Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Anėtarėsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  32
  Postime
  2,055
  Postimet nė Bllog
  4

  Qenia e Universit

  Nė fe, Zoti shfaqet si njė qėnie e madhėrishme supreme, krijuesi i gjithēkaje dhe mbartėsin e gjithė Universit, duke qėnė, sipas fesė, krijuesi i tij. Nė deizėm, Zoti ėshtė krijuesi, mė i madhi, por jo mbajtėsi i Universit. Ndėrkohė qė nė panteizėm, Zoti ėshtė vetė Universi. Ateizmi shfaq se Perėndia nuk ekziston, pra nuk ka asnjė besim pėr tė.
  Fetarėt, por jo vetėm, e konsiderojnė Zotin si mė tė madhin, krijuesin e madh, i gjithėfuqishėm, i gjithėpranishėm dhe i gjithėdijshėm. Njerėzit fetarė i kanė adhuruar perėnditė pėr njė kohė tė gjatė: si zotat, edhe tė dėrguarit e tyre. Ju mund tė keni parė piktura, statuja etj., qė shfaqin zota ose "tė dėrguar" tė tyre, mistikė tė lidhur me Zotin e tė tjerė, e nė e keni vėnė re detajin e pranishėm tek tė gjithė, duart e tyre drejtohen lart...
  Shembuj janė Jezusi, zotat egjiptianė dhe grekė, Buda, zotat e Hinduizmit, Bafometi, Gregor Rasputin, Uashingon etj., dora drejtohet gjithnjė lart, sikur duan tė thonė: "Lart, atje ėshtė Ai, unė jam kėtu qė t'ju tregoj se Krijuesi juaj i madh ėshtė atje, shikoni lart, lutuni Vetėm shikoni Ai po ju sheh tė gjithėve Ai ėshtė i gjithėpranishėm, Nuk mund ta shohė, mos u shqetėso, Ai do tė jetė kėtu, me ty ... "
  Sepse kėshtu paraqiten teistėt. "Tė derguarit" duken se pėrpiqen t'i dėrgojnė diku...

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-09-2014
  Postime
  992

  Pėr: Qenia e Universit

  Zoti i vertete nuk eshte gomari apo punetori i engjejve dhe kjo eshte edhe nje nga pikat e nxehta te konfliktit te tyre qe e donin per kryesherbetor Zotin, gjysem te cmendur dhe ti adhuronte engjejt ashtu sic ata e adhurojne, apo e fusin ne kurth Ate! engjejt kane patur dikur Zota, shpirtra te mbytur ne gura madheshtore dhe qe u sherbenin por Zotin nuk po e kapin dot qe ta bejne Mumje dhe me pas Zot te gurte apo gur avllie!

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-09-2014
  Postime
  992

  Pėr: Qenia e Universit

  kurse universi eshte qenje sic dihet edhe kur nuk dihet! qenje qe e mbron vetveten dhe shume pak dihet per thelbin apo te verteten e tij! universi apo materia nuk jane nje me konceptin e Zotit por te dy kane armiq te rralle qe pretendojne vrasjen apo zhdukjen qe qenjes se tyre qe logjikisht eshte e pamundur!
  ..nese Zoti do te ishte Gjermani i revolucioneve apo epokave te reja, universi do te ishte Anglezi i fshehte pas cdo intrige qe e ve ne loje ate, por ata nuk njihen ende me njeri tjetrin!

 4. #4
  Blanc et noir
  Anėtarėsuar
  28-03-2005
  Postime
  485

  Pėr: Qenia e Universit

  Per kete flet Bogdani me " Krijimi i Rruzulimit dhe Lulja e Naim Frasherit ne persisht.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •