Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 26
 1. #1
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  115 falenderime n 104 postime

  Kabuni me rrush t that.

  Tirana e Re
  Global user
  (6/20/00 10:17:33 pm)
  --------------------------------------------------------------------------------
  Per 4-5 persona duhen:
  Oriz 1 got uji, lng mishi 2 gota uji, rrush i that 1 filxhan kafeje, sheqer 1 filxhan caji, gjalp 3-4 lug gjelle.

  Orizi pastrohet, lahet dhe kaurdiset me gjalp, pastaj shtohet lng mishi (mundsisht dashi) ose uj, rrush i that (shplahet m par me uj t vakt), pak krip dhe vihet t ziej. Kur sht thithur pothuajse i gjith lngu dhe n siprfaqe jan krijuar vrima, hiqet nga zjarri, przihet me sheqer, kanell e karafil t bluar. E mbulojm me kapak dhe e leme ne nje vend te ngrohte. Masa hidhet n forma ose filxhan dhe pastaj prmbyset. Pr kabuni masa e orizit dhe e lngut merret si pr pilaf t zakonshm: 1 kg oriz me 2 litra uj.


  labvlore
  Diskutant i rregjistruar
  Posts: 11
  (11/12/00 2:06:13 am)
  --------------------------------------------------------------------------------
  Aman ore te keqen pse i shkruan, se na i ben stomaku ger-ger; na shkoi goja leng!Per here te fundit kam ngrene kabuni ne Shqiperi. Ndoshta po e bej nje neser.

 2. #2
  shane_Cl
  Antarsuar
  04-07-2005
  Vendndodhja
  UK, Angli, Liverpool
  Mosha
  37
  Postime
  24
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  po edhe kjo qenka turke more fiori.
  vecse turqit e gatuajne me: meat, onions, chick peas and rice cooked together,
  info mare nga: http://www.florilegium.org/files/FOO...urkey-msg.html

  nuk e di, por ne korce se kam ngren ndoji her
  nese
  nese dikush tjeter ka me shume info ne kete teme, jeni te mirepritur
  faleminderit klajdi

 3. #3
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  115 falenderime n 104 postime
  Edhe mund t jet recet Turke, nuk ka thn njeri q nuk sht. Plus nuk sht udi e madhe dhe t jet recet turke, ne shqiptart kemi huazuar shum receta (etj) turke gjat pushtimit, ndaj kjo nuk do ishte e para.

  Pr njohuri receta ka n forum q n vitin 2000 nq se e ve re dhe sht hedhur tek versioni i ri i forumit n 2002. Pra her tjetr t lutem, shkruaj vetm shqip q t dim far po shkruan dhe mos huazojm anglishten kur kemi shqipen q merremi vesh t tr, se pastaj vjen ndonj vizitor n 2010 e na thot q kemi shkruar 'turqisht' : )


  Prshndetje!


  p.s. Emri sht Fiori, shkurt pr Fioralba!

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e As^Dibrane
  Antarsuar
  03-12-2002
  Vendndodhja
  e humbur diku
  Mosha
  39
  Postime
  209
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  E moj Fiori cna ke kujtuar tani shpejt te mami te na bej nje Kabuni, ndoshta eshte turke por kendej nga Dibra nuk behet darsem pa Kabuni.
  Zot me shpeto nga miqte, une mund te mbrohem vete na armiqte

 5. #5
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Antarsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,499
  Faleminderit
  0
  103 falenderime n 94 postime
  S'kam ngrene ndonjehere kabuni...a ka ketu ne usa ndonje vend ku ka te gatshme ?
  Where does a thought go when it's forgotten?

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  120 falenderime n 110 postime
  e pse te gatshme ta blesh kabunine oj qik..
  ti me talentin tend guzhinor mund te besh kabuni e cfar kabunije..
  ne kopesht kur isha na benin kabuni..
  mbaj mend qe kabunija ishte oriz tip pilafi hedhur siper kanell ne mos gaboj e ca kokrra rrushi tip stafidhe brenda.. e tjera sdi..
  po do pyes si bnet e do te t tregonj..

 7. #7
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Antarsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,499
  Faleminderit
  0
  103 falenderime n 94 postime
  thashe ta provoja njehere ia vlen apo jo , para se me e gatu or gjal !

  jam shume llupse...ose me mire tahmaqare, jo se ha shume, por du me i provu te gjitha. Keni shpik ndonje gjelle ( gatim ) te ri anej nga nohija juj Brari ? Se po behem gati me ardh.
  Where does a thought go when it's forgotten?

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  120 falenderime n 110 postime
  po ti nisu se me kabuni do ta shtroj mjes drek dark.. lol

  un vetem rrushin i haja kabunis ne fakt kur jesh ne kopesht me a pa drek .. se mbaj mend tani..
  se ate pilafin me era kanell nuk e haja dot.. e prej kabunise as ashuret nuk i haja dot qe i hidhnin kanell siper se me kujtonte kabunin e kopshtit..

  sa per gjell te reja do te bejme plot ..cte duac ti..
  psh buk misri do bejme ku ne mes do ket nje shtres nje gisht me spinaq.. e djath.. e do ta ham me sallat domate kastraveca qepo ullinj e pak suxhuk kosove..

  eja..

 9. #9
  Nderi i Forumit Maska e Acid_Burn
  Antarsuar
  02-05-2002
  Postime
  1,028
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Citim Postuar m par nga Fiori
  Tirana e Re
  Global user
  (6/20/00 10:17:33 pm)
  --------------------------------------------------------------------------------
  Per 4-5 persona duhen:
  Oriz 1 got uji, lng mishi 2 gota uji, rrush i that 1 filxhan kafeje, sheqer 1 filxhan caji, gjalp 3-4 lug gjelle.

  Orizi pastrohet, lahet dhe kaurdiset me gjalp, pastaj shtohet lng mishi (mundsisht dashi) ose uj, rrush i that (shplahet m par me uj t vakt), pak krip dhe vihet t ziej. Kur sht thithur pothuajse i gjith lngu dhe n siprfaqe jan krijuar vrima, hiqet nga zjarri, przihet me sheqer, kanell e karafil t bluar. E mbulojm me kapak dhe e leme ne nje vend te ngrohte. Masa hidhet n forma ose filxhan dhe pastaj prmbyset. Pr kabuni masa e orizit dhe e lngut merret si pr pilaf t zakonshm: 1 kg oriz me 2 litra uj.


  labvlore
  Diskutant i rregjistruar
  Posts: 11
  (11/12/00 2:06:13 am)
  --------------------------------------------------------------------------------
  Aman ore te keqen pse i shkruan, se na i ben stomaku ger-ger; na shkoi goja leng!Per here te fundit kam ngrene kabuni ne Shqiperi. Ndoshta po e bej nje neser.


  hahahahah sa kom qesh me ket qe e kom nxi lool. Maj men si kalamo nimojshim Nonen me qeru orizin... ca nuk gjejshe mrena apapapap ... po kohet kane ndryshuar me Fiori ... ku e blen orizin ti?

  Edhe nji gjo mishi duhet me qen mish dashi ... ose mish pate ... per shkak te ynyres merr vesh tina ? lol
  RIPPR

 10. #10
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Antarsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,800
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Cido, kur do me besh i her Kabuni mua? Kam qejf ta provoj i her doren tende kur gatuan
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 11. #11
  Nderi i Forumit Maska e Acid_Burn
  Antarsuar
  02-05-2002
  Postime
  1,028
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Rrushe ... je e njome hala ... Kabunia bohet me rrush te that. :P

  apo ti nuk deshe me te bo Kabuni po me provu kabunin time... lol... kur ta boj ta nis me qese ... do ftofet rruges taksirat ke ta nxefesh... me cfare ere te pelqe?

  pik bojqelli pik bojqelli
  RIPPR

 12. #12
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Antarsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,800
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Cidii lol.. Me ca do e nisesh qe te di dhe une ku ta pres? Kshu marshalla jam lol.. as e njomeze (Cupelinke) as e thate.. Kshu qe ti vec mos e boj me rrush te njome, se vallai, ka per te me zon barku lol..

  Nejse, Kur do e besh si perfundim?
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 13. #13
  Floodist Me Eksperjenc Maska e ARNOLD_777
  Antarsuar
  13-01-2006
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  34
  Postime
  111
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Zemrushja ty te ze barku me uje e jo me gjera te tjera
  Jeto sikur do te vdesesh neser, dhe meso sikur do te jetosh gjithmon

 14. #14
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Antarsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,800
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Vallai Noldi, po e gatove ti kabunine, pa e henger do me zej barku j/k
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e BaBa
  Antarsuar
  12-03-2006
  Vendndodhja
  Facebook.com/BabaAlbanian
  Mosha
  35
  Postime
  4,064
  Faleminderit
  59
  23 falenderime n 21 postime
  Kabuni me rrush t that.
  ma gja tkot se kjo kabuni skam par qe eren e par qe e provon te bahet si bajat te neveritet.


  ajdeni i fusim i pae
  Dhe kau i mir po s'e ngacmove, s'trheq n brazd.

 16. #16
  Bebiiiiiii dove je? Maska e TiLoNcE
  Antarsuar
  11-05-2003
  Vendndodhja
  tu bo not
  Postime
  1,116
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  ky orizi shum i zoti doli.ene gjell ene omelsin.tani me qumesht ok,po me mish e??zot na rujt ...
  un per vete vetem krem karamele du,ene te bome vet,jo dyqoni..

  p.s zemrushe.. B careful wat u wish 4 ,cuz anej ka njuze.. me kabuni filloj tgjitha


  o-le-le firma

 17. #17
  i/e larguar Maska e dibrani2006
  Antarsuar
  29-01-2006
  Vendndodhja
  Europe
  Postime
  2,693
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Citim Postuar m par nga As^Dibrane Lexo Postimin
  E moj Fiori cna ke kujtuar tani shpejt te mami te na bej nje Kabuni, ndoshta eshte turke por kendej nga Dibra nuk behet darsem pa Kabuni.
  Eu kjo coca shkron rralle per mall eu e paskeni fjalen per kabunejen

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e Dorontina
  Antarsuar
  22-09-2006
  Vendndodhja
  "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
  Postime
  3,489
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Citim Postuar m par nga claedy Lexo Postimin
  po edhe kjo qenka turke more fiori.
  Une se kam pa kurr te turqit ket ha, por e ftuar per nji dark te arabet e Afrikes jugore ata e kishin ket gjell , oriz me rrush te that sheqer e kamun dhe spagheti te vogla po ashtu me rrush te that sheqer e kamun ishte e mir edhe pse nau duk e quditshme....
  po dal nga tema haja me e mira te arabet mu ka dok mu, Cuscusi dhe pitja me mish pule edhe Tajina mish me kumbulla te thata ..
  Ndryshuar pr her t fundit nga Dorontina : 06-09-2007 m 13:42
  "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime
  Citim Postuar m par nga Dorontina Lexo Postimin
  Une se kam pa kurr te turqit ket ha, por e ftuar per nji dark te arabet e Afrikes jugore ata e kishin ket gjell , oriz me rrush te that sheqer e kamun dhe spagheti te vogla po ashtu me rrush te that sheqer e kamun ishte e mir edhe pse nau duk e quditshme....
  po dal nga tema haja me e mira te arabet mu ka dok mu, Cuscusi dhe pitja me mish pule edhe Tajina mish me kumbulla te thata ..
  Te them te drejten Kuskusin nuk ma kenda aq shum. Megjithese ne fillim ishte nje gjell popullore per te varferit po tani ka marr nam te madhe...
  Eh, kurse Tagjina me ka pelqyer shume edhe mua, me kumblla te zeza te thara por edhe me pjeshka shume e shijshme se zihet e tera ne nje lloje tave si ne nje vorb apo ne nje kalanic nese i mban mend Dorontina ato kalanicat tona ose gjyvei por per tagjin duhet shtuar edhe nje gjyveq tjeter siper si sai per flija tona...e ne kete menyre ushqimi ne kete pjate dheu zihet krejte ngadale per ate dhe ka shije te posame.

 20. #20
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Mjammmmmmmmmm mjammmmmmmmmm sa e mire more
  Sui generis

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •