Close
Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 67
  1. #41
    i/e regjistruar Maska e Akuamarini
    Anëtarësuar
    19-02-2015
    Postime
    2,526

    Për: “Shqipëria Tjetër”, Fshati ku përplasen dy kohë


    Fshatrat e Shqipërisë- Peshtani, mes turizmit malor dhe historik
    9,569 views•Premiered Mar 4, 2019

    Top Channel Albania
    818K subscribers
    Peshtani, është ndalesa që gazetarja Ilnisa Agolli promovon këtë herë në kanalin e YouTube të Top Channel. Një fshat, i cili gjendet në qendër të një prej grykave më të mëdha në Ballkan: asaj të Këlcyrës, 13- të km të gjatë.

  2. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Akuamarini për postimin:

    Albo (30-12-2019)

  3. #42
    i/e regjistruar Maska e Akuamarini
    Anëtarësuar
    19-02-2015
    Postime
    2,526

    Për: “Shqipëria Tjetër”, Fshati ku përplasen dy kohë



    Vithkuqi që nuk njohim, i bekuar dhe i harruar - Fshatrat e Shqipërisë
    10 528 visningar•Hade premiär för 14 timmar sedan

    Top Channel Albania
    825 tn prenumeranter
    Ilnisa Agolli, sot na çon 25 km larg qytetit të Korçës, në Vithkuq. Në fshatin e 24 lagjeve dhe kishave. Të monumenteve kulturore, ikonave dhe ikonostasëve. Ngjarjet dhe figurat historike këtu, i kalojnë përmasat e një fshati-qytet. Në Vithkuq peisazhet janë mahnitëse dhe çezmat plot 100. Ka dhe një kishë e cila ruan eshtrat e të vdekurve. Po ç’thonë vithkuqarët? Si e ndjejnë veten? Të bekuar apo të harruar? Ndiqni episodin e plotë për më shumë.

  4. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Akuamarini për postimin:

    Albo (30-12-2019)

  5. #43
    i/e regjistruar Maska e Akuamarini
    Anëtarësuar
    19-02-2015
    Postime
    2,526

    Për: “Shqipëria Tjetër”, Fshati ku përplasen dy kohë




    Tkurrja e Shqipërisë” - Brenda pak viteve, vendi ynë do të ketë rreth 1 milion banorë - Top Story
    47 109 visningar•8 okt. 2019

    Top Channel Albania
    829 tn prenumeranter
    Ky dokumentar flet për rrudhjen e Shqipërisë në aspektin demografik, si pasojë e emigracionit dhe rënies së numrit të lindjeve.

    Brenda 5 viteve të fundit, nga Shqipëria janë larguar mbi 500 mijë banorë.

    Top Story udhëtoi për në qytetet si: Kukës, Gjirokastrër dhe Korçë, në disa nga fshatërat e tyre për të pasqyruar kështu numrin e banorëve në këto fshatra, si ka qenë dhe se si është në ditët e sotme, gjendjen sociale dhe ekonomike të tyre!

    Përmes intervistave dramatike të siguruara në këto fshatra, shfaqet braktisja nga ana e shqiptarëve, në 30 vitet e fundit, për shkak se vendi i tyre nuk u ka ofruar asgjë, u ka vrarë shpresën dhe të ardhmen.

  6. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Akuamarini për postimin:

    Albo (30-12-2019)

  7. #44
    i/e regjistruar Maska e Akuamarini
    Anëtarësuar
    19-02-2015
    Postime
    2,526

    Për: “Shqipëria Tjetër”, Fshati ku përplasen dy kohë



    Petrela e lashtë që flet sot - Fshatrat e Shqipërisë
    Top Channel Albania 20 10 2019

    Bukuria e Petrelës, me kështjellën mesjetare majë shkëmbit është një prej destinacioneve më të preferuara turistike kohët e fundit. Ilnisa Agolli në këtë episod na rrëfen pikat kryesore, të asaj ç’ka nuk duhet të lëmë pa vizituar. Petrela ka historinë e saj, e cila e ka zanafillën që në lashtësi. E krijuar qysh prej 2400 vjet para, ajo që të bën shumë përshtypje është kalaja ilire, e cila në ditët sot njihet si “Muri Ilir”. Po tjetër ç’duhet të dimë rreth saj? Ku mund të hamë? Ç’duhet të dimë rreth zakoneve? Sa mikëpritës janë banorët? Po ushqimet tradicionale? Investimet e reja? Pse njerëzit po e braktisin Tiranën për të jetuar këtu? Mos e humb!

  8. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Akuamarini për postimin:

    Albo (30-12-2019)

  9. #45
    i/e regjistruar Maska e Akuamarini
    Anëtarësuar
    19-02-2015
    Postime
    2,526

    Për: “Shqipëria Tjetër”, Fshati ku përplasen dy kohë


    Perla e fshehur e Elbasanit - Fshatrat e Shqipërisë
    26 okt. 2019



    Top Channel Albania

    Janë shumë pak kilometra rrugë, sapo hyn në qendër të qytetit të Elbasanit për të shijuar një bukuri të virgjër natyrore. Ilnisa Agolli, na prezanton me fshatin që ndrin buzë liqeneve. Fshati Funar. Një pasuri e pazakontë e Bashkisë Elbasan, me resurse natyrore të jashtëzakonshme. Me njerëz mikëpritës, që nuk ngurojnë të hapin dyert e shtëpisë duke të rrëfyer vendin, punën e përditshme dhe zhvillimin e agrokulturës në atë terren kodrinor-malor. Një zbulim tjetër është edhe eksplorimi në shpellën më të famshme aty. Shpellën e Mbytjes. Cila është historia e saj dhe përse Funari duhet vizituar patjetër?

  10. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Akuamarini për postimin:

    Albo (30-12-2019)

  11. #46
    i/e regjistruar Maska e Akuamarini
    Anëtarësuar
    19-02-2015
    Postime
    2,526

    Për: “Shqipëria Tjetër”, Fshati ku përplasen dy kohë



    Në Librazhd një fshat legjendë, “Polis” - Fshatrat e Shqipërisë
    Nov 2, 2019




    Top Channel Albania

    Thesaret e Polistit janë të shumta, por kryesorja është rruga Egnatia. Gjurmët e së cilës në fakt, shfaqen edhe në dy urat më të bukura të Librazhdit si degëzime të udhës antike. Ura e Kamarës dhe Ura e Gurit. Por, Ilnisa Agolli nuk mjaftohet me kaq duke na dhënë mundësinë të eksplorojmë gjithë natyrën magjike dhe të pasur aty, që nga livadhet e shumta deri majën më të lartë të malit Polis.
    Po çfarë ndodh tjetër? Ç’thonë vetë banorët? Si jetojnë dhe përse nuk e kanë braktisur kurrë fshatin? Sa mikëpritës janë dhe si një atraksion turistik sa vlen Polis për t’u vizituar? Ku duhet të shkojmë dhe çfarë duhet të kemi parasysh?
    Mos e lërë pa e shijuar këtë fshat.

  12. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Akuamarini për postimin:

    Albo (30-12-2019)

  13. #47
    i/e regjistruar Maska e Akuamarini
    Anëtarësuar
    19-02-2015
    Postime
    2,526

    Për: “Shqipëria Tjetër”, Fshati ku përplasen dy kohë



    Aty ku qan kabaja, në “Leusë” të Përmetit - Fshatrat e Shqipërisë


    Nov 9, 2019

    Top Channel Albania

    Ilnisa Agolli, kësaj here na çon në fshatin Leusë të Përmetit. Vetëm 1.2 km nga qyteti i luleve, ky fshat ngjan thuajse i braktisur. Një ndjesi që zvogëlohet kur bujt në ato pak shtëpi që kanë mbetur aty. Banorët janë aq të dashur dhe ti sakaq veç ajrit të pastër dhe bukurive natyrore, mbushesh gjithë dashuri. Buzë fshatit Leusë ndodhet edhe kisha e Shën Mërisë. Pjesa e përparme e saj është si manastir, ndërsa vetë kisha si tempull e cila rrethohet nga tre përrenj të mëdhenj që dalin nga malet dhe derdhen në lumin Vjosa, prej ku do të bëj edhe rafting duke përshkruar peisazhin turistik dhe sportiv të tij. Një aventurë e bukur në Leusë. Një fshat që duhet patjetër të vizitohet.

  14. 2 antarët më poshtë falenderuan Akuamarini për mendimin e shprehur në këtë postim:

    Albo (30-12-2019),Shaboni (01-01-2021)

  15. #48
    i/e regjistruar Maska e Akuamarini
    Anëtarësuar
    19-02-2015
    Postime
    2,526

    Për: “Shqipëria Tjetër”, Fshati ku përplasen dy kohë



    "Qyteza", margaritari i Devollit që nuk harrohet dot - Fshatrat e Shqipërisë
    Nov 16, 2019

    Top Channel Albania

    Udha e kësaj here do të na çoj në Devoll. Në fshatin Qytezë. Një kartolinë! Një shembull tipik i fshatit të vogël shqiptar, që ruajti brez pas brezi kulturën, zakonet dhe gjuhën. Mërgimi këtu ka lënë gjurmë të cilat i kupton sapo shkel. Ilnisa Agolli, ndryshe nga çdo fshat i Shqipërisë na sjell në fokus mikëpritjen qytezare e cila të rrok pothuajse në të njëjtën formë si natyra. Peisazhi në Qytezë të lë pa fjalë. Por ajo që të bën përshtypje është se këtu nuk ka më njerëz. Këtu kanë mbetur vetëm katër familje. Si jetojnë ato? Ç’ndodh në fshatin e braktisur, 20 km larg Bilishtit?

  16. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Akuamarini për postimin:

    Albo (30-12-2019)

  17. #49
    i/e regjistruar Maska e Akuamarini
    Anëtarësuar
    19-02-2015
    Postime
    2,526

    Për: “Shqipëria Tjetër”, Fshati ku përplasen dy kohë

    Prodhimet e fshatrave postobllok në qendër të Tiranës - Fshatrat e Shqipërisë
    Premiered Nov 23, 2019


    Top Channel Albania

    Kryeqyteti ka marr formën e një ferme të madhe. Fshatrat e Shqipërisë bëhen bashkë në sheshin Skënderbej dhe kjo është fantastike. Shqipëria egzotike. Shqipëria e jashtëzakontë. Shqipëria e kontradiktave të ndryshme shndërrohet në kryefjalën e ditës “Shqipëria punon tokën”. Ilnisa Agolli paraqet kësaj here se njeriu i thjeshtë është në qendër, është Zot i tokës. Zot i fruteve të tij. Zot i dijes edhe i kulturës bazike të tij. Mos e lërë pa e parë. Elipset e gjelbërta, sundojnë Tiranën.

  18. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Akuamarini për postimin:

    Albo (30-12-2019)

  19. #50
    i/e regjistruar Maska e Akuamarini
    Anëtarësuar
    19-02-2015
    Postime
    2,526

    Për: “Shqipëria Tjetër”, Fshati ku përplasen dy kohë



    Fshatrat e Shqipërisë - Menkulasi i Devollit, aty ku belbëzoi poezia
    3 hours ago




    Top Channel Albania

    Dritëro Agolli, dikur shprehej: " Unë kam lindur në një fshat që ka emrin Menkulas. Më kujtohet fshati im që shiste llamba vajguri, fletore të bukura por edhe librat që mund të shkruheshin atëherë. Ishte një dyqan aty, ku mblidheshin të rriturit dhe luanin bixhoz. Fshati im ka emrin Menkulas."
    Ilnisa Agolli, sot na udhëton aty. Gjeti ende pleqtë duke luajtur bixhoz. Fshati ishte braktisur, por ndër rrugica dhe peizashet fantastike gjeti ende vargjet e shkrimtarit të madh. Gjeti traditën që nuk kishte humbur ende, zahiretë dhe lidhjen e ngushtë të familjarëve njëri me tjetrin. Jeta e fshatit është. Është pa komplekse. Është e vërtetë.

  20. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Akuamarini për postimin:

    Albo (30-12-2019)

  21. #51
    i/e regjistruar Maska e Akuamarini
    Anëtarësuar
    19-02-2015
    Postime
    2,526

    Për: “Shqipëria Tjetër”, Fshati ku përplasen dy kohë


    Fshatrat e Shqipërisë - "Vajzë", historia e një fshati në labëri
    •Premiered 17 hours ago

  22. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Akuamarini për postimin:

    Albo (30-12-2019)

  23. #52
    i/e regjistruar Maska e Akuamarini
    Anëtarësuar
    19-02-2015
    Postime
    2,526

    Për: “Shqipëria Tjetër”, Fshati ku përplasen dy kohë



    Dardha - Me bukuri, kulturë e shpirt njerëzor - Fshatrat e Shqipërisë
    Premierë më 28 dhj 2019
    Top Channel Albania
    930 mijë pajtimtarë
    Dardha është nga ato fshatra të magjishme të Shqipërisë. Nga ato fshatra që të befason jo vetëm si një nga vendet më mikëpritëse me potencialet turistike, por të pa fjalë kur kësaj tabloje i bashkangjiten njerëzit që takon aty. Ilnisa Agolli, na udhëton sot në shumë shtëpi. Na rrëfen historikun e Dardhës dhe lirinë që mund të gjej shpirti aty. Vendi ku natyra bekon njerëzit dhe vëren se kultura është në çdo skaj.

  24. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Akuamarini për postimin:

    Albo (30-12-2019)

  25. #53
    i/e regjistruar Maska e Akuamarini
    Anëtarësuar
    19-02-2015
    Postime
    2,526

    Për: “Shqipëria Tjetër”, Fshati ku përplasen dy kohë


    Pllanë e Lezhës, fshati që fsheh një qytet ilir - Fshatrat e Shqipërisë
    Premiered 2 hours ago

    Top Channel Albania

  26. #54
    i/e regjistruar Maska e Akuamarini
    Anëtarësuar
    19-02-2015
    Postime
    2,526

    Për: “Shqipëria Tjetër”, Fshati ku përplasen dy kohë


    Drobonik, ballkoni i harruar i Beratit - Fshatrat e Shqipërisë
    Premiered 4 hours ago

    Top Channel Albania

  27. #55
    i/e regjistruar Maska e Akuamarini
    Anëtarësuar
    19-02-2015
    Postime
    2,526

    Për: “Shqipëria Tjetër”, Fshati ku përplasen dy kohë




    Frashëri, fshati që dha shumë dhe s'mori asgjë - Fshatrat e Shqipërisë
    Premiered 18 hours ago

    Top Channel Albania

    “Fshatrat e Shqipërisë”, është një program i cili vë në dukje zhvillimin e fshatit, ekonominë rurale, investimet në infrastukturë apo akomodimin nëpër bujtina të turistëve.
    Një emision që sheh dhe prek projektet e agroturizmit dhe zhvillimin e kapitalit njerëzor.
    Si është jeta e banorëve në fshat? Prodhimet e zonave si tregëtohen? Vlerat e trashëgimnisë kulturore dhe etnografike, cilat janë? Përse të gjithë duan të kthehen në origjinën e të parëve?
    “Fshatrat e Shqipërisë”, një program nga Ilnisa Agolli në Top Channel të shtunën në 15:45, në një rrugëtim përtej bukurive duke zbuluar të vërtetat që shtrihen rretheqark Shqipërinë tonë të vogël me të fshehta të mëdha.

  28. #56
    i/e regjistruar Maska e Akuamarini
    Anëtarësuar
    19-02-2015
    Postime
    2,526

    Për: “Shqipëria Tjetër”, Fshati ku përplasen dy kohë


    Sinica, fshati që ka mall për njerëzit - Fshatrat e Shqipërisë
    Premiered Feb 8, 2020

    Top Channel Albania

    Ilnisa Agolli kësaj here, na udhëton drejt fshatit më të vjetër të Devollit. Vetëm 22 km nga Korça ti mund të shkelësh në bukuri të paimagjinueshme. Klima, ajri, lashtësia e këtij fshati dhe mikëpritja tradicionale do u lënë pa fjalë

  29. #57
    i/e regjistruar Maska e Akuamarini
    Anëtarësuar
    19-02-2015
    Postime
    2,526

    Për: “Shqipëria Tjetër”, Fshati ku përplasen dy kohë


    Fshati që nuk është braktisur kurrë, Rabdisht i Peshkopisë – Fshatrat e Shqipërisë

    Premiered 3 hours ago
    Ndryshuar për herë të fundit nga Akuamarini : 15-02-2020 më 16:13

  30. #58
    i/e regjistruar Maska e Akuamarini
    Anëtarësuar
    19-02-2015
    Postime
    2,526

    Për: “Shqipëria Tjetër”, Fshati ku përplasen dy kohë



    Fshati "Asim Zeneli", thesari i Gjirokastrës - Fshatrat e Shqipërisë
    •Premiered 4 hours ago

  31. #59
    i/e regjistruar Maska e Akuamarini
    Anëtarësuar
    19-02-2015
    Postime
    2,526

    Për: “Shqipëria Tjetër”, Fshati ku përplasen dy kohë



    Historia e një fshati trimërie dhe bese, Zogjaj i Bulqizës
    Premiered 5 hours ago

  32. #60
    i/e regjistruar Maska e Akuamarini
    Anëtarësuar
    19-02-2015
    Postime
    2,526

    Për: “Shqipëria Tjetër”, Fshati ku përplasen dy kohë



    Dikur qytet dhe sot fshat që fle mbi mbretërinë ilire - Fshatrat e Shqipërisë
    Premiered 5 hours ago

Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •