Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 6
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  09-02-2018
  Postime
  10
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  SESI apo SE SI?

  Shpresoj se do te kete ndonje vullnetar/e per t'me treguar me fakte apo thjesht me dijen e tij/saj se kur duhet te shkruhen bashkė fjalėt ''se'' dhe ''sa'', ndėrsa kur ndaras.

  Si te diferencohen keto dy fjale ne te shkruar?

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  09-02-2018
  Postime
  10
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: SESI apo SE SI?

  ... fjalėt ''se'' dhe ''si'', se e kam gabuar.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,616
  Faleminderit
  339
  44 falenderime nė 43 postime

  Pėr: SESI apo SE SI?

  Citim Postuar mė parė nga Thawne Lexo Postimin
  ... fjalėt ''se'' dhe ''si'', se e kam gabuar.
  ....KURRĖSESI=(kurrė se-si) duhej te ndahej siaps logjikes me kete vijen (minus (-) ...mirepo shqipja si di kėto rregulla ...ose; punohet diten naten prishet si ajo ura e shenjtė...s'perfundon..."kurr-sesi")* (dans ok'yn manjer) kodra mas bregi...e krijojmi vete sipas deshires toske...njashtu si eshte krijua edhe vijohet pa percaktime...me nje fjale ; futja siaps deshires " tate"(toske) ...s'ka kurrfare vlefte sepse krejte ėshtė shkrume nė toponimet mbi harta te gjeografis; lodhemi koti, psh; toponimi "SLLOVĖ"-SIGĖ- MURGĖ=(fshihen "ė" pa zė sepse keto lexohen vetem se si "é" si "SLLOVĖ" (emer vendi ne shiperi, mendonit se ishte futur koti ky toponim ?..kurr se-si jo; Me nje fjalź, te gjitha toponimet jo vetem se nė Ballkan por edhe ne Europe jane te lidhuna permes kėsaj gjuhės njesoj si u shpik gjuha universale ESPERANTOS e cila s'ia arrijti qellimit tź duhur por se aku janė 2 milion njerez nė botė qė e flasin kėtė gjuhė tė shpikun prej mendjes sė njeriut dhe e cila ėshtė e njohur nė ONU (kombet e bashkume) ;
  per shembull, ulesh nė bar dhe porosit njė birrė, nuk di as ni gjuhė por i thua kamarjerit; "BJERMA NI BIRRĖ" ..ai ka me kuptua menjehere se "ju kerkoni njė "birrė" por, nė shqipen perseritet dy here koti pa e ditur se "bjer-ma-mua- nu-un-bjerrė" a e njejta gjė..."don - mua-un bjerrė" ="e dua ni bierrė" "doni ni bjerrė" ?

  Sa i u perkete toponimeve tona, me te cilat kam fillua te mirrem qź nga viti 1963- kam patur rastin/fatin te takohem me njė apotre tė gjuhes shqipe por i perjashtuar prej shkolles prej toskeve....

  Ky mesuas me pate treguar krejte se si lexohet e deshifrohet gjuha shqipe permes toponimeve, ne fakt, toponimet jane shtylla, ta zėmi shtylla tė telefonit qė rrijnė pingul/vertikal, mirepo sekreti i leximit tė tyre ėshtė diēka tjetėr, duhet gjetur "ēelsin" kodin se cila shtyll perputhet me shtyllen tjetėr, si psh;

  Kemi toponimin.
  = MESOPOATAMI...;
  =KAKAVI(ja)...;
  =KANAR-VI(ja);
  =SUVA-REKĖ;
  =SUHA-GERLLA;

  Mbi harten gjeografike i bashkojmi keto pika tė vendeve tė permenduara mė lartė dhe i terhjekim vijat, ēka shohim ?

  -Pastaj, emėrtimi i kėndeve ėshtė i deomosdoshėm, shkohet me keto shkronja; "M, T; S; H; N, apo tjetėr...si rendomt; a, b, c, d, f, etj...

  Ku fshifet sekreti i gjuhės shqipe ?

  Padyshim se tek kėndet, apo emertimi i kendeve, sa krijua kjo gjuhė koti per secilin, por vetem per ata qe kane sy...!
  Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,096
  Faleminderit
  433
  526 falenderime nė 443 postime

  Pėr: SESI apo SE SI?

  Mbase per t'ju ardhun ne ndihme,edhe me rakine, eshte nje punim i prof. Emil Lafe,i vitit 1971 me titull " Lidhezat te libri i pare shqip.

  Eshte nje punim i gjate afersisht 62 faqe ku ne qender ka Mesharin e Buzukut dhe lidhezat brenda tije.

  (Pa gerrvishje me gershan toskesh e perzjerje bérshish me raki qepésh).

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,616
  Faleminderit
  339
  44 falenderime nė 43 postime

  Pėr: SESI apo SE SI?

  Deshifrimi i shqipes permes toponimeve
  Pas grrithjes se "mesharit" pjesa tjeter e shqipes eshte hartuar krejtė sipas diktimit nga frengjishtja por e shkrueme ne dalmatine, nje zė njė shkronjė dhe erfundimi ka dhan kete rezultat qe e njohim sot;gjuhen 'ship';

  Por, disa fjale te vetra i kane shpetua ketij "kompresorit " te diktimit; gati "se" tek te gjitha gjuhet europiane diktohet kjo "SE" si te sllavishtja e frngjishtja dhe shqipja, si psh;
  = (SE ANKOR TUA) ? (fr.)=ende ti...?
  =(TI NEMOJ DA SE SERESh) (sll.)=(mos u fryj/trimno)
  =(p'SE-SE p'SE SE PASh (pSE ? SEpSE SE pashe nė takim...!)
  =(il ą SE SE de repondrė...)
  -S 'kam se si tė shkoj atje...!
  -(Zhė n'SE PA KOMą allé-la bą)
  -(Je SI, kako da SE niSI SEtio na mene)
  -SE SI DIHET...(ē),,,(janė gerrmat 'c' me bishte t’ēenit « ē » ēuhen ;
  = « SE SI DI-hėt » DIT ‘ē’ (se si dit ‘c’ét ‘se’)
  -(Si je, SI BA) ?
  -(S'poSIBA)
  -JESI, (djesi) MIRE JE ?
  -PADA KISHA BJEzhi...(bje shi, ik)
  -PADA SHI BJE; ikim...
  =(pa dą)=pa nderpre-shi bje...)
  -BJERMA ni BJERRĖ=
  =bjerrė-(bjerė)*=ma sill ni birrė ō bir ō kafe dyjé..
  =ō bir=o bir ō...=ō bir...
  =BAR A HOT& BAR ASI=
  -Nė Munhen :’MUN/hėn’ ka;(nė han ka barė poshtė bar nalte dhe barė me pi birren pėr (s'ULMiNHĖN) =ULM-MINHEN...NOVI SAT’ VER MUNIS HAM BURG MERSTER ... sa MUNIK (sa mun ik, sa mun han sa mun pin, sa muni ē... s’at « Munich » ‘ham » « burg » ‘me’ OHER "barot" (naltė), ō bir Oher téé, ti na therrase By /BUT Hérrne/MONS’JU te HERONI/Teherani, Vani/perjashta… !
  ULMINHEN-
  ="bar" ("barazi"=...
  =/ barrė naltė, =BARHOT( lexohet (barot)*dalmateaguziane...
  =\=barrė poshtė=BARVERBAS=lexohet barė veres toponimi (Verbas-Verbo c)
  ="=" barrė asiz)=lexohet (BARAZI)
  ...mirepo te ne s'ka "barazi" (s'ka bar qe me u ul ne ni tavolin e me fol shlirė, barabart sa njani e tjetri por njani fol ma shume se tjetri e jo "barabart..."="
  mirepo te ne ka vetem se "barhot" lexohet "barot"=barūt...(vertete malsoret dinin se-si te prodhonin barutin kinezė...)*

  S'ka askun si nė "MINHEN" (mi'n'hėn), kėtu s'ka me pagu "dégą"(mi pagu damet n'degen e ahit...n'konop..) n'AHĖN 'na hėn'-(MUN HAN)=munesh me hanger sa dush,
  ..."SAMUNA" prej 'sa' Mun/MONS-(hėna) "sa mun han-samun-ik-samun-ą-han-han !

  -Ovdje NEMA-"ēka"-jé !(KETU A GJERMANI)
  -Ov, djé néma ē'ka as ēké ti...ne maēka-=(jo macat)=kėtu "ska" ska...
  -Nema ēké ti...?( s'ka kėtu "ēke ti"..
  -Néma to na Nemaēkoje
  -DA NEKO; =(qė ndokushi ...)
  -OSVETI ĐACI
  ACI "ma ēak" 'Maēak' ni NAUMU DAJTI RANE O (ose) DU KAT/MACAT(my cat/maces time) KAMOLI ĐACIMA; =(đaci/DACI od danas na zimskom raspustu )
  =(s'ekziston ne Gjermani qe dikush ti jepi plagė macave e lere mė te hakmirret ndaj ndaj fėmiut/kalamajve) nxensat e shkolles, « deca » thmija,

  *******
  *=SVETI* NAUM*=(o-Sveti) me u hakmarrė, ‘na ūm’=as si shkon menja/ūm, u mozak* « mi moza » (=per kllapat eshte shtuar apo mbetur cung ne shume raste gerrma « C » si psh te toponimet « SANKO C » « NEGRO C » por edhe eshte bere nga « C » t, ose « e » « j » « k » « l »
  *=DAJTI* =me i dhan plagė/ rrafje=t’trame thmive/kalamajve ; (toske),,
  *=TIRANE*=mbeti emni qytetit,,
  *=DACI*=mbeti emri per dacin, maēorrin,,,
  *=KALAMA*=kamoli, as se si, (mbeti emri per kalamajt,,,)
  *=DUKAT=mbeti qyteza Dukati, dhe « dukat » flori, ar,,,

  Mėtutje/toske;

  Emri MESOPOTAMI mbeti kėshtu ;(te Saranda)
  *=MESO PO TAMI= (mish i atjeshem) « u »ēujtė=ose e nini, n’degjoni « ushim»
  =« posterrma » (poshte-terrma)=
  =nalt -posht ;
  =ponashe C ….)=Ponashecė (toponimi) ... « po nashė » ‘sipas neve’ « ka ne »
  =« Zim ni rrype mishi tert dimnit e ‘shish’ (chiche) ! ‘me’ ose ‘me’ pjek n’prush ‘me’ mashė
  = « MASHĖ » « me » mertyp, pertyp….
  *=ZYM-XERX=
  *=DIMNI MESO=(mish i tert quhet andej...« me gerrzhele »)posterrma...
  *=KAKAVIJA= »kakavija meso »
  =ēfarė mishi,
  =« vijand »
  =MESOPOTAMI=
  =meso po tami,,, »
  =vijand « hashe » (mish i blum)
  =vijan de kanar ; (mish i patave) s'perseriten gerrmat asnjehere...
  *=KANDARVIJA….=
  etj,,,
  urdhnesat gjate diktimit shtohen si ;
  « mi » sipėr gerrma e vogėl ;
  psh ; « me mali ‘š’ » (ka dasht te thoje « veje njė «š / sh » tė vogėl « minuscule »(mi) « sh/š » « ni mali « v » esh- mi -mali -š ė -vo...
  =MALIš EVO=C ...ALI (dalmate (mirepo)‘vo’gjermane(me)’ KEL…Q’UELLE) « kél »=C+) japin ‘k+j’ hapja dhe myllja e kllapave….(domethenja « kali vogėl « Hipokampi »
  « me »=ēite:shkruje, shenoje por kete « me » shkruesi pėr gjate diktimit i ka shenuar si nje regjistrim prej magnetofonit dhe mbeten ne shqipe, pra urdhenuset franke "me" "me" me" "me" ka perplote kuptime; dora, veje, kutija, mirepo etj...

  Teksti ėshtė i kompozuar nė formen e
  =« lektyres »
  =LECTURE= ose « ulxes/ulėz’o »
  =lexo ulun=lidhese per duj tź drithit kur korrnim, lektyra/lecture punohet prej kashtes sė thekres/thek’s/theknes/ thekres, ne nje sistem te njajt si perpilimi i shqipes me tri gjuhė tė huaja ; e marrim ni dorėz fije thekre, e lakojmi rreth nje baskije ngul ne nje hu apo lis, e lakojmi lektyren qe merre formen si nje krye gjarpni, apo kleēka e kembes, njeren dorez e vejmi nen sjetull dhe kapin nje dorez tjeter te thekres...krijojmi nje nyje si per kravaten, keshtu qe te tri dorezat si bisteket e flokeve i lidhim njana pas tjetres, i vejmi ne pus:nje prrua qe te pushojnedhe te behen elastike qe me to te lidhen dujt e grurit ,,,e kur nuk kemi apo ska lektyre ban edhe thupra « ulexes » ...

  PS ; pa e ditur guhen dalmatine/raguziane e franke s’ka se si behet zhdredhja e lektyres/LECTURE’s !

  Pastaj merren diku ne Adisabeba (disa beba t' vokla thmi te pa kam si hipokampa qe edne s'din me hec, "kamandores" 10muajsh.."si komandores" post e porosotne me pare n'dorė "cash" & kashe mshefun kinese 'kineze' me kalu kah shtetet anemike....dhe keto beba pa dham e te pa kam mrena ose persa ka me zgjate lundrimi me anije gati dy vjete, keto beba kane per ta mesua tekstin permendsh, si ne Word, ēka t'shkrujsh ai Wordi e mban mend, ashtu eshte edhe menja e kalamajve...toshkė !

  Per 5 vite krejte cepi i Ilirise ka me fole kete gjuhe tuj u perzie thmija mes veti ....normale se keta "dreēen" te dresiratun arrijten te dominojne
  Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 6. #6
  i regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-10-2007
  Vendndodhja
  Diku ne emigrim
  Postime
  704
  Faleminderit
  2
  26 falenderime nė 25 postime

  Pėr: SESI apo SE SI?

  Si referohet edhe tek kjo tema ketu menyra e duhur eshte te shkruhen te ndara se si.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •