Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 58
 1. #21
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-11-2017
  Postime
  64
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Kur te vije pranvera

  Dashni:

  Fuqi e dale nga shpirti
  n'kraherorin e mikes shket
  tutje flaket trishtimi
  qetesisht te kthehet prap
  ........................
  Ne shtegun rinor endemi
  sa kohe zgjat krenari
  i turbullt vjen mendimi
  dhe moshes s'do ja di
  ..........................
  Ne vargun e gjate te viteve
  fuqise tij pandal
  perse u zbeh kujtimi
  e hovi djaloshar
  ..........................
  Mes dallgeve trazuara qe
  ikin
  tjera mbase do vine
  e kenga me ritem e jetes
  s'le kohe gjykim e mendim
  ........................
  Rengut hileqar i druhemi
  na prek godet dhe ne
  dashni kjo fjale hyjnore
  t'gjunjezuar si tjeret mbi te
  ..........................

 2. #22
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-11-2017
  Postime
  64
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Kur te vije pranvera

  Enderra me zgjoi:

  Dite a nate nuk pelqeja
  i merzitur qe me zgjim
  me deshire asgje nuk doja
  C'fare te ishte ky trazim
  ..................
  Kenaqesit zhytur n'harres
  vale e detit s'me ngacmo-
  -nte
  ere malit fllad i fresket
  uji kroit kur gurgullonte
  .................
  Dhe pranvera kishte ardhu
  -r
  edhe lulet pa arome
  hapur kishin ato petalet
  e tek une asgja nuk zgjon
  .................
  Kanarin e feminise
  kenge te saje tani degjoj
  ardhe ne mbremje nga shume larg
  enderr nate qe me zgjoi
  ..................
  E verteta balle per balle
  te shkund mire te burreron
  kanarin e kohes shkume
  kendon jetes qe s'ndalon.
  ...............................

 3. #23
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-11-2017
  Postime
  64
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Kur te vije pranvera

  Pse ndoll:


  Si tik-taku i ores
  qe sekondin tej hedh
  oret ditet muajt vitet
  ikin zhduken pa u ndier
  ...............
  Para teje pse dorezohem
  brenda zjarr pa ndalu
  a s'me thua valle mike
  do na hedhesh s'di se ku
  .................
  Nga te shkojme nga te ve
  -mi
  as e flakim as ndalojme
  rruge shpetimi nuk gjejme
  tjeter
  deri ne fund do na shoqer
  -oje
  .................
  Hileqare eshte dashnia
  nuk e thote me te larte
  eshte sunduese mbi te gji
  -tha
  zbret poshte e ngitet lart
  .................
  Eshte e lindur,pa eshte e fort
  dhe gjithnje na ka drejtu
  ndonese vite mbajme mbi
  -supe
  para mikes je gjunjezu.
  ..............................

 4. #24
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-02-2018
  Postime
  114
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Kur te vije pranvera

  Ndodh ne dashni:
  Ne fushat t'pamate e kodr
  -at ne gjelberim
  kaleronim,endeshim jeten
  gezonim
  dhe ditet ishin pa fund mb
  -arim
  jetes kengen i kendonim
  .................
  Syri mu rrek diku genjy
  shpirti nje vend valle perse
  pergjigje fare sjep mendja
  e zemra e qete vazhdon e
  rreh.
  ....................
  Ne kopesht lulezum arom
  -e s'degjoi
  histori imja kjo te jete
  u ligeshta,merzita hidhero
  -va
  dhembje te tille tani provoj
  vete
  ...................
  Shpirtin varrit jo s'ja dorez
  -oj
  dhemje ankimi,shpirtin n'tr
  -shtim
  ndjenja largohet diku afro
  -het
  ajo patjeter do te gjeje
  zemren nje tjetre une do i rrembej.
  ............................

 5. #25
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-11-2017
  Postime
  64
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Kur te vije pranvera

  Vite te shkuara


  Sa here kemi ikur
  po ashtu te na lene
  dhe reja e zeze qe shfaqet
  e shpirti nga brenda zien
  ..................
  Kur vasha ne takim s'me vinte
  trishtushem me shfaqej mendimi
  fytyra me behej e zymte
  brenda me mbyste deshperimi
  ...................
  Asgje nuk e zevendsonte
  ne ate kohe moshe mu mburr
  trupi i vetem dialogonte
  udhes atehershme dikur
  ...................
  S'ka krahasim ku mund te gjeje
  ta zevendesoje ate drite vegim
  dhe historine qe mund te rrefeje
  atyre minutave belbezim
  ....................
  Sot te forte,krenare jemi
  per ndjenjen s'veprojme duke u
  mburre
  s'eshte koha te na mbyse pendimi
  brenda nuk vlojme si dikur.
  ................................

 6. #26
  i/e regjistruar Maska e pranvera bica
  Anėtarėsuar
  23-03-2009
  Vendndodhja
  Atje ku ka serenata.
  Postime
  5,884
  Faleminderit
  313
  181 falenderime nė 148 postime

  Pėr: Kur te vije pranvera

  Ah !moj arome ,ti shpirtin me ndez!
  Me ngjall dashurin' gjersa te vdes!
  Ti me mban gjalle s'me le te t'harroj,
  me ushqen vlagen gjersa te rroj.
  Te dua pranvere te dua!

 7. #27
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-11-2017
  Postime
  64
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Kur te vije pranvera

  Qenit,top kuqit:


  Ne vend shtanga
  qen top kuq po rri shtri
  me kujton qenin tim
  asaj kohe femijerin
  ...............
  Para meje sot top kuqi
  si i imi at'her mot
  e veshtrova,ledhatova
  sa kujtime se them dot
  ................
  Nje lokal qender qyteti
  ender s'jam kete here
  por kjo kafshe e bekuar
  sot me duket,qeni im me ish
  nje here
  .................
  As besdiste,as me sy s'te shqetsonte
  mbi nje cope ishte shtri
  si mendafsh i vendosur
  ne nje ane,permbi brinj
  .................
  Dhe kur eren na degjonte
  pyes vehten si mundet te ndoll
  vite pas ky i sotmi
  perseri me respekton
  ..................
  Mund te ndolle te jete rastesi
  ky i sotmi brez i tije
  ika shkova tuj lotu
  kohe e shkuar s'eshte harru.
  ............................

 8. #28
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-11-2017
  Postime
  64
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Kur te vije pranvera

  Foton e grisa:

  Kujtimet ngrene zerin therrasin
  ne foton mes gishtave t'mi
  ta thermoj ne copa copa
  ta shndroj ne pluhur,hi
  ....................
  Krenar per foton e saje
  me vjen per ta grisur coptuar
  ta mbaj aty ne xhep
  a fshehur si send t'bekuar?
  .....................
  Kujtim i bukur ishte dikur
  perjetimi i nje jete mrekulli
  perse te zgjoj shpirtin duke ankuar
  koha sheron largon merzi
  .....................
  Ne copa fillova ta ndaje
  ta gris me shpejtesi pa vonuar
  gezimet qe shpirti ka ndier
  copat tani me kane kujtuar
  ....................
  Respekti dashnia kur ishte
  si flladi sjelle freski
  perpelitje te kota pse t'bejme
  nata,agimi do vije

  ....................
  Dicka e ngjashme t'me ngacmoje
  t'me shkoje ndjeja mendimi
  per foton e grisur asnjeher
  s'do jete brenga,perse nuk u ruajt
  kujtimi.
  .............................

 9. #29
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-11-2017
  Postime
  64
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Kur te vije pranvera

  Fotografia ne mure:


  Syrin shoh te perlotet
  kohen se njohim,s'dime
  permbi foto vite t'kaluara
  te shumte jane pambarim
  ...............
  Fotoja mbi mure s'eshte zbardhur
  nen nje xham ruan freski
  te habitur ne veshtrojme
  prindrit tane,ne rini
  ................
  Pamja saje,kujtime ngjall
  perjetime pa mbarim
  ne nje qoshe me ze t'ulet
  duart shterngojne si perqafim
  ..................
  Vite e vite po te ngjase
  fotoja e bere dikur
  me kujtimet qe bart me vete
  do zverdhet,zbardhet aty ne mur
  ...................
  Te tjere ne murin atje
  shfaqin kohen pas e lene
  eshte fotoja prinderve qe iken
  femijet vendin do zene.
  ...............................

 10. #30
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-11-2017
  Postime
  64
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Kur te vije pranvera

  Me ka ndodhur:

  S'mund harrohen,caste gezimi
  valle nga lart agimi zbret
  kur te errsohet dhe mendimi
  asgje tjeter nuk i ngjet(ngjason)
  ..................
  Fjalen doja qe te nxirrja
  por mundimi eshte i kote
  her mendoja pamjen tende
  a te perkedhelja ne balle e floke
  ...................
  Mendja me shkonte ne kodrina
  arome lulesh,kjo lendina
  fusha shpate gjithandej
  me rreke lumi ketej
  .................
  Me kujtohet,zeri s'dilte
  por kur fjalen e kerkoj
  tani s'mund as te belbezoj
  .................
  Qe at'here mendimeve te mia
  kur vjen fjala te dashnia
  eshte keputur filli shkrete
  duhet pres sa t'jeme qetesu
  germe pas germe fjalen te du.
  ................................

 11. #31
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-11-2017
  Postime
  64
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Kur te vije pranvera

  Ftohte, acar :


  Frynte ere s'kish te ndalur
  binte bore pa papushim
  vinte dita krahehapur
  asgje s'leviz dhe ne agim
  ..............
  Shtepit tona ndollen poshte
  lutemi me koken lart
  shtresa,shtresa ra debora
  mos t'na sjell ortekun prag
  ...............
  Pesha saje pemet perkul
  ftoht i thate ngrica acar
  kafsh e zogj strukur rrine
  nuk levizin si me pare
  .................
  Egersisht sillet mali
  lart nga qielli nuk dallon
  copa akulli si kristali
  as nje hap nuk guxon
  .................
  Vend ka zene,
  anembane ku ka mberri
  shtyhet poshte si kafsh e eger
  permbi peme mbi cati
  ...................
  Flaka lart tymin nxjerr
  mbi oxhakun shpetimtar
  eshte qielli hedhen poshte
  e kjo bora s'ka te ndale
  ....................
  Atje poshte ne token akull
  permbi te gjithshka ka ngri
  nuk ka force te renkoje
  te ngjason me nje shkretire
  ....................
  Dhembja ftohtit djeg si zjarr
  ne me lutjen pa mbarim
  kur do ikesh sa me pare
  o pranvere kur po mbrrin.
  ............................

 12. #32
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-11-2017
  Postime
  64
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Kur te vije pranvera

  Jete,stafete:


  Gjethet hidhte nga lart mbi te
  lisi kurriz dale i zemeruar
  mbi fleten e trendafilit
  poshte tij shtruar
  ................
  Qendron gruaja marrosur,
  strukur hijes tije
  vitet qe kane shkuar,kujton
  mbase tani
  .................
  Ne stine te ftohte mbi te gjethe
  shtroi
  lekure e lisit ra,petalet ja mbuloi,
  rrenjet e lules ngrohte jane tani
  as acarit dimrit s'pyet s'do ja di
  ..................
  Stine e ngrohte kur mberrini
  gjethi gjelber nisi
  lulja leshoi arome
  degen krisi lisi
  ..................
  Hapet ne fusha,kodrina
  farat ne pjalmin lules mbi dhe
  n'copen e lakur tokes bekuar
  te tjere filiza do celin atje
  ..................
  Lisi plak kurrize perkulur
  si ati yne me hijen e tije
  fletet e rene zonjes bekuar,si trendafilit
  presin pranveren kur te vije.
  ............................

 13. #33
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-11-2017
  Postime
  64
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Kur te vije pranvera

  Kohe e shkuar te therret:


  Pse veshtrimin per ngahera
  ne kujtimet e femijeris
  dhe lendimin gjejme atje
  e gezimin dhurate te gjithesise
  ...............
  Jam i shtangur ne kujtime
  ne vetmi rri e veshtroj
  ne oborrin e shtepise vjeter
  here pohoj e here mohoj
  ................
  Re te zeza grisin qiellin
  por eshte bluja permbi keto
  kur i riu rri habitur
  edhe i vjetri ka sevda
  .................
  Pse te jete jeta keshtu
  midis dhembjes rrjedh gezimi
  te shperndare s'di se ku
  e te tjere pa rruge kthimi
  .................
  Kto kujtime pse godasin
  te verteta ato dikur
  jane vite qe kane shkuar
  vite qe nuk kthehen kurre
  ...........
  Te rremben,te flak tej
  ne nje qoshe ti veshtron
  midis jetes qe ka rrjedhur
  c'fare te besh,vec enderron
  .............
  Zeri gjyshit vjen nder vite
  tone te larte si tani
  ne vogeli ish ndryshe
  Them te drejte kish ai
  ..............
  Vite pas kane kaluar
  mbase ndjeja ike e trete
  prap shikimi per nga bluja
  re te zeza mos te kete.
  ......................................

 14. #34
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-11-2017
  Postime
  64
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Kur te vije pranvera

  Detit:


  Ngrihet furishem brendesia jote
  nuk pyet fare s'do ja di
  ti shkaterron c'fare del para
  deri enderat,shkrumb e hi
  ................
  Sa i pashpirt atje sulmon
  token poshte e ze,fundos
  gjema shkaterrimi qe le pas
  me veten tende i ke muros
  ...............
  Dallga jote dhe zemerimi
  do kthehet tek ti o dete
  po pas gjurma e renkimi
  do mbesin brigjeve,trishtim perjete
  ................
  Brigjet do rrahesh me valen tende
  freski qdo ane do shperndash
  vitet le t'ikin pas ti leme
  nuk mund te harrohet i tmershmi
  tallaz.
  ......................

 15. #35
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-11-2017
  Postime
  64
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Kur te vije pranvera

  Mesuesve te paharruar:  Hakun sec ma kane ngrene,
  i cuditur c'fare degjoja
  c'fare ti merrnin?
  jete te gjate mesuesve dashur
  nga thellesia i urova.
  ................
  O mesues krenari e imja
  qe i vogel pse ta fsheh
  nuk ka tjeter ketu ne toke
  perendi permbi dhe
  .................
  Syte do mbyllim do vije dita
  boten tjeter kur do shkoj
  krenari qe vjen prej gjakut
  edhe ju,jeni njesoj
  ..................
  Them me vehte,kur te shkojme
  ne ate vend ate jete
  dheu tokes me na trete,
  haptas gjithe krenari
  varri tyre me timin
  le te jete balle perballe
  a bri me bri.
  ..................
  Dhe kur shiu nene toke
  do kulloje,eshtrat tona do te laje
  asnje gure do te doja
  me mesues mos t'me ndaje.
  .........................

 16. #36
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-11-2017
  Postime
  64
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Kur te vije pranvera

  Na n'doll te gjitheve:


  Eshte nje vend ne zemer rron,
  kam nje brenge,nje ankim
  fluturon ne mendjen time
  toka jone atdheu im
  ............
  Ti perhere pamje e pare
  menjehere syrin kur hape
  me perzihesh neper endra
  edhe endren harroj prap.
  ...............
  Permbi gjitha ti me je
  bore e shi a mjegullim
  kaq fuqishem ti me shfaqesh
  mbi te gjitha ti mberrin
  ..............
  Loti ne sy,s'dua te me bjere
  poshte faqesh kur t'me shkoje
  dhembje,gezim kur t'kem
  ty atdhe pse te kujtoj?
  ...............
  Shkoj nga deti,lart mbi koder
  duke veshtru diellin perendim
  ane tjeter do te sillet
  vendit tim nje perqafim.
  ........................

 17. #37
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-11-2017
  Postime
  64
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Kur te vije pranvera

  Kur te festojme 100 vjetorin:


  Nga foltoret kudo jane
  emri zotit,fjale ushton
  e tingellimi kembanares
  pambarim predikon
  ..............
  Hyne e del ne mendjet tona
  rreh ne zemra papushim
  eshte fjala vjen prej s'larti
  nje shkendi a nje vegim
  ...............
  Pse ne zjarrit i frikesohemi
  kur prej tije kemi ardhe
  sikur ndjeja lart prej zotit
  ketu poshte,dashni e malle
  ...............
  Shkrihet bashke,atje bashkohet
  prej se larti njesh me ne
  deri ne fund,ik dashni
  e pastaj ,te futem ne dhe
  ................
  Ndolle nje dite pas do ta hedhim
  pa deshire lot ne sy
  sikur tjeret qe kane rrjedhur
  c'fare te shijoj une pa ty.
  ....................

 18. #38
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-11-2017
  Postime
  64
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Kur te vije pranvera

  Bore :

  Ngjyre ndron kopshte oborre
  kudo bie me nxitim
  ti me del mbi gjitha
  lule ,peme e mbi gjelbrim
  ............
  Kudo bie kudo shkon
  vello bukur,si nuse m'berrin
  jete te re sjell me vete
  tokes jep tendin bekim
  ...............
  Mbi te bardhen kemben vendosim
  lule,ngjyra s'ka askund
  kur veshtroj kodrin e malin
  i ke vene gjitha per fund
  ...............
  Vjen e iken nuk tregon
  oh sa fort te deshirojme
  do kalojne muaj tere
  n'dimer tjeter te shikojme
  ............
  Do largohesh larg nga ne
  dhe ne dete do te mbrrish
  krahehapur vitin tjeter
  ne te presim mirse te vish.
  ..................

 19. #39
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-11-2017
  Postime
  64
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Kur te vije pranvera

  Pranvere:stine,femer?

  Mos mendo s'te kam njohur
  ndonse kurre s'te kam pare
  nje ngacmim sado i vogel
  eshte fuqi e ndjenjes pare
  ............
  Tek natyra emri saje
  le te rrojne gjate,mot,mot
  mos mendo pa kuptim
  jo s'mund t'jete emri jot
  .............
  Perfaqson stine te bukur
  rinovim me ngacmim
  gezim jete gjithshka tjeter
  uje kristal ne burim
  .............
  Ti pranvere stine e ralle
  ku gezimi fillon nise
  edhe toka nena jone
  shih sa bukur eshte stolis
  ..............
  Ne aromen fort e ndjejme
  deri luiet nuk permbahen
  gjelberim shtrihet ngado
  deri poshte te livadhet.
  .................,,,,,,,,,.........

 20. #40
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-11-2017
  Postime
  64
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Kur te vije pranvera

  Kur t'na ikin vitet:

  Rete do ikin,perseri do shfaqen
  dhe ne rruge,me c'fare mu mburr
  te mbeshtetur ne kend oxhaku
  do shkaterrohet ajo ure
  ............,......
  Nga shtepia tek kodrinat
  e ne fushat gjer ne re
  ajo ura eshte dhe sot
  nuk kam force kohe a nge.
  .............
  Ne shtepi sundon qetsia
  ujevara me duket larg
  pertej ures lumturia
  rri veshtroj ketu ne prag
  ...............
  Mund te ndolle lart te shkoj
  ne ate pamje mrekulli
  sa do doja mos qendroja
  s'ka te lumtur ne arrati
  ................
  Driten ndez mengjez agim
  pse t'mundohem ti bej balle
  kur mbi sy hidhet shkelqimi
  ti shtyj kember cale,cale
  ...............
  Zemra rreh me fuqi
  mendja shkon,me mendime
  duar ,kembe c'fare me thone
  le te gezohen ne enderrime.
  .......................................

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •