Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,933

  8 Marsi - Dita Ndrkombtare e Gruas

  8-marsi, festa e Dits s Gruas dhe e t drejtave t saj

  Sot sht 8 Marsi, Dita Ndrkombtare e Gruas. Nj dit shum e rndsishme kjo, n t ciln kujtohen arritjet e kushteve sociale, politike dhe ekonomike t grave n bot, por edhe dhuna dhe abuzimi q shum gra jan ende duke vuajtur.

  Dita Ndrkombtare e Gruas u shnua fillimisht m 28 shkurt 1909 n Shtetet e Bashkuara pas nj deklarat nga Partia Socialiste e Ameriks. Ideja e t pasurit nj dit ndrkombtare pr grat, ishte hedhur q n shek 20, n nj bot e cila po haste n industrializim t shpejt, por nj situat e till oi n protesta pr kushtet e puns. N vitin 1910 Konferenca e par ndrkombtare e grave u mbajt n Kopenhagen. por kjo histori sht edhe m e lasht se kaq.

  Fillimisht m 8 mars 1875, n ndrmarrjen e tekstilit n Nju-Jork grat u ngritn n protesta kundr kushteve njerzore t puns, orarit t gjat t puns dhe pagave t ulta. M pas n Kopenhagen u vendos te merreshin parasysh disa nga krkesat e grave. N mbledhje morn pjes 100 gra nga 17 vende t bots, por nuk u vendos data se kur duhej t kujtohej kjo dit. Fillimisht kjo dit manifestohej t dieln e fundit t fund shkurtit, por n vitin 1911, Danimarka,Gjermania, Zvicra dhe Austria, shnuan kt dit ku morn pjes miliona burra dhe gra, ku ve krkesave t mparshme grat krkuan edhe t drejtn e vots.

  Dita e Gruas u vendos fillimisht n prkujtim t demonstrats s grave puntore n Nju Jork. Por prfundimisht, 8 Marsi u vendos si Dita Ndrkombtare e Gruas, pas tragjedis s 25 marsit 1911 n nj fabrik po n Nju Jork, ku zjarri i rn n nj fabrik ku punonin vetm gra shkaktoi 146 viktima, shumica e tyre emigrante.

  N Ditn e Gruas protestohet dhe festohet n shum vende t bots. N kt dit organizohen demonstrata dhe evenimente dedikuar grave.

  N Shqipri kjo fest sht kthyer n nj simbol t veant pr nnat dhe vajzat, t cilat n kt dit ndihen t privilegjuara. Ato marrin dhurata nga fmijt apo bashkshortt, n shenj mirnjohje dhe respekti. Kjo dit shrben jo vetm pr bashkimin e grave pa dallim feje, race, kulture, gjuhe dhe prejardhjeje, por edhe pr t kujtuar prpjekjet pr barazi, paqe, drejtsi dhe ndrtim n gati 9 dekada./Shqiptarja.com/

  Konica.al
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 08-03-2018 m 17:10

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,933

  Pr: 8 Marsi - Dita Ndrkombtare e Gruas

  PABARAZI A PARAGJYKIM?

  Pse lindi “8 Marsi”

  N mbar botn, kjo sht dita e gruas.”8 Marsi” mbart tashm, simbolikn, filozofin dhe protestn e t drejts… pr t qen GRUA.

  Pse, kjo dit?

  Historia dhe kuptimi i nj prvjetori t themeluar n vitin 1921, q na fton t reflektojm pr rolin e gruas n shoqri dhe pr shtjet kritike q ende ekzistojn

  “8 Marsi” sht data kur n t gjith botn festohet Dita Ndrkombtare e Gruas, q nuk sht dita e feminizmit ekstrem, por momenti kur t gjith jemi t ftuar t reflektojm pr shtje q lidhen me botn femrore, mbi arritjet e mdha shtje sociale dhe politike q lidhen me mundsi t barabarta dhe hapat e ardhshm q duhen ndrmarr pr t kaprcyer boshllqet q ekzistojn ende. Nn syt e njerzimit vazhdon lufta ndaj t gjitha diskriminimeve dhe dhuns ndaj gruas. N t gjith botn grat vazhdojn t ngren zrin e protests pr t luftuar kundr shkeljeve t shpeshta t s drejts pr t qen t sigurta e pr t qen t lira n zgjedhjet e tyre. Disavantazhet profesionale dhe ekonomike jan disa shtjet pr t cilat grat n t gjith botn, vazhdojn t luftojn. Edhe pse jan br shum hapa prpara, veanrisht n Perndim, sht gjithashtu po kaq e vrtet q rruga drejt barazis gjinore dhe emancipimit social, sht ende e gjat.

  Dita ndrkombtare e gruas

  Ishte Konferenca e Dyt e Grave Komuniste, e mbajtur n Mosk n vitin 1921, nga ku u przgjodh data 8 mars, duke miratuar institucionalizimin e nj dite t vetme, pr festimet dhe unifikimin e festimeve, q deri n at n moment kur ato filluan, zhvilloheshin n kombe t ndryshme n data t ndryshme. Arsyet pr t cilat u zgjodh “8 Marsi” pr Ditn e Gruas, jan t shumta: Konferenca moskovite kishte referenc t qart nj demonstrim t vitit 1917, q u zhvillua n Shn Petrburg dhe q pa grat e qytetit n vijn e par t frontit prball carizmit me thirrjet “Buk dhe paqe”. Disa dit m von, Cari i Rusis abdikoi dhe data mbeti n librat e historis, pr t treguar fillimin e Revolucionit t Shkurtit 1917. M pas, u identifikuan episodet e tjera simbolike q lidhen me datn 8 Mars, m pak t lidhura politikisht dhe m pran bots kulturore t Perndimit: disa gjurm zgjedhin nj fakt dramatik, ndodhia n vitin 1857 n Shtetet e Bashkuara, kur nj grup puntoresh humbn jetn nga zjarri n fabrikn ku punonin dhe ku ishin bllokuar nga pundhsi i tyre, pr t mos i lejuar t merrnin pjes n nj grev. Ky episod, shpesh ngatrrohet me nj tjetr rast, n nj situat t ngjashme n Nju Jork, m 8 mars 1911, ku zjarri n fabrikn e prodhimit t kmishave u mori jetn 134 grave. N dritn e studimeve m t fundit, vrtetsia historike e shum prej ktyre episodeve sht vn n dyshim, por vlera simbolike e ngjarjeve shkon prtej saktsis s lajmit.

  Dita e Gruas n Evrop, fillon para Konferencs s Mosks: ajo daton q nga viti 1910, kur n Kopenhag t Danimarks, Konferenca Ndrkombtare e Grave Socialiste themeloi Zyrn e Informacionit t Grave Socialiste, me qllimin e deklaruar pr t’u dhn t drejtn grave pr t votuar dhe, n prgjithsi, trajtimin e barabart n lidhje me burrat, duke ndjekur shembullin e Shteteve t Bashkuara, ku shnohej Dita e Gruas, prej vitit 1908.

  Dita e gruas

  N Italin fqinje festimet e para n lidhje me Ditn e Gruas datojn q nga viti 1922. Pas nj ndrprerjeje n vitet e regjimit fashist, festimi rifilloi gjat Lufts s Dyt Botrore, n veanti me rastin e lufts lirimtare, n formn e mobilizimit kundr lufts dhe pr t drejtat e grave. Kshtu, grupet e mbrojtjes s grave u formuan t lidhura me Komitetin Nacionallirimtar, nga i cili u formua m pas UDI (Unione delle Donne Italiane – Unioni i Grave Italiane). M 1946, UDI organizoi “8 Marsin” e par n Italin e liruar, duke propozuar t bhej dita pr njohjen e t drejtave sociale dhe politike t grave.

  Simbolet

  E para dhe menjher e lidhur me “8 Marsin” sht mimoza. Kjo lule e bukur e verdh, u shfaq si nj simbol i fests q n vitin 1946. Ideja u atribuohet tri ish-partizaneve dhe politikaneve: Teresa Noce, Rita Montagnana dhe Teresa Mattei, t cilat u orientuan n njrn nga lulet e sezonit, q kishin elur n fillim t marsit. Mimoza ka lule ermira, sht relativisht e lir dhe pr kt arsye prballohet nga t gjith, si dhe ofron nj pamje trheqse dhe festive. Ngjyra e verdh, prve shprehjes s gjallris dhe energjis, prfaqson kalimin nga vdekja n jet: mimoza sht kshtu, nj metafor e prsosur pr t kujtuar grat q luftuan dhe u flijuan pr barazi dhe t drejta sociale.

  T drejtat e grave

  Dita Ndrkombtare e Gruas, kujton jo vetm arritjet shoqrore, ekonomike dhe politike t saj, por sht gjithashtu, nj moment pr t reflektuar dhe ndrgjegjsuar pr temat -tabu q ende poshtrojn dhe diskriminojn grat dhe vajzat n bot. Dy datat: “8 Marsi”, si dhe “25 Nntori”, q veohet prej dhjetorit t vitit 1999, simbolizojn lirin duke apeluar pr zhdukjen e dhuns ndaj grave.

  Konica.al

  https://konica.al/2021/03/pse-lindi-8-marsi/

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •