kumbaro.
  http://fax.al/read/news/17041599/185...-para-krishtit
  Realizimi i grmimeve arkeologjike, zbulimi i siteve t reja arkeologjike po mundsohet vetm fal projektit TAP, prgjat zbatimit t t cilit jan zbatuar kriteret dhe standardet m t larta t zbatimit t ligjit n fushn e trashgimis kulturore.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •