Close
Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 64 prej 64
 1. #61
  i/e regjistruar Maska e Xhemis
  Anėtarėsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  1,430

  Pėr: Pyetje per Muslimanet.

  Citim Postuar mė parė nga Lefter17 Lexo Postimin
  Ok por pyetja ime ishte kush i emertoi suret dhe jo thjesht ku gjenden? Ju me thate se i emertoi Allahu. Une te pyeta ku thuhet se i emertoi Allahu? Ju me thoni se gjenden ne hadith! A gjednet ne hadith qe:- Suret i emertoi Allahu?
  TA shpjegova dhe kete.i emertoi profeti Muhamed a.s me frymezim hyjnor nga Zoti.Profetet veprojne sipas udhezimeve hyjnore.

  http://www.forumishqiptar.com/thread...=1#post3831569
  Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

 2. #62
  i/e regjistruar Maska e Xhemis
  Anėtarėsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  1,430

  Pėr: Pyetje per Muslimanet.

  Citim Postuar mė parė nga Lefter17 Lexo Postimin
  Kurani per rreth 40 vjet NUK eshte paraqitur aspak si nje liber. Dhe madje ka shume shkrime te tjera qe jane djegur dhe nuk dihet se cfare permbajtje kishin!
  po pyet apo per pergjigjesh?

  Kurani zbriti per 23 vjet dhe jo 40 vjet sa thua ti.
  Kurani u shkrua kur profeti Muhamed a.s ishte gjalle.Plus shkrimit u mesua permendesh.
  Ne kohen e ebu Bekrit u tubua ajo cfare ishte shkruar ne kohen e proftit Muhamed. as,
  NE kohen e Othmanit u shumua ne shume kopje.
  Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

 3. #63
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-01-2017
  Postime
  34

  Pėr: Pyetje per Muslimanet.

  Citim Postuar mė parė nga Xhemis Lexo Postimin
  TA shpjegova dhe kete.i emertoi profeti Muhamed a.s me frymezim hyjnor nga Zoti.Profetet veprojne sipas udhezimeve hyjnore.

  http://www.forumishqiptar.com/thread...=1#post3831569
  Hadithet profetike a jane te frymezuara nga Allahu? Po ju sikur NUK besoni tek Frymezimi i Allahut tek Profetet, ju besoni se Allahu jep libra??!!!

 4. #64
  i/e regjistruar Maska e Xhemis
  Anėtarėsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  1,430

  Pėr: Pyetje per Muslimanet.

  Citim Postuar mė parė nga Lefter17 Lexo Postimin
  Hadithet profetike a jane te frymezuara nga Allahu? Po ju sikur NUK besoni tek Frymezimi i Allahut tek Profetet, ju besoni se Allahu jep libra??!!!
  Nė Kur’an ėshtė thėnė qartė: “Nuk ka asnjė njeri qė Allahu t’i ketė folur ndryshe pėrveē mėnyrės sė frymėzimit(inspirimit), ose pas ndonjė mbulese(pengese per ta pare), ose t’i dėrgojė tė dėrguar (melek-engjell), e ai me lejen e Tij, t’i shpallė atė qė Ai dėshiron”. Me te vertete Allahu eshte i Lartesuari dhe i Urti(Shura: 51).

  Frymezimi eshte inspirimi ne zemer dhe ne mendje per ate qe vepron dhe flet ose kritikon ose pergezon.Inspirim ne te vepruar, menduar te folur apo duke mbajtur qendrim ndaj nje fenomeni.


  Kėtė e vėrteton Kur’ani kur thotė: “Ai (i dėrguari) nuk flet nga hamendja e vet, ai (tė folur) nuk ėshtė tjetėr vetėm se frymėzim me tė cilin frymėzohet” (En Nexhm: 3-4)


  ps: Tek krishteret ka raste qe frymezimi merr kuptimin e frymes se shenjte.
  Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •