Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 12
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Vinjol
  Antarsuar
  28-04-2002
  Vendndodhja
  Fier
  Postime
  1,540

  SHBA rrisin pranin ushtarake n Europn lindore, Pentagoni: Kontrast agresionit rus

  Shtetet e Bashkuara do t intensifikojn pranin e trupave t tyre n rajonin e Europs lindore, pr tiu prgjigjur agresivitetit t Rusis, kan deklaruar burime ushtarake

  Duke filluar nga viti i ardhshm, tre brigada luftarake amerikane t armatosura do t vendosen n vendet e rajonit.

  Korrespondenti diplomatik i BBC thot se, kjo nism do t jet prforcimi m domethns amerikan i NATO-s q nga rritja e tensioneve pr shkak t veprimeve t Rusis n Ukrain.

  Muajin e kaluar, Pentagoni njoftoi planet e tij pr t katrfishuar buxhetin pr mbrojtjen europiane n vitin 2017. Prania e shtuar e trupave do t rris kapacitetet e Shteteve t Bashkuara pr t kryer strvitje ushtarake n rajon.

  Plani tregon qasjen ton t fort dhe t balancuar pr t siguruar aleatt e NATO-s dhe partnert prball rritjes s agresionit rus n lindje t Europs dhe kudo tjetr, deklaroi gjenerali Philip Breedlove, komandant i trupave amerikane n Europ.

  Ai nnvizoi se, aleatt dhe partnert tan do t ken m shum kapacitete. Ata do t shohin n vendet e tyre nj prani n rritje t brigadave t armatosura me pajisjet m moderne, tha Breedlove.

  Sipas oficerit t lart t Ushtris s Shteteve t Bashkuara, do brigat do t patrulloj rajonin pr 9 muaj, para se t zvendsohet. Nj brigad prmban rreth 4.500 ushtar, t cilt do t jen t pajisur me automjete ushtarake dhe pajisje t tjera.

  Do t ket divizione n gjendje pr t luftuar nse dika ndodh, ka deklaruar ndrkoh nnsekretari i Mbrojtjes, Robert Work pr Wall Street Journal.

  / Top Channel  << po vjen anash lufta e 3 boterore >>
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Mos u mundo te behesh njeri i suksesshem por me mire te behesh i vlefshem..

 2. #2
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Antarsuar
  01-12-2006
  Vendndodhja
  Guinea
  Postime
  6,387

  Pr: SHBA rrisin pranin ushtarake n Europn lindore, Pentagoni: Kontrast agresionit rus

  I nderuar nuk do te kete L3B sepse Rusia tashme eshte zbrapsur. Si e kercenuan me sanksione menjehere nuk guxoi te hynte me thelle ne Ukraine ndersa te sulmohet nje anetar i NATO-s eshte rrezikshmeri e madhe qe madje as Putini nuk do te guxoje ta beje kete.

 3. #3

  Pr: SHBA rrisin pranin ushtarake n Europn lindore, Pentagoni: Kontrast agresionit rus

  Amerikanet ne kete periudhe jane bere si oficerat e kohes se Enverit,qe sido ti vinin bunkeret i kishin vene ne drejtimin e gabuar. Obama eshte bere si Rama qe bunkerin e ka ndertuar kundrejt Teatrit Kombetar.
  Lajmi i fundit ne Siri eshte se Cia dhe Pentagoni furnizojne me arme dy grupe te ndryshme qe luftojne kunder njeri -tjetrit. Keshtu qe nuk eshte habi qe rritja e pranise ne Europen Lindore te jete per te sulmuar Europen Perendimore.

  Bota dinte se bente,nuk ja dha kot mimin Nobel te paqes,si paralajmerim,tjeter se Obama e keqkuptoi si kercenim. Ne Lindjen e Mesme problemet i zgjidhi,tani i ka mbetur vetem Europa dhe Kuba.
  Ndryshuar pr her t fundit nga SERAFIM DILO : 30-03-2016 m 19:05

 4. #4
  Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
  Antarsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Napoli,Italy
  Mosha
  50
  Postime
  5,221

  Pr: SHBA rrisin pranin ushtarake n Europn lindore, Pentagoni: Kontrast agresionit rus

  Cfare idiotesirash....CIA dhe Pentagoni furnizokan arme.....pppfffffff.......edhe shqiptaret po u bekan me derdimene se majtistet evropiane!!!
  Jarigas

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-04-2006
  Vendndodhja
  Tirone
  Postime
  8,398

  Pr: SHBA rrisin pranin ushtarake n Europn lindore, Pentagoni: Kontrast agresionit rus

  Eshte e qarte se terorizmi ka fituar teren ne Europen Perendimire.
  Prania amerikane do jete nje siguri me shume per qytetaret europiane.
  Un jam njeri i thjesht.
  Knaqem me pak.
  M mjafton m e mira.

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e martini1984
  Antarsuar
  02-04-2009
  Postime
  5,594

  Pr: SHBA rrisin pranin ushtarake n Europn lindore, Pentagoni: Kontrast agresionit rus

  Citim Postuar m par nga 2043 Lexo Postimin
  Eshte e qarte se terorizmi ka fituar teren ne Europen Perendimire.
  Prania amerikane do jete nje siguri me shume per qytetaret europiane.
  Kur nje ndotes i ambientit eshte INJORANT.
  Kush nuk mendon sipas menyres se tij,nuk ka llogjike!

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e martini1984
  Antarsuar
  02-04-2009
  Postime
  5,594

  Pr: SHBA rrisin pranin ushtarake n Europn lindore, Pentagoni: Kontrast agresionit rus

  Citim Postuar m par nga jarigas Lexo Postimin
  Cfare idiotesirash....CIA dhe Pentagoni furnizokan arme.....pppfffffff.......edhe shqiptaret po u bekan me derdimene se majtistet evropiane!!!
  Kur krishti te ben DEBILIAN.....********** peqinas!
  Kush nuk mendon sipas menyres se tij,nuk ka llogjike!

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e martini1984
  Antarsuar
  02-04-2009
  Postime
  5,594

  Thumbs down Pr: SHBA rrisin pranin ushtarake n Europn lindore, Pentagoni: Kontrast agresionit rus

  Citim Postuar m par nga mesia4ever Lexo Postimin
  I nderuar nuk do te kete L3B sepse Rusia tashme eshte zbrapsur. Si e kercenuan me sanksione menjehere nuk guxoi te hynte me thelle ne Ukraine ndersa te sulmohet nje anetar i NATO-s eshte rrezikshmeri e madhe qe madje as Putini nuk do te guxoje ta beje kete.
  Sipas fese juve duhet te jeni pro ruseve....
  Qfar GOVNE rodendan.mer COPE e LINDUR FATALISHT.
  Kush nuk mendon sipas menyres se tij,nuk ka llogjike!

 9. #9
  Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,804

  Pr: SHBA rrisin pranin ushtarake n Europn lindore, Pentagoni: Kontrast agresionit rus

  Shohin filma dokumentare lufte gjeneralet dhe frymezohen per te ndezur ndonje konflikt.....
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 10. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-12-2014
  Postime
  24

  Pr: SHBA rrisin pranin ushtarake n Europn lindore, Pentagoni: Kontrast agresionit rus

  Amerika eshte e plakur dhe e mbaruar ekonomikisht ,ka marre dishezen ne renie te lire ,nuk ka me luksin per te shpenzuar miljona dollare edhe aty ku nuk duhet ,ajo po mundohet te fshehe krizen e saj te brendshme duke bere bllofin ne syte e botes ,amerikes i duhet nje plan B per te mbajtur pozicjonin e liderit .Kina eshte superfuqia e vetme sot ne bote ,ka kredite mjaft te larta dhe mund te ndikoje ne ekonomine globale por edhe ushtarakisht eshte ne ngritje .Rusia po ashtu kerkon te marre rolin e liderit, Putin ka bere nje pune te shkelqyer si per ekonomine e Rusise ashtu edhe per modernizimin e ushtrise dhe armatimeve .Lufte te 3 mund te kete por nuk do te kete nje lufte me arme berthamore te drejtperdrejte .Skenari qe Amerika e ka ankthin e saj me te keq eshte ai i nje Europe me lider Rusine ,nqs Rusia permireson maredheniet me Europen Perendimore se shpejti ajo do behet pjese e BE ,dhe kur Rusia te jete ne BE aleanca NATO do zhbehet ,mund te mbetet ne Nato aleanca mes Mbreterise se Bashkuar dhe Usa . Vladimir Putin po ta shikoni edhe ne intervistat e tij deshiron nje BE ku pjese e saj te jete edhe Rusia ,nese kjo ndodh per ameriken do ishte fundi i shkelqimit te saj

 11. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  992

  Pr: SHBA rrisin pranin ushtarake n Europn lindore, Pentagoni: Kontrast agresionit rus

  'Femijet e prape' po asgjesohen perseri nga nena e tyre Europa qe i ndoqi me flote Republikane deri ne kontinentin e ri Amerika dhe tani i hedh si te ishin 'mish per to' ne Azine e kullesave te saj. Mbase bota ka ndonje mendimtar aq te madh sa te faktoje Europen si nene te keqe dhe fajtore direkte te krizave te shteteve te medha, mbase nuk ka. Misionet e detyruara ne Azi, edhe me kthim, jane stagnuese per lojen e gjate dhe infinite te evolucionit, mbushja e ADN-ve te tyre rrugace, por shpesh edhe te pjekura dhe aventureske apo mafjoze, me hormone Azie eshte fatale per te ardhmen e kesaj dhome tjeter intrigash anglikane.

 12. #12
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Antarsuar
  01-12-2006
  Vendndodhja
  Guinea
  Postime
  6,387

  Pr: SHBA rrisin pranin ushtarake n Europn lindore, Pentagoni: Kontrast agresionit rus

  Citim Postuar m par nga martini1984 Lexo Postimin
  Sipas fese juve duhet te jeni pro ruseve....
  Qfar GOVNE rodendan.mer COPE e LINDUR FATALISHT.
  Jo nuk jam sepse Rusia terrorizmit Islamik i eshte pergjigjur me terrorizim te civileve myslimane. Shiqo cfare bene ne eeni, Rusia eshte po aq gjakatare sic jane disa myslimane sunite qe vrasin me qindra veta ne nje jave. Ne pergjithesi shtetet ortodokse terrorizmit Islamik dhe radikaleve islamike por edhe popullatave myslimane qe nuk kane patur te bejne me ekstremizem iu jane pergjigjur me gjenocid. Merr shembull Greqine (e cila ka bere gjenocid mbi amet) Serbine ne Bosnje e Kosove, Rusine te cilet kane bere gjenocid mbi myslimanet si denim kolektiv. Nuk jam pro askujt qe praktikon strategjine e denimit kolektiv e aq me pak pro atij qe perdore terrorizmin. Ne shqiptaret e Kosoves edhe pse nuk kemi qene radikale islamike ne jemi perceptuar si te tille per te justifikuar gjenocidin qe kane dashur te bejne ndaj nesh shtetet ortodokse, ne kete rast Serbia por qe nuk u lejua nga te krishteret e vertete te perendimit. Kurre nuk do ta mbrojme pa drejtesine pa marre parasysh se ndaj kujt behet ajo.
  Askund ne besimin tone ne Zot nuk mund te thirremi qe te urrejme te tjeret pasi te krishteret nuk thirren per te bere pa drejtesi por perkundrazi, te bejme e te deklarojme drejtesine. Andaj me vjen keq zoteri ateist qe po te zgjenjej...
  Ndryshuar pr her t fundit nga mesia4ever : 17-04-2016 m 12:06

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •