Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-01-2017
  Postime
  25
  Faleminderit
  1
  3 falenderime nė 3 postime

  Minoriteti grek ne Shqiperi

  Nje kategori tjeter e vlleheve (copenjve/arumuneve) jane ata qe njihen sot si "minoriteti grek" ne Shqiperi. Eshte fakt historik qe paraardhesit e "minoritareve" te sotem ishin bujq te ardhur nga malet e Pindit, per te punuar per pronaret shqiptare te zonave jugore. Zona nga ata kane ardhur ne mesjete dhe gjate kohes se re quhej ndryshe "Vllahia e vogel" (Per me shume mund te lexoni "Historia e Ballkanit" nga Xhorxh Kastelani) Pra te ardhurit si bujq ne zonat e Vurgut, Delvines, Dropullit etj ishin vllehe greqishtfoles (mbase dhe shqip). Duke ditur ndikimin e kishes dhe sidomos politikat greke, mund te kuptojme shume mire pse te ashtuquajturit "minoritare greke" quhen ashtu. Pra "minoriteti grek" eshte nje minoritet jo grek. Ne juglindje, ne zonat perreth liqeneve jane disa fshatra me popullsi sllave. Keto akoma nuk kane nje identitet. Gjate epokes komuniste njiheshim me emrin "minoritet bullgar" ndersa sot njihen si "maqedonas" Duke ditur ngaterresen e etnise bullgare dhe identitetin artificial maqedon, po ashtu mund te kuptohet shume mire se cfare jane ata ne ato zona. Sidoqofte jane ne numer te paperfshillshem.

  Kjo pjes u morre ketu:
  http://forumi.shqiperia.com/threads/...%C3%ABri.3391/

  Dini me shume?

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-01-2017
  Postime
  25
  Faleminderit
  1
  3 falenderime nė 3 postime

  Pėr: Minoriteti grek ne Shqiperi

  Askujt nuk i intereson?

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •