Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 3 prej 3
 1. #1
  Moderator Maska e Lazo
  Anėtarėsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,257
  Faleminderit
  159
  107 falenderime nė 95 postime

  Rritja e Tiranės

  Emri: tirana-rritja-1024x645.jpg

Shikime: 686

Madhėsia: 28.5 KB

  Shpesh tregojmė me fjalė sa ka ndryshuar Tirana por ky imazh mė goditi pėr thjeshtėsinė dhe mėnyrėn direkte me tė cilin transmetonte pikėrisht kėtė ndjesi. ėshtė postuar nė Twitter nga Blerta Dino, Urban Planner dhe studiuese nė Barlett School of Architecture, nė Londėr. Tregon rritjen e Tiranės ndėr vite, duke filluar nga viti 1921 pėr tė kaluar nė 1937, mė pas 1989 e deri nė 2016.

  Nuk e kam fare idenė ēfarė do tė thonė siglat NACH rN dhe NAIN rN qė analizohen kėtu , por kur krahason Tiranėn e 1921 me atė tė sotmen, analiza ėshtė: WOW!
  Silence is golden.

 2. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Lazo pėr postimin:

  SERAFIM DILO (19-01-2017)

 3. #2
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,142
  Faleminderit
  434
  518 falenderime nė 436 postime

  Pėr: Rritja e Tiranės

  Imazhi nuk e paraqet sakt ndryshimin e vertete 1989-2016. Paraqet shtrirjen por jo dendesine qe eshte vertet skandal.

 4. #3
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,142
  Faleminderit
  434
  518 falenderime nė 436 postime

  Pėr: Rritja e Tiranės

  Me qe jemi tek Tirana te shruajm ndonje shifer te marre nga "Studime mbi leksikun dhe mbi formimin e fjaleve ne gjuhen shqipe" 1972,qe jep pak a shume nje ide mbi levizjen e popullsise ne Shqiperi

  Ne 1923 Tirana kishte 10.800,ne 1938 kishte 25.100 banore.
  "Sot" (duhet te jete viti 1972 o diēka afer viteve 70-dhjete) ka 175.000 banore. Perben (perbente) 1/4 e popullsis qytetare dhe 8% te popullsise te gjithe Shqiperise.
  Krahas me kete shtatefishim te popullsise (ne krahasim me 1938-én),jane permbysur teresisht raportet midis popullsise vendese e te ardhur te ktyeqytetit. Sipas disa perllogaritjeve te peraferta,popullsia me prejardhje te panderprere vendese perben rreth 15% te popullsise se kryeqytetit,ndersa 85 % e saj perbehet nga te ardhurit prej rretheve te ndryshme te Shqiperise. Nder ta (ne baze te dokumenteve jo te plota...) me se 80 % jane nga rrethet e Shqiperise se Mesme e Jugore (nga vet rrethi i Tiranes,si edhe nga ai i Durresit,Elbasanit,Lushnjes,Fierit,Beratit,Korēes, Gjirokastres,Permetit e Sarandes),ndersa pjesa tjeter kan ardhur kryesisht nga rredhi i Shkodres,i Krujes dhe i Dibres. Nder te ardhurit numuri i atyre qe kane prejardhje qytetare eshte pak me i madh se i te ardhurve nga fshati...


  Midis te tjera shkruhet dhe se ne vitin 1923 numuri i popullsise ne Shqiperi ishte 803.959 mije,ne 1945 ishte 1.122.044,ndersa per vitet 70 i kishte kaluar 2 milionshin. Ka dhe gjera te tjera mbi raportin e qyteteve me rrethin (fshatrsi-qyterari) ose edhe p.r.sh qe qytete si Tepelena dhe Lezha nga vitet 1938 kishin perkatesisht 370 dhe 750 banore.

  A Kostallari.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •