Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e abica
  Antarsuar
  28-08-2009
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  219

  Rreth e rrotull kolonjs me aromn e zambakut shqiptar

  UDHTIM DREJT VETVETES N AROM SHQIPRIE

  Pata fatin t udhtoj Rreth Shqipris Mike, pr pesmbdhjet dit (seri) dhe t befasohem nga nuri femror, mahnitja e relievit si dhe mmsia e toks s saj plot humus. N kt pik mbrritje ashtu si n majn e nj kodre shkmbore t ngjitur; tanim shoh sesi u shkela me shtreszime qytetrimesh n kishn e Rubikut, dhe t prek n ish observatorin e vrojtimit t qiellit shqiptar t Mirdits me teleskopin e ndjesive ; at vetdije universale t pruar nga etrit franeskan e t nisur nga benediktint si e rizbulova n librin e francezit Moris Vj "Sekretet e Ndrtuesve" .Po n at klas edhe shum shqiptar ditn t'i japin vler ktij trualli t begat dhe t hedhin me dashuri vshtrimin prtej epoks n t ciln gjalluan. Si n fshatin me gjurm qytetrimi mbi Kolonj duke u ngjitur drejt Malit t Gramozit si Park i Pritshm Rajonal pr rritjen e Dhive t Egra nj simbolik Iliro Arbrore e Sknderbeut , Aleksandrit dhe Mujit t Eposit. Ekzotikja nuk sht e vetmja trheqje ndaj vlerave q mund t zbulosh n udhtim tek njerzit dhe vendet jasht harts. E par prmes nj syri tjetr, por duke vn n veprim edhe tre shqisa tejet t rndsishme e shpesh t fjetura si ajo e shijes, nuhatjes dhe prekjes n nj krcim tangoje si ajo e Al Painos ia mbrrin t ndjesh m mir parfumin e gruas, mms apo vajzs s bukur q sht vet Shqipria.


 2. Anetart m posht kan falenderuar abica pr postimin:

  Brari (25-12-2017)

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •