Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  07-09-2002
  Vendndodhja
  kepi rodonit
  Postime
  347
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime

  Skender Shkupi shkruan..

  Shekulli

  ......

  Riretushimi i historis

  Nga Sknder Shkupi

  Prmbysja e madhe e viteve 90-t n Shqipri shtroi para elits entelektuale t vendit nevojn e nj rishqyrtimi t thell t s kaluars.
  Ajo e kaluar iu nnshtrua nj kritike t ashpr n t gjitha aspektet. Kuptohet, njra nga fushat m t kontestuara t asaj trashgimie bolshevike t mendimit shkencor shqiptar do t ishte jasht do dyshimi, edhe historia e Shqipris.
  Debatet n kt tem u bn tepr t nxehta sepse n pozicionet q mbronin palt n konflikt ndrhynin shum faktor joshkencor si rreshtimi politik, prkatsia familjare, ndikimet e shkollimit t huaj, simpatit vetjake subjektive, sedra e smur pr t shptuar me do kusht kontributet studimore t dyshimta t dhna gjat viteve t Diktaturs etj..
  Kto rrethana kan penguar organizimin e nj pune serioze pr ta kruar retushimin e historis t br me aq zell gjat 50 viteve t nj komandimi t rrept t mendimit nga njerz me aftsi intelektuale t kufizuar, pun q do t sillte nxjerrjen n pas t s vrtets, me tr shklqimin e saj.
  Vese n kt rrug t fisme korrektuese, nj rol veanrisht pengues kan luajtur edhe disa individ t veant q fushn e historis e kan par si nj terren t favorshm pr tu afirmuar n vitrinn e elits shqiptare si yje t madhsis s par.
  Duke mohuar fort, do gj q thuhej e shkruhej dikur, ata ndrmorn nj veprim po aq t dmshm e t dnueshm sa ai i bolshevikve tan t vjetr, duke riretushuar historin e shqiptarve.

  M datn 17 prill 2003, n gazetn Shekulli u botua shkrimi i studiuesit Ardian Klosi me titull Para na vjen historia.

  N kritikn e z. Klosi pr librat e historis s Shqipris , tekste shkolle ose jo, ka mjaft ide origjinale e gjykime racionale t cilat nuk jan pa interes.
  Megjithat, leximi i atij shkrimi t le nj shije t hidhur.
  Duket sikur autori provon ndjenjn e njfar triumfi q tablon historike klasike t shqiptarve e ka trajtuar si negativin e nj fotoje, si filmin fotografik bardh e zi: pas larjes dhe stampimit, fotografia q na jep z. Klosi sht pikrisht e anasjellta e filmit t vjetr do njoll e bardh sht br e zez dhe e anasjellta.

  Le t kalojm n terrenin konkret t ideve t shprehura n artikullin e dats 17 prill.
  Z. Klosi thot se nuk sht aspak e sigurt q shqiptart vijn drejtprdrejt nga ilirt.
  Nse ka pak fakte pr prkatsin ilire t shqiptarve, nuk ka kurrfar fakti pr nj migrim t mvonshm t tyre si pretendojn disa historian serb dhe zdhnsi i tyre Kapllan Resuli.
  Ideja spekulative se shqiptart kan ardhur n trevat e tyre t sotme nga Rumania n shekullin IX sht shum m absurde se ajo e autoktonis s tyre n ato treva.
  Sepse n shekullin IX kronikat bizantine regjistronin me hollsi ngjarje shum t m t parndsishme sesa nj migrim e nj popullsie t tr brenda territorit t Perandoris. Ather lindi pyetja:
  Pse heshtin kronikant bizantin?
  Kuptohet, heshtin sepse nuk kishte zhurm migrimi shqiptar n at koh.
  Zhurmn po e bjm ne tani.
  Pohimi se shqiptart nuk popullonin bregdetin n antikitet bie n kundrshtim me shkrime t njohura t lna nga Herodi, Thuqididi e Straboni.
  Fakti q n bregdet kishte koloni greke nuk provon asgj.
  I gjith bregdeti i Mesdheut qe mbushur me koloni greke. Mos vall i gjith Mesdheu ishte Greqi?
  Lidhur me gjuhn e pashkruar t iliro-shqiptarve nuk dua t zgjatem sepse sht nj tem q e kam trajtuar n nj polemik t gjat n aazetn Albania me nj pseudostudiues, nj renegat i pshtir i letrave shqipe, katr vjet m par. Shkurt n kt aspekt sht e majftueshme t theksohet se popujt n antikitet ndahen n popuj shkrues dhe piktograf. Grekt bnin pjes n grupin e par, ndrsa ilirt n t dytin. Gjermant gjithashtu kan qen piktograf. Edhe nj pjes e madhe e sllavve. Mirpo nj ndarje e till nuk ka pse interpretohet si diferencim i popullatave n superiore dhe inferiore. Ajo ndarje lidhet me shum faktor historik t cilt nuk sht vendi ti prmendim ktu. Nuk e di nga ka dal konkluzioni i z. Klosi q shqipja sht m e afrt me rumanishten se me do gjuh tjetr europiane. N t vrtet, t dyja gjuht i bashkon nj tuf e vogl prej 100 fjalsh, ndrmjet t cilave lshon aromn e saj fjala trndafil. Kurse nga turqishtja, ne kemi huazuar rreth 2000 fjal, nga italishtja 5000 fjal. A mund t pohojm se shqipja dhe italishtja ta zm jan kushrira? Interesant ngjan edhe prcaktimi i Sknderbeut si mercenar i Mbretris s Napolit dhe i Papatit. M duket se z. Klosi ngatrron me njri -tjetrin kuptimet mercenar dhe aleat. N fillim t viteve 50 t, SHBA i asistuan me nj ndihm t madhe ekonomike dhe ushtarake, Turqin dhe Greqin pr arsyen e thjesht se ato ndodheshin n ball t rrezikut t aneksimit nga ekspansioni i fuqishm i BRSS. Ato vende, n radh t par, mbronin veten e tyre por njhersh ishin nj parambrojtje edhe pr SHBA. Por kjo nuk do t thot q Europa me Greqin ishin mercenare t Ameriks. Sknderbeu ishte parambroja e Perndimit ndaj rrezikut osman. Por ai, n radh t par, mbronte veten dhe popullin e tij nga pushtimi i huaj. Ata q ndodheshin matan Adriatikut ishin aleatt e tij dhe nse e ndihmonin me t holla mikun e tyre, kjo ishte shprehje solidariteti dhe ndihmese pr nj qllim t prbashkt dhe jo sanksionim marrdhniesh sundimtar vasal.
  N shkrimin e tij z. Klosi ka vn n dukje nj fakt t njohur q n revolucionin grek, krahas Xhavellave, Boarve e Kollokotronve kishte edhe shqiptar t besimit musliman q luftonin pr Turqin. Mund t shtojm madje pr ti ardhur n ndihm z. Ardian q n betejn e famshme t Mesolongjit, t rrethuarit qen shqiptart dhe rrethuesit po shqiptar. Ky sht nj fakt i hidhur por gjithsesi real. Mirpo lind pyetja: a sht aq thelbsor sa pr t u dashka hulumtuar thell dhe njhersh pasqyruar npr tekstet e shkolls? Historia e nj populli i ngjan nj shtpie t madhe ku ka sallone, dhoma pritje, lodhjeje, ngrnieje, gjumi por ka edhe haure apo (si mund t saktsojm ne tani q jetojm n koht moderne) anekse garazhesh.
  Nse ne do t merreshim me hauret e asaj ndrtese, prfytyrimi yn pr vet ndrtesn do t ishte thellsisht i gabuar.
  Nuk gjykohet pr bukurit e Luvrit apo muzeun e Ermitazhit nga bodrumet e tyre ku me siguri ka edhe rangulla edhe pluhur, edhe merimanga. N historin ton ka t tilla ngjarje dhe fakte q prbjn njolla t errta, por ka edhe pika t tilla t ndritshme q na entuziazmojn.
  Studiuesi kurrsesi nuk duhet tu kushtoj t njjtn vmendje si t parave, ashtu edhe t dytave. Sepse historia, krahas shenjtris s fakteve, ka edhe nj mision: t edukoj, t frymzoj dhe t formoj nj komb.
  Dihet pr shembull q fjala serb vjen nga servus q do t thot shrbtor.
  Serbt e par me sa duket i kan shrbyer Bizantit dhe si pasoj jan paguar prej tyre me at emr.
  Cili studiues serb sht marr me nj hollsi t till?
  Thuhet q grekt e sotm, n shumic drrmuese, jan thrakas, epiriot, arumun dhe sllav t greqizuar, ndrkoh q ata t lashtsis u shprnguln pr tiu shmangur furis romake, thuajse trsisht n Aleksandri.
  Cili historian grek i ka kushtuar sadopak vmendje nj t dhne t till?
  E gjith krenaria greke e sotme e ka bazamentin n Antikitet, do ti mbetej Greqis po ti heqsh lashtsin e saj?
  Populli i sotm italian sht formuar nga 12 kombe t lashtsis e t epoks mesjetare, ndrmjet t cilve prfshihen arabt dhe romt.
  A prmendet n librat e historis t italianve t sotm fakti q n dejet e tyre qarkullon edhe gjak arab apo rom? Do t ishte nj katastrof e vrtet pr Oriana Falain (?) dhe radikalt e tjer racist t formatit t saj.
  A kan br mir apo keq fqinjt tan q nuk u morn me hollsit e lartprmendura?
  Mendoj se kan br mir.
  N pajtim me sa m sipr edhe ne do t bnim mir sikur t mos qmtonim n hauret e historis son.
  N shkrimin e z. Klosi thuhet pr Ismail Qemalin q ka nj kontribut zero n themelimin e shtetit shqiptar.
  Me sa duket z. Ardian sht ndikuar nga autort e huaj t cilt e kan njohur jo sa e si duhet realitetin shqiptar, ose nga autor vendas si Eqerem Bej Vlora, i cili megjith stilin brilant t trajtimit t historis s kaprcyellit shqiptar t shekujve XIX XX, prsri nuk e mohon as vet njfar prmimi t leht ndaj kushririt t tij m me fat n kndvshtrimin e reputacionit mbarshqiptar.
  Mir do t ishte q pr t krijuar nj ide m t plot pr periudhn e fillimeve t shtetit shqiptar ti referoheshin nj libri prej afro 400 faqesh t Sali Hallkokondi Histori e Shqipris s Re: 1912 1920 shtypur n fillimet e viteve 20 t, nj botim uditrisht luksoz q trajton n kndvshtrimin e nj intelektuali t prgatitur dhe njhersh t dshmitarit okular, ngjarje, fakte dhe njerz t asaj kohe kaotike t historis son.
  Nuk e kam t qart prse ai autor nuk citohet askund nga studiuesit tan historian. Atje del fare e qart se si dhe qysh u vendosn nga Ismail Qemali tullat e para t shtetit modern shqiptar.


  sht e prligjur paknaqsia jon ndaj retushimit t historis. Ai ishte nj veprim orodits q na kushtoi jo pak n t kaluarn e afrt. Por kjo paknaqsi nuk duhet t na shpjer deri n at shkall sa grryerja e mbishtress s vendosur mbi tablon reale historike t marr me vete edhe penelatat origjinale duke ln nj tablo t gjymtuar q mund t jet e njvlefshme me nj riretushim t saj.

  .......


  Marre nga Shekulli.  ...................................

  Mire shkruan zoti Shkupi por diku Ai thote:

  "I gjith bregdeti i Mesdheut qe mbushur me koloni greke.
  Mos vall i gjith Mesdheu ishte Greqi? "

  Pse zoti Shkupi perdorni termin "GREK" ?

  Nuk ka pasur GREQI kur ne bregdetin EGJE e neper Mesdhe (para 2000-3000 vjetesh) dhe me gjere u themeluan Kolonite antike te cilat quhen HELENE.

  Ne sot i klasifikojme mbishkrimet neper Gure si "Greke" por ato ishin Shkrimi i asaj EPOKE dhe qe u formua ne Vazhden e nji historie e Kulture me e thelle ne Shekuj se ajo qe quhet "epoke HELENISTIKE"..

  Pra ne sot nga arsye studimi bejme nje klasifikim per lehtesi dalluese duke i vene emra epokave dhe kulturave te LASHTA por kjo nuk do te thote se ATA athere mbanin keto terma qe ne u a veme punes, e jetes se tyre.

  Nje Dinosaur nuk e ka idene se ne Sot ate perbindesh gjigand e quajme Dinosaur.

  Ata ..dinosauret hanin bare athere e nuk i thrrisnin njeri tjetrit.."ho me din sauro ckina..ke bo gjo sot ajo"...

  Pa dashje historianet " i japin Cezarit ate qe as eshte e Cezarit e as Cezari kurre nuk e kerkoj"..

  Ne jemi autoktone sepse Nuk kish TRENA e TRAGETE para 2000 vjetesh qe aq lehte te Iknim ne fund te Botes..pik.
  Tungi.
  shtriji kembet sa ke jorganin ..se te ha bubi.

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  08-02-2007
  Postime
  3
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Babi i Lekes se Madh zgjodhi kulturen helene dhe u helenizua...ne mbajtem tonen.

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  12-12-2010
  Postime
  121
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga erzeni Lexo Postimin
  Shekulli

  ......

  Riretushimi i historis

  Nga Sknder Shkupi

  Prmbysja e madhe e viteve 90-t n Shqipri shtroi para elits entelektuale t vendit nevojn e nj rishqyrtimi t thell t s kaluars.
  Ajo e kaluar iu nnshtrua nj kritike t ashpr n t gjitha aspektet. Kuptohet, njra nga fushat m t kontestuara t asaj trashgimie bolshevike t mendimit shkencor shqiptar do t ishte jasht do dyshimi, edhe historia e Shqipris.
  Debatet n kt tem u bn tepr t nxehta sepse n pozicionet q mbronin palt n konflikt ndrhynin shum faktor joshkencor si rreshtimi politik, prkatsia familjare, ndikimet e shkollimit t huaj, simpatit vetjake subjektive, sedra e smur pr t shptuar me do kusht kontributet studimore t dyshimta t dhna gjat viteve t Diktaturs etj..
  Kto rrethana kan penguar organizimin e nj pune serioze pr ta kruar retushimin e historis t br me aq zell gjat 50 viteve t nj komandimi t rrept t mendimit nga njerz me aftsi intelektuale t kufizuar, pun q do t sillte nxjerrjen n pas t s vrtets, me tr shklqimin e saj.
  Vese n kt rrug t fisme korrektuese, nj rol veanrisht pengues kan luajtur edhe disa individ t veant q fushn e historis e kan par si nj terren t favorshm pr tu afirmuar n vitrinn e elits shqiptare si yje t madhsis s par.
  Duke mohuar fort, do gj q thuhej e shkruhej dikur, ata ndrmorn nj veprim po aq t dmshm e t dnueshm sa ai i bolshevikve tan t vjetr, duke riretushuar historin e shqiptarve.

  M datn 17 prill 2003, n gazetn Shekulli u botua shkrimi i studiuesit Ardian Klosi me titull Para na vjen historia.

  N kritikn e z. Klosi pr librat e historis s Shqipris , tekste shkolle ose jo, ka mjaft ide origjinale e gjykime racionale t cilat nuk jan pa interes.
  Megjithat, leximi i atij shkrimi t le nj shije t hidhur.
  Duket sikur autori provon ndjenjn e njfar triumfi q tablon historike klasike t shqiptarve e ka trajtuar si negativin e nj fotoje, si filmin fotografik bardh e zi: pas larjes dhe stampimit, fotografia q na jep z. Klosi sht pikrisht e anasjellta e filmit t vjetr do njoll e bardh sht br e zez dhe e anasjellta.

  Le t kalojm n terrenin konkret t ideve t shprehura n artikullin e dats 17 prill.
  Z. Klosi thot se nuk sht aspak e sigurt q shqiptart vijn drejtprdrejt nga ilirt.
  Nse ka pak fakte pr prkatsin ilire t shqiptarve, nuk ka kurrfar fakti pr nj migrim t mvonshm t tyre si pretendojn disa historian serb dhe zdhnsi i tyre Kapllan Resuli.
  Ideja spekulative se shqiptart kan ardhur n trevat e tyre t sotme nga Rumania n shekullin IX sht shum m absurde se ajo e autoktonis s tyre n ato treva.
  Sepse n shekullin IX kronikat bizantine regjistronin me hollsi ngjarje shum t m t parndsishme sesa nj migrim e nj popullsie t tr brenda territorit t Perandoris. Ather lindi pyetja:
  Pse heshtin kronikant bizantin?
  Kuptohet, heshtin sepse nuk kishte zhurm migrimi shqiptar n at koh.
  Zhurmn po e bjm ne tani.
  Pohimi se shqiptart nuk popullonin bregdetin n antikitet bie n kundrshtim me shkrime t njohura t lna nga Herodi, Thuqididi e Straboni.
  Fakti q n bregdet kishte koloni greke nuk provon asgj.
  I gjith bregdeti i Mesdheut qe mbushur me koloni greke. Mos vall i gjith Mesdheu ishte Greqi?
  Lidhur me gjuhn e pashkruar t iliro-shqiptarve nuk dua t zgjatem sepse sht nj tem q e kam trajtuar n nj polemik t gjat n aazetn Albania me nj pseudostudiues, nj renegat i pshtir i letrave shqipe, katr vjet m par. Shkurt n kt aspekt sht e majftueshme t theksohet se popujt n antikitet ndahen n popuj shkrues dhe piktograf. Grekt bnin pjes n grupin e par, ndrsa ilirt n t dytin. Gjermant gjithashtu kan qen piktograf. Edhe nj pjes e madhe e sllavve. Mirpo nj ndarje e till nuk ka pse interpretohet si diferencim i popullatave n superiore dhe inferiore. Ajo ndarje lidhet me shum faktor historik t cilt nuk sht vendi ti prmendim ktu. Nuk e di nga ka dal konkluzioni i z. Klosi q shqipja sht m e afrt me rumanishten se me do gjuh tjetr europiane. N t vrtet, t dyja gjuht i bashkon nj tuf e vogl prej 100 fjalsh, ndrmjet t cilave lshon aromn e saj fjala trndafil. Kurse nga turqishtja, ne kemi huazuar rreth 2000 fjal, nga italishtja 5000 fjal. A mund t pohojm se shqipja dhe italishtja ta zm jan kushrira? Interesant ngjan edhe prcaktimi i Sknderbeut si mercenar i Mbretris s Napolit dhe i Papatit. M duket se z. Klosi ngatrron me njri -tjetrin kuptimet mercenar dhe aleat. N fillim t viteve 50 t, SHBA i asistuan me nj ndihm t madhe ekonomike dhe ushtarake, Turqin dhe Greqin pr arsyen e thjesht se ato ndodheshin n ball t rrezikut t aneksimit nga ekspansioni i fuqishm i BRSS. Ato vende, n radh t par, mbronin veten e tyre por njhersh ishin nj parambrojtje edhe pr SHBA. Por kjo nuk do t thot q Europa me Greqin ishin mercenare t Ameriks. Sknderbeu ishte parambroja e Perndimit ndaj rrezikut osman. Por ai, n radh t par, mbronte veten dhe popullin e tij nga pushtimi i huaj. Ata q ndodheshin matan Adriatikut ishin aleatt e tij dhe nse e ndihmonin me t holla mikun e tyre, kjo ishte shprehje solidariteti dhe ndihmese pr nj qllim t prbashkt dhe jo sanksionim marrdhniesh sundimtar vasal.
  N shkrimin e tij z. Klosi ka vn n dukje nj fakt t njohur q n revolucionin grek, krahas Xhavellave, Boarve e Kollokotronve kishte edhe shqiptar t besimit musliman q luftonin pr Turqin. Mund t shtojm madje pr ti ardhur n ndihm z. Ardian q n betejn e famshme t Mesolongjit, t rrethuarit qen shqiptart dhe rrethuesit po shqiptar. Ky sht nj fakt i hidhur por gjithsesi real. Mirpo lind pyetja: a sht aq thelbsor sa pr t u dashka hulumtuar thell dhe njhersh pasqyruar npr tekstet e shkolls? Historia e nj populli i ngjan nj shtpie t madhe ku ka sallone, dhoma pritje, lodhjeje, ngrnieje, gjumi por ka edhe haure apo (si mund t saktsojm ne tani q jetojm n koht moderne) anekse garazhesh.
  Nse ne do t merreshim me hauret e asaj ndrtese, prfytyrimi yn pr vet ndrtesn do t ishte thellsisht i gabuar.
  Nuk gjykohet pr bukurit e Luvrit apo muzeun e Ermitazhit nga bodrumet e tyre ku me siguri ka edhe rangulla edhe pluhur, edhe merimanga. N historin ton ka t tilla ngjarje dhe fakte q prbjn njolla t errta, por ka edhe pika t tilla t ndritshme q na entuziazmojn.
  Studiuesi kurrsesi nuk duhet tu kushtoj t njjtn vmendje si t parave, ashtu edhe t dytave. Sepse historia, krahas shenjtris s fakteve, ka edhe nj mision: t edukoj, t frymzoj dhe t formoj nj komb.
  Dihet pr shembull q fjala serb vjen nga servus q do t thot shrbtor.
  Serbt e par me sa duket i kan shrbyer Bizantit dhe si pasoj jan paguar prej tyre me at emr.
  Cili studiues serb sht marr me nj hollsi t till?
  Thuhet q grekt e sotm, n shumic drrmuese, jan thrakas, epiriot, arumun dhe sllav t greqizuar, ndrkoh q ata t lashtsis u shprnguln pr tiu shmangur furis romake, thuajse trsisht n Aleksandri.
  Cili historian grek i ka kushtuar sadopak vmendje nj t dhne t till?
  E gjith krenaria greke e sotme e ka bazamentin n Antikitet, do ti mbetej Greqis po ti heqsh lashtsin e saj?
  Populli i sotm italian sht formuar nga 12 kombe t lashtsis e t epoks mesjetare, ndrmjet t cilve prfshihen arabt dhe romt.
  A prmendet n librat e historis t italianve t sotm fakti q n dejet e tyre qarkullon edhe gjak arab apo rom? Do t ishte nj katastrof e vrtet pr Oriana Falain (?) dhe radikalt e tjer racist t formatit t saj.
  A kan br mir apo keq fqinjt tan q nuk u morn me hollsit e lartprmendura?
  Mendoj se kan br mir.
  N pajtim me sa m sipr edhe ne do t bnim mir sikur t mos qmtonim n hauret e historis son.
  N shkrimin e z. Klosi thuhet pr Ismail Qemalin q ka nj kontribut zero n themelimin e shtetit shqiptar.
  Me sa duket z. Ardian sht ndikuar nga autort e huaj t cilt e kan njohur jo sa e si duhet realitetin shqiptar, ose nga autor vendas si Eqerem Bej Vlora, i cili megjith stilin brilant t trajtimit t historis s kaprcyellit shqiptar t shekujve XIX XX, prsri nuk e mohon as vet njfar prmimi t leht ndaj kushririt t tij m me fat n kndvshtrimin e reputacionit mbarshqiptar.
  Mir do t ishte q pr t krijuar nj ide m t plot pr periudhn e fillimeve t shtetit shqiptar ti referoheshin nj libri prej afro 400 faqesh t Sali Hallkokondi Histori e Shqipris s Re: 1912 1920 shtypur n fillimet e viteve 20 t, nj botim uditrisht luksoz q trajton n kndvshtrimin e nj intelektuali t prgatitur dhe njhersh t dshmitarit okular, ngjarje, fakte dhe njerz t asaj kohe kaotike t historis son.
  Nuk e kam t qart prse ai autor nuk citohet askund nga studiuesit tan historian. Atje del fare e qart se si dhe qysh u vendosn nga Ismail Qemali tullat e para t shtetit modern shqiptar.


  sht e prligjur paknaqsia jon ndaj retushimit t historis. Ai ishte nj veprim orodits q na kushtoi jo pak n t kaluarn e afrt. Por kjo paknaqsi nuk duhet t na shpjer deri n at shkall sa grryerja e mbishtress s vendosur mbi tablon reale historike t marr me vete edhe penelatat origjinale duke ln nj tablo t gjymtuar q mund t jet e njvlefshme me nj riretushim t saj.

  .......


  Marre nga Shekulli.  ...................................

  Mire shkruan zoti Shkupi por diku Ai thote:

  "I gjith bregdeti i Mesdheut qe mbushur me koloni greke.
  Mos vall i gjith Mesdheu ishte Greqi? "

  Pse zoti Shkupi perdorni termin "GREK" ?

  Nuk ka pasur GREQI kur ne bregdetin EGJE e neper Mesdhe (para 2000-3000 vjetesh) dhe me gjere u themeluan Kolonite antike te cilat quhen HELENE.

  Ne sot i klasifikojme mbishkrimet neper Gure si "Greke" por ato ishin Shkrimi i asaj EPOKE dhe qe u formua ne Vazhden e nji historie e Kulture me e thelle ne Shekuj se ajo qe quhet "epoke HELENISTIKE"..

  Pra ne sot nga arsye studimi bejme nje klasifikim per lehtesi dalluese duke i vene emra epokave dhe kulturave te LASHTA por kjo nuk do te thote se ATA athere mbanin keto terma qe ne u a veme punes, e jetes se tyre.

  Nje Dinosaur nuk e ka idene se ne Sot ate perbindesh gjigand e quajme Dinosaur.

  Ata ..dinosauret hanin bare athere e nuk i thrrisnin njeri tjetrit.."ho me din sauro ckina..ke bo gjo sot ajo"...

  Pa dashje historianet " i japin Cezarit ate qe as eshte e Cezarit e as Cezari kurre nuk e kerkoj"..

  Ne jemi autoktone sepse Nuk kish TRENA e TRAGETE para 2000 vjetesh qe aq lehte te Iknim ne fund te Botes..pik.
  Tungi.
  DO TE KISHA SHUM QEJF TI BENJA NJE PYETJE Z. ADRI-HANS KLOSIT,A ESHT ME TE VERTETE NE GJENDJE TE NA SHKRUAJ PER PREJARDHJEN E SHQIPTAREVE??????????
  PSE,SE PO TA BEJE NJE GJE TE TILLE DUHET TE JETE NJOHES I MIRE PRA NJOHESSS I SHUME FUSHAVE TE NDRYSHME SIETALURGJI,NDERTIM MATEMATIK GJEOMETRI,GJEOLOGJI,ALKIMI,ASTRONOMI,NAVIGACION,TO POGRAFI,MJEKSI,BUJQESI,ZOOLOGJI,GJUHESI(PO THUAJSE TE GJITHA GJUHET)ETJ, ETJ, ETJ, ETJ ,ETJ, NE ESHT I TILLE ATHERE, UN DO TE BINDEM QE ME TE VERTETE JAM SLLARUMOGREJEVGOHAJVAONOKLOS. KUSH KA PARE PER TE BLER PLERA KLOSESH ME MIRE TI PERDOR PER SEVAP,SE DO TI VEN NE VEND TE MIRE.
  KLOSI S'ESHT GJE TJETER VECSE LEPIRES B...I PSEUDO STUDIUESVE PEDER QE GJOJA NA KONSULTOJN ARKIVAT EUROPIANE!!!!!!!!!!!!!(ASGJE NUK SHKRUHESH PA LEJEN E KISHES DHE PA KONTROLLIN E SAJ).
  MENGJESI I PARE I BOTES AL-BAN.

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,616
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime
  Une nuk i kuptoj disa qe nxjerrin tituj e terma te rinje e te pa nevojshem si edhe ky siper "Riretushimi i historis" ??? Nga Sknder Shkupi ...kjo eshte bezdisje me vetevehten ...RI+ RE+ TUSHIMI ? =
  Qe pra po e analizojmi se deri ku shkon mendja e jon;
  Ri=fjala eshte per ri-- pertrirje, ri lindje ri- shikim ri - gjenerim...ri parim...Ende drei me sot nuk kam ndegju per RIRETUSHIM !...megjithese edi se ka dashur te thote autori i ketij shkrmi, por me vjen keq se ai i ka nxjerrur telashe edhe vehtes edhe lexuesit koti...
  RETUSH= i bie nga frengjishtja kur preket dika qe eshet e perfunduar, e kryer...''re'=perseri ;;TOUCHER=prekur, pr eshte dashur te thoje keshtu; "Ri prekja e historis" me nje dor te leht...
  por ketu nuk eshe qellimi te kuptohemi nga lexuesi por si te mo kuptohemi duke nxjerur terma te huaj dhe ate se mbrapshti....udi, ka e shtyn njeriun te emertoje nje tem me kete titull ?
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

Tema t Ngjashme

 1. Izraeli
  Nga ORIONI n forumin Historia botrore
  Prgjigje: 29
  Postimi i Fundit: 19-11-2010, 16:22
 2. Shtrembrimi i Historise
  Nga Darius n forumin Arkeologji/antropologji
  Prgjigje: 18
  Postimi i Fundit: 30-06-2009, 16:10
 3. Akademia e Shkencave dhe heshtja ndaj sfidave te kohes
  Nga &Mitrovicalia& n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 96
  Postimi i Fundit: 18-06-2009, 19:10
 4. Librat e historis s Kosovs heqin mitet kombtare
  Nga iliria e para n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 17-02-2009, 14:57
 5. Ndodhit n Maqedoni
  Nga babadimri n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 1075
  Postimi i Fundit: 16-10-2007, 12:25

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •