Close
Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 64
 1. #41
  i/e regjistruar Maska e Xhemis
  Anėtarėsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  1,430

  Pėr: Pyetje per Muslimanet.

  Citim Postuar mė parė nga Lefter17 Lexo Postimin
  A ka folur Zoti i Islamit Allahu me profetė tė tjerė pėrveē Muhamedit para shek 7? Nqs po ku ndodhen dokumentat perkatese qe e vertetojne kete gje?
  Po shiko linkun lart qe dhe Jezusi ka thene Alah qe tregon qe Allahu eshte Zoti i gjithe profeteve.Ne Kuran permendet Jakubi(Jakobi) Ibrahimi e shume profete te tjere.

  Skedarėt e Bashkėngjitur 173823
  Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

 2. #42
  i/e regjistruar Maska e Xhemis
  Anėtarėsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  1,430

  Pėr: Pyetje per Muslimanet.

  Citim Postuar mė parė nga Lefter17 Lexo Postimin
  Kalendari Islam fillon nė vitin 622. A ishte koha para kėtij viti jo-islamike?
  Kalendari henor Islam .Sepse u ndryshua kalendari henor me ate diellor.Koha para Islame ka te beje me kohen e injorances se paganeve arabe dhe jo ne kuptimin se ajo eshte koha kur ska pasur profete te Zotit me shpalljen e drejte.Islami me legjilacionin e tij erdhi per eren e re te kohes deri ne ditet e sotme moderne.Profetet nuk ndryshojne ne besim por kane disa pak ndryshime ne legjilacion.Psh legjislacioni Musait ishte me luftarak se ai i Jezusit, ndersa profeti Muhamed erdhi me legjislacion me te zbutur duke qene mesatar.Por i pershtatur per kohen moderne te botes qe jetojme ndryshe nga ai i Jezusit.Psh krishteret nuk falen ne asnje vend tjeter pervec se ne tempull pastaj tempujt i ndertonin ne vende te largeta ne male apo jashte qytetit per tu larguar ne menyre mistike nga kjo bote.Ndersa Islami e quajti token te gjithe faltore pervec banjos dhe varrezave.Xhamiat ndertoheshin ne mes te tregjeve afer shtepive, ne vendet e punes duke bere lehtesime te duhura per jeten moderne.

  Per me shume shiko nje shkrim te autorit Alia Izetbejgovic

  Moisiu Jezusi dhe Muhamedi (kerkoje ne internet) po nuk e gjete ta sjell une.
  Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

 3. #43
  i/e regjistruar Maska e Xhemis
  Anėtarėsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  1,430

  Pėr: Pyetje per Muslimanet.

  Citim Postuar mė parė nga Lefter17 Lexo Postimin
  Pėrse i pėrkuleni Qabes? Pėr se e puthni Gurin e zi?
  Nuk i perkulet njeri Kabes se asnje musliman nuk e beson kete,Kabja eshte shtepia e ndertuar nga Ibrahimi dhe djali tij Ismaili te dy profete te Zotit.Kabja eshte pike referimi per drejtimin e muslimaneve.Krishteret kane Palestinen kurse ne muslimanet kemi Meken.Ne nuk e adhurojme Kaben perkulja eshte vetem per Zotin.Ne suren e pare qe falemi themi )(Vetem ty te adhurojme dhe vetem tek ti ndihme kerkojme o Zot) Kete thenie e themi e pakta 17 here ne dite ne faljet e detyruara dhe plus kesaj faljet fakultative.

  Muslimani nuk lejohet ti perkulet ne shenje adhurimi asgjeje

  Allahu thote ne kuran
  Mos i beni sexhde(perkulje) as diellit as henes.Beni sexhde(perkulje) vetem Allahut.Fusilet 37

  Kabja eshte drejtimi i muslimaneve qe te kene nje disipline te rregull ne falje.A nuk eshte madheshtore kur me nje urdher te Imamit Allahu Ekber(Zoti eshte me i madhi) miliona njerez rreshtohen pa pasur nevojen e nje drejtuesi per ti displinuar.

  Emri: ZK1A1205.jpg

Shikime: 262

Madhėsia: 128.3 KB


  Guri i Zi eshte guri i zbritur prej xheneti eshte sikur puth doren e nje nene apo letren e nje te dashure.Nuk eshte se adhurohet guri i Zi.Eshte thjesht dashuri per xhenetin.Eshte rit profetik prandaj behet sikurse thote Omeri khalifi i dyte i muslimaneve, O gur ti je vetem gur po mos e kisha pare profetin duke te puthur nuk do ta beje kete gje.Pasimi profetik ne kete rast nuk eshte adhurim i gurit per dashuri per xhenetin.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Xhemis : 11-09-2017 mė 06:10
  Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

 4. #44
  i/e regjistruar Maska e Xhemis
  Anėtarėsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  1,430

  Pėr: Pyetje per Muslimanet.

  Citim Postuar mė parė nga Lefter17 Lexo Postimin
  Kush i emertoi Suret e Kuranit?
  Profeti Muhamed me frymezimin Hyjnor

  Zoti thote ne Kuran

  Ai nuk flet nga vetja e tij ajo eshte shpallje qe i shpallet.(kuran)
  Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

 5. #45
  i/e regjistruar Maska e Xhemis
  Anėtarėsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  1,430

  Pėr: Pyetje per Muslimanet.

  Citim Postuar mė parė nga Lefter17 Lexo Postimin
  Nga viti 13 para hixhrit e deri tek viti 27 pas hixhrit kur Otmani vendosi pėr kur'anin zyrtar kishin kaluar 40 vjet. 4 dekada qė kur'ani nuk ishte shkruar por transmetimi i tij ishte plotėsisht gojor. Normalisht lind pyetja. Si e dini qė kur'ani nuk ėshtė ndryshuar?
  Kush tha qe nuk ishte shkruar?
  Ka qene shkruar nga Zejd bin thabit dhe shume apostujt te tjere te profetit Muhamed a.s gjate jetes se profetit.Shkrimi ka qene ne tulla ne lekura kafshesh dhe ne shume menyra te tjera per shkak te mungeses se letres ,Por ka pasur dhe shkrim ne disa pergamnete letre.Pastaj ebu bekri i mblodhi te gjitha keto flete.Por duke qene se arabet ishin shume te specializuar ne mbajtjen permendesh mesonin poezi me 2000 vargje permendesh ato e kishin me shume te specifikuar mbajtjen permendesh.Dhe Othmani nuk beri gje tjeter vetem se e shumoi Kurani e mbledhur ne kohen e ebu Bekrit nga sahabet.Sepse ne kohen e Othmanit islami u perhap nga lindja perendim dhe disa filluan ta lexojne ne menyre dialektore keshtu qe Othamni beri shperndarjen e Kuranit ne te mbledhur ne kohen e Ebu Bekrit.

  Pra kjo per shkak te frikes qe mos ndryshoje dhe pse shume hafize ishin vrare ne lufte.

  Nje shembull nese shqiperia e mesme vajzes i thote goce ne veri i thojne cuce.Keshtu qe lefteri shperndan shqipen standarte duke i thene veriut lexoje fjalen vajze goce dhe jo cuce.Kete beri Othmani r.a beri shumefishimin e Kuranit te mbledhur nga Ebu Bekri per te qene gjuha zyrtare e mosndryshuar.

  Emri: 1200px-Uthman_Koran_Taschkent_a.jpg

Shikime: 178

Madhėsia: 33.8 KB  NUk ka liber ne bote qe e mesojne miliona njerez permendesh sikurse Kurani.Keshtu e ruan Allahu librin e Tij deri diten e Kijametit.

  Shikoje kete emisionin

  https://www.youtube.com/results?sear...tar+me+Kuranin
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Xhemis : 11-09-2017 mė 06:28
  Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

 6. #46
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-01-2017
  Postime
  34

  Pėr: Pyetje per Muslimanet.

  Citim Postuar mė parė nga Xhemis Lexo Postimin
  Po shiko linkun lart qe dhe Jezusi ka thene Alah qe tregon qe Allahu eshte Zoti i gjithe profeteve.Ne Kuran permendet Jakubi(Jakobi) Ibrahimi e shume profete te tjere.

  Skedarėt e Bashkėngjitur 173823
  Mik ku ndodhen dokumentat perkatese qe Allahu ka folur me nodnje profet tjeter para shek 7? Nuk mund te me japesh Kuranin si dokument sepse Kurani eshte i shek 7. Me jep dokumenta te para shek 7.

 7. #47
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-01-2017
  Postime
  34

  Pėr: Pyetje per Muslimanet.

  Citim Postuar mė parė nga Xhemis Lexo Postimin
  Kalendari henor Islam .Sepse u ndryshua kalendari henor me ate diellor.Koha para Islame ka te beje me kohen e injorances se paganeve arabe dhe jo ne kuptimin se ajo eshte koha kur ska pasur profete te Zotit me shpalljen e drejte.Islami me legjilacionin e tij erdhi per eren e re te kohes deri ne ditet e sotme moderne.Profetet nuk ndryshojne ne besim por kane disa pak ndryshime ne legjilacion.Psh legjislacioni Musait ishte me luftarak se ai i Jezusit, ndersa profeti Muhamed erdhi me legjislacion me te zbutur duke qene mesatar.Por i pershtatur per kohen moderne te botes qe jetojme ndryshe nga ai i Jezusit.Psh krishteret nuk falen ne asnje vend tjeter pervec se ne tempull pastaj tempujt i ndertonin ne vende te largeta ne male apo jashte qytetit per tu larguar ne menyre mistike nga kjo bote.Ndersa Islami e quajti token te gjithe faltore pervec banjos dhe varrezave.Xhamiat ndertoheshin ne mes te tregjeve afer shtepive, ne vendet e punes duke bere lehtesime te duhura per jeten moderne.

  Per me shume shiko nje shkrim te autorit Alia Izetbejgovic

  Moisiu Jezusi dhe Muhamedi (kerkoje ne internet) po nuk e gjete ta sjell une.
  Po pra per ket po flas edhe une. Nqs koha paraislamike ishte koha jo islame atehere NUK ka egzistuar kurre nje fe islame para kohes islamike.
  Qofte edhe sipas interpretimit tuaj i bie qe koha e Ibrahimit, Isakut, Dutit, etj ishte gjithashtu kohe injorance sipas kesaj shprehjes.

 8. #48
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-01-2017
  Postime
  34

  Pėr: Pyetje per Muslimanet.

  Citim Postuar mė parė nga Xhemis Lexo Postimin
  Nuk i perkulet njeri Kabes se asnje musliman nuk e beson kete,Kabja eshte shtepia e ndertuar nga Ibrahimi dhe djali tij Ismaili te dy profete te Zotit.Kabja eshte pike referimi per drejtimin e muslimaneve.Krishteret kane Palestinen kurse ne muslimanet kemi Meken.Ne nuk e adhurojme Kaben perkulja eshte vetem per Zotin.Ne suren e pare qe falemi themi )(Vetem ty te adhurojme dhe vetem tek ti ndihme kerkojme o Zot) Kete thenie e themi e pakta 17 here ne dite ne faljet e detyruara dhe plus kesaj faljet fakultative.

  Muslimani nuk lejohet ti perkulet ne shenje adhurimi asgjeje

  Allahu thote ne kuran
  Mos i beni sexhde(perkulje) as diellit as henes.Beni sexhde(perkulje) vetem Allahut.Fusilet 37

  Kabja eshte drejtimi i muslimaneve qe te kene nje disipline te rregull ne falje.A nuk eshte madheshtore kur me nje urdher te Imamit Allahu Ekber(Zoti eshte me i madhi) miliona njerez rreshtohen pa pasur nevojen e nje drejtuesi per ti displinuar.

  Emri: ZK1A1205.jpg

Shikime: 262

Madhėsia: 128.3 KB


  Guri i Zi eshte guri i zbritur prej xheneti eshte sikur puth doren e nje nene apo letren e nje te dashure.Nuk eshte se adhurohet guri i Zi.Eshte thjesht dashuri per xhenetin.Eshte rit profetik prandaj behet sikurse thote Omeri khalifi i dyte i muslimaneve, O gur ti je vetem gur po mos e kisha pare profetin duke te puthur nuk do ta beje kete gje.Pasimi profetik ne kete rast nuk eshte adhurim i gurit per dashuri per xhenetin.
  Ju perkuleni perball Kabes kjo eshte shume e qarte, nuk do shume mend per ta kuptuar.
  Une pyeta pse perkuleni perballe Kabes. Gjithashtu do te pyes tani ku eshte urdheruar ne kuran qe duhet te perkuleni perballe Kabes?

  Pra ju e puthni gurin e zi sepse e beri kete Othmani i cili kishte pare Muhamedin, por a ka ndonje reference nga kurani apo urdherim per kete?

 9. #49
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-01-2017
  Postime
  34

  Pėr: Pyetje per Muslimanet.

  Citim Postuar mė parė nga Xhemis Lexo Postimin
  Kush tha qe nuk ishte shkruar?
  Ka qene shkruar nga Zejd bin thabit dhe shume apostujt te tjere te profetit Muhamed a.s gjate jetes se profetit.Shkrimi ka qene ne tulla ne lekura kafshesh dhe ne shume menyra te tjera per shkak te mungeses se letres ,Por ka pasur dhe shkrim ne disa pergamnete letre.Pastaj ebu bekri i mblodhi te gjitha keto flete.Por duke qene se arabet ishin shume te specializuar ne mbajtjen permendesh mesonin poezi me 2000 vargje permendesh ato e kishin me shume te specifikuar mbajtjen permendesh.Dhe Othmani nuk beri gje tjeter vetem se e shumoi Kurani e mbledhur ne kohen e ebu Bekrit nga sahabet.Sepse ne kohen e Othmanit islami u perhap nga lindja perendim dhe disa filluan ta lexojne ne menyre dialektore keshtu qe Othamni beri shperndarjen e Kuranit ne te mbledhur ne kohen e Ebu Bekrit.

  Pra kjo per shkak te frikes qe mos ndryshoje dhe pse shume hafize ishin vrare ne lufte.

  Nje shembull nese shqiperia e mesme vajzes i thote goce ne veri i thojne cuce.Keshtu qe lefteri shperndan shqipen standarte duke i thene veriut lexoje fjalen vajze goce dhe jo cuce.Kete beri Othmani r.a beri shumefishimin e Kuranit te mbledhur nga Ebu Bekri per te qene gjuha zyrtare e mosndryshuar.

  Emri: 1200px-Uthman_Koran_Taschkent_a.jpg

Shikime: 178

Madhėsia: 33.8 KB  NUk ka liber ne bote qe e mesojne miliona njerez permendesh sikurse Kurani.Keshtu e ruan Allahu librin e Tij deri diten e Kijametit.

  Shikoje kete emisionin

  https://www.youtube.com/results?sear...tar+me+Kuranin
  Per rreth 40 vjet NUK eshte shkruar vetem eshte mermorizuar ashtu sic thua ti. Me pas u shkrua. Libri i kuranit nuk u shkrua per 40 vjet rresht

 10. #50
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-01-2017
  Postime
  34

  Pėr: Pyetje per Muslimanet.

  Ku thuhet ne Kuran se Suret i emertoi Allahu? Apo thjesht eshte nje opinion personal?

 11. #51
  i/e regjistruar Maska e Xhemis
  Anėtarėsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  1,430

  Pėr: Pyetje per Muslimanet.

  Citim Postuar mė parė nga Lefter17 Lexo Postimin
  Mik ku ndodhen dokumentat perkatese qe Allahu ka folur me nodnje profet tjeter para shek 7? Nuk mund te me japesh Kuranin si dokument sepse Kurani eshte i shek 7. Me jep dokumenta te para shek 7.
  I dashur prandaj quhet shpallje hyjnore .Mos prit te dali ndonje krishtere me dokument per Ademin a.s dhe te tregoje per ate periudhe.As ndonje musliman me dokument per Ademin a.s.
  Shpallja hyjnore eshte se Allahu foli me te gjithe profetet e Tij te cilet i dergoi tek njerzit me ane te engjejve apo drejteperdrejte sic eshte rasti Musait a.s. Forma e foljes se Zotit me profeteve te tij ka qene ose me ane te frymezimit profetik ne zemer , ose me ane te engjejve te tij Xhibrilit(gabrielit) ose ne menyre te drejteperdrejte .


  Edhe vete dokumentat e bibles qe flasin per Abrahamin nuk jane te kohes se Abrahamit mos e harro kete gje.Jane shume e shume kohe me pas sikurse dhe ato qe flasin per Noen etj profete.
  Kurani erdhi si shpallje e fundit hyjnore per njerzimin per te na treguar te gjithe historite e profeteve dhe per te riperterire monoteizmin e shkatarruar nga duart e atyre qe u futen ne librat e shenjte para kuranit duke ndryshuar pjeset esenciale te monoteizmit te tyre.
  Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

 12. #52
  i/e regjistruar Maska e Xhemis
  Anėtarėsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  1,430

  Pėr: Pyetje per Muslimanet.

  Citim Postuar mė parė nga Lefter17 Lexo Postimin
  Po pra per ket po flas edhe une. Nqs koha paraislamike ishte koha jo islame atehere NUK ka egzistuar kurre nje fe islame para kohes islamike.
  Qofte edhe sipas interpretimit tuaj i bie qe koha e Ibrahimit, Isakut, Dutit, etj ishte gjithashtu kohe injorance sipas kesaj shprehjes.
  Ta shpjegova po me sa duket se ke lexuar me kujdes.Kalendari ne kohen e te gjithe profeteve ka qene henor mirepo me pas u ndryshua ne kalendar diellor gregorian.Islami flet ne periduhen para islame i referohet paganizmit dhe politeizmit .Te gjithe profetet kane pasur nje fe nje Zot dhe nje besim ndaj Tij.Por kane pasur sic ta theksova dhe me lart ndryshime te vogla ne legjislacionin juridik.

  Ademi, Nuhu, Ibrahimi, Isaku, Ismaili, Jakubi, Jusufi, Musai, Haruni, Davudi, Sulejmani, Zekeria, Isai(jezusi) e te gjithe profetet e tjere deri tek profeti Muhamed a.s qe eshte vula e profecise se Zotit ne toke kane pasur nje fe te vetme.

  Feja e tyre do jete Islami (Paqa me Zotin)

  Unė(Jezusi) po ju lė Paqen, po ju jap paqen time: unė po jua jap, po jo si e jep bota; zemra juaj mos u trondittė dhe mos u frikėsoftė.(↓Gjoni 14/27)

  Sipas fjalės qė ai u ka dhėnė bijve tė Izraelit, duke u shpallur Paqen me anė tė Jezu Krishtit, (Veprat e apostujve 10-36)

  Dhe ai (Jezusi) erdhi pėr t`ju shpallur Paqen, juve qė ishit larg dhe atyre qė ishin afėr,(Efesianėve 2/17)
  Nuk eshte faji i muslimaneve pse emri Mesia u perkthye ne greqisht dhe u quajt Krisht dhe pastaj emri i fese ju vendos nga emri feja krishtere.Pyeti krishteret ku e ka thene Jezusi apo Zoti qe po le per njerzit fene e krishtere? Nuk e ka thene kurre sepse fjala krishtere eshte fjale greke dhe Jezusi foli ne gjuhen hebreje aramike.

  Ajo PAqa qe thote Jezusi lart eshte kuptimi i fese Islame.Sepse kuptimi eshte i njejte pavarsisht se ndryshon gjuha.pra Paqe me Zotin duke iu nenshtruar Atij.Kjo eshte beselidhja me Zotin beselidhja e Paqes me Te.
  Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

 13. #53
  i/e regjistruar Maska e Xhemis
  Anėtarėsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  1,430

  Pėr: Pyetje per Muslimanet.

  Citim Postuar mė parė nga Lefter17 Lexo Postimin
  Ju perkuleni perball Kabes kjo eshte shume e qarte, nuk do shume mend per ta kuptuar.
  Une pyeta pse perkuleni perballe Kabes. Gjithashtu do te pyes tani ku eshte urdheruar ne kuran qe duhet te perkuleni perballe Kabes?

  Pra ju e puthni gurin e zi sepse e beri kete Othmani i cili kishte pare Muhamedin, por a ka ndonje reference nga kurani apo urdherim per kete?
  Ne perkulemi para Zotit dhe nuk i perkulemi Kabes.Perkuljen para Zotit nuk e bejme vetem ne Kabe por dhe ne shtepi dhe xhami.Kabja eshte pike orientimi ne falje dhe jo objekt adhurimi.Per kete profeti Muhamed a.s thote Me mire per Allahun eshte prishja kabes gure gure se te derdhet gjaku i nje muslimani.Pra hadithi tregon se kabja nuk adhurohet por ajo eshte vend faljeje.Nese nje musliman falet afer pemes nuk thote qe po i perkulet pemes por po i perkulet Zotit dhe pemen e ka marre si vend faljeje se ka hije ose qe dikush mos i kaloje perpara por jo objekt adhurimi.Menyra sesi muslimanet rreshtohen nuk eshte se rreshti i dyte i perkulet te parit sepse kjo ska llogjike por te gjithe i perkulen Zotit.Imami sherben si dirigjues fetar .Lidhja e besimtarit musliman me Zotin behen drejteperdrejte shpirterisht pa pasur nevojen e dikujt per ndermjetsim.

  Dhe si shkoi pak perpara (Jezusi) ra me fytyre ne toke dhe u lut (mateu 26-39)
  Kurani ka shume ajete qe flasin per perkuljen Surja Sexhde, surja Haxh 26 Furkan 64 fusilet 37

  Argumentet tona i besojnė, nė tė vėrtetė, ata qė kur kėshillohen me to, bien nė fytyra (bėjnė sexhde), qė madhėrojnė Zotin e tyre nė shenjė falėnderimi dhe ata nuk bėjnė kryelartėsi,Surja sexhde

  Muhammedi ėshtė i dėrguar i All-llahut, e ata qė janė me tė (sahabėt) janė tė ashpėr kundėr jobesimtarėve, janė tė mėshirshėm ndėrmjet vete, ti i sheh kah pėrulen (nė rukuė), duke rėnė me fytyrė nė tokė (nė sexhde), e kėrkojnė prej All-llahut qė tė ketė mėshirė dhe kėnaqėsinė e Tij ndaj tyre. Nė fytyrat e tyre shihen shenjat e gjurmės sė sexhdes. Pėrshkrimi i cilėsive tė tyre ėshtė nė Tevrat dhe po ky pėrshkrim ėshtė edhe nė Inxhil. Ata janė si njė farė e mbjellė ku mbin filizi i vet, e ai trashet, pėrforcohet dhe qėndron nė trungun e vet, ajo e mahnit mbjellėsin. (All-llahu i shumoi). Pėr t'ua shtuar me ta mllefin jobesimtarėve. All-llahu atyre qė besuan dhe bėnė vepra tė mira u premtoi falje tė mėkateve dhe shpėrblim tė madh.feth 29

  Dhe ashtu (siē ju udhėzuam nė fenė islame) Ne u bėmė juve njė pupull tė drejtė (njė mes tė zgjedhur) pėr tė qenė ju dėshmitarė (nė ditėn e gjykimit) ndaj njerėzve, dhe pėr tė qenė i dėrguari dėshmitar ndaj jush. E Kiblen nga e cila ti u drejtove nuk e bėmė pėr tjetėr, vetėm se pėr tė provuar atė qė shkon pas tė dėrguarit, nga ai qė kthehet prapa, ndonėse kjo ka qenė vėshtirė (pėr disa), por jo edhe pėr ata qė All-llahu i drejtoi. All-llahu nuk ėshtė qė t'ua humbė besimin tuaj. S'ka dyshim se All-llahu ėshtė shumė i butė dhe mėshirues ndaj njerėzve.
  144 Ne shumė herė po shohim kthimin e fytyrės tėnde kah qielli, e Ne gjithqysh do tė drejtojmė ty nė drejtim tė njė kibleje (Qabja) qė ti e do atė. Pra kthehu anės sė xhamisė sė shenjtė (Qabes), dhe kudo qė tė jeni (o besimtarė) kthehuni kah ajo anė. E atyre qė u ėshtė dhurruar libri, ata e dinė sigurisht se kjo (kthesė) ėshtė e vėrtetė nga Zoti i tyre. E All-llahut nuk mund t'i fshihet ajo qė veprojnė ata kapitulli Bekare
  Feja Islame eshte e ndare ne dy kategori.Ne fjalen e Zotit drejteperdrejte dhe kjo eshte kushtetuta hyjnore dhe pastaj ne theniet profetike qe e shpjegojne kete kushtetute ne detaje te hollesishme.Jo cdo gje eshte e shpjeguar ne Kuran por shpjegimi i hollesishem vjen ne hadithet profetike.Keshtu dhe kjo me gurin e Zi.Ai nuk adhurohet dhe as nje musliman nuk duhet ti lutet atij sepse muslimani nuk i lutet krijesave por Zotit.
  Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

 14. #54
  i/e regjistruar Maska e Xhemis
  Anėtarėsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  1,430

  Pėr: Pyetje per Muslimanet.

  Citim Postuar mė parė nga Lefter17 Lexo Postimin
  Per rreth 40 vjet NUK eshte shkruar vetem eshte mermorizuar ashtu sic thua ti. Me pas u shkrua. Libri i kuranit nuk u shkrua per 40 vjet rresht
  Ne 23 vjet te shpallje se Kuranit nga Allahu permes engjellit Xhibril tek profeti Muhamed a.s Kurani eshte shkruar dhe memorizuar.Dikush e memorizonte dikush e shkruante ne lekure kafshe apo ne ndonje tjegull apo dru palme apo dhe leter nese gjendej.Ne kohen e profetit u shkruajt sepse shpallja vazhdonte dhe zbriste.Mbledhja e shkrimeve filloi ne kohen e Ebu Bekrit kur Ebu bekri porositi nje shok te profetit qe secili besimtar qe ishte hafiz i kuranit apo qe kishte shkruar dicka prej Kuranit ta sillte aty.Cdo ajet duhet te kishte te pakten mbi 5 burra te deshmonin per te.Kjo sepse ne lufte u vrane 70 hafiza.Ky Kuran u ruajt dhe kur erdhi koha e Othmanit ai u shumua per tia shperndare te gjithe botes me qellim qe mos kishte dialekte te tjera te shkrimit dhe leximit..

  Profeti Muhamed a.s e kishte vendosur se kush nga roberit e luftes i mesonte 10 veta shkrim e lexim lirohej.

  Gjithashtu ke sureja Kijame 16-19 permendet nga Zoti mbledhja e Kuranit.

  Shoket e profetit Muhamed a.s qe merreshin me shkrimin e Kuranit ne kohen e tij ishin, Zejd ibn thabit, Muwaija, Ali Ebi Talib, Ubeje ibn Kab,Muadh ibn xhebel, dhe shume te tjere,

  Profeti a.s urdheronte te shkruhej Kurani te mesohej permendesh dhe ua shpejgonte dhe kuptimin e tij. Saqe Ibn Abazi thote nuk ka ndonje ajet Kuranor qe une mos i di kur ka zbrit vendin, kohen dhe kuptimin e tij.

  Ne hadith permendet ardhja e negjellit xhibril dhe leximi me profetin a.s cdo ramazan te Kuranit .Allahu betohet ne Kuran per penden dhe shkrojtesit per motivim.Tjeter eshte se Kurani zbriti si liber ne Naten e Kadrit ne qiellin e dynjase ne bejtul ize ne shtepine e nderuar.Surja kadr. Ne e zbritem kuranin ne Naten e Kadrit.

  Pra fiksoje eshte shkruajtur ne kohen e profetit Muhamed a.s.Eshte mbledhur ne kohen e Ebu Bekrit dhe eshte shumefishuar ne kohen e Othmanit.Ka hadithe profetike qe flasin per shkrimin e Kuranit ne kohen e profetit Muhamed a.s gjithashtu hadithi tek Buhariu per mbledhjen qe i beri Ebu Bekri dhe diskutimi i tij me Umerin per kete pune.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Xhemis : 12-09-2017 mė 01:16
  Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

 15. #55
  i/e regjistruar Maska e Xhemis
  Anėtarėsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  1,430

  Pėr: Pyetje per Muslimanet.

  Citim Postuar mė parė nga Lefter17 Lexo Postimin
  Ku thuhet ne Kuran se Suret i emertoi Allahu? Apo thjesht eshte nje opinion personal?
  Nuk thuhet ne Kuran por ne hadithet profetike.Njihen emrat e sureve dhe shkaqet e zbritura dhe rradhitja.
  Te gjitha keto shpjegohen ne librat qe flasin per shkencat e Kuranit. SKur flitet per shkaqet e zbritura jo vetem per suret dhe emrat e tyre por dhe per ajetet dhe shkaqet e zbritura(historia) vendi qe ka zbritur Medine apo Meke apo diku tjeter, koha qe ka zbritur pas hixhretit apo mbas , vere apo dimer diten apo naten, personat qe ishin prezent etj etj me detaje shume te specifikuara
  Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

 16. #56
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-01-2017
  Postime
  34

  Pėr: Pyetje per Muslimanet.

  Citim Postuar mė parė nga Lefter17 Lexo Postimin
  Mik ku ndodhen dokumentat perkatese qe Allahu ka folur me nodnje profet tjeter para shek 7? Nuk mund te me japesh Kuranin si dokument sepse Kurani eshte i shek 7. Me jep dokumenta te para shek 7.
  Ok e kuptova NUK ka asnje dokument hyjnor qe te vertetoje se Allahu ka folur me Ibrahimin, Moisiun, Dautin , Sulejmanin etj. Kjo me ben te nenkuptoje se Allahu nuk ka egzistuar para shekullit te 7 ne asnje liber hyjnor e theksoj ne asnje liber hyjnor.

 17. #57
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-01-2017
  Postime
  34

  Pėr: Pyetje per Muslimanet.

  Citim Postuar mė parė nga Xhemis Lexo Postimin
  Ta shpjegova po me sa duket se ke lexuar me kujdes.Kalendari ne kohen e te gjithe profeteve ka qene henor mirepo me pas u ndryshua ne kalendar diellor gregorian.Islami flet ne periduhen para islame i referohet paganizmit dhe politeizmit .Te gjithe profetet kane pasur nje fe nje Zot dhe nje besim ndaj Tij.Por kane pasur sic ta theksova dhe me lart ndryshime te vogla ne legjislacionin juridik.

  Ademi, Nuhu, Ibrahimi, Isaku, Ismaili, Jakubi, Jusufi, Musai, Haruni, Davudi, Sulejmani, Zekeria, Isai(jezusi) e te gjithe profetet e tjere deri tek profeti Muhamed a.s qe eshte vula e profecise se Zotit ne toke kane pasur nje fe te vetme.  Nuk eshte faji i muslimaneve pse emri Mesia u perkthye ne greqisht dhe u quajt Krisht dhe pastaj emri i fese ju vendos nga emri feja krishtere.Pyeti krishteret ku e ka thene Jezusi apo Zoti qe po le per njerzit fene e krishtere? Nuk e ka thene kurre sepse fjala krishtere eshte fjale greke dhe Jezusi foli ne gjuhen hebreje aramike.

  Ajo PAqa qe thote Jezusi lart eshte kuptimi i fese Islame.Sepse kuptimi eshte i njejte pavarsisht se ndryshon gjuha.pra Paqe me Zotin duke iu nenshtruar Atij.Kjo eshte beselidhja me Zotin beselidhja e Paqes me Te.
  Nuk e di pse perpiqeni te mbroni fene Islame duke permendur aspekte t efese se krishtere. Une po ju pyes juve muslimanve dhe nuk po pyes te krishteret. Keshtu e argumentoni ju fene tuaj duke permendur krishterimin? Cfare mbrojtje mund te jete kjo? Feja Islame paska nevoje per krishterimin qe te mbrohet? Keshtu eshte feja e Allahut? Une po pyes per Allahun ju me tregoni Jezusin?!
  Nuk po pyes per Jezusin dhe as per biblen une po pyes per Islamin dhe per Kuranin. Kurani per rreth 40 vjet NUK eshte paraqitur aspak si nje liber. Dhe madje ka shume shkrime te tjera qe jane djegur dhe nuk dihet se cfare permbajtje kishin!

 18. #58
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-01-2017
  Postime
  34

  Pėr: Pyetje per Muslimanet.

  Citim Postuar mė parė nga Xhemis Lexo Postimin
  Nuk thuhet ne Kuran por ne hadithet profetike.Njihen emrat e sureve dhe shkaqet e zbritura dhe rradhitja.
  Te gjitha keto shpjegohen ne librat qe flasin per shkencat e Kuranit. SKur flitet per shkaqet e zbritura jo vetem per suret dhe emrat e tyre por dhe per ajetet dhe shkaqet e zbritura(historia) vendi qe ka zbritur Medine apo Meke apo diku tjeter, koha qe ka zbritur pas hixhretit apo mbas , vere apo dimer diten apo naten, personat qe ishin prezent etj etj me detaje shume te specifikuara
  Ok por pyetja ime ishte kush i emertoi suret dhe jo thjesht ku gjenden? Ju me thate se i emertoi Allahu. Une te pyeta ku thuhet se i emertoi Allahu? Ju me thoni se gjenden ne hadith! A gjednet ne hadith qe:- Suret i emertoi Allahu?

 19. #59
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-01-2017
  Postime
  34

  Pėr: Pyetje per Muslimanet.

  Pavaresisht pyetjeve te mia une e respektoje fene Islame sepse ka edhe shume ane pozitive per te cilat e vleresoj edhe kontributin qe japin ne mes te Shqipetareve sic eshte dhe harmonia. Por pyetjet e mia nuk kane lidhje me perkatesine nacionale. Thjesht kane lidhje me doktrinen Islame.

 20. #60
  i/e regjistruar Maska e Xhemis
  Anėtarėsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  1,430

  Pėr: Pyetje per Muslimanet.

  Citim Postuar mė parė nga Lefter17 Lexo Postimin
  Ok e kuptova NUK ka asnje dokument hyjnor qe te vertetoje se Allahu ka folur me Ibrahimin, Moisiun, Dautin , Sulejmanin etj. Kjo me ben te nenkuptoje se Allahu nuk ka egzistuar para shekullit te 7 ne asnje liber hyjnor e theksoj ne asnje liber hyjnor.
  Si nuk ka egzistuar Allahu?

  Mendohesh kur flet?

  Allahu eshte po Ai Zot qe ju lut Jezusi Atij duke thene. Bi Hoda kashta bi Alah

  Ta solla me lart por ti se paske lexuar
  Allahu eshte krijuesi Ademit i Ibrahimit i gjithesise.Pse ti mendon se Allahu per arabet eshte ndryshe nga Zoti per shqiptaret.Jo vlla Zoti krijuesi i gjithesise nje eshte.Quhet Zot God ose Allah po ai Zot eshte.Problemi eshte tek njerzit a i thojne Zotit Krijuesit te gjithesise Zot apo i thojne njerzve qe ecnin ne toke si njerez apo ishin profete si shembulli Jezusit apo budes etj.

  Muslimanet i thojne Zot atij qe dhe Jezusi i tha Zot.Merr shiko videon ne youtube qe te solla.Te lutem elxoji mire postet qe kam shkruar me pare qe mos besh dy here nje pyetje ose mos dalesh ne konkluzione te gabuara.
  Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •