Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 6
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  12,098

  Rozmari Jorganxhi

  Rozmari Jorganxhi, dirigjentja e parė shqiptare

  KultPlus, sjellė disa kujtime nga Rozmari Jorganxhi, dirigjentja e parė shqiptare. Ajo pėr herė tė parė para publikut si dirigjente ka dalė me suitėn pėr kor dhe orkestėr “Vullnetarėt” tė tė ndriturit dhe tė madhit kompozitorit Tonin Harapi.

  Rozmari Jorganxhi ka nisur karrierėn e saj qė nė vitin 1959 si soliste lirike, “Mezzosoprano” nė TOB dhe ka interpretuar me profesionalizėm nė nivele tė larta role nga operat ndėrkombėtare, por edhe ato kombėtare.

  Nga viti 1967-1984 ajo ka dirigjuar Korin e TOB duke qenė femra e parė dirigjente e kėtij institucioni unik tė kulturės shqiptare. Mė 1993 Jorganxhi nė moshėn 56-vjeēare fiton audicionin dhe fillon si kėngėtare profesioniste nė Teatrin Giusepe Verdi tė Triestes ku kėndoi pėr 10 vjet. Zonja Jorganxhi ka dhėnė dekada mėsim nė Universitetin e Muzikės duke i dhėnė kulturės shqiptare emra artistėsh si nė fushėn e dirigjimit ashtu edhe nė atė tė kantos.

  Rozmari ka lindur nė njė familje me tradita muzikore nga ana e tė atit , “Artistit tė Merituar” Gaqo Jorganxhi, i cili kėndoi pėr 65 vjet si solist nė qytetin e Korēės, qė prej vitit 1920, kur u krijuan shoqėritė e para muzikore nė kėtė qytet.

  Vetė qyteti i Korēės ka nxjerrė artistė lirike si Tefta Tashko Koēo, Jorgjie Truja,( e cila ka qenė dhe regjisorja e parė e TKOB), Mihal Ciko, Kristaq Antoniu etj, ( kanė qenė dhe mbeten ikona, qe ngritėn themelet e artit lirik nė Shqipėri).

  Shkoi pėr studime nė Liceun Artistik “Jordan Misja” nė Tiranė, ku pati si pedagoge kantoje “Artisten e Popullit” Marie Kraja. Nė atė kohė pedagogė kantoje si ajo ishin dhe kėngėtarėt e parė lirikė si Jorgjie Truja, Gjyzepina Kosturi, Mihal Ciko.

  Mė pas shkoi pėr studime nė Konservatorin e Moskės pėr kanto ku ishin: Avni Mula “ Nderi i Kombit”, Mentor Xhemali “Artist i Popullit”,Gjoni Athanas “Mjeshtri i Madh”, Ibrahim Tukiqi “Artist i Popullit”. E vetmja vajzė mes tyre ishte Rozmari qė ishte dhe mė e reja nė moshė, vetėm 15 vjeē!

  Nė kėtė Konservator , sot Akademia e Artit tė muzikės, ajo gjeti tė ndriturin Lluk Kaēaj “Nderi i Kombit”, Albert Papariston, Maliq Herrin, Ēesk Zadenė “Artist i Popullit”, Tish Daijen “Nderi i Kombit”, Dhora Lekėn, Hamide Stringėn.

  Pėr dirigjentė me tė kanė studiuar Rifat Teqja “Artist I Popullit”, pėr dirigjent orkestre dhe Milto Vako “Artist i Merituar” dirigjent kori.

  Mė vonė erdhėn pėr studime nė kėtė Konservator kompozitor Nikolla Zoraqi “Artist i Popullit”, kėngėtaret si Irena Gjergo, Luiza Papa, Gjinovefa Heba, Gaqo Ēako “Artist i Popullit”. Vazhdoi dirigjimin dhe kanton pėr 7 vjet duke dalė shkėlqyeshėm.

  Nė vitin 2017, nė moshėn 80-tė vjeēare ajo mori titullin “Mjeshtre e Madhe”./ KultPlus.com


  http://www.kultplus.com/muzika/rozma...are-shqiptare/
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 20-02-2018 mė 09:49

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  12,098

  Pėr: Rozmari Jorganxhi

  Dirigjentja e Pare Shqiptare


 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  12,098

  Pėr: Rozmari Jorganxhi

  Carmen - Bizet

  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 20-02-2018 mė 09:59

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  12,098

  Pėr: Rozmari Jorganxhi

  Sa shume ART ne nje Familje Artistesh, Gjenerate pas Gjeneratash ! E mrekullueshmja Gjyshe !  ( Dorina e katerta ne radhe ...... )
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 20-02-2018 mė 10:08

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  12,098

  Pėr: Rozmari Jorganxhi

  Interviste per "Arratia e Peshkut te Kuq" nga Rezarta Reci.  Tetor 2016 - Trieste, Itali.

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  12,098

  Pėr: Rozmari Jorganxhi

  Pemė nė pėrkujtim tė Jorganxhi, Veliaj: Tirana di t’i nderoje figurat e saj

  Njė pemė nė qender tė Tiranės per mexosopranon e njohur shqiptare, Rozmari Jorganxhi, e cila u nda nga jeta njė vit mė parė, nė moshėn 83-vjeēare. Familjarė, miq, artistė apo ish-nxėnės e studentė tė kėngėtares me famė ndėrkombėtare u mbledhen pėr ta pėrkujtuar pėrmes njė ceremonie tė organizuar nga Bashkia e Tiranės, nė nder tė figurės sė njohur tė Teatrit tė Operas dhe Baletit dhe jo vetėm, pasi Jorganxhi 10 vitet e fundit tė karrierės sė saj ia kushtoi Teatrit “Giusepe Verdi” nė Trieste tė Italisė.

  “Ėshtė vėrtet emocionuese tė jem sot ketu me shumė miq, per te perkujtuar nje personalitet si Rozmari Jorganxhi,” u shpreh mes emocionesh, kryetari i Bashkisė sė Tiranės, Erion Veliaj, pas performancės muzikore tė mbajtur nga grupi muzikor “Rozafa Expression”, dirigjuar nga profesor Zef Ēoba, ish-nxėnės i solistes lirike, po ashtu dirigjente e korit tė TOB.

  “Sot jam i nderuar qė do tė mbjellim njė pemė mu nė zemėr tė qytetit, pėr tė kujtuar tė dashurėn tonė Rozmari Jorganxhi. Ditė si kjo na kujtojnė personalitetet qė do mbeten kėtu edhe kur ne kalimtarėt tė mos jemi mė. Teksa mbjellim kėtė pemė sot, njė pėrkujtim shumė i veēantė, dua qė sa herė qė tė kaloni e tė shihni atė pemė qė hedh rrėnjė, tė kujtoni mikeshėn tonė dhe ata qė lanė gjurmė nė qytetin tonė. Kur tė shkruhet historia nuk do mbahet mend zhurma, por do mbahet mend muzika, e cila do ketė njė vend tė veēantė nė memorien, por edhe nė hapėsirėn fizike tė kėtij qyteti,” tha mė tej kryebashkiaku Veliaj.

  Djali i mezzosopranes sė njohur, e quajtur edhe mbretėresha e muzikės Bel Canto nė Trieste, kantautori i njohur Gergj Leka, shprehu falėnderimin dhe mirėnjohjen e tij tė thellė nė emėr tė gjithė familjes, sidomos ndaj Bashkisė sė Tiranės. “Unė jam mėsuar tė flas pėr muzikėn, por tė flasėsh pėr nėnėn ėshtė shumė e vėshtirė. Sot i jam shumė mirėnjohės Bashkisė sė Tiranės, i vetmi institucion qė u kujtua pėr Rozmari Jorganxhi si artiste, falė kulturės, zemėrgjerėsisė dhe mirėsisė sė zotit Veliaj dhe njė stafi tė mrekullueshėm. Ju faleminderit shumė tė gjithėve. Nuk kam si tė mos falėnderoj dhe tė gjithė miqtė e nėnės sime, e them me gjithė gojėn miqtė, pastaj kolegėt qė na u bashkuan nė kėtė ditė,” u shpreh kantautori Gjergj Leka.

  Rozmari Jorganxhi ka interpretuar me profesionalizėm nė nivele tė larta role nga operat kombėtare, por edhe ato ndėrkombėtare. Jorganxhi ishte e para dirigjente femėr e Teatrit tė Operas dhe Baletit. Mė vonė ajo u transferua nė Teatrin Giusepe Verdi tė Triestes ku kėndoi pėr 10 vjet.


  Mapo.al

  https://gazetamapo.al/peme-ne-perkuj...figurat-e-saj/
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 23-10-2021 mė 19:10

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •