Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 21
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,343

  Venera Lumani

  Venera Lumani - Njė Zambak nė Strugė

  Ishte hera e parė qė Struga kishte njė finalist nė “The Voice” dhe ajo ishte fituese. Nė mbrėmjen finale, kur Ledion Liēo brohoriti me tė madhe emrin fitues “Venera”, Struga shpėrtheu me fishekzjarre. Kishte festime si nė natėn e Vitit tė Ri. " Kishte aq njerėz vėrdallė, saqė dukej njė mbrėmje festive, apo sikur luhej derbi Barcelona-Real Madrid”, - na tregojnė disa struganė.


  Nga Shije.al / Nentor 2015

  Venera ėshtė njė vajzė simpatike. E shkurtėr nė trup, me flokė thuajse verdhoshė, e qeshur dhe e urtė. Njė ditė Shkurti, teksa takohemi pėr kėtė profil, nuk gjejmė Venerėn qė njohim pėrmes ekranit televiziv. Ėshtė krejt ndryshe. “Kėtė gjė e konstatojnė shumė njerėz. E mė thonė shpesh: Gjithė ēfarė ti mbledh nė pėrditshmėri, e ēliron nė skenė.” Megjithatė kjo apo cilado qoftė arsyeja, kjo ka pak rėndėsi pėrballė mė tė rėndėsishmes: Venera ka lindur pėr skenėn.

  Ishte hera e parė qė Struga kishte njė finalist nė “The Voice” dhe ajo ishte fituese. Nė mbrėmjen finale, kur Ledion Liēo brohoriti me tė madhe emrin fitues “Venera”, Struga shpėrtheu me fishekzjarre. Kishte festime si nė natėn e Vitit tė Ri. " Kishte aq njerėz vėrdallė, saqė dukej njė mbrėmje festive, apo sikur luhej derbi Barcelona-Real Madrid”, - na tregojnė disa struganė.

  Nė Strugė, nė vendlindjen e Venerės, takojmė familjen e saj: nėnėn, babain, motrėn dhe vėllain e vogėl. Nuk mund ta fshehim pėrshtypjen e parė: kontrastin mes emrave tė tyre. Ndėrsa prindėrit mbajnė emra qė lidhen me traditėn muslimane, fėmijėt kanė emra perėndish pagane: Venera, qė vjen nga fjala Venus, perėndesha e dashurisė dhe e bukurisė sė romakėve; Dionisi, perėndia greke e kėnaqėsisė dhe e verės; dhe Nirvana, gjendja e paqes mė tė thellė tė mendjes nė fenė budiste.

  Atyre qė mendojnė se shqiptarėt e Maqedonisė janė disi konservatorė nga pikpamja e religjionit dhe mėnyrės sė jetesės, ne u themi tė takojnė kėtė familje tė thjeshtė strugane, veēanėrisht babain e Venerės, mėsuesin e frėngjishtes dhe kitaristin e netėve tė vona. Ai s’ka asnjė lloj paragjykimi, por rrezaton menēuri, kulturė dhe dashuri pėr familjen e vet. Kur e pyesim pėr atė ē’ka ndjeu nė ēastet e triumfit tė Venerės, ai nuk e fsheh gėzimin dhe krenarinė prindėrore. Ai na tregon, duke kėrkuar ndjesė pėr modestinė, se e dinte qė Venera do tė fitonte. “Nuk dua tė mė keqkuptojnė ata djem dhe vajza tė talentuar qė konkurruan me vajzėn time, por kisha njė besim tė pa tundur, isha i sigurt.”

  “Unė s’bėj kurrė dallime, - na thotė mė pas. Kam shumė miq maqedonas, miq tė vėrtetė, tė cilėt e ndoqėn dhe e mbėshtetėn Venėrėn si tė ishte e kombėsisė sė tyre. Dhe jo vetėm ata, por dhe plot maqedonas tė tjerė, tė cilėt mė pėrgėzonin nė rrugė dhe, ndonjėherė mė shpotisnin duke mė thėnė: Po humbi Venera, duam tė na kthesh lekėt e mesazheve. Mė vjen keq qė popujt tanė bien shpesh viktima tė politikanėve tė vet, qė acarojnė situatėn pėr pėrfitime politike.”

  Ėshtė njė ditė e bukur: Dielli shkėlqen nė qiellin e Strugės… Kalimtarėt shpesh kthejnė sytė kureshtarė nga Venera, e pėrgėzojnė vazhdimisht dhe teksa largohen, e ndjekin me sy kur ajo i buzėqesh aparatit fotografik.
   
  Nga tė buron talenti?

  Venera e ka tė lehtė tė pėrgjigjet. “Rrjedh nga njė familje muzikantėsh. Pjesėtarėt e ngushtė tė fisit tim merren tė gjithė me muzikė, pėrdorin nga njė instrument, edhe pse jo nė nivele profesionistėsh. Im atė muzikėn e ka nė gjak. Ėshtė kitarist dhe pėr mua, vokalisti mė i mirė.” Pėrpos trashėgimisė dhe talentit, Venera punon shumė. E ka tė pamundur ta shmang muzikėn. Ēdo mbrėmje, pėrpara se tė flejė gjumė ajo dėgjon kėngėt e Etta James, Aretha Franklin, Nora Jones. Kujdeset pėr zėrin gjatė gjithė ditės. Luan nė piano, studion pėr kanto dhe punon shumė.

  “I kam shumė qejf show girl. Mendoj se nuk  duhet tė dish tė bėsh vetėm njė gjė”, - na tregon.
  “Kur isha e vogėl, i tėrhiqja shoqet pas vetes. Pėr ēdo kurs qė hapej, nuk mund tė rezistoja. Ėshtė hapur njė kurs matematike... Shkojmė nė anglisht, po nė kėrcim? Dhe shkonim menjėherė.” Kur ishte nė klasėn e pestė, ajo dhe shoqet e saj krijuan njė grup baleti: “Five Stars”. Ndėrtonin koreografi mbi bazėn e shumė rrymave muzikore. Natyrisht, fama e grupit nuk i kaloi kufijtė e lagjes, megjthatė kjo tregon shumė pėr shpirtin artistik tė Venerės.

  Nė moshė tė vogėl, Venera kėndonte nėpėr shtėpi. Improvizonte skenėn, mikrofonin dhe kėndonte blues, jazz. Por ndryshe nga atėherė, sot, ajo nuk ka vetėm prindėrit spektatorė, por gjithė Shqipėrinė.
   
  Pėrsa i pėrket ushqimit, Venera rrėfen: “Ha shumė dhe gatuaj po kaq. Kėnaqem kur jam nė kuzhinė. E kemi kthyer nė traditė me shoqėrinė, qė ditėve tė shtuna, kur jemi pushim, tė mblidhemi bashkė e tė shijojmė gatimet e mia. Unė gatuaj pėr tė gjithė, pėr 7-8 vetė. Pėrshtypjet e tyre janė shumė tė mira. Disa prej tyre mė thonė qė recetat e mira janė alla Venera”, - na tregon.

  Venera ka afro 14 vite qė ėshtė larguar nga Struga. Shkoi fillimisht nė Tetovė, ku ndoqi shkollėn e mesme dhe mė pas nė Shkup, ku ende studion pėr kanto, nė vitin e katėrt. Nė Shkup, ngaqė ėshtė larg shtėpisė, ajo ėshtė e detyruar tė gatuajė vetė. Aty e ndan shtėpinė me vajzėn e hallės dhe gatuan gjithfarė gjellėsh, si njė profesioniste e vėrtetė. Ka gjithnjė dėshirė tė eksperimentoj, si nė tė gatuar ashtu edhe nė shije… Specialiteti i saj janė spagetit me pomodroini dhe baziliko. Nė shtėpinė e saj nuk mungojnė kurrė frutat. Venera na tregon se pėlqen shumė ananasin, mangon, portokajtė, mandarinat dhe mjedrėn. Po kaq, ajo preferon tė konsumojė mishin, peshkun apo pitet me spinaq. Nuk pėrdridhet asnjėherė pėrpara pjatave qė i shėrben e ėma. “Nuk jam nazelie aspak. Nėna mė thotė tė kemi xham fare ty.” (Qesh).
  Nuk mbahet pėr pijetare e madhe. Kėtė ia detyron edhe vokali, qė duhet ta ruajė vazhdimisht. I shmang pijet e gazuara, tė ftohtat… Herė pas here ama, shijon pak verė tė kuqe apo tė bardhė.

  Ka raste qė mund tė konsumojė edhe njė gotė mė birrė, megjithatė nuk ėshtė shumė e dhėnė pas alkoolit. Nuk i frekuenton shumė clubet. “Mund tė tingėllojė habitshėm, por mė pengojnė zhurmat. Edhe me shoqėrinė, e kemi bėrė tė traditės qė tė mblidhemi nėpėr shtėpira, tė dalim nė park, nė liqen apo tė ndezim njė zjarr, mė mirė se sa tė shkojmė nė club.”

  “Nuk i kam shumė qejf ėmbėlsirat”, - na tregon. Gjithsesi ēokollatės me lajthi apo tortės me ēokollatė, nuk i thotė gjithnjė “Jo”. Nė verė, nuk ėshtė shumė e dhėnė pas akullores. Por ka ditė tė caktuara, gjatė pushimeve, qė ajo i kalon nė Shqipėri (nė bregdetin e jugut), qė mund ta lėshojė frerin…

  Venera jeton pėr momentin nė Tiranė. Pasditeve dhe darkave del me shoqėrinė, qė mė sė shumti janė konkurrentė tė “The Voice” apo kolegė tė Top Channel.

  Njė herė talent e dhjetė herė punė… Kėshtu fitoi Venera.

  Sot, ajo nuk pėrfaqėson vetėm zėrin mė tė mirė tė Shqipėrisė. Mė shumė se kaq, ajo mund tė shėrbejė si njė shembull frymėzimi pėr gjithė tė rinjtė e tė rejat shqiptare. Ajo ėshtė njė mėsim edhe nė kuzhinė!


  https://www.shije.al/article/574/ven...mbak-ne-struge
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 19-11-2017 mė 12:47

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,343

  Pėr: Venera Lumani

  VENERA zbulon me shume per veten ..... ne " Oktapod "


 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,343

  Pėr: Venera Lumani

  Me bashkefituesit e VOICE of ALBANIA nder vite !


 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,343

  Pėr: Venera Lumani

  Rikthim ne Voice of Albania ..... atje ku gjeten Njeri - Tjetrin  Bashke drejt rruges se Suksesit !

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,343

  Pėr: Venera Lumani

  Nje dite Venera do te sjelle nje Perle te tille me autografin e saj ! Suksese !


 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,343

  Pėr: Venera Lumani

  Si ne shtepine time .....


 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,343

  Pėr: Venera Lumani

  10 vite ne skenat e Shqiperise - Talent show I pare

  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 27-11-2017 mė 09:11

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,343

  Pėr: Venera Lumani  Venera ka provuar pėr herė tė parė tė zbulojė talentin e saj, e madje e ka arritur me sukses tek "The Star Academy".

  Nė njė prej edicioneve tė “Star Academy” Venera ka dalė deri nė finale.


  http://www.lyrics.al/venera-lumani/biografia

 9. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,343

  Pėr: Venera Lumani  Star Akademy 2007

 10. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,343

  Pėr: Venera Lumani

  E mrekullueshme Venera !


 11. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,343

  Pėr: Venera Lumani

  Talent Show I Suksesit te Madh !


 12. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,343

  Pėr: Venera Lumani  Vargjet: VENERA LUMANI - Kompozimi: LIND ISLAMI, ELGIT DODA


  LARG

  Kaq larg se kam menu,
  S'e kam menu, s'e kam menu.
  Pa prit e pa kujtu,
  pa kujtu, pa kujtu.
  Mė ike larg, larg
  Mė mungon si shiu Saharasė

  Mė thonė largėsia
  E zbeh dashnin
  Tė vret nė shpirt
  Ama ndjenjat e mia
  Nuk u lodhen kurrė
  T'u prit.

  Pėrherė t'a kam thon'
  Je parajsa e kėsaj bote
  Kurrė mos e harro
  Shpia jeme, asht' zemra jote.

  REF.:
  Kaq larg se kam menu,
  S'e kam menu, s'e kam menu.
  Pa prit e pa kujtu,
  pa kujtu, pa kujtu.
  Mė ike larg, larg
  Mė mungon si shiu Saharasė

  S'ėshtė fer aspak
  Po i xhelozoj ata
  Qe cdo dit' munden me t'pa
  E unė afer s'te kam.

  REF.:
  Kaq larg se kam menu,
  S'e kam menu, s'e kam menu.
  Pa prit e pa kujtu,
  pa kujtu, pa kujtu.
  Mė ike larg, larg
  Mė mungon si shiu Saharasė
  Ike larg, larg
  Mė mungon si shiu Saharasė

  Ike larg, larg
  Mė mungon si shiu Saharasė


  https://www.teksteshqip.com/venera-l...ic-1970526.php
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 09-04-2020 mė 15:06

 13. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,343

  Pėr: Venera Lumani  Venera Lumani, Lind Islami - ME TY

  Music by: Venera Lumani, Lind Islami - Lyrics by: Venera Lumani

 14. #14
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,343

  Pėr: Venera Lumani  Venera Lumani, Lind Islami - ME ZEMĖR

  Music by: Lind Islami - Lyrics by: Venera Lumani

 15. #15
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,343

  Pėr: Venera Lumani  VENERA LUMANI - Pak nga pak

  Music by: Lind Islami - Lyrics by: Venera Lumani

 16. #16
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,343

  Pėr: Venera Lumani  VENERA LUMANI & LIND ISLAMI - Ma shumė

  Music by: Lind Islami, Elgit Doda - Lyrics by: Venera Lumani, Lind Islami

 17. #17
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,343

  Pėr: Venera Lumani  VENERA LUMANI & LIND ISLAMI - Mwah mwah

  Music: Elgit Doda - Lyrics: Venera Lumani

 18. #18
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,343

  Pėr: Venera Lumani  VENERA LUMANI & LIND ISLAMI - M'flen nė shpirt

  Music: Lind Islami - Lyrics: Venera Lumani & Lind Islami

 19. #19
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,343

  Pėr: Venera Lumani  VENERA LUMANI & LIND ISLAMI - Dilema

  Producer: Elgit Doda - Lyrics: Venera Lumani

 20. #20
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,343

  Pėr: Venera Lumani

  https://www.youtube.com/watch?v=yW2Tm0XiWv4

  Pas 10 vitesh, po vjen dasma! Venera & Lind Islami ne 'Abc e pasdites' zbulojne sekretet e zemres

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •