Close
Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 43
 1. #1
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Anėtarėsuar
  01-12-2006
  Vendndodhja
  Guinea
  Postime
  6,436
  Faleminderit
  415
  144 falenderime nė 138 postime

  Dhuna dhe terrori ne Bibel - a eshte ky krishterimi i vertete (qe na fshehin disa te krishtere)?!

  Kjo teme eshte e hapur per myslimanet dhe ateistet te cilet nuk e besojne Biblen dhe besojne se ky Liber nxit ne terrorizim, krime makabre e ne gjenocid te popujve. Ateistet dhe myslimanet e ketij forumi mendojne se ky forum eshte anti shqiptar sepse nxit ne urrejtje dhe diskriminim te besimtareve myslimane dhe ateiste. Te krishteret te mos postojne ne kete teme por ketu inkurajohen myslimanet dhe ateistet qe te bijne fakte e argumente te cilat do te tregonin se Bibla nuk eshte e vertete dhe qe besimi ne Zot eshte formuar vetem qe te kontrollohen njerezit, fiset dhe kombet e ndryshme. Me kete teme nuk nxitet dhe nuk mbrohet diskriminimi dhe urrejtja ndaj te krishtereve por pretendohet qe te tregohet nje e vertete qe sipas ateisteve dhe myslimaneve te krishteret e kane mbajtur te fshehte nga ta dhe nga njerezit e tjere. Po e hap une (gjithmone me duhet te bej gjerat me te veshtira u shkru me hek Asnje shqiptar apo shqiptare e asnje njeri apo grua tjeter ne bote nuk duhet te urreje apo te urrehet per shkak te besimit te tij apo te saj.

  And Samuel said to Saul, “The Lord sent me to anoint you king over his people Israel; now therefore listen to the words of the Lord. Thus says the Lord of hosts, ‘I have noted what Amalek did to Israel in opposing them on the way when they came up out of Egypt. Now go and strike Amalek and devote to destruction all that they have. Do not spare them, but kill both man and woman, child and infant, ox and sheep, camel and donkey.’” (1 Sam 15:1‑3)

  1 Samuelit Kapitulli 15
  1 Pastaj Samueli i tha Saulit: "Zoti mė ka dėrguar qė tė tė vajos mbret mbi popullin tėnd, mbi Izraelin; tani dėgjo fjalėt e Zotit.
  2 Kėshtu thotė Zoti i ushtrive: Unė do ta dėnoj Amalekun pėr atė qė i bėri Izraelit kur i preu rrugėn, ndėrsa po dilte nga Egjipti.
  3 Tani shko, godit Amalekun dhe cakto shfarosjen e tė gjitha gjėrave qė ai ka pa pasur fare mėshirė pėr tė, por vrit burra dhe gra, fėmijė dhe foshnja gjiri, lopė e dhen, deve dhe gomarė".
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga mesia4ever : 08-09-2016 mė 10:31

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Evian
  Anėtarėsuar
  04-08-2015
  Postime
  507
  Faleminderit
  42
  73 falenderime nė 65 postime

  Pėr: Dhuna dhe terrori ne Bibel - a eshte ky krishterimi i vertete (qe na fshehin disa te krishtere)

  Nuk eshte qe "nuk" besojm, themi se ka gjėra tė vėrteta, sikurse ka edhe shtesa dhe interpretime qė s'kan te bejn fare me Zotin, e njera nder kryesoret eshte pikerisht Triniteti, Trillim absolut !

  Po e filloj me nje kundėrshtim tė Biblės, si dėshmi qė ka gjėra tė pa-verteta, qe dmth, shtesa qė s'kan tė bėjn me Zotin.

  Shembull, thuhet ne Exod 20/13 : "Ti nuk do tė vrasėsh !"

  Cila ėshtė e vėrteta, tė vrasėsh apo mos tė vrasėsh ?!

 3. #3
  Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
  Anėtarėsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Napoli,Italy
  Mosha
  48
  Postime
  5,397
  Faleminderit
  393
  249 falenderime nė 213 postime

  Pėr: Dhuna dhe terrori ne Bibel - a eshte ky krishterimi i vertete (qe na fshehin disa te krishtere)

  Citim Postuar mė parė nga Evian Lexo Postimin
  Nuk eshte qe "nuk" besojm, themi se ka gjėra tė vėrteta, sikurse ka edhe shtesa dhe interpretime qė s'kan te bejn fare me Zotin, e njera nder kryesoret eshte pikerisht Triniteti, Trillim absolut !
  Vertet, mazllem?!
  Po sikur te ta provoj vetem nepermjet Kuranit se triniteti eshte i vertete, ēfare do te thush?!
  Po e filloj me nje kundėrshtim tė Biblės, si dėshmi qė ka gjėra tė pa-verteta, qe dmth, shtesa qė s'kan tė bėjn me Zotin.

  Shembull, thuhet ne Exod 20/13 : "Ti nuk do tė vrasėsh !"

  Cila ėshtė e vėrteta, tė vrasėsh apo mos tė vrasėsh ?!
  Filloje me njeren prej dhjete urdheresave(komandamenteve): Mos vrit!!

  Pra, s'ka asnje kundershti!!
  Jarigas

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,155
  Faleminderit
  434
  522 falenderime nė 440 postime

  Pėr: Dhuna dhe terrori ne Bibel - a eshte ky krishterimi i vertete (qe na fshehin disa te krishtere)

  Mesia: Librat fetar nuk mund te lexohen dhe te shpegohen jashte kontekstit historik se mbi bazen e ati konteksti dhe jane shkruar.

  Sidomos ne perendim librat fetar lexohen dhe shpegohen jo vetem ne kontekstin historik si jane shkruar por edhe simbas fakteve qe historia dhe arkeologjia e sotme zbulon. Mjafton te kujtojme Historine antike te Izraelit qe eshte shkruar e rishkruar edhe tre -kater here po nga i njejti studjues. Dhe ne pergjithesi keta studjues jane prifterinj,por edhe keta kur vjen puna qe te argumentojne nje kontekst historik nuk mundet te anashkalojne provat dhe faktet historike qe zbulohen.

  Studimi i Biblies nuk eshte nje "hadit" qe tha Ky keshtu se e ka degjuar nga Ai dhe Ai e ka degjuar nga Ay qe ishte deshmitar kur Ata i kishin degjuar nga Dikushi.


  Po te pyesni nje prift katolik,per nje fraze te nje profeti ne fillim do hapi nje liber historik,te shikoje se ne ēfar periudhe ka jetuar ky profet,sepse nuk eshte njesoj qe nje profet te ket jetuar ne kohen e Saulit ku kulti i Zotit dhe kuptimi i mbreterise kishte kuptim "tjeter",ku mbas Saulit vjen Davidi ku zgjerohet kjo mbreteri me ane te luftes dhe sjell "Zotin" (Yahveh) ne tende ne Jeruzalem dhe mbas Davidit vjen Salomoni qe ne pergjithesi mbreteria e tij nuk eshte e bazuar tek lufta,nderton tempullin etj etj dhe mbas tije kjo mbreteri ndahet ne mbreterine e Judes dhe ne mbretrine e Izraelit dhe te dyja keto jane ne lufte midis tyre per shum vite,me gjithe mbreterite te medha e te vogla autonome te kohes qe zmadhohen ose pushtohen simbas kohes.

  Kjo per te thene qe fjala e nje profeti,qe shum njerez fatkeqisht e ngaterojne me librin e shenjte dhe librin e shenjte me fjalen e Zotit,eshte vetem fjala e nje profeti e thene brenda ketij konteksti historik. Kur populli o mbreteria do shkojne ne lufte ne pergjithsi profeti do flasi per luften,kur profeti duhet te flasi per ligjin flet per ligjin e me radhe.Natyrisht sa me e madhe te ishte mbreteria aq edhe me i madh ishte numuri i racave dhe besimeve te ndryshme.

  Kush ishin keta profet ? Ishin udheheqes popullor,fisi,tribuje o edhe mbreterie. Siē shkruajne dhe vet librat fetare,profeti o edhe profetet sepse kane egzistuar dhe grupe profetesh,dalloheshin nga veshja.Jepnin pergjigje me ane te dijes dhe benin dhe parashikime, ne grup o veēanerisht. Shume nga keta vinin ne ekstazi nga muzika dhe kercimi. Shume nga keta vet populli i quante te ēmendur dhe shume talleshin me keta. Ne pergjithesi kishin rolin patriotik,shume ishin dhe fanatik,ndiqnin ushterine edhe ne fushat e betejes. Pra kishin kryesisht nje rol frymzimi ushtarak. Vet Elisa o Eliseu quhej "Karro i Izraelit dhe kavaleria e tije".

  Pra roli i tyre ishte pothuajse politik,natyrisht si mbashkmbajtes te fese dhe tradites fetare. Per shpirt te patriotizmit shume nga keta pranuan dhe mbreterine dhe trshgimerine e saje qe ishte ne kundershtim edhe me traditen fetare. Shume mbreter u udheheqes simbas trdites zgjidheshin nga vete keta profet. Pra ishin keta profet qe ne emer te Zotit zgjidhnin udheheqesin e popullit,dhe natyrisht ne kohe lufte nuk zgjidhnin ndonje qe nuk dinte te luftonte.

  Pastaj simbas kontekstit historik sa me e forte te ishte mbreteria aq me pak force kishte fjala e profetit. Ka shume mbreter qe edhe ne kundershtim me profetet vendosen kultet pagane,ne pergjithsi per mbretereshat qe martonin qe u perkisnin kulteve te tjera besimi. Ne shum raste keto kulte pagane qe ishin jashte tradites behen dhe kulte ufiēale.

  Pra dhe vete profetet i pershtateshin kohes,natyrisht qe me profetet edhe kulti i besimit, qe nuk mundet te ket qene i njejte por per sa ishte e mundur ndryshonte ose i pershtatej kohes.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga SERAFIM DILO : 14-01-2017 mė 14:23

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  23-12-2016
  Postime
  44
  Faleminderit
  14
  2 falenderime nė 2 postime

  Pėr: Dhuna dhe terrori ne Bibel - a eshte ky krishterimi i vertete (qe na fshehin disa te krishtere)

  A nuk Bibla ajo qe predikon ardhjen e Krishtit? Dhe si kusht per ardhjen e tij , ven rindertimin e tempullit te trete te Solomonit ( Sulejmanit A.S.) ?
  Dhe jo vetem te ndertohet po duhet edhe te shkaterohet !!! Kete budallallek predikon Bibla, terrozirem ne shkalle super te larte !!!
  Pikerisht nga kjo pikepamje Biblike, rrjedh edhe perkrahja qe kane cifutet nga ana e te krishtereve , te mjeret cifut, harrojne te ngratet se sipas te krishtereve , kur do te kthehet Krishti ne Toke, do te bej sapun Krishti me ato, sapun .
  Po nejse , te krishteret besojne ne kuaj magjike, nuk cuditem fare qe besojne edhe ne keto prallat e alrte permendura.

  Me Respekt

  Nderi i Universit

 6. #6
  Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
  Anėtarėsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Napoli,Italy
  Mosha
  48
  Postime
  5,397
  Faleminderit
  393
  249 falenderime nė 213 postime

  Pėr: Dhuna dhe terrori ne Bibel - a eshte ky krishterimi i vertete (qe na fshehin disa te krishtere)

  Citim Postuar mė parė nga NderiUniversit Lexo Postimin
  A nuk Bibla ajo qe predikon ardhjen e Krishtit? Dhe si kusht per ardhjen e tij , ven rindertimin e tempullit te trete te Solomonit ( Sulejmanit A.S.) ?
  Dhe jo vetem te ndertohet po duhet edhe te shkaterohet !!! Kete budallallek predikon Bibla, terrozirem ne shkalle super te larte !!!
  Qysh qysh, mazllem, shkaterrimi i nje tempulli na qenka "terrorizem i shkalles se larte"???
  Mazllem, pse muslimanet ndertuan xhamine mbi germadhat e tempollit te Salomonit ne Jeruzalem?!


  Pikerisht nga kjo pikepamje Biblike, rrjedh edhe perkrahja qe kane cifutet nga ana e te krishtereve , te mjeret cifut, harrojne te ngratet se sipas te krishtereve , kur do te kthehet Krishti ne Toke, do te bej sapun Krishti me ato, sapun .
  Mazllem, ti harron se qe Muhamed gjakatari ai qe beri gjenocidine pare ēifut ne histori....kasapi Muhamed preu koka ēifutesh dy dite rresht ne Medine!!
  E merhumi leh kunder ēdo gjeje qe s'eshte harape(islame).....epo, dudum, s'ke ē'i thua!!
  Po nejse , te krishteret besojne ne kuaj magjike, nuk cuditem fare qe besojne edhe ne keto prallat e alrte permendura.
  ....ahahahahah....leh mazllemi kunder kuajve....preferon gomeret fluturues te Muhamed harapit!!
  Meqe ra fjala, ku ke lexuar ne Bibel per keta kuajt magjike, ti menderja e universit???1
  Jarigas

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  23-12-2016
  Postime
  44
  Faleminderit
  14
  2 falenderime nė 2 postime

  Pėr: Dhuna dhe terrori ne Bibel - a eshte ky krishterimi i vertete (qe na fshehin disa te krishtere)

  Citim Postuar mė parė nga jarigas Lexo Postimin
  Qysh qysh, mazllem, shkaterrimi i nje tempulli na qenka "terrorizem i shkalles se larte"???
  Mazllem, pse muslimanet ndertuan xhamine mbi germadhat e tempollit te Salomonit ne Jeruzalem?!


  Mazllem, ti harron se qe Muhamed gjakatari ai qe beri gjenocidine pare ēifut ne histori....kasapi Muhamed preu koka ēifutesh dy dite rresht ne Medine!!
  E merhumi leh kunder ēdo gjeje qe s'eshte harape(islame).....epo, dudum, s'ke ē'i thua!!
  ....ahahahahah....leh mazllemi kunder kuajve....preferon gomeret fluturues te Muhamed harapit!!
  Meqe ra fjala, ku ke lexuar ne Bibel per keta kuajt magjike, ti menderja e universit???1
  Me qe ra fjala e kuajve magjik ne Bibel, lexe me posht dudum lexo me posht !

  Numbers 23:22 God brought them out of Egypt; he hath as it were the strength of an unicorn.

  Numbers 24:8 God brought him forth out of Egypt; he hath as it were the strength of an unicorn: he shall eat up the nations his enemies, and shall break their bones, and pierce them through with his arrows.

  Deuteronomy 33:17 His glory is like the firstling of his bullock, and his horns are like the horns of unicorns: with them he shall push the people together to the ends of the earth: and they are the ten thousands of Ephraim, and they are the thousands of Manasseh.

  Job 39:9 Will the unicorn be willing to serve thee, or abide by thy crib?

  Job 39:10 Canst thou bind the unicorn with his band in the furrow? or will he harrow the valleys after thee?

  Psalm 22:21 Save me from the lion's mouth: for thou hast heard me from the horns of the unicorns.

  Psalm 29:6 He maketh them also to skip like a calf; Lebanon and Sirion like a young unicorn.

  Psalm 92:10 But my horn shalt thou exalt like the horn of an unicorn: I shall be anointed with fresh oil.

  Isaiah 34:7 And the unicorns shall come down with them, and the bullocks with the bulls; and their land shall be soaked with blood, and their dust made fat with fatness.  Dhe pret ti qe muslimani te konvertohet dhe te besoj keto budallalleqe ?!! Ke me prit edhe shum gjate, jo 10 vite qe keni harxhuar me propagande anti islamike, miliona vite me prit , prap nuk i kovertoni muslimanet me besu keto idiotizma te Bibles !

  Me Respekt
  Nderi i Universit

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,155
  Faleminderit
  434
  522 falenderime nė 440 postime

  Pėr: Dhuna dhe terrori ne Bibel - a eshte ky krishterimi i vertete (qe na fshehin disa te krishtere)

  Me shum propabilitet Unicorns,qe ne shqip duhet te jete edhe se nuk egziston "njebrireshi" o "kali me nje bri",por qe siē duket edhe anglisht nuk egziston se eshte mare nga latinishtja a diēka e tille unum-nje dhe corno-bri..Duhet te jete nje perkthim gabim; nga ebraishtja ne greqisht,nga greqishtja ne latinisht ose dhe nga latinishtja ne anglisht.

  Ne ebraisht eshte Re'em a reem,qe do te thote egersire-kafsh a diēka e tille. Po te futemi ne kete kontekst edhe perkthimi i Bibles ka nje kuptim,sepse Unicorn simbolizon te pakten nga ana figurative-simbolike,bukurin,elegancen e te tjerat me radhe. Pra si perkthim unicorns nuk ka kuptim. Ka kuptim kur me "Reem" vargjet biblike simbolizojn forcen-egersin.

  Pra Reem qe eshte perkthyer ne greqisht monoceros,dhe si perkthim greqisht nuk ka dyshim qe flitet per nje kafsh me nje bri,eshte nje gabim i te "Shtatedhjeteve" qe ishin ebrenjt qe e perkthyen Biblen ne greqisht. Ku me vone ky Reem u zevendesua simbas fantazis me Unicorns,rinocerontin edhe buallin e eger.

  Keshtu qe edhe librat fetare perveē mitologjise mbajne edhe gabimet si ne kuptim si edhe ne perkthim,sepse po te ishte ndryshe nuk do ishin libra antik dhe fetar.

 9. #9
  Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
  Anėtarėsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Napoli,Italy
  Mosha
  48
  Postime
  5,397
  Faleminderit
  393
  249 falenderime nė 213 postime

  Pėr: Dhuna dhe terrori ne Bibel - a eshte ky krishterimi i vertete (qe na fshehin disa te krishtere)

  Citim Postuar mė parė nga NderiUniversit Lexo Postimin
  Me qe ra fjala e kuajve magjik ne Bibel, lexe me posht dudum lexo me posht !

  Numbers 23:22 God brought them out of Egypt; he hath as it were the strength of an unicorn.

  Numbers 24:8 God brought him forth out of Egypt; he hath as it were the strength of an unicorn: he shall eat up the nations his enemies, and shall break their bones, and pierce them through with his arrows.

  Deuteronomy 33:17 His glory is like the firstling of his bullock, and his horns are like the horns of unicorns: with them he shall push the people together to the ends of the earth: and they are the ten thousands of Ephraim, and they are the thousands of Manasseh.

  Job 39:9 Will the unicorn be willing to serve thee, or abide by thy crib?

  Job 39:10 Canst thou bind the unicorn with his band in the furrow? or will he harrow the valleys after thee?

  Psalm 22:21 Save me from the lion's mouth: for thou hast heard me from the horns of the unicorns.

  Psalm 29:6 He maketh them also to skip like a calf; Lebanon and Sirion like a young unicorn.

  Psalm 92:10 But my horn shalt thou exalt like the horn of an unicorn: I shall be anointed with fresh oil.

  Isaiah 34:7 And the unicorns shall come down with them, and the bullocks with the bulls; and their land shall be soaked with blood, and their dust made fat with fatness.
  Pra, nga tere debati mbi egersine e Islamit si fe dhe Muhamedit si kriminel, ty te ka mbet sahati ke "kuajt magjike" te Bibles??!
  Islami vazhdon te derdhe gjak edhe sot e kesaj dite, ndersa keta "kuajt magjike" qe kaq shume te pelqekan, mazllem, nuk kane vrare njeri!!
  Sidoqofte, meqe ti si mazllem e sternip i Ismailit e ke per natyre te jesh si gomari i eger, po te bej te njohur se egzistojne ne natyre kafshet "njebrireshe" e njera prej tyre eshte edhe rinoceronti i bardhe aziatik, ani se ne Bibelbehet fjale per buallin e eger qe siē e ka shpjeguar me se miri Serafimi me lart, eshte perkthyer gabim nga fjala origjinale "re'em"!!
  Plus qe ne biblat ne italisht dhe shqip, flitet gjithmone per buallin e eger!!
  Tashi, meqe une nje "kale" menje bri e kam pare dhe e quajme rinoceront ne boten tone te civilizuar, a me thua dot nese ke pare ndonje "burak" ne boten tende islame e meqe je kaq mazzlem, na tregon dot ndryshimin midis besimit ne nje "kale njebriresh" dhe nje "gomari fluturues"???!

  Dhe pret ti qe muslimani te konvertohet dhe te besoj keto budallalleqe ?!! Ke me prit edhe shum gjate, jo 10 vite qe keni harxhuar me propagande anti islamike, miliona vite me prit , prap nuk i kovertoni muslimanet me besu keto idiotizma te Bibles !
  Ne fakt,muslimanet nuk konvertohen nga mahnitja per "kuajt magjike", por nga lebetia e tmerreve qe predikon Islami dhe profeti i tij kriminel e pedofil!!
  Te mjafton te besh nje kerkim ne Google per te pare se sa organizata ex-mazllemash ke ne Amerike...e sa per Shqiperine ,po te mos ishin paret e harapeve dhe kercenimet e turqve, sot s'do ti gjeje me shume se 1000 mazllema!!!

  Tjeta pasues i meNderit te Universit!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga jarigas : 17-01-2017 mė 08:02
  Jarigas

 10. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  23-12-2016
  Postime
  44
  Faleminderit
  14
  2 falenderime nė 2 postime

  Pėr: Dhuna dhe terrori ne Bibel - a eshte ky krishterimi i vertete (qe na fshehin disa te krishtere)

  Citim Postuar mė parė nga jarigas Lexo Postimin
  Pra, nga tere debati mbi egersine e Islamit si fe dhe Muhamedit si kriminel, ty te ka mbet sahati ke "kuajt magjike" te Bibles??!
  Islami vazhdon te derdhe gjak edhe sot e kesaj dite, ndersa keta "kuajt magjike" qe kaq shume te pelqekan, mazllem, nuk kane vrare njeri!!
  Sidoqofte, meqe ti si mazllem e sternip i Ismailit e ke per natyre te jesh si gomari i eger, po te bej te njohur se egzistojne ne natyre kafshet "njebrireshe" e njera prej tyre eshte edhe rinoceronti i bardhe aziatik, ani se ne Bibelbehet fjale per buallin e eger qe siē e ka shpjeguar me se miri Serafimi me lart, eshte perkthyer gabim nga fjala origjinale "re'em"!!
  Plus qe ne biblat ne italisht dhe shqip, flitet gjithmone per buallin e eger!!
  Tashi, meqe une nje "kale" menje bri e kam pare dhe e quajme rinoceront ne boten tone te civilizuar, a me thua dot nese ke pare ndonje "burak" ne boten tende islame e meqe je kaq mazzlem, na tregon dot ndryshimin midis besimit ne nje "kale njebriresh" dhe nje "gomari fluturues"???!
  Ne fakt,muslimanet nuk konvertohen nga mahnitja per "kuajt magjike", por nga lebetia e tmerreve qe predikon Islami dhe profeti i tij kriminel e pedofil!!
  Te mjafton te besh nje kerkim ne Google per te pare se sa organizata ex-mazllemash ke ne Amerike...e sa per Shqiperine ,po te mos ishin paret e harapeve dhe kercenimet e turqve, sot s'do ti gjeje me shume se 1000 mazllema!!!

  Tjeta pasues i meNderit te Universit!
  Nuk e di se kush eshte gomar, une ose ti !!
  Une jam njeri racional, besoj ne menyre racionale , ndersa ti , ti je kerbacor, beson si puna e kerbacorit, njeqelizor.
  Ti edhe do te besojsh ne shkence , edhe do te besojsh ne Bibel!!! Keto te dyja paramec, kane nda rruge qe nga lindja e krishterimit, nuk bashkohen prap, KURRE!!!
  Ti beson se Toka u kriju e para e pastaj cdo gje tjeter! Beson ne Bibel, e Bibla kete thote " Ne fillim ishte erresire, dhe Hyji urdheroi qe te formohet Toka, dhe shpirti i hyjit notonte neper ujera. Dita e pare, paramec, sipas Bibles.
  Nga erdhen ujerat , paramec? Cu be me universin, dmth Toka e para, e pastaj objektet tjera?!! Pastaj dita number dy, Hyji urdheroi qe krijohet "drita" , nga erdhi drita . paramec ? Dielli u krijua ne diten e katert , paramec, sipas Bibles?!!!
  Ik ore bab, shko lexo, ndoshta do te ndritet koka dhe do shikojsh se je duke mbrojtur nje liber qe nuk mbrohet dot !!!
  Tani sa i perket fjales "unicorn" kal magjik, dmth deri para 50 viteve perkthimi ishte tamam, sot pasi qe ai qe beson ne unicors, quhet i marre, na paska qene perkthim gabim!
  Dmth ndryshomi Biblen sipas kohes , dale se ne kete shekeul , u vertetua se kuajt magjike nuk eksitojne, do themi se paska qene perkthim i gabuar, neser do zbulohet dicka tjeter , do thoni perseri , perkthim i gabuar. Si duket keto perkthimet e gabuara tek te krishteret nuk paskan fund!!!
  Dhe si per fund paramec, nqs se mbron Biblen, mos tete degjoj se thua se Toka eshte me e vjeter se 5800 vite okay !!! Kete thot Bibla, Toka na paska qene e vjeter 5800 vite, e Dielli tre, dite me i ri se Toka!!!

  Have a good Day now, paramec.

  Me Respekt
  Nderi i Universit

  P.S. Mos u zemero qe te kam thir paramec, fundja ti me ofendove i pari!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga NderiUniversit : 17-01-2017 mė 20:39

 11. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  23-12-2016
  Postime
  44
  Faleminderit
  14
  2 falenderime nė 2 postime

  Pėr: Dhuna dhe terrori ne Bibel - a eshte ky krishterimi i vertete (qe na fshehin disa te krishtere)

  Citim Postuar mė parė nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Me shum propabilitet Unicorns,qe ne shqip duhet te jete edhe se nuk egziston "njebrireshi" o "kali me nje bri",por qe siē duket edhe anglisht nuk egziston se eshte mare nga latinishtja a diēka e tille unum-nje dhe corno-bri..Duhet te jete nje perkthim gabim; nga ebraishtja ne greqisht,nga greqishtja ne latinisht ose dhe nga latinishtja ne anglisht.

  Ne ebraisht eshte Re'em a reem,qe do te thote egersire-kafsh a diēka e tille. Po te futemi ne kete kontekst edhe perkthimi i Bibles ka nje kuptim,sepse Unicorn simbolizon te pakten nga ana figurative-simbolike,bukurin,elegancen e te tjerat me radhe. Pra si perkthim unicorns nuk ka kuptim. Ka kuptim kur me "Reem" vargjet biblike simbolizojn forcen-egersin.

  Pra Reem qe eshte perkthyer ne greqisht monoceros,dhe si perkthim greqisht nuk ka dyshim qe flitet per nje kafsh me nje bri,eshte nje gabim i te "Shtatedhjeteve" qe ishin ebrenjt qe e perkthyen Biblen ne greqisht. Ku me vone ky Reem u zevendesua simbas fantazis me Unicorns,rinocerontin edhe buallin e eger.

  Keshtu qe edhe librat fetare perveē mitologjise mbajne edhe gabimet si ne kuptim si edhe ne perkthim,sepse po te ishte ndryshe nuk do ishin libra antik dhe fetar.
  E kujptoj qe sot ky perkthim per shumican e krishereve nuk ka kuptim , dhe se tani shumica e qyajne perkthim te gabur, por ama une ato vargje i mora nga KJV Bible. E kjo Bibel deri von vone eshte konsideruar si Bibla me e perkryer. Pse ky perkthim nuk u pengonte krishtereve psh para 50 viteve, ose para 100 viteve, po u pengon sot ?

  ME Respekt
  Nderi i Universit

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,155
  Faleminderit
  434
  522 falenderime nė 440 postime

  Pėr: Dhuna dhe terrori ne Bibel - a eshte ky krishterimi i vertete (qe na fshehin disa te krishtere)

  Qenke nje-ēik interesant ti NderiUniversit ! Dhe interesant te ben mosdituria fetare.

  Bibia o Bibla e vjeter,edhe se krishteret duan ta paraqesin si Librin e tyre... : Nuk eshte liber i shkruar nga krishterimi. Eshte liber i shkruar nga ebrenjte.

  Pse ky perkthim pengonte para 50 o 500 vjetesh dhe sot pengon eshte diskutimi i gjate por i thjeshte per tu kuptuar.

  Kristianizmi ka evoluar,ka kaluar neper rrjeten e shkences,historise-filozofize. Po te lexosh Volterin, Niēen e me radhe mundet edhe te kuptosh diēka mbi kete evolucion kulturor,mbi mendim dhe lirine e mendimit. Po nuk kuptove lirine e mendimit nuk do kuptosh as kulturen e dijes dhe as kulturen e Perendimit, qe do apo nuk do kristianizmi eshte i detyruar ti pershtatet.

 13. #13
  Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
  Anėtarėsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Napoli,Italy
  Mosha
  48
  Postime
  5,397
  Faleminderit
  393
  249 falenderime nė 213 postime

  Pėr: Dhuna dhe terrori ne Bibel - a eshte ky krishterimi i vertete (qe na fshehin disa te krishtere)

  Citim Postuar mė parė nga NderiUniversit Lexo Postimin
  Nuk e di se kush eshte gomar, une ose ti !!
  Une jam njeri racional, besoj ne menyre racionale , ndersa ti , ti je kerbacor, beson si puna e kerbacorit, njeqelizor.
  nje njeri racional beson ne nje profet qe fluturon mbi gomar???!....ahahahahahhaah.....epo, ē'ju ben pershesh trurin Kurani juve....
  Ti edhe do te besojsh ne shkence , edhe do te besojsh ne Bibel!!! Keto te dyja paramec, kane nda rruge qe nga lindja e krishterimit, nuk bashkohen prap, KURRE!!!
  Faktet tregojne se tere shkencetaret e periudhes se krishtere, besonin ne Bibel
  Ndersa ne Shkence nuk "besohet", mazllem, pasi ne perkufizim fjala shkence nuk lejon vend per "besim" ne te!!
  Ti beson se Toka u kriju e para e pastaj cdo gje tjeter! Beson ne Bibel, e Bibla kete thote " Ne fillim ishte erresire, dhe Hyji urdheroi qe te formohet Toka, dhe shpirti i hyjit notonte neper ujera.
  Dita e pare, paramec, sipas Bibles.
  Jo, mazllem, sipas Bibles ne fillim ishte Fjala(qe sipas Kuranit eshte Jezu Krishti).....shko lexo pak librin harap, mazllem!
  Nga erdhen ujerat , paramec? Cu be me universin, dmth Toka e para, e pastaj objektet tjera?!! Pastaj dita number dy, Hyji urdheroi qe krijohet "drita" , nga erdhi drita . paramec ? Dielli u krijua ne diten e katert , paramec, sipas Bibles?!!!
  Nga erdhi Allahu, mazllem???!
  Ik ore bab, shko lexo, ndoshta do te ndritet koka dhe do shikojsh se je duke mbrojtur nje liber qe nuk mbrohet dot !!!
  Ne fakt, mazllem, nuk jam duke mbrojtur asgje....je ti qe sulmon librin e shenjte te nje feje tjeter!!!
  Une po perpiqem vetem te te laj kryt....por siē thote populli, me i la kryt gamorit, harxhon ujin dhe sapunin..!
  Tani sa i perket fjales "unicorn" kal magjik, dmth deri para 50 viteve perkthimi ishte tamam, sot pasi qe ai qe beson ne unicors, quhet i marre, na paska qene perkthim gabim!
  ...ahahahahahah....ēfare magjish i pershkruhen ketyre "kuajve" ne Bibel, mazllem???!
  Dmth ndryshomi Biblen sipas kohes , dale se ne kete shekeul , u vertetua se kuajt magjike nuk eksitojne, do themi se paska qene perkthim i gabuar, neser do zbulohet dicka tjeter , do thoni perseri , perkthim i gabuar. Si duket keto perkthimet e gabuara tek te krishteret nuk paskan fund!!!
  Si s'egzistojne kuajt magjike, mazllem???! Pse, me ēfare flutoroi profeti yt???!....aha, ishte "gomar magjik" ai.....yt, mazllem!!!
  Dhe si per fund paramec, nqs se mbron Biblen, mos tete degjoj se thua se Toka eshte me e vjeter se 5800 vite okay !!! Kete thot Bibla, Toka na paska qene e vjeter 5800 vite, e Dielli tre, dite me i ri se Toka!!!
  ......ahahahhahahah...mazllem, si e shpjegon faktin se pikerisht ne kulturen judeo-kristiane u bene tere keto zbulime qe thua zotrote, ndersa ju mazllemat jeni akoma ne erresire te plote???!

  Have a good Day now, paramec.
  Edhe paramecin e zbuluan te krishteret, mazllem!!...ahahahahah...shko e pi pak ilacin qe keshillon Muhamedi, shurren e devese, se ndoshta edhe sherohesh!!
  P.S. Mos u zemero qe te kam thir paramec, fundja ti me ofendove i pari!
  Nuk me fyen dot nje mazllem mua, ndonese dudum si puna jote!!(kur te duash te dish kuptimin e dudumit, pyet nje te krishtere, se me Kuran e ke te urdheruar)
  Jarigas

 14. #14
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  23-12-2016
  Postime
  44
  Faleminderit
  14
  2 falenderime nė 2 postime

  Pėr: Dhuna dhe terrori ne Bibel - a eshte ky krishterimi i vertete (qe na fshehin disa te krishtere)

  Citim Postuar mė parė nga jarigas Lexo Postimin
  nje njeri racional beson ne nje profet qe fluturon mbi gomar???!....ahahahahahhaah.....epo, ē'ju ben pershesh trurin Kurani juve....
  Faktet tregojne se tere shkencetaret e periudhes se krishtere, besonin ne Bibel
  Ndersa ne Shkence nuk "besohet", mazllem, pasi ne perkufizim fjala shkence nuk lejon vend per "besim" ne te!!
  Nga erdhi Allahu, mazllem???!
  Ne fakt, mazllem, nuk jam duke mbrojtur asgje....je ti qe sulmon librin e shenjte te nje feje tjeter!!!
  Une po perpiqem vetem te te laj kryt....por siē thote populli, me i la kryt gamorit, harxhon ujin dhe sapunin..!
  ...ahahahahahah....ēfare magjish i pershkruhen ketyre "kuajve" ne Bibel, mazllem???!
  Si s'egzistojne kuajt magjike, mazllem???! Pse, me ēfare flutoroi profeti yt???!....aha, ishte "gomar magjik" ai.....yt, mazllem!!!
  ......ahahahhahahah...mazllem, si e shpjegon faktin se pikerisht ne kulturen judeo-kristiane u bene tere keto zbulime qe thua zotrote, ndersa ju mazllemat jeni akoma ne erresire te plote???!

  Edhe paramecin e zbuluan te krishteret, mazllem!!...ahahahahah...shko e pi pak ilacin qe keshillon Muhamedi, shurren e devese, se ndoshta edhe sherohesh!!
  Nuk me fyen dot nje mazllem mua, ndonese dudum si puna jote!!(kur te duash te dish kuptimin e dudumit, pyet nje te krishtere, se me Kuran e ke te urdheruar)
  Paramec profeti nuk ka fluturuar me asgje okay, une nuk e di se nga i merr ti keto informata, po i ke te gabuara more kerbacor!
  Edhe me u bazu ne hadithe , se ne Kuran kjo puna e fluturimit, nuk permendet aspak, por edhe ne hadithe me u bazu more paramec, profeti kurre nuk e ka lene Token okay. Ai fluturimi qe i refferohesh ti ka qene vetem nje ender e tij, asgje me shum !
  Have a good day now paramec!

 15. #15
  Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
  Anėtarėsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Napoli,Italy
  Mosha
  48
  Postime
  5,397
  Faleminderit
  393
  249 falenderime nė 213 postime

  Pėr: Dhuna dhe terrori ne Bibel - a eshte ky krishterimi i vertete (qe na fshehin disa te krishtere)

  Citim Postuar mė parė nga NderiUniversit Lexo Postimin
  Paramec profeti nuk ka fluturuar me asgje okay, une nuk e di se nga i merr ti keto informata, po i ke te gabuara more kerbacor!
  Edhe me u bazu ne hadithe , se ne Kuran kjo puna e fluturimit, nuk permendet aspak, por edhe ne hadithe me u bazu more paramec, profeti kurre nuk e ka lene Token okay. Ai fluturimi qe i refferohesh ti ka qene vetem nje ender e tij, asgje me shum !
  Have a good day now paramec!
  Aha, tashi u struke nen Kuran dhe e hodhe ne hale Hadithin, mazllem....ahahahahahah.....ja ashtu mazllem, siē te ka hije!!
  TAshi, nje pyetje lind ketu: Cila eshte proa per ty si mazllem, se Kurani nuk eshte veēse nje enderr e Muhamedit(epileptikut analfabet)??!
  Jarigas

 16. #16
  Updating.... Maska e Wordless
  Anėtarėsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,175
  Faleminderit
  12
  198 falenderime nė 164 postime

  Pėr: Dhuna dhe terrori ne Bibel - a eshte ky krishterimi i vertete (qe na fshehin disa te krishtere)

  Nderi Universit mė pėlqen ky emėr .

  P.s sa pėr temėn merre me lėng se mishi........
  Ky shtet ėshtė ky qė ėshtė sepse qytetarėt tanė janė kėta qė janė !

 17. #17
  Peace and love
  Anėtarėsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,900
  Faleminderit
  122
  65 falenderime nė 61 postime

  Pėr: Dhuna dhe terrori ne Bibel - a eshte ky krishterimi i vertete (qe na fshehin disa te krishtere)

  Ai qe eshte besimtar i vertete thjeshte beson dhe nuk meret me besimet e te tjereve.Perkundrazi,nje besimtar i vertete duke e ditur rendesine e fese per veten e vet,atehere do ta respektoje edhe besimin e dikujt tjeter. Keto idiotesira se kjo fe eshte me e mire e kjo me e keqe jane injorance ne rastin me te mire dhe dashakeqesi ne rastin me te keq.
  Nje hoxhe nga Gjakova ne vitet 40 thoshte se nje qilim eshte i teri ndertuar nga i njejti material,por ngjyrat i ka te ndryshme. Materiali eshte atdheu,ndersa ngjyrat jane besimet e ndryshme ne bote.

 18. #18
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Anėtarėsuar
  01-12-2006
  Vendndodhja
  Guinea
  Postime
  6,436
  Faleminderit
  415
  144 falenderime nė 138 postime

  Pėr: Dhuna dhe terrori ne Bibel - a eshte ky krishterimi i vertete (qe na fshehin disa te krishtere)

  Citim Postuar mė parė nga murik Lexo Postimin
  Ai qe eshte besimtar i vertete thjeshte beson dhe nuk meret me besimet e te tjereve.Perkundrazi,nje besimtar i vertete duke e ditur rendesine e fese per veten e vet,atehere do ta respektoje edhe besimin e dikujt tjeter. Keto idiotesira se kjo fe eshte me e mire e kjo me e keqe jane injorance ne rastin me te mire dhe dashakeqesi ne rastin me te keq.
  Nje hoxhe nga Gjakova ne vitet 40 thoshte se nje qilim eshte i teri ndertuar nga i njejti material,por ngjyrat i ka te ndryshme. Materiali eshte atdheu,ndersa ngjyrat jane besimet e ndryshme ne bote.
  D.m.th. sipas teje sqenka rendesi ne pyetjen se bota a eshte krijuar nga Perendia apo eshte krijuar vetvetiu?
  Nuk qenka me rendesi se a u Ringjall Jezusi pas kryqizimit apo nuk u ringjall?
  Nuk qenka me rendesi se a beri seks Muhamedi me nje vajze 6 vjecare apo nuk beri?

  Keto fe qe gjenden sot ne Shqiperi nuk i kane ndihmuar asgje shqiptareve dhe duke shprehur tolerance ndaj tyre shqiptaret nuk perfitojne asgje. Me apo pa to shqiptaret kane bashkejetuar. Ne Kohen e komunizmit nuk ka patur fe por shqiptaret perseri nuk jane vrare per fe. Shqiptaret fene e kane tradite asgje me shume, po te ishte e kunderta komunizmi kurre nuk do te mund te imponohej ne Shqiperi gjate shekullit te kaluar.
  Islami, ortodoksizmi e ateizmi nuk i kane ndihmuar asgje shqiptareve me apo pa keto fe shqiptaret kane jetuar. Kush mendon keshtu si ti eshte shume relativist dhe per te nuk ka kurrfare rendesie e verteta. Te gjitha argumentet jane se kjo bote ne te cilen jetojme me te vertete eshte krijuar nga 'dikush', me gjase nga nje qenie mbi natyrore.

  Besimi se Jezusi u kryqezua per mekatet tona dhe se me ane te Tij jemi te shpetuar eshte jo vetem besimi me i mire qe mund ta kemi, (jo si shqiptare por se pari si njerez) por eshte edhe i vertete. Nese kjo eshte e vertete atehere islami e ateizmi bien ne humnere. Por po e zeme se kjo s'eshte e vertete por perseri islami dhe ateizmi shqiptareve nuk do te u ndihmonin asgje, islami perseri do te ishte nje fe e themeluar nga nje pedofil dhe ateizmi do te shihej si nje teori pseudo shkencore.
  Kjo filozofi relativiste qe mbizoteron sot ne 90% te shqiptareve thote se cka eshte e vertete s'ka rendesi.
  Ne anen tjeter nese ne besimin ne Jezusin spaska xhihad, prerje te kokave dhe hudhje te njerezve nga ndertesat 5-6 kateshe me akuza fallse, besim se kur te vdesin njerezit ne parajse do te martohen, martese me femije 9 vjecare, atehere ky besim qenka me i mire se islami. Perse une nuk kam te drejte te u them shqiptareve se ky besim eshte me i mire se islami dhe ateizmi ndersa ateistet dhe myslimanet mund ta thone se besimi i tyre eshte me i mire dhe me i vertete se krishterimi. Ju s'mund te iu perzini njerezve se cfare zgjedhin te besojne dhe secili ka te drejte te ofroje argumente dhe kunder argumente per besimin e tij dhe per besimin e te tjereve. Edhe nese krishterimi eshte krejt besim i rreme perseri do te ishte besim me i mire se islami dhe ateizmi sepse boll qe ky besim nuk meson shqiptaret te shkojne te terrorizojne njerezit ne vende tjera dhe nuk i meson shqiptaret se bota u krijua vetvetiu nga asgjeja.

  Nuk eshte njejte sikur te ndiqet e verteta e sikur te ndiqet e kota apo e genjeshterta. Kurre ska qene e kurre nuk do te jete njejte. Nese nje ndertese eshte duke u kallur nuk eshte njejte sikur ti qendrove ne ate ndertese apo sikur qe ti u largove nga ajo ndertese. Nese ti qellon ne ate ndertese perse ik qe te mbijetosh pasi cfare do veprimi qe te merr na qenka I njejte?! Nese juve s'ju pelqen krishterimi dhe nuk deshironi te shpetoheni dhe deshironi te mbani besimet e traditat e juaja fetare nuk ka asgje te keqe ne te, por nuk keni te drejte te ia impononi shqiptareve te tjere ate botekuptim tuajin shpesh here me nje armiqesi te papare ndaj te krishtereve dhe besimit te tyre. Te gjithe shqiptaret meritojne te shohin dhe t'i njohin argumentat per Jezusin. Ne ceshtjen se a do ta refuzojne Jezusin apo do ta pranojne nuk do te mund te kete imponim dhe presion nga te tjeret, sidomos jo nga njerez te kote si disa myslimane dhe ateiste te ketij forumi qe jane llumi idiot i kombit shqiptar.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga mesia4ever : 13-02-2017 mė 23:30

 19. #19
  Peace and love
  Anėtarėsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,900
  Faleminderit
  122
  65 falenderime nė 61 postime

  Pėr: Dhuna dhe terrori ne Bibel - a eshte ky krishterimi i vertete (qe na fshehin disa te krishtere)

  Rendesi ka qe ti beson doktrinen ose filozofine e nje feje dhe i le te tjeret te besojne ose te mos besojne. Ndryshe i bie te jesh nje sektar,nje militant,nje misionar apo rrogetar. feja ne kuptimin filozofik nuk demton njeri. feja ne duart e injorances eshte katastrofike.

 20. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar murik pėr postimin:

  NderiUniversit (04-09-2017)

 21. #20
  Peace and love
  Anėtarėsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,900
  Faleminderit
  122
  65 falenderime nė 61 postime

  Pėr: Dhuna dhe terrori ne Bibel - a eshte ky krishterimi i vertete (qe na fshehin disa te krishtere)

  njerezia kane jetuar edhe para krishterimit. Jeta ne toke ka me shume se 6 mije vjet. Apo je nga ata qe besojne literalisht se toka u krijua ne 6 dite 24 oreshe?

 22. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar murik pėr postimin:

  NderiUniversit (04-09-2017)

Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •