Kompani e sigurimit Symantec zbuloi njė tjetėr aplikacion tė tipit Andorid.Fakeapp. Ky aplikacion imiton UI tė Ueber, me synim pėr tė gėnjyer pėrdoruesit dhe tė vendosin tė dhėnat e llogarisė sė tyre qė kanė nė Uber.
Kujdes qarkullon Android.Fakeapp Trojan qė vjedh tė dhėnat!

Trojani shfaqet herė pas here nė ekran dhe mundohet tė mashtrojė pėrdoruesit qė tė vendosin numrin e tyre tė telefonit dhe fjalėkalimin. Nėse pėrdoruesi shtyp Enter, atėherė Trojani dėrgon tė dhėnat tek krijuesit. Ata mundohen t’i pėrdorin pėr tė kėto tė dhėna pėr tė pasur akses nė llogari tė tjera tė pėrdoruesit dhe kėto t’i shesin te hakerat nė tregun e zi.

Ky version i Fakeapp nuk ėshtė se vetėm ngjan me hyrjen nė Uber. Ky i jep pėrdoruesit ndjesinė e njė gabimi nė siguri dhe pėr tė mos shfaqur dyshime, ngarkon pamjen e aplikacionit normal tė Uber qė tregon vendin e pėrdoruesit sapo shtyp Enter.

Symantec rekomandon tek pėrdoruesit qė tė kenė tė pėrditėsuar programin. Tė instalojnė aplikacione tė njohura anti-malware dhe tė mos zbresin aplikacione nga site qė nuk i njohin.

Ngjashėm dhe pėrfaqėsues tė Uber rekomandojnė tek pėrdoruesit e tyre tė mos shkarkojnė aplikacione pėrveē Google Play Store. Pėr faktin se gabime ndodhin. Uber referon se ka njė seri kontrollesh sigurie dhe sistem qė ndihmojnė nė gjurmimin dhe bllokimin e mos autorizimin e lidhjeve. Edhe nėse pėrdoruesi ka dhėnė kodin e vetė gabimisht ėshtė i mbrojtur. Burimi: Lajme Teknologjike