Close
Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 68
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,228

  Festivali i Kngs n RTSH 2016 - Fest '55

  24 Kenge ne gare per mimin e Pare te Festivalit te Kenges ne kete edicion te 55-te dhe nje perzgjedhje si SHQIPERIA - Eurovision Song Contest 2017. Suksese !


  “Edhe nj her” - Elson Braha
  Muzika: Adrian Hila
  Teksti: Pandi Lao


  “Mos harro” - Dilan Reka
  Muzika: Edmond Zhulali
  Teksti: Agim Doi


  “World” - Lindita Halimi
  Muzika: Klodian Qafoku
  Teksti: Gerald Xhari


  “Metropol” - XUXI
  Muzika: Genti Lako
  Teksti: Ana Gramo


  “S’dua t’flas”- Flaka Krelani
  Muzika: Qndrim Krelani
  Teksti: Qndrim Krelani


  “Dashuria pr jetn” - Classic BOYS
  Muzika: Endri Sina
  Teksti: Saimir Braho


  “Shkon e vjen” - Fabiola Agalliu & Agnesa avolli
  Muzika: Sokol Marsi
  Teksti: Fabiola Agalliu


  “M zgjo” - Tiri
  Muzika: Enis Mullaj
  Teksti: Sokol Marsi


  “Atje lart” - Festina Mejzini
  Muzika: Eriona Rushiti
  Teksti: Eriona Rushiti


  “Pse prite gjat” - Rezarta Smaja
  Muzika: Xhevdet Gashi
  Teksti: Arsim Bujaku


  “Dhimbja e gzimit” - Erlind Zeraliu
  Muzika: Vasil Tole
  Teksti: Fatos Arapi


  “Besoj n ndrra” - Edea Demaliaj
  Muzika: Fabian Asllani
  Teksti: Edea Demaliaj


  “Me ty” - Lorela
  Muzika: Alban Kondi
  Teksti: Turjan Hyska


  “Fjalt ia l zemrs” - Albulena Jashari
  Muzika: Marsela ibukaj, Briz Musaraj
  Teksti: Gerald Xhari


  “Shi diamantsh” - Orges Toce
  Muzika: Orges Toe
  Teksti: Orges Toe


  “Dashuri dhe urrejtje” - Neki Emra
  Muzika: Neki Emra
  Teksti: Albatros Rexha


  “Eva jam un” - Xhesika Polo
  Muzika: Marko Polo
  Teksti: Alex Seitaj  “Ktu” - Genc Salihu
  Muzika: Genc Salihu
  Teksti: Genc Salihu


  “Mirmngjs” - Edona Vatoci
  Muzika: Edona Vatoci
  Teksti: Edona Vatoci


  “Macka” - Franc Koruni
  Muzika: Franc Koruni
  Teksti: Franc Koruni


  “Vija e lumit” - Linda Rukaj
  Muzika: Linda Rukaj
  Teksti: Linda Rukaj


  "Sot” - LYNX
  Muzika: LYNX
  Teksti: LYNX


  “Koha plaket” - Luka & Serxhio Hajdini
  Muzika: Serxhio Hajdini
  Teksti: Luka Hajdini


  “Shiu” - Yll Limani
  Muzika: Yll Limani, Ilirjana Blakaj
  Teksti: Yll Limani, Ilirjana Blakaj  http://lajmpress.com/lista-zyrtare-j...ne-eurovizion/
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 17-11-2016 m 12:28

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,228

  Pr: Festivali i Kngs n RTSH 2016 - Fest '55

  far do t ket ndryshe Festivali i Kngs kt vit?

  Blitz.al - 10 Tetor 2016

  Ne konferencen per shtyp te Tetorit stafi i Radio Televizionit Shqiptar prezantoi strukturn dhe kriteret pr Festivalin e 55-t t Kngs.

  N kt konferenc, drejtori i Prgjithshm Thoma Glli, dhe drejtori i festivalit, Rezart Aga, dhan disa detaje pr organizimin e ktij viti. Kngt pjesmarrse przgjidhen m 24 tetor . Festivali i Kngs do t zgjas 3 net dhe knga fituese do t shkoj n Eurovizon, i cili do t mbahet n Kiev, Ukrain, n maj t 2017-s.

  Kt vit shnohet 55-vjetori i ktij festivali, pr kt arsye drejtuesit kan vendosur q t bjn disa ndryshme pr t sjell nj spektakl sa m t mir pr publikun.
  Konferencn pr shtyp e ka filluar drejtori i Prgjithshm i RTSH-s, Thoma Glli, i cili ka thn:
  “Kemi nj prgjegjsi t madhe prpara publikut, por edhe dshir pr t ngritur festivalin n nj stad m t lart. Festivali i Kngs sht nj tradit e RTSH-s dhe eventi kryesor n t gjith vendin.
  Ky festival ka baza solide dhe ne duam q ta ojm n nj nivel sa m t lart. Ndr vite, knga m cilsore ka shkuar n Eurovizion, por nuk sht vetm ky qllimi yn, ne kemi qllim t knaqim publikun dhe kngt pjesmarrse t dgjohen kudo. Do t bjm nj event transparent pr t rifituar publikun dhe t’i vrtetojm atij se mimet nuk jan me mik apo t paravendosura. Pr realizimin e ktij eventi kemi zgjedhur nj staf me eksperienc”.

  M pas fjaln e ka marr drejtori i festivalit, Rezart Aga. Ai ka shpjeguar strukturn e festivalit dhe ka prezantuar producentt q do t przgjedhin kngt pjesmarrse n datn 24 tetor.
  “Pr ne sht e rndsishme q t krijohet nj frym me hapje absolute n marrdhnien ton si institucion.Festivali do t ket dy struktura t reja.

  Struktura e par: Do t ket 5 producent, t cilt jan emra t njohur q n datn 24 tetor do t przgjedhin 24 kng. Producentt do t shohin edhe pjesn artistike e konceptimin e festivalit. T przgjedhurit jan: Alfred Kainari, Shpetim Sarai, Genti Rrushi, Bojken Lako dhe Florent Boshnjaku.

  Struktura e dyt: Prve producentve do t przgjidhen edhe 3 juri q do t zgjedhin kngt finaliste. Jurit do t jen: juria e profesionistve, e cila do t zgjedh 8 kng; juria e publikut do t zgjedh 3 kng dhe juria e gazetarve e mediave sociale do t przgjedh 3 kng. N total 14 kng do t shkojn n finale.

  Festivali i 55-t do t zhvillohetprgjat 3 netve. Knga fituese q do t shkoj n Eurovizion do t przgjidhet 60% nga votat e juris dhe 40% nga votat e publikut. Gjithashtu do t jepet mimi i dyt dhe i tret. Fituesit e ktyre mimeve do t shkojn me grupin e RTSH-s pr t par eventin e Eurovizionit”,- ka thn Rezart Aga.


  http://blitz.al/kulture/cfare-do-te-...etajet-e-para/
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 03-12-2016 m 13:31

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,228

  Pr: Festivali i Kngs n RTSH 2016 - Fest '55

  Bojken Lako: Si do t votohet n Festivalin e RTSH-s, n Eurosong nuk shkon vetm fituesi

  Kantautori i njohur Bojken Lako sht edhe kt vit pjes e Festivalit t RTSH-s, si nj prej przgjedhsve muzikor t 24 krijimeve q konkurrojn n edicionin e 55-t t Kngs.

  N nj intervist pr Panorama, Lako tregon edhe pr mnyrn e votimit n kt edicion, e cila do t prfshij edhe publikun. Formula e re e votimit pr przgjedhjen e kngs q na prfaqson n Eurovizion do t ket edhe aktor t tjer pr t zgjedhur kngn m t mir.

  Bashk me emra t tjer t njohur, si Shptim Sarai, Alfred Kainari, Florent Boshnjaku dhe Genti Rrushi, Lako, si pjes e stafit selektues dhe producentve artistik t materialit muzikor, thot se kngt e ktij viti prfshijn nj material m t larmishm se vitet e tjera, shum rryma muzikore alternative, por edhe artist q marrin pjes pr her t par: Mendoj q niveli sht shum i mir dhe publiku do t zbuloj artist e kngtar shum t mir e t veant dhe kjo m bn t ndihem mir, pasi kemi larmi t stileve muzikore.

  Ndryshe nga vitet e tjera, kt edicion, mnyra e votimit do t prfshij edhe publikun, sqaron Lako:

  Sa pr fituesit, kt vit do t vlersohet Festivali n vetvete dhe do ket disa mime. Ndrsa pjesa e Eurovizionit do t prcaktohet si rrallher nga shum juri t ndryshme, dy nett e para dhe natn e fundit n bashkpunim me opinionin e publikut. M sakt, jurit q ojn kngt n natn finale jan 2. Pastaj juria e nats finale sht tjetr, dhe n bashkpunim me 40 pr qind t publikut del fituesi. Por edhe kngtart e mimit t dyt dhe t tret shkojn n Eurosong si pjes e delegacionit.


  Ndrkoh, Lako rikthehet me kngn Sekret nj ide q vjen e inspiruar nga disa prkthime t xhaxhait t tij, Adhurim Lako, q sht ndar nga jeta 10 vite m par nga nj aksident.

  http://www.revistaclass.al/d/197/135...vetem-fituesi/
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 03-12-2016 m 16:43

 4. Anetart m posht kan falenderuar sirena_adria pr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 5. #4
  AKA-MANO Maska e Maqellarjot
  Antarsuar
  16-06-2011
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  972

  Pr: Festivali i Kngs n RTSH 2016 - Fest '55

  Shpresoje te pranojne kenge te mira sivjet se per cdo vite fusin ca kenge kot fare. Duket sikur i fusin sa per numer per te plotesuar kohen e programit. Kenga e lehte shqiptare duhet te shkeputet nga cirjet dhe bertitjet, dramatizimet e kota qe kane ngelur qe nga koha e diktatures. Sidomos kenget e keti festivali. Muzika eshte shprehaj e ndjenjave me qellim qe te ket sado pak ndikim te degjuese dhe jo fabrikim i ndjenjave derisa modulaconi i zerit nuk komplementon fare tekstin apo pjesen e muzikes. Krijojne dicka sa per te thene se po krijojme dicka. Muzikes shqiptare i mungon ndjenja ne pergjithesi deri sa te bejne kenge kuptimplote, kenge te thjeshta me vi melodike te thjesht por qe te ngel ne mendje muzika shqiptare ne pergjithesi do te vuaj.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Maqellarjot : 05-12-2016 m 15:10
  Ne kohe e rrethana kritike, si individi, ashtu edhe nji popull japin proven e forces morale te tyne

 6. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,228

  Pr: Festivali i Kngs n RTSH 2016 - Fest '55

  Producentet e Festivalit


 7. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,228

  Pr: Festivali i Kngs n RTSH 2016 - Fest '55

  Prezantuesit e Festivalit


 8. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,228

  Pr: Festivali i Kngs n RTSH 2016 - Fest '55

  Nje Tribut per Historine e ketij festivali e gjithe Artisteve, Krijues e Kontribues ne kete Embleme te Artit Shqiptar !
  Mirenjohje, Respekt , Krenari !

 9. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,228

  Pr: Festivali i Kngs n RTSH 2016 - Fest '55


 10. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,228

  Pr: Festivali i Kngs n RTSH 2016 - Fest '55


 11. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,228

  Pr: Festivali i Kngs n RTSH 2016 - Fest '55


 12. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,228

  Pr: Festivali i Kngs n RTSH 2016 - Fest '55

  ARTISTE Kosovare & Shqiptare te Maqedonise ne Festivalin e Kenges, nder vite

  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 19-12-2016 m 12:08

 13. #12
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,228

  Pr: Festivali i Kngs n RTSH 2016 - Fest '55

  Nje prej pretendenteve per mimin e Madh .  http://www.panorama.com.al/linda-hal...valit-ne-rtsh/
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 20-12-2016 m 12:05

 14. Anetart m posht kan falenderuar sirena_adria pr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 15. #13
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,228

  Pr: Festivali i Kngs n RTSH 2016 - Fest '55

  A do jete nje prej ketyre emrave Shqiperia ne Eurovision 2017 ? ... Ne vetem pak dite mund ta mesojme .


 16. #14
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,228

  Pr: Festivali i Kngs n RTSH 2016 - Fest '55

  Rikthimi I Ledines si prezantuese .

  http://www.balkanweb.com/site/ledina...kompeticionet/

 17. #15
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,228

  Pr: Festivali i Kngs n RTSH 2016 - Fest '55

  Kasem Hoxha ne rolin e prezantuesit.

  http://www.gazetaexpress.com/roze/ka...kenare-295133/

 18. #16
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,228

  Pr: Festivali i Kngs n RTSH 2016 - Fest '55

  Trhiqet Edona Vatoci nga festivali i RTSH-s

  Nj nga emrat m t lakuar pr edicionin e sivjetm tFestivalit t kngs n RTSHka qen Edona Vatoci e cila tashm nuk sht pjes e tij.
  Kt e ka br t ditur pr Gazetn Metro vet kngtarja Vatoci. Por, nj gj t till e ka paralajmruar edhe prmes nj statusi dedikuar miqve dhe fansave t saj n Facebook, t njejtn e ka br edhe faqja zyrtare e festivalit npo t njejtin rrjet social.
  Mirmengjes sht kndu jooficialisht ne nji emision disa koh ma perpara dhe ne nje verzion shum shum ndryshe nga verzioni i planifikuar pr festivalin e RTSH-s, mirpo per shkak t rregulloreve t Festivalit t RTSH-s edhe n menyr q edhe un edhe festivali me qen korrekt me rregullore, sbashku kemi vendos q un me u terhjek nga festivali i RTSH-s, ishin fjalt n statusin e Vatocit n llogarin e saj n rrjetin social Facebook, transmeton Gazeta Metro.
  Mirmngjes ishte knga me t cilin Vatoci vendosi t merrte pjes n prfaqsimin e Shqipris n Eurovision.

  Edona m pas tregon se knga do jet pr tregun me videoklip t cilin ua premton fansave ta publikoi s shpejti. E pyetur nga Gazeta Metro rreth klipit ajo thot se klipi ende nuk ka prfunduar xhirimet dhe pritet t dal gjat ktij muaji. /gazetametro.net

  http://gazetametro.net/terhiqet-edon...ali-i-rtsh-se/

 19. Anetart m posht kan falenderuar sirena_adria pr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 20. #17
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,228

  Pr: Festivali i Kngs n RTSH 2016 - Fest '55

  Wiwibloggs - nder sitet online me te njohura qe ndjekin Eurovisionin, si per cdo vit me informacionet me te fundit.

  http://wiwibloggs.com/2016/12/21/alb...onight/160949/

 21. #18
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,228

  Pr: Festivali i Kngs n RTSH 2016 - Fest '55

  Festivali tradicional, eksperimental ....... Pa dyshim RINOR !
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 21-12-2016 m 13:26

 22. Anetart m posht kan falenderuar sirena_adria pr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 23. #19
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,228

  Pr: Festivali i Kngs n RTSH 2016 - Fest '55

  Yll Limani: “Shiu” knga m e bukur q kam realizuar deri m tani

  http://www.kultplus.com/?id=6&l=17765

 24. #20
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,228

  Pr: Festivali i Kngs n RTSH 2016 - Fest '55

  Xhesika Polo: Pres t'i marr m t mirn Festivalit t RTSH-s

  http://www.kultplus.com/?id=6&l=17775

 25. Anetart m posht kan falenderuar sirena_adria pr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •