Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 36

Tema: Lulet

 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,325

  Lulet

  Lulet qė mbillen nė pranverė!


 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,325

  Pėr: Lulet

  Pranvera ėshtė stina e lulėzimeve tė mėdha, e luleve shumėngjyrėshe dhe mė me aromė e vitit. Kjo ėshtė koha kur ne mund tė admirojmė bukurinė e bimėve dhe luleve tė mbjella nė vjeshtė. Por ėshtė gjithashtu edhe sezoni kur mund tė mbjellim fara tė reja, tė cilat, me lulėzim e tyre do tė mund ta bėjnė kopshtin tė bukur deri nė vjeshtėn e ardhshme. Ndaj le tė zbulojmė gjithēka qė mund tė dimė mbi bimėt dhe lulet qė mbillen nė pranverė.

  Kur mbillen lulet nė pranverė: koha

  Mė 21 mars shėnohet edhe fillimi i pranverės. Por nuk ėshtė e thėnė se nė kėtė muaj mund tė mbillet ēdo lloj fare. Nė qoftė se nė shumė pjesė tė vendit, pranvera ka ardhur, nė tė tjera ndodh qė toka tė jetė ende e mbuluar me borė, dhe mbijetesa e ēdo lloji tė bimėve nuk ka garanci. Disa lule, si pėr shembull trėndafilat dhe lule vjollcat, mund tė mbillen fillimisht nė njė vazo (tė mbahen brenda nė shtėpi) dhe mė pas tė zhvendosen nė kopsht. Pėr tė tjerat, si pėr shembull pėr zambakėt dhe gojujku, duhet tė prisni ardhjen e temperaturave mė tė larta pėr t’i mbjellė jashtė.

  Ēfarė lulesh mund tė mbillni nė pranverė:

  Manushaqet tringjyrėshe janė lule rezistente qė mund tė mbillen ose nė vazo ose direkt nė kopsht nė fillim tė pranverės. Nėse i mbillni lulet jashtė, ato do tė vazhdojnė tė lulėzojnė deri nė ardhjen e tė nxehtit tė verės. Mund tė mbillni edhe aguliēe, columbine, dhe lule gjaku, tė cilat janė lule rezistente edhe ndaj temperaturave tė ulėta. Kėto lule mund t’i blini edhe si fara, por edhe nė vazo pėr t’i vendosur mė pas nė kopsht.

  ..................

  Vijimi ne linkun e meposhtem :

  http://shqiptarja.com/lajm/ja-cfare-...ni-ne-pranvere
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 11-04-2018 mė 13:33

 3. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar sirena_adria pėr postimin:

  Neteorm (22-07-2020)

 4. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,325

  Pėr: Lulet


 5. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,325

  Pėr: Lulet

  Irisi: Lulja mahnitėse qė ilirėt i dhuruan botės

  Tė gjithė e njohin si Irisi i Ilirisė – Iris Illyrica, njė lule e familjes botanike Iridaceae me vendlindje nė tokat historike tė Ilirisė sė lashtė.
  Irisi Ilir ėshtė njė nga dėshmitė mė tė bukura tė kėsaj zone tė famshme ballkanase qė mbulon Shqipėrinė, Kroacinė, Kosovėn, Bosnjėn, Malin e Zi, Maqedoninė dhe disa zona tė Serbisė.
  Irisi Ilir edhe sot e kėsaj dite rritet nė gjendje tė egėr dhe natyrale nė tė njėjtat pllaja si edhe mijėra vite mė parė dhe provon trashėgiminė e famshme tė tė parėve tė shqiptarėve.

  Ilirėt e lashtė e konsideronin Irisin njė bimė mjekėsore me vlera tė shumta pėr njė sėrė problemesh shėndetėsore pėrfshirė dhimbjet e kokės.
  Bima e Irisit Ilir besohej gjithashtu tė kishte aftėsi tė nxiste abortin. Pjesė tė kėsaj bime janė pėrdorur nė lashtėsi kundėr djersės dhe nė pėrgatitjen e parfumeve.
  Bima rritet deri nė 40 centimetra lartėsi. Lulėzon nga Maji nė Qershor dhe ka nevojė pėr dritėn e diellit. Kėrkon njė tokė me lagėshti mesatare, pjellore dhe tė kulluar mirė.
  Kjo bimė prodhon fara shumė rrallė. Zakonisht prodhon dhjetė fara qė piqen nė vjeshtė.

  Bima e egėr Ilire besohet tė ketė qenė pikėnisja e shumė varieteteve tė kultivuara tė Irisit qė sot zbukurojnė kopshtet dhe hapėsirat tona nė verė dhe pranverė.
  Historianė tė lashtė shpjegonin qė Irisi mė i mirė vjen nga Iliria e lashtė.
  Nė Mesjetė, kultivuesit e kėsaj bime kaluan pėrtej Adriatikut e rritėn atė edhe nė Itali.
  Zona e Firences sė lashtė kishte Irisin si simbol tė saj- nė mburojat e tyre ushtarėt mbanin njė Lili tė bardhė ose Iris – gjė qė tregon se qyteti ishte i famshėm pėr rritjen e kėtyre luleve tė ardhura nga brigjet e pėrtej Adriatikut.

  Bima nė fjalė mban emrin e perėndeshės sė ylberit “Irisit” dhe si rrjedhojė lulja ka njė bukuri dhe ngjyra tė pashoqe.
  Nė lashtėsi, Irisi ishte njė simbol i fuqisė dhe madhėshtisė. Tre petalet e Irisit ishin simbole tė besimit, zgjuarsisė dhe trimėrisė.

  Kultivimi i kėsaj lule ka rezultuar nė zbulimin e disa varieteteve tė Irisit me reputacion tė lartė pėr vlerat medicinale. Rrėnjėt e thata tė Irisit pėrmbajnė njė vaj esencial me aromė vjollce.
  Ato pėrdoren nė parfume, pastė dhėmbėsh dhe produkte tė tjera kozmetike si dhe nė krijimin e njė potpurie erėzash me aromė tė shumėfishtė.
  Rrėnja e thatė e Irisit ka veti anti-inflamatore dhe si rrjedhojė pėrdoret pėr tė shėruar problemet me fytin dhe dhimbjet e kokės nga sinoziti.

  Metodat e pėrgatitjes dhe doza e caktuar
  Rrėnja e thatė e Irisit pėrdoret pėr tė ruajtur aromėn nė pudra dhe produkte kozmetike tė bėra nė shtėpi.
  Historikisht, njerėzit e kanė konsumuar rrėnjėn e thatė tė Irisit nė formė pluhuri ose si infusion nėpėr tretėsira. Por nė kohėt moderne, pėrdorimi i rrėnjės sė thatė tė Irisit ėshtė tėrėsisht kozmetik.

  Vaji i Irisit pėrdoret duke pėrdorur pluhurin e rrėnjės sė thatė tė Irisit nė avull.
  Ky vaj ka njė aromė intensive dhe shumė delikate tė vjollcės sė freskėt dhe kushton shumė shtrenjtė.

  Pėrdoret pėr pėrgatitjen e aromave mė luksoze, por edhe parfumeve me bazė vjollce.
  Ekstraktet e Irisit kanė aftėsinė tė forcojnė aromėn e elementėve tė tjerė qė pėrdoren nė krijimin e njė parfumi. / AgroWeb.org

  http://www.bota.al/2018/10/irisi-lul...dhuruan-botes/
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 10-11-2018 mė 11:34

 6. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,325

  Pėr: Lulet

  Bimė qė i japin jetė shtėpisė

  https://gazetasi.al/bime-qe-i-japin-jete-shtepise/

 7. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,325

  Pėr: Lulet

  Lulet e Magjishme qė i Rezistojnė Thatėsisė nė Verė

  Vera ėshtė njė stinė shpėrthyese dhe dorėlėshuar nė bukuri. Bujaria e saj derdhet me hijeshi nėpėr kopshtet dhe vazot tona. Lulet kokėulur tė pranverės si lule vjollca janė delikate dhe shumė tėrheqėse, por vera u jep jetė dhe gjallėri shumė luleve tė tjera tė cilat sjellin gėzim pėr syrin dhe shpirtin.

  DAHLIA

  Nga mesi i verės Dahlia, e cila njihet pėr jetėgjatėsinė e saj, ėshtė nė kulmin e rinisė. Shumė prej varieteteteve tė kėsaj luleje vazhdojnė e lulėzojnė deri nė vjeshtė. Ngjyrat e dahlias janė mjaft tėrheqėse, por ajo qė ngjall shumė interes ėshtė madhėsia e kėtyre luleve qė arrijnė njė diametėr prej 25 centimetrash e njėjtė me njė pjatė ngrėnieje. Kėrcenjtė e lules shpesh arrijnė deri nė njė metėr e gjysmė. Dahlia rritet mė mirė nėse merrni fidanė tė vegjėl se sa nga farat.

  GERBERA

  Lulet me ngjyrė tė ndezur dhe kėrcenj tė gjatė qė zakonisht arrijnė deri nė 45 centimetra e bėjnė Gerberėn njė pasqyrim tė verės. Kjo lule e adhuron verėn, ndonėse arrin tė lulėzojė gjatė gjithė vitit. Atė e gjeni nė ngjyra tė ndryshme.

  LULEBORA

  Njė herė e njė kohė, kjo lule konsiderohej si e dalė nga moda, por sot, lulebora ia del tė tėrheqė gjithė vėmendjen mes luleve tė tjera tė kopėshteve. Atė e gjejmė nė disa prej kopėshteve mė tė bukura tė tė gjithė vendit. Me nuancat e bojėqiellit, rozės, bardhės apo edhe vjollcės, lulja shumėpetalėshe ėshtė e pėrkėdhelura e verės. Kur thahet nė mėnyrė natyrale, pėrfitoni njė buqetė ngjyrash qė mund t’ju zbukurojė hapėsirat e brendshme gjatė gjithė vitit.

  TRĖNDAFILI

  Trėndafili ėshtė njė lule verore por qė preferon tė huazojė kohė nga pranvera dhe nga vjeshta. Disa lloje tė trėndafilit ēelin nga mesi i pranverės deri nė vjeshtė, ndėrkohė qė disa lloje janė mjaft kryeneēe dhe rezistojnė edhe nė dimėr. Panorama qė krijojnė tufat e trėndafilave nuk ka tė paguar. Ato veshin me larmi ngjyrash ēdo kopėsht, rrugicė apo hapėsirė. Aroma e tyre e mrekullueshme tė shoqėron gjithė kohėn dhe tė fal shumė buzėqeshje. Gonxhet ngjyrė rozė ose ngjyrė verdhė preferojnė pranverėn, ndėrkohė qė trėndafilat me ngjyra mė tė ndezura janė besnike tė verės. Trėndafilat janė shumė popullorė nė verė, sepse janė pjesė e pandashme e buqetave tė nuseve ose zbukurimeve tė festive, por edhe pėr faktin se i rezistojnė temperaturave tė nxehta./AgroWeb.org

  https://agroweb.org/archive/?id=10&l...ishme-te-veres

 8. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar sirena_adria pėr postimin:

  Neteorm (22-07-2020)

 9. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,325

  Pėr: Lulet  Si tė kujdesemi pėr lulet nė verė !

 10. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,325

  Pėr: Lulet

  Truqe qė do tė zgjasin jetėgjatėsinė e luleve tė frekėta

  Njė tufė me lule tė freskėta, janė njė pėrzierje aromash dhe ngjyrash natyrale nė shtėpinė tuaj. Por si t’i ruani sa mė gjatė tė freskėta?

  Kur marrim dhuratė njė buqetė, ajo qė dėshirojmė mė shumė ėshtė qė lulet mos tė vyshken.

  Duke qenė se lulet nuk janė tė mbjella ato nuk mund tė lulėzojnė dhe pas disa ditėsh ato kanė humbur aromėn dhe bukurinė e tyre.

  Por nuk keni pse shqetėsoheni mė, sepse bashkė me ju do tė ndajė disa truke se si tė zgjasni jetėgjatėsinė e njė buqete.

  Hapi i parė pėr tė ruajtur lulet e freskėta ka tė bėjė me gėrshėrėt. Kur ju dhurojnė lule, kujtohu t’i presėsh menjėherė, por shumė pak, tek kėrcelli. Nė kėtė mėnyrė lulja do tė vazhdojė tė marri ujin e nevojshėm. Gjethet dhe lulet nėn nivelin e ujit duhet tė hiqen gjithmonė.

  Pėr tė mbajtur tė pastė kėrcellin dhe pėr tė shmangni kalbjen e gjetheve dhe luleve. Gjithashtu kujtohuni tė shkurtoni nga pak kėrcellin dhe tė ndryshoni ujin nė mėnyrė tė rregullt ēdo dy ditė

  Ėshtė me rėndėsi qė temperatura nė hapėsirėn ku qėndrojnė lulet mos tė ndryshoj shumė, meqė krijohet kondensimi i ujit nė gjethe dhe pėr pasoj ėshtė kalbja.

  Lėngje tė gazuara

  Nė njė vazo me lule, hidhni 60 ml lėng tė gazuar (ēfarėdo lloji). Sheqerin qė e pėrmban lėngu i gazuar zgjat freskinė dhe jetėgjatėsinė e luleve tuaja.

  Sheqer

  Tretni tre lugė sheqer dhe dy lugė uthull alkooli nė njė litėr ujė tė ngrohtė. Kur tė mbushni vazon, sigurohuni qė lulet tė mbulohen me ujė 7 – 10 centimetra. Do tė mahniteni se sa gjatė do tė qėndrojnė tė freskėta lulet tuaja

  Uthull molle

  Pėrzieni dy lugė uthull molle me dy lugė sheqer dhe masėn e fituar hidheni nė vazon me ujė, para se tė vendosni lulet. Ndėrroni ujin ēdo dy ditė (duke ia shtuar edhe pėrzierjen e lartpėrmendur), me qėllim qė t’ju zgjasin lulet sa mė gjatė tė freskėta.

  Aspirina

  Trėndafilat dhe llojet tjera tė luleve, qėndrojnė tė freskėta mė gjatė nėse praktikoni kėtė metodė: nė njė vazo me ujė, shtoni njė aspirinė tė grimcuar para se t’i vendosni lulet nė tė. Ndėrroni ujin ēdo dy ditė.

  Llak pėr flokė

  Largohuni nga buqeta me lule rreth 30 centimetra dhe spėrkatni me llak flokėsh gjethet dhe petalet.

  Vodka

  Nė njė vazo me ujė, shtoni disa pika vodka (alkooli e ngadalėson rritjen e baktereve) si dhe njė lugė ēaji sheqer (pėr ta ushqyer lulen). Ujitni ēdo dy ditė duke shtuar vodkėn dhe sheqerin. /Telegrafi/


  https://telegrafi.com/truqe-qe-te-zg...ve-te-freketa/

 11. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,325

  Pėr: Lulet  Mimoza, lulja e parė pranverore

 12. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,325

  Pėr: Lulet

  Njė lule pėr ēdo muaj - Karakteristikat dhe tė veēantat e secilės

  https://www.youtube.com/watch?v=XJldhTFedZs


  Cila lule ėshtė unike dhe pėrfaqėsuese pėr secilin muaj tė vitit ?

  Muaji Janar personifikohet nga Karafilat. Pėrfaqėsimi i krenarisė, bukurisė, admirimit dhe mirėnjohjes, magjepsjes, dallimit, dashurisė hyjnore, gruas. Petalet e butė dhe me pupla qė mbulojnė njė bėrthamė tė fortė e bėjnė kėtė lule disi paradoksale.

  Muaji Shkurt ka si simbol lulen Iris. Tre petalet e drejta tė irisit simbolizojnė besimin, vlerėn dhe urtėsinė. Ato gjithashtu simbolizojnė miqėsinė, shpresėn, komplimentet dhe pasionin. Kjo lule e lindjes sė muajit shkurt gjendet kryesisht nė blu, vjollcė, tė verdhė dhe tė bardhė.

  Muaji Mars pėrfaqėsohet me lulen e njohur si Daffodil. Konsideruar ndryshe si natalja e verdhė e ndritshme, kjo lule fillon nė fund tė dimrit dhe ėshtė si njė mik i shumėpritur qė kthehet nė shtėpi, duke simbolizuar rilindjen dhe fillimet e reja, veēanėrisht kur paraqitet nė njė buqetė tė bollshme, daffodils premtojnė lumturi dhe gėzim.

  Muaji Prill personifikohet mė sė miri me lule Margaritat. Lulja e pafajėsisė, pastėrtisė dhe dashurisė, me tė cilėn duket se mund t’i fitosh tė gjithė. Pėrmbushja e gėzimit dhe luhatshmėrisė fėmijėrore, kjo lule e prillit kap thelbin e qėndrimit tė lumtur dhe tė pėrjetshėm tė pranverės qė gjendet brenda nesh.

  Muaji Maj pėrfaqėsohet nga lulja e bukur e zambakut. Zambakėt u nderuan shumė dhe nga grekėt e lashtė, tė cilėt besonin se ato lulėzuan nga qumėshti i Heras, mbretėresha e perėndive. I lidhur me Virgjėreshėn Mari, zambaku i bardhė i Madonnės pėrfaqėson virtytin, ndėrsa zambaku i luginės pėrcjell ėmbėlsinė dhe pėrulėsinė. Nė gjuhėn e luleve, kjo lule e muajit Maj mund tė shprehė pastėrtinė e zemrės, madhėshtisė dhe nderit.

  Muaji Qershor ka si simbol trėndafilin e kuq. Lulja e dashurisė, pasionit, bukurisė dhe pėrsosmėrisė. Trėndafili ėshtė i pasur me histori dhe kuptim. Afėrdita, perėndesha greke e dashurisė, paraqiti njė trėndafil Eros, dhe Kleopatra joshi Mark Antoni-n nė njė dhomė tė mbushur me petale trėndafili.

  Muaji Korrik personifikohet me lulen e Delfinit. Lulja e butė qė simbolizon njė zemėr tė hapur dhe njė lidhje tė zjarrtė, si dhe ndjenjat e lehta, tė cilat mė sė miri shprehen nga nuancat e ėmbla dhe aroma freskuese e kėsaj luleje, e cila pėrcjell njė bukuri freskuese dhe dalluese natyrore.

  Muaji Gusht pėrfaqėsohet nga lulet Gladiola. Gladiola, lulja e lindjes sė gushtit, pėrfaqėson forcėn dhe integritetin moral - nuk ėshtė pėr t'u habitur kur mendoni se emri i saj vjen nga fjala latine pėr shpatė, "gladius". Por, ndėrsa rrjedhja e saj nė formė shpate mund tė nėnkuptojė gladiatorėt romakė, kjo lule romantike ėshtė e aftė tė ēelė njė zemėr me bukurinė e saj.

  Muaji Shtator personifikohet me lulen Aster. Me strukturėn e tyre tė harlisur, ngjyrat e pasura dhe bukurinė e egėr, ėshtė e lehtė tė shohėsh pse asters kanė pasur njė lidhje tė gjatė me fuqitė magjike. Nė kohėt e lashta, besohej se nėse djegim njė lule aster, parfumi i tyre mund tė largojė tė keqen. Sot, kjo lule e lindjes nė shtator njihet si njė talisman i dashurisė dhe njė simbol i qėndrueshėm i elegancės.

  Muaji Tetor pėrfaqėsohet me lulen Marigold. Me ngjyrat e tyre tė pasura me nuanca vjeshte, marigoldet janė lulet tipike tė muajit Tetor. Tė krishterėt e hershėm e quajnė Marigoldin lulja e Marisė, dhe e vendosin atė nė statujat e Virgjėreshės Mari. Briliante dhe e gjallė, me njė ngrohje tė vjeljes sė vonė dhe njė lulėzim tė gjerė tė hapur, marigoldet tregojnė dashurinė dhe hirin.

  Muaji Nėntor ka si lule karakteristike lulet e njohura me emrin Krizantemė. Krizantemat, njė simbol i diellit, kanė mbajtur shumė pozita fisnike nė kulturat e lashta. Japonezėt e konsiderojnė shpalosjen e rregullt tė petaleve tė tyre pėr tė pėrfaqėsuar pėrsosmėrinė dhe Konfuci sugjeroi qė ato tė pėrdoren si njė objekt meditimi, duke i konsideruar si shenjuese tė optimizmit dhe lumturisė.

  Muaji Dhjetor personifikohet pėrsosmėrisht me Poinsettia-s. Njohur edhe ndryshe si lule e Krishtlindjeve, legjenda thotė qė poinsettias i ka fillimet si njė farė e keqe e pėrulur. Kur njė vajzė e vogėl - pa asnjė mjet pėr njė dhuratė mė tė madhe - i vendosi barėrat e kėqija nė njė altar tė kishės, ato u kthyen nė lulėzime tė shkėlqyera tė kuqe. Duke u shndėrruar kėshtu nė simbolin e kėtij muaji festiv, qė ka nė themel harenė dhe pozitivitetin tė cilat bima e poinsettias ėshtė haraēi mė i pėrshtatshėm pėr festimet e gėzueshme tė dhjetorit.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 28-08-2021 mė 08:37

 13. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,325

  Pėr: Lulet
  Tulipa Albanica Tulipani i Kuq Mė i Rrallė Nė Botė Gjendet Nė Shqipėri

  Shqipėria ka thesare tė ēmuara qė natyra i ka dhuruar pėr tė mbetur e veēantė dhe tė krenohet me pasuri tė mrekullueshme qė nuk gjenden askund nė botė.

  I tillė rasti i “Tulipa Albanica”, i cili sipas tė dhėnave tė AgroWeb.org prej qindra e qindra vitesh rritet vetėm nė Shqipėri, e sė fundmi ėshtė zbuluar edhe nė sytė e botės duke marrė trofenė qė meriton pėr autenticitetin e tij.

  Gjendet nė rajonin e Kukėsit dhe ėshtė nė gjendje tė egėr. Ka ngjyrė tė kuqe tė fortė karakterizuar nga nuancat e verdha nė pjesėn fundore tė tij.

  Tulipa Albanica, ėshtė njė ndėr llojet e rralla qė i futet shkencės botėrore tė llojeve bimore.

  Pėr shkak tė autenticitetit tė saj kjo bimė e rrallė ka fituar statusin e mbrojtjes ndėrkombėtare.

  Sipas raportimeve nė media, revista shkencore “Phytotaxa” nė artikullin “Tulipa albanica (Liliaceae), a new species from northeastern Albania”(Tulipani shqiptar (Liliaceae), njė specie e re nga Shqipėria Verilindore), ka publikuar zbulimin e kėtij lloji tė ri tulipani nė Kukės.

  Veēantia e Tulipa Albanica

  Si zbulues i tij njihet Benik Hallaēi dhe mė pas Prof As. Dr. Lulėzim Shuka, pedagog i Fakultetit tė Shkencave tė Natyrės nė Universitetin e Tiranės me Prof. Kit Tan, pedagoge nė Institutin e Biologjisė nė Universitetin e Kopenhagenit vėrtetuan me prova gjenetike dhe shkencore zbulimin e rrallė.

  Analizat gjenetike tė kėtij tulipani janė kryer nga Prof. Sonja Siljak-Yakovlev e departamentit tė Ekologjisė nė Universitetin e Parisit.

  “Rritet vetėm nė Shqipėri. Nė asnjė vend tjetėr. Ka bėrė bujė nė tė gjithė botėn. Njė bimė e re duhet tė kalojė disa filtra qė tė regjistrohet nė data-bazen ndėrkombėtar tė regjistrimit tė bimėve. Ky hyri qė javėn e parė.

  Kishte shumė gjera qė e veēonin dhe nuk linin vend pėr dyshim nėse ishte apo jo njė gjė false” ėshtė shprehur profesor Shuka pėr mediat lidhur me zbulimin e tulipanit tė rrallė shqiptar.

  Tulipani Shqiptar nė Kopshtin Botanik tė Danimarkės

  Nė botė, deri tani njiheshin rreth 113 lloje tulipanėsh, ndėrsa tulipani i Kukėsit renditet i 114-ti. Tulipani shqiptar emėrtohet i tillė sepse rritet vetėm nė afėrsi tė fshatit Surroj tė Kukėsit dhe pėrbėn njė lloj tė ri endemik pėr Shqipėrinė.

  Tulipa Albanica mund tė mbillet apo kultivohet bazuar nė klimėn qė i pėrshtatet.

  Qė nga koha e zbulimit dhe deri sot ėshtė mbjellė dhe vijon tė jetojė jo vetėm nė zonėn e Kukėsit por edhe nė Kopshtin Botanik tė Kopenhagenit nė Danimarkė, aty ku ndodhen tė gjitha bimėt e rralla nė botė.


  /AgroWeb.org

  https://agroweb.org/lajme/tulipa-albanica-tulipani-kuq/
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 03-10-2021 mė 10:17

 14. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,325

  Pėr: Lulet  Tulipani i Kukėsit - Federata Botėrore e Faunės e Florės e njeh si bimė autentike
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 03-10-2021 mė 10:18

 15. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,325

  Pėr: Lulet

  https://www.youtube.com/watch?v=dhNidOZs7KQ

  Orkidea, lulja qė e duan tė gjithė
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 22-06-2022 mė 10:25

 16. #14
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,325

  Pėr: Lulet

  https://www.youtube.com/watch?v=cb-lWqcklm4

  Si tė kujdeseni pėr jetėgjatėsine e orkidesė? | ABC News Albania

 17. #15
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,325

  Pėr: Lulet  Si te kujdesemi per lulet e ballkonit-Mbjellja, ujitja, ndricimi,ushqimi, mbrojtja nga dielli e era

 18. #16
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,325

  Pėr: Lulet

  Zambaku mė i rrallė nė botė qė rritet nė malin Ivan tė Prespės

  Nė malin e Ivanit, me lartėsi 1768 metra mbi nivelin e detit nė Parku Kombėtar “Prespa”, rritet njė nga zambakėt mė tė bukur e tė rrallė nė vendin tonė.

  Ambientalisti Abdulla Diku ka publikuar nė rrjete sociale foto nga ky zambak i veēantė dhe qė quhet zambaku i Kalkedonit (Lilium chalcedonicum L.)

  Sipas tij, ėshtė lloj i rrallė qė gjendet vetėm nė Shqipėrinė e Jugut, Greqi dhe nė zonėn e Toskanės (Itali).

  Diku thekson se ky ėshtė ndėr zambakėt e pakėt qė kemi nė vendin tonė dhe ngjyra e kuqe e tij e bėn atė ndėr tė rrallėt nė botė.

  Ai sqaron se ndonjė herė bima shkon deri 150 cm e lartė, por normalisht gjatėsia luhatet nga 80-120 cm.

  Gjithashtu, ambientalisti Diku thekson se ky zambak lulėzon nė vende pak tė lagėshta, pjesėrisht tė hijezuara, nė pyje me ēeltira, shkurre dhe livadhe nė toka shkėmbore gėlqerore, nga 600 deri 1700 metra mbi nivelin e detit.

  “Pėr shkak tė hijeshisė sė tij, ėshtė kultivuar shumė herėt. Duke qenė se ėshtė lloj i rrallė, kėtė zambak shumė simpatik, Unioni Ndėrkombėtar pėr Ruajtjen e Natyrės dhe Burimeve Natyrore (IUCN), e ka bėrė pjesė tė listės sė llojeve tė rrezikuara”, deklaron eksperti i mjedisit Abdulla Diku, duke sqaruar se fotot janė bėrė nė malin e Ivanit, parku Kombėtar “Prespa”, nė lartėsinė 1450 metra mbi nivelin e detit.


  Lexo.al

  https://www.lexo.al/2022/07/zambaku-...an-te-prespes/

 19. #17
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,325

  Pėr: Lulet

  Lulet qė pėrmirėsojnė shėndetin - Ja kush janė 4 bimėt qė duhet ti keni nė shtėpi

  Bimėt e shtėpisė janė shumė tė dobishme pėr shėndetin tuaj. Lulja pa frikė mund tė quhet “sistemi ajrimit” nė shtėpi, sepse pastron ajrin dhe largon toksinat dhe dioksidin e karbonit.

  Bimėt lirojnė gjithashtu lagėshti nė ajėr, gjė qė i bėn ato veēanėrisht tė dobishme gjatė muajve tė dimrit, kur ajri ėshtė mė i thatė. Shumė bimė janė tė njohur pėr efektet e tyre qetėsuese dhe pastruese, dhe mund tė pėrmirėsojnė cilėsinė e gjumit.

  4 bimėt qė duhet tė keni nė shtėpi

  1. Aloe Vera

  Pėrveē aftėsisė sė saj tė shėrimit, Aloe Vera ėshtė bimė edhe mė efektive kur ėshtė fjala pėr pastrimin nga kimikate potencialisht tė rrezikshme pėr shėndetin tuaj. Ajo lėshon oksigjen gjatė natės, e cila nuk ėshtė tipike pėr bimėt.

  2. Ficus benjamina

  Benjamina ėshtė bima numėr 1 pėr pastrimin e ajrit. Ajo largon mė shumė se 70% tė benzenit, amoniakut dhe papastėrtitė e tjera tė dėmshme nė ajėr.

  3. Sansevieria Trifasciata

  Kjo bimė ndikon pozitivisht nė procesin e frymėmarrjes dhe sistemin imunitar. Ajo ndihmon nė trajtimin e dhimbjes sė kokės dhe ul presionin e gjakut. Si aloe vera, ajo prodhon oksigjen dhe largon dioksidin e karbonit nga ajri gjatė natės.

  4. Boston Fern

  Boston Fern ėshtė e pasur me vajra esenciale dhe substanca tė tjera, prandaj kjo lule do tė tė ju ndihmojė tė pėrballoni stresin.


  Gazeta Panorama

  http://www.panorama.com.al/lulet-qe-...eni-ne-shtepi/

 20. #18
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,325

  Pėr: Lulet

  Lulet Qė Mbushin Shtėpinė Me Oksigjen – Cilat Duhet Tė Zgjidhni

  E dinit se ajri brenda shėpisė mund tė jetė shumė herė mė i ndotur se ajri jashtė saj?

  Ambientet e mbyllura thithin shumė energji dhe kimikate brenda tyre.

  Pėr fat tė mirė bimėt na ndihmojnė qė tė arrijmė ta filtrojmė ajrin nė mėnyrė tė vazhdueshme dhe natyrale nė ēdo ambient.

  Por vetėm njė lloj i caktuar lulesh arrijnė ta kryejnė plotėsisht kėtė proēes.

  Njė studim i vitit 2016 nga NASA, tė cilit i referohet AgroWeb.org tregoi pėr rėndėsinė e kėtyre bimėve nė jetėn tonė tė pėrditėshme.

  Kėto bimė pėrveēse do tė filtrojnė ajrin do tė thithin lagėshtinė, eleminojnė erėn e keqe dhe tė pastrojnė pluhurin nga shtėptė tuaja.

  AgroWeb.org ju sjell mė poshtė njė listė me lulet qė do t’ju mbushin shtėpinė me ajėr tė pastėr.


  Fieri

  Pėr vite tė tėra lulja e fierit ka zėnė vend nė shtėpitė dhe kopshtet shqiptare.

  Mund ta vendosni nė ēdo zonė tė shtėpise, nė sallon gjethet e shpeshta jeshile do t’i japin shtėpisė shumė stil dhe dritė.

  Kjo bimė shumė voluminoze dhe e bukur ėshtė shumė e thjeshtė pėr t’u mbajtur nė ambjentet e shtėpisė nga ēdokush.

  Fieri ndihmon nė pastrimin e toksinave tė dėmshme qė ju rrethojnė.

  Ėshtė mirė ta mbani nė zona me lagėshtirė ku nuk bie shumė dielli.

  Sigurohuni ta ujisni rregullisht nė mėnyrė qė tė shpėrndajė sa mė shumė oksigjen brenda dhomave tuaja.

  Lule shpata

  Nėse po kėrkoni njė lule e cila mund tė rritet edhe pa shumė kujdes, lule shpata ėshtė e duhura pėr ju.

  Ėshtė njė ndėr lulet mė tė pėrhapura nėpėr ambiente tė brendshme dhe jo pa qėllim.

  Lule shpata do tė veprojė si njė pastrues ajri natyral pėr shtėpinė tuaj.

  Mbajeni nė ato zona tė shtėpisė ku bie mė shumė dielli dhe ujiteni ēdo 2-6 javė.

  Gjatė ujitjes spėrkasni edhe gjethet e luleve me pak ujė sigurohuni tė mos e ujisni shumė.

  Zambaku

  Zambaku ėshtė njė bimė me gjethe tė mėdha jeshile dhe lule tė bardha.

  Njė dekoruese shumė e mirė dhe e dobishme pėr shtėpinė.

  Perfekte pėr t’u mbajtur nė tavolinė apo nė ambjentet e dhomės.

  Zambaku do t’ju ndihmojė tė filtroni pluhurin dhe ajrin e rėnduar nga ēdo ambient.

  Mbajeni tė hidratuar dhe nė vende me shumė dritė natyrale.

  Fikusi

  Njė bimė qė rritet nė vazo tė mėdha pėrfekte pėr dekorim dhe pastrimin e ajrit.

  Gjethet e mėdha janė dekori i duhur pėr shtėpinė tuaj.

  Mund ta lini nė njė cep tė dhomės pasi nuk kėrkon shumė dritė natyrale.

  Ujiteni sa herė qė tė shikoni se dheu nė vazo ėshtė plotėsisht i thatė.

  Nė verė pėrsėriteni i kėtė proēes 1 herė nė javė.


  /AgroWeb.org

  https://agroweb.org/lajme/lulet-mbus...n-cilat-duhet/

 21. #19
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,325

  Pėr: Lulet

  Kur Duhet t’i Ujisni Lulet nė Mėngjes apo nė Mbrėmje

  Temperaturat e nxehta janė ulur kėmbėkryq nė vendin tonė duke nxjerrė nė pah nevojėn jetėsore pėr hidratim tė vazhdueshėm.

  Tė njėjtat nevoja pėr freski dhe ujė mund tė kenė edhe bimėt tuaja tė preferuara.

  Ekspertėt e AgroWeb.org kanė pėrpiluar njė listė kėshillash tė nevojshme pėr garantimin e shėndetit tė bimėve tuaja shtėpiake dhe pėr pėrballimin e tė nxehtit tė verės.


  Kur Duhen Ujitur Bimėt Nė Verė?

  Disa ekspertė janė tė mendimit se ujitja gjatė natės ėshtė mė e mirė sepse u jep kohė bimėve qė tė pėrthithin ujin pėrpara se tė shpėrthejė vapa.

  Megjithatė, njė gjė e tillė ka rrezik tė sėmurė gjethet qė mbeten tė lagura gjatė natės.

  Ujitja e mėngjesit nga ana tjetėr pėrthan gjethet shumė me shpejt dhe i jep ujit mė pak kohė tė arrijė rrėnjėt e bimės pėrpara se tė godasė vapa.

  Sipas ekspertėve tė AgroWeb.org, ujitja nė mbrėmje, pra pa perėnduar plotėsisht dielli, ėshtė koha mė e mirė pėr tė ujitur bimėt.

  Nė darkė, ujitja do i bėjė gjethet mė delikate dhe tė prirura ndaj mykut.

  Ndėrkohė, ujitja pa perėnduar dielli, u jep bimėve kohėn e duhur pėr pėrthithjen e ujit dhe tharjen e nevojshme pėrpara natės.


  Ekspertėt gjithashtu kėshillojnė shmangien e ujitjes kur dielli ėshtė nė pikun e vet.

  Kjo kėshillė ėshtė e udhės pėr shkak se uji mund tė avullojė shumė shpejt pa arritur nė pikat e nevojshme tė bimės.

  Kur vjen puna tek sasia e ujit, ekspertėt kėshillojnė qė uji duhet tė arrijė rrėnjėt e bimės por tė mos e pėrmbysė sipėrfaqen e vazos.

  Idealja ėshtė qė tė fusni njė gisht brenda nė dhe pėr tė pėrcaktuar lagėshtinė dhe nevojėn e mėtejshme pėr ujė.

  Kur tė ujisni bimėn tuaj tė preferuar shmangni gjethet dhe mbi tė gjitha mos e teproni.

  Ujitja e bollshme mund tė zverdhė gjethet, tė pengojė rritjen e bimės dhe tė myk rrėnjėt.


  / AgroWeb.org

  https://agroweb.org/ne-natyre/mbjell...es-ne-mbremje/

 22. #20
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,939

  Pėr: Lulet

  Ka shumė lule qė mund tė ndihmojnė nė pastrimin e ajrit dhe nė rritjen e niveleve tė oksigjenit nė shtėpi. Kėtu janė disa prej luleve qė mund ti konsideroni te tilla

  1. Lule e aloes vera: kjo lule ėshtė e njohur pėr vetitė shėruese dhe mund tė ndihmojė edhe nė pastrimin e ajrit. Pėrveē kėsaj, aloja vera lėshon oksigjen gjatė natės, duke ndihmuar nė pėrmirėsimin e cilėsisė sė ajrit nė shtėpinė tuaj.

  2. Lule e gjarpėrit: e njohur edhe si Sansevieria, kjo lule ėshtė e lehtė pėr tė rritur dhe mund tė ndihmojė nė pastrimin e ajrit duke eliminuar toksinat si benzeni dhe formaldehidi.

  3. Pothos: kjo lule apartamenti ėshtė e lehtė pėr tė rritur dhe mund tė ndihmojė nė pastrimin e ajrit duke eliminuar substancat kimike si benzeni dhe tricloroetilena.

  4. Dracaena: kjo lule mund tė ndihmojė nė pastrimin e ajrit duke eliminuar substancat kimike si benzeni, tricloroetilena dhe formaldehidi.

  5. Lirio della pace: kjo lule mund tė ndihmojė nė pastrimin e ajrit duke eliminuar substancat kimike si amoniaku, benzeni dhe formaldehidi.

  6. Filodendro: kjo lule mund tė ndihmojė nė pastrimin e ajrit duke eliminuar substancat kimike si benzeni, formaldehidi dhe monoksidi i karbonit.

  Ėshtė e rėndėsishme tė theksohet se edhe nėse kėto lule mund tė ndihmojnė nė pastrimin e ajrit dhe nė rritjen e niveleve tė oksigjenit nė shtėpi, ato nuk janė nė gjendje ta zėvendėsojnė njė ventilim tė mirė. Sigurohuni gjithmonė qė tė keni njė qarkullim tė mjaftueshėm tė ajrit nė shtėpinė tuaj duke hapur dritaret rregullisht dhe duke pėrdorur njė sistem ventilimi nqs ka nevojė.

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •