Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 7 prej 7
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-01-2017
  Postime
  25
  Faleminderit
  1
  3 falenderime nė 3 postime

  Sa ka qene i lart numri i koloneve osmane?

  Dihet qė gjatė pushtimit Osman ka pasur kolonė turq tė ardhur nė tokat Arbėreshe. Mirpo pyetja qendron sa ka qenė i lartė ky numer?
  Unė jam i bardhė me origjin muslimane nga Kosova. Fiset i kam te gjitha arbėr. (Me sa kam parė te paktėn shumica, nga 4 gjyshėrit)
  Mirpo vura re diqka te quditshme te disa shqiptar te Gjirokstares. Dukeshin tipik arab edhe per nga mbiemrat. Nuk po mundohem te rris
  armiqesi mos permendi emra. Por dua nje bised civile.

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e derjansi
  Anėtarėsuar
  14-04-2005
  Postime
  6,825
  Faleminderit
  12
  113 falenderime nė 89 postime

  Pėr: Sa ka qene i lart numri i koloneve osmane?

  Po ti pse prite me shku deri ne gjirokaster, kur kishe munsi me u nal ne prizren
  JO NEGOCIATA VETĖVENDOSJE

 3. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar derjansi pėr postimin:

  murik (10-07-2017)

 4. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-01-2017
  Postime
  25
  Faleminderit
  1
  3 falenderime nė 3 postime

  Pėr: Sa ka qene i lart numri i koloneve osmane?

  Citim Postuar mė parė nga derjansi Lexo Postimin
  Po ti pse prite me shku deri ne gjirokaster, kur kishe munsi me u nal ne prizren
  Ne pergjithesi mirpo ka jugu jane me ezmer.

 5. #4
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,763
  Faleminderit
  35
  92 falenderime nė 86 postime

  Pėr: Sa ka qene i lart numri i koloneve osmane?

  Nė Shqipėri ekgzistojnė 8 minoritete/pakica kombėtare siē janė: pakicat greke, maqedonase, vllahe/arumune, rome, egjiptiane, malazeze, boshnjake, serbe,prej vitesh kanė kėrkuar qė tė njihet si pakica kombėtare nė Shqipėri pasi kanė shumė vite qė jetojnė nė vendin tonė dhe kanė ruajtur traditat,kulturėn dhe gjuhėn e tyre,shumė prej nesh kanė paragjykime lidhur me kėto minoritete por asnjėhėrė nuk kemi dėgjuar se realisht ēfarė vlerash kanė si komunitete qė kanė ruajtuar prej vitesh me fanatizėm dhe qė nė shoqėrinė Shqiptare tė integrohen e tė jenė tė barabartė si tė gjithė ne,Gazeta Standard ka kryer njė intervistė me njė djal tė ri nga komuniteti Egjiptian i cili drejton organizatėn Lėvizja Rinore Egjiptiane Rome Z.Gent Sejrani,i cili na ka treguar copėza nga historia e kėtij komuniteti si dhe angazhimi prej vitesh qė ai ka bėrė pėr komunitetin Egjiptian qė tė njihej si Pakicė Kombėtare
  linku.https://www.google.se/url?sa=t&rct=j...P4Z-AYh970xwtQ

 6. #5
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,151
  Faleminderit
  435
  524 falenderime nė 441 postime

  Pėr: Sa ka qene i lart numri i koloneve osmane?

  Citim Postuar mė parė nga Eed Lexo Postimin
  Dihet qė gjatė pushtimit Osman ka pasur kolonė turq tė ardhur nė tokat Arbėreshe. Mirpo pyetja qendron sa ka qenė i lartė ky numer?
  Unė jam i bardhė me origjin muslimane nga Kosova. Fiset i kam te gjitha arbėr. (Me sa kam parė te paktėn shumica, nga 4 gjyshėrit)
  Mirpo vura re diqka te quditshme te disa shqiptar te Gjirokstares. Dukeshin tipik arab edhe per nga mbiemrat. Nuk po mundohem te rris
  armiqesi mos permendi emra. Por dua nje bised civile.

  Ne ēdo vend te botes gjate shekujve ka pasur emigrim a zhvendosje te popujve per arsye luftrash,epidemish arsye varferish etj etj. Persa i perket kohes se turqise qe politik e osmallinjve zhvendosja e popullsive per arsye te ndryshme por kryesisht per te siguruar qetesine.
  Ne Shqiperi,ne krahasim me Vendet e tjera te perandorise numuri i te ardhurve o te huajve ka qene i paket per dy arsye ; sepse Shqiperia eshte kryesisht vend malor,dmth nuk kishte "toke buke" per nje numer te larte kolonesh. I vetmi vend fushor eshte pothuajse shqiperia e mesme por edhe ajo zone ishte zone moēalore me shume keneta. Tjeter arsye eshte se Shqiperia ishte lene jashte "rrugeve lidhese" te perandorise,hekurudha kalonte nga Serbia-Kosova-Shkupi dhe porti kryesor ishte porti i Selanikut o portet e Greqise.
  Qe ka te ardhur ne Gjirokaster ka,nuk e di turq por me origjin iraniane etj etj ka,por te jesh i sigurte qe eshte nje numer shum me i vogel se ēdo qytet i trojeve shqiptare,prap edhe per arsye se Gjirokastra si qytet ka "vetem gure",eshte "qytet malor" . Keshtu qe eshte diskutim o kendeshtrim i kote te thuash qe gjirokastritet jane arab o te zinj. Pastaj Gjirokastra duke qene qytet malor dhe i izoluar edhe martesat i bente brenda per brenda lagjeve (mernin dhe jepnin nuse vetem me Delvinen dhe Libohoven,me fshatrat e tjera pereth mernin nuse por nuk jepnin).
  Ne Shqiperi ka pasur edhe dy zona qe pothuajse nuk jane prekur nga pushtimi turk malsia - Mirdites dhe bregdeti-Himara.

  Per ta mbyllur edhe nje ushtari italian ne vitet 1900 e ca burat e jugut i dukeshin te gjithe ezmer dhe shkruante; qe burrat jane ezmer por grate i kan te gjitha te bardha. Nuk zgjati shum por edhe ushtari italian e kuptoi se perse...

 7. #6
  Updating.... Maska e Wordless
  Anėtarėsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,175
  Faleminderit
  12
  198 falenderime nė 164 postime

  Pėr: Sa ka qene i lart numri i koloneve osmane?

  Pėrmeti ka mė shumė ezmerė se asnjė vėnd tjetėr. Nuk e di po Shqipėtarė thonė qė jemi
  Ky shtet ėshtė ky qė ėshtė sepse qytetarėt tanė janė kėta qė janė !

 8. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2017
  Postime
  169
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 16 postime

  Pėr: Sa ka qene i lart numri i koloneve osmane?

  Citim Postuar mė parė nga Eed Lexo Postimin
  Dihet qė gjatė pushtimit Osman ka pasur kolonė turq tė ardhur nė tokat Arbėreshe. Mirpo pyetja qendron sa ka qenė i lartė ky numer?
  Unė jam i bardhė me origjin muslimane nga Kosova. Fiset i kam te gjitha arbėr. (Me sa kam parė te paktėn shumica, nga 4 gjyshėrit)
  Mirpo vura re diqka te quditshme te disa shqiptar te Gjirokstares. Dukeshin tipik arab edhe per nga mbiemrat. Nuk po mundohem te rris
  armiqesi mos permendi emra. Por dua nje bised civile.  Nuk ka numra te sakte, pasi nen Perandorine Osmane, ēdo vend i PUSHTUAR njihej si perandori Osmane.

  Por, ajo ēka duhet marre parasysh eshte emigrimi (diki 250.000 Shqiptareve) ne Mbreterite e Italise se sotme dhe skllaverimi ne numer te larte te Shqiptareve nder shekujt e pushtimit.

  Elbasani u krijua nga Osmanet, kalaja e pare Osmane u ndertua ne Elbasan.


  Ne kronikat Osmane shume fshatra dhe qytete Shqiptare u boshatisen, nga vrasjet, skllaverimi dhe emigrimi.

  Atehere, me ke u zevendesuan?!

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •