Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Dr.Repi
  Anėtarėsuar
  24-10-2017
  Vendndodhja
  Gjilan
  Postime
  5

  Exclamation Pse egzistoj !

  Pershendejte miq une jam Driton Haliti Dua te ndaj me ju nje pjes te jetes sime dhe aryejen PSE JETOJ !?
  Ishte pyetja ime e parė nė moshėn e aduleshences ! …Pastaj fillova tė hulumtoj llidhje me pyetjen tė ciles ja bėra kusht vetės qėta gjej pėgjigjen e #sakt Fillova tė lexoj shum dhe tė mendoj shum ..Gjatė meditimit isha shum i sigurt se ne nuk jemi krijuar kotė ! E pyesja vetėn a thua ne jemi krijuar tė lindim, tė jetojm, tė pasurohemi, tė defrohemi, dhe ne fund tė vdesim dhe mbaroi gjithqka apo jemi me njė provė !? E pyesja vetėn pasi ne tė gjithė do vdesin pse njeriz veprojn sikur nuk kan pėr tė vdekur kurr !? Mendova mijera pyetje tjera dhe nuk gjeja rrugdalje ! Prap shum i vendosur vazhdova hulumtimet pėr pergjigjen e sakt tė pyetjės PSE EGZISTOJ ! Pastaj Fillova tė lexoj libra fetare islame dhe krishtere… Fillova tė lexoj biblen deri sa e pash njė verset ne BIBEL ku thuhet se: JAKOBI U KAP KRY PĖR KRY ME ZOTIN PATAJ ZOTI E MUNDI JAKUBIN DHE I TREGOI QĖ UNĖ JAM ZOTI ! Nuk e vazhova leximin pas kesaj edhe ashtu bibla dukej si njė perall e vjetėr ! Fillova ta lexoj #Kur_anin Dhe nė tė kundertėn kurani dukej shum seriozė ! dhe pas leximit fillova tė besoj bindshem ne ringjallje ! Por prap kisha dyshime tė mėdha llidhje me disa ajete tė kuranit ku thuhet se jo besimtaret (mos praktikuesit tė islamit) Do dėnohen me zjarr xhehnemi pėrgjithmon !!! Kėto dyshime pėrfunduan nė momentin kur lexova nė kuran nė Suren #Junus100: NUK ĖSHTĖ E MUNDUR PĖR AS NJĖ NJERI TĖ BESOJ NDRYSHE POS ME NDIMEN E ALLAHUT#E_DĖNIMI_U_IPET_ATYRE_QĖ_NUK_MENDOJN. ! Dhe vazhdova ta shfletoj shkencen se qfarė thotė llidhje me Kuranin ! Rastesisht e gjeta njė libėr mrekullit shkencore tė kuranit dhe aty u binda se e vetja fe e vėrtet ėshtė #Islami Ketu e mbylla kėte tem Pasi qė nuk egzistone libėr qė i argumentonte librat fetare te krishteve etj… ! Dhe e kuotova tash #pse_egzistoj dhe qfarė duhet tė bėjė !…Por prap ne mendjen time lindi diqka e re qė me brengoste shum ! PSE KRISHTERET, ORTODOKSET, JAHUDIT, QIFUT, ETJ.. SHPERBLEHEN ME DENIM PĖGJITHMON VETĖM PSE BABALLARET DHE NĖNAT E TYRE JANĖ LINDUR NE ATO FE.. KRISHTER ETJ.. DHE PSE VETĖM NE MUSLIMANET SHPERBLEHEM ME XHENNET PERGJITHMON !!! Nuk mu vanua shum pėgjigjėje ! Kur njė ditė Allahu mi hapi syt dhe unė e pash pse jo besimtaret dot dėnohen kjo nuk spjegohet e as nuk parashikohet ! Por kuptova se jo vetėm jo besimtarėt do denohen ! Por do denohem edhe ata qė e quajn vetėn musliman dhe nuk punojn si musliman ata janė tė barabart me ata qė e kan humber rrugen ! Do mundohem ta spjegoj me pak fjal ! Ata jo besimtarėt e trasheguan tė keqėn dhe jo te vertetėn e as nuk e falenderuan Zotin e as nuk llodhen pėr kėte ! Ndesa besimtarėt e trashiguam te miren TĖ VĖRTETĖN ! E falenderojm Allahun spaku 5 herė nė ditė e japim zekatin e agjerojm ramazanin etj.. Kjo ėshtė njėra nga arsyejet pse denohen jo besimtaret ! Allahu thot nė kuran se a nga ata jo besimtarėr (Krishteret jahudit etj..) qė jan besimtar tė sinqert por e kan humbur rrugen !!!! Edhe pėr kėte arsyeje do denohen se pse styrgjyshet e tyre e besuan ata qė u trillu dhe i mesuan edhe trasheguesve tė vetė ta praktikojn jo tė verteten !!!!

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-09-2014
  Postime
  979

  Pėr: Pse egzistoj !

  Kohe perpara qe smbahen mend egzistonte vetem zoti sidretu munteha i cili me pas me intriga dhe poshtersi zgjodhi allahun si zot te vetem te universit. Universi ishte si nje liqen pafund ku vetem zoti peme ngrihej gjigand ne mes te ujit. Ai na krijonte per te lozur me ne dhe filmat apo jetet erotike i pelqenin me shume. Por ai urrente mendjen intelekt sepse nuk ka te tille por nje instikt intuitiv gjitari te persosur keshtu qe filloi te na cmendte nje nga nje. Me pas djajte e goditen e plagosen dhe u fshehen por allahu i tij mbisundon si gjithmone.

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-11-2005
  Vendndodhja
  Shqiperi, Kosove, Cameri
  Postime
  203

  Post Arsyeja qė tregon se krijimi i njeriut ėshtė argument pėr ekzistencėn e Allahut.

  Autori: Dijetari i madh, Shejkhul-Islam Ahmed ibėn Abdul-Halim ibėn Tejmijjeh el-Harrani - Allahu e mėshiroftė - .

  (Ebul-Feraxh Sadekah bin el-Husejn el-Bagdadi ka thėnė: Arsyeja qė vet njeriu ėshtė argument pėr ekzistencėn e Allahut tė Lartėsuar ėshtė fakti se ai ka qenė njė pikė, mė pas gjendja e tij ka ndryshuar derisa ka pėrfunduar nė gjendje tė pėrsosur. Patjetėr qė ky ndryshim e ka njė ndryshues. Gjithashtu, themi se ndryshimi nė njė kohė nuk ėshtė mė parėsorė se njė kohė tjetėr.

  Pra, ky i ndryshuar (njeriu) nuk del pėrtej dy mundėsive:
  1. ose ndryshimi i tij ka qenė nė formė pozitive, pa pėrzgjedhje, por natyrshėm,
  2. ose ndryshimi i tij ka qenė nė mėnyrė tė pėrzgjedhur, pra me veprues.


  Nėse ėshtė vepruesi ai qė e ka krijuar njeriun, atėherė ky veprues nuk del pėrtej dy mundėsive:
  1. ose ky veprues ėshtė vet njeriu,
  2. ose ėshtė dikush tjetėr.


  Nėse ėshtė dikush tjetėr, atėherė ky tjetri nuk del pėrtej dy mundėsive:
  1. ose ėshtė prej llojit tė tij,
  2. ose ėshtė prej njė lloji tjetėr.

  Nėse ky veprues ėshtė prej llojit tė tij, atėherė ky nuk del pėrtej dy mundėsive:
  1. ose janė dy prindėrit e tij,
  2. ose janė tė tjerė.  Fjala se ky veprues ėshtė prej njė lloji tjetėr ėshtė fjala jonė (e saktė), ndėrsa tė gjitha hipotezat e tjera, ne do t'i hedhim poshtė dhe do tė vėrtetojmė kėtė tė fundit.
  • Sa i pėrket se njeriu nuk mundet tė jetė formuar nė kėtė formė vetėm nga fakti se mitra ėshtė nė formėn e pėrshtatshme pėr krijimin e njeriut, kjo ėshtė kėshtu, ngase e njėjta fjalė qė thuhet pėr atė qė e ka formuar mitrėn, ėshtė e njėjta me atė qė thuhet pėr atė qė e ka formuar njeriun. (Dmth: Fjala: Kush ia ka dhėnė kėtė formė njeriut? - ėshtė njėsoj me fjalėn: Kush ja ka dhėnė kėtė formė mitrės qė e ka bėrė tė pėrshtatshme pėr formimin e njeriut nė tė?) Gjithashtu, themi se mitra nuk mund tė jetė shkaktari i pavarur pėr krijimin e njeriut, ngase mitra ėshtė bėrė qė tė mund tė jap formėn e pjesėve tė jashtme, po formimin e pjesėve tė brendshme tė njeriut kush ia ka dhėnė dhe kush i ka vendosur pjesėt e brendshme nė vendet e tyre tė pėrshtatshme?! Nuk mundet qė njeriun ta ndryshojė e ta formojė natyra e cila nuk ka dituri e as pėrzgjedhje, ngase njeriu ėshtė rėnditur me urtėsi mė tė pėrsosur se sa ndėrtimi i njė shtėpie dhe bėrja e njė kurore. Ashtu sikurse nuk mundet tė arrihen kėto pa dikė qė ėshtė i ditur, po ashtu edhe njeriu. A nuk e sheh se pjesėt e njeriut janė tė ndara sipas dobisė dhe se janė tė vendosur nė vendet e pėrshtatshme pėr tė?!
  • Nuk mundet qė vet njeriu ta ketė ndryshuar veten e tij nga gjendja nė gjendje, ngase po tė kishte mundėsi ta bėnte kėtė gjė gjatė gjendjes sė tij tė dobėt (nė mitėr), atėherė gjatė arritjes sė pėrsosmėrisė sė tij, ai do tė kishte pasur edhe mė shumė mundėsi. Pėrderisa gjatė gjendjes sė pėrsosur tė tij, ai nuk ka aftėsi pėr tė krijuar dikė tė njėjtė me tė e tė krijojė pjesėt e tij, atėherė ėshtė normale qė ai nė gjendje tė dobėt ėshtė mė i paaftė pėr ta bėrė kėtė gjė.
  • Nuk mundet qė ndryshuesi nga gjendja nė gjendje tė jenė prindėrit e tij, ngase krijimi i tij nuk arrijet si pasojė e ndikimit tė tyre. A nuk e sheh se kur ata ndonjėherė duan tė bėjnė fėmijė, ndodh qė nuk bėjnė dot fėmijė; dhe kur ndonjėherė ata nuk duan tė kenė fėmijė, ndodh qė bėhet fėmija; dhe kur ndonjėherė ata duan qė fėmija tė jetė mashkull, ndodh qė i del femėr; dhe kur ndonjėherė ata duan tė jetė femėr, ndodh qė i del mashkull?! Pėrderisa prindėrit nuk kanė fare ndikim nė tė, atėherė ėshtė mė parėsore qė tė tjerėt, qė nuk kanė lidhje me fėmijėn, tė mos kenė ndikim nė tė.
  Pra, kėtu u vėrtetua se njeriu e ka njė veprues qė nuk ėshtė i njėllojtė me tė. Ai ėshtė Allahu i Lartėsuar."...
  ...Argumenti qė u parapri - i cili ėshtė argumentimi me krijimin e njeriut - ėshtė argument i saktė. Kjo ėshtė prej argumenteve pėr tė cilat na ka treguar Kurani.

  📚 Burimi: درء تعارض العقل و النقل vėll. 8 fq. 25, 31-33.
  Pėrktheu: Spartak Ejjub Spahija

  Shėnim: kopjuar pa tė drejtė autori nga profili "Dituria e Dobishme" nė facebook

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •